Серед ігрових лептопів можна зустріти такі моделі, які навряд проєктувалися з думкою про часті подорожі. Але є й такі, які краще розраховані на подорожі. Щоправда, з останніми трендами на збільшення екранів, у виробників точно додалося додаткової роботи над дрібницями для збільшення не лише розмірів, а й комфорту при використанні та транспортуванні. Лінійка ROG Zephyrus завжди мала непогані портативні пропозиції й не розчаровувала своїми можливостями. Як їй вдається зберігати паритет портативності з потужністю ми сьогодні й подивимося на прикладі нової моделі ROG Zephyrus M16, яка серед іншого здатна анімувати зовнішню частину дисплейного блока.

Характеристики ROG Zephyrus M16

Модель ASUS ROG Zephyrus M16 (GU604VY-NM035X)
Дисплей IPS, 16”, роздільна здатність 2560×1600, співвідношення сторін 16:10, частота 240 Гц
Процесор Intel Core i9-13900H
Оперативна пам’ять 32 ГБ DDR5-4800
Сховище 2 ТБ
Графіка NVIDIA GeForce 4090 (16 ГБ)
Порти HDMI 2.1, 2×USB-A 3.2 Gen 2, USB-C 3.2 Gen 2, Thunderbolt 4, 3,5 мм комбінований роз’єм, microSD
Бездротові модулі Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.2
Камера 1080p
Аудіо Акустична система з 6 динаміків та мікрофон
Клавіатура Клавіші острівного типу з RGB-підсвічуванням
Акумулятор та зарядка 90 Вт·год, основний блок живлення 280 Вт, додатковий — 100 Вт
Розміри 355×246×21,1-22,9 мм
Вага 2,3 кг

Комплектація ROG Zephyrus M16

Лінійка має чималий вибір моделей з великою різницею в цінниках. До нас на тестування потрапила поважна опція, яка також має чимало додаткових речей в комплекті. Велика коробка з лептопом містить два блоки живлення («портативний» та «стаціонарний»), мишу ROG Strix Impact та фірмовий рюкзак (ролтоп). Це відносно стандартний варіант пакування топових комплектацій ігрових лептопів виробника. На інших ринках також зустрічається бандл з іншою мишею (ROG Gladius III) та навіть навушниками (ROG Fusion II 300).

Й хоча це, звісно, не весь комплект необхідних речей для завзятих геймерів, але рюкзак тут беззаперечно є важливим елементом, який не стане зайвим (якщо лептоп все ж муситиме виходити з дому разом з власником). Більшість інших аксесуарів у виробника також є, якщо робоче місце захочеться витримати у відповідному стилі. Але, як завжди, ніщо не заважає використовувати й інші аксесуари. У будь-якому випадку, тут з дійсно недешевим лептопом є файні доповнення, які зроблять придбання приємнішим.

AinMe Matrix

В зовнішності тестової моделі ROG Zephyrus M16 все могло бути доволі типовим для ігрових лептопів, якби не найпомітніший і дійсно екзотичний елемент — підсвічування на дисплейному блоці. Тому з нього й почнемо. Ті, хто слідкує за брендом, пам’ятають фірмову «фішку» AniMe Matrix. Минулого року в нас був огляд ASUS ROG Zephyrus G14 2022, який вже пропонував таку опцію на половину зовнішньої панелі екрана. І це була не перша така модель. ROG Zephyrus M16 успадкував таку особливість з 18 710 прорізами в панелі, які підсвічені 1 711 діодами.

Огляд ігрового ноутбука ROG Zephyrus M16 2023

Таким чином «виділитися з натовпу» звичайних лептопів Zephyrus M16 може у доволі оригінальний спосіб. Виробник підготував декілька варіантів готових анімацій, але за бажанням користувач може створити свій варіант, або просто встановити статичне зображення (в моєму випадку це логотип «Межі»). Серед іншого тут є режими System Mode та Music Mode, які можуть відображати інформацію про стан батареї лептопа й деякі сповіщення (календар, електронні листи тощо), або назву треків з програвача з візуальним еквалайзером. Окремо є анімації для різних режимів продуктивності, ввімкнення/вимкнення та сну.

Це, звісно, не найпотрібніший елемент в лептопі, який ще й непомітний користувачу під час роботи. Але коли є бажання (й відповідні кошти у бюджеті) додати оригінальності, це буде непоганим доповненням для власного лептопа. Матричне зображення потребуватиме додаткових зусиль та часу, щоб отримати бажаний ефект, але потрібний акцент все ж зробить.

А якщо буде зовсім сумно, система також запропонує декілька ігор з Virtual Pet — невеличкий персонаж, з яким можна зіграти в прості ігри як на робочому столі, так і на анімованій панелі за допомогою миші.

Дизайн та зручність використання

З рештою дизайн ROG Zephyrus M16 схожий зі згаданим Zephyrus G14. Але й не без додаткових деталей, як, наприклад, відшліфована рамка дисплейного блока та додаткова перфорація поряд із клавіатурою. А от загальна форма та більшість зовнішніх елементів вже не нові для лептопів ROG.

Звісно ж, M16 більший. Його габарити складають 355×246×21,1-22,9 мм при вазі 2,3 кг (хоча дешевші моделі в новій лінійці можуть бути легші на пару сотень грамів). Це не найлегший, але й не найважчий з ігрових лептопів. Є робочі ноутбуки зі схожими розмірами, хоча вони й тонші та легші. А для ігрової моделі це все ж непогані розміри, з таким лептопом не дуже важко дістатися офісу чи іншого потрібного місця. Зважаючи ще й на продуктивність, компроміс цілком припустимий.

Огляд ігрового ноутбука ROG Zephyrus M16 2023

Відсутність RGB-підсвічування на корпусі та його чорний колір також допоможуть лептопу легко не привертати до себе зайвої уваги в офісному просторі. Хоча й розміри, й дизайн прорізів для охолодження все ж викажуть його призначення. При цьому корпус зроблено магнієвого сплаву. В користуванні це приємний матеріал, а у збірці лептопа не знайти помітних недоліків. Але відбитки рук після ігор все ж залишаються на поверхні (їх легко позбутися мікрофіброю).

Огляд ігрового ноутбука ROG Zephyrus M16 2023

Разом з цим виробник не відмовляється від системи ErgoLift — невелике підняття топкейса відкритим дисплейним блоком. Для цього є пара невеличких ніжок на його рамці. Разом з великими гумовими підставками на топкейсі вони впевнено тримають лептоп на робочій поверхні. Також вони не заважають, якщо поставити ноутбук на коліна, працюючи в дорозі чи влаштувавшись в кріслі.

На жаль, ErgoLift змушує розмістити всі порти виключно по боках корпусу, коли зазвичай великі ігрові лептопи також дозволяють розмістити окремі порти позаду. На Zephyrus M16 зліва є порт живлення, Thunderbolt 4 (з підтримкою DP 1,4 та PD 3.0), USB-A 3.2 Gen 2 та комбінований порт для гарнітури, а справа — замок Kengsington, ще один USB-A 3.2 Gen 2, USB-C 3.2 Gen 2 (теж з підтримкою DP 1,4 та PD 3.0) і зчитувач карток пам’яті формату microSD (UHS II). В деяких випадках для аксесуарів може не вистачити портів (якщо користувачу потрібно підʼєднати одночасно, скажімо, мишу, зовнішній мікрофон та ресивер для бездротових навушників), тому може знадобитися USB-хаб.

ROG Zephyrus M16 все ж залишається доволі звичною моделлю виробника. Stealth-дизайн тепер можна зробити помітнішим з великою анімованою зоною зовні, або вимкнути її для класичнішого вигляду. Також, за всі роки розвитку лінійки, в ASUS врахували чимало дрібниць, виправили помилки, та покращили досвід використання. За час тестування я не побачив якихось принципових речей, які б заважали працювати чи грати. Звісно, хотілося б трохи іншого розташування та більшої кількості портів, але такий недолік легко виправляється хабом (в сучасному світі, наприклад, я до них вже встиг звикнути).

Дисплей ROG Zephyrus M16

Як вже згадувалося та видно з назви, Zephyrus теж збільшив дисплей й тепер є в розмірі 16 дюймів. В нашому випадку екран має роздільну здатність 2560×1600 пікселів зі співвідношенням сторін 16:10. Навколо нього також відносно тонкі рамки, а знизу таку й взагалі можна назвати мало не мініатюрною, порівняно з моделями без ErgoLift, який в цьому випадку ховає велику частину «підборіддя».

Звісно ж, це потужний ігровий лептоп, тому дисплей може дозволити собі частоту оновлення у 240 Гц, швидкість реакції у 3 мс та G-Sync. Але й це не найцікавіше. Нові екрани в топових комплектаціях називаються ROG Nebula HDR Display, які зокрема оснащено технологією підсвічування Mini LED.

Саме з такою матрицею ми зовсім нещодавно зустрічалися у моделі ROG Strix SCAR 16 SE. Зображення та особливості тут такі ж самі, тому повторюватися я не став й залишив лише головне: найкращим для різних варіантів роботи все ще залишається профіль sRGB/Vivid, а в режим підсвічування Mini LED можна помітити ореоли навколо підсвічуваних зображень на темному фоні. Перемикач на стандартний режим все одно залишається, тому це не складе проблем для різних сценаріїв роботи та вимог користувача.

Нові дисплеї швидкі, комфортні у використанні та ефектні. Хоча і є недоліки з передачею кольорів у різних режимах, гарні налаштування під власні вподобання все одно залишаються. А ефектне підсвічування з підтримкою HDR покращать досвід перегляду фільмів та ігор. Ну і збільшення діагоналі теж надає переваг для роботи та розваг.

Безпека ROG Zephyrus M16

Приємним доповненням стало повернення вебкамери, якої деякий час не було в ігрових лептопах ROG. Разом з такою Zephyrus M16 отримав інфрачервоний сканер обличчя, який співпрацює з Windows Hello.

Огляд ігрового ноутбука ROG Zephyrus M16 2023

Дуже тривалий час ігрові моделі все ж змушували користуватися паролями чи ПІН-кодом для входу в систему та сторонні застосунки на кшталт менеджерів безпеки, що при чималенькій вартості викликало подив. Тепер виробник подбав про цей момент й в більшості випадків достатньо просто поглянути в сторону камери й швидко залогінитися без зайвих дій. Це працює не моментально, але все одно швидше за введення паролів.

Маніпулятори та мультимедіа

Ігровий відділ ASUS іноді експериментує з деякими моментами в клавіатурі, але здебільшого її формат не змінюється. ROG Zephyrus M16 обійшовся без NUM-блока та додаткового ряду клавіш з правого боку, де іноді розміщували додаткові навігаційні PgUp, PgDn і так далі. Через них можна було іноді промахуватися по сусіднім клавішам, чого в такому випадку не буде ставатися. Відповідно не треба буде корегувати звички.

Огляд ігрового ноутбука ROG Zephyrus M16 2023

Також тут, як на мене, прекрасна клавіатура для будь-яких завдань. Вона доволі тиха, чудово підходить для «сліпого» набору тексту, має чотири додаткові програмовані клавіші та звісно, RGB-підсвічування. Чомусь ефектів в неї трохи менше, ніж в деяких інших моделей, але навряд це можна назвати проблемою.

Огляд ігрового ноутбука ROG Zephyrus M16 2023

Трекпад по центру корпусу під клавіатурою також залишається чудовою заміною миші для звичайної роботи. Його розміри склали 130×85 мм, чого мені завжди вистачало. Проблем з точністю роботи, жестами та загальною реакцією немає, тож покладатися на трекпад поза робочим місцем можна. Навіть «клік» в нього не дуже гучний, тому працюючи в тихому приміщенні користувач навряд буде комусь заважати.

Огляд ігрового ноутбука ROG Zephyrus M16 2023

Ще комплект пропонує ROG Strix Impact — відносно базову мишу в ігровій лінійці ASUS. Вона має невеликі розміри (115×62×39 мм), комфортну вагу (91 грам без кабелю, та 112 з ним), оптичний сенсор PixArt PMW3310 та перемикачі виробництва Omron. Фанів симетричних маніпуляторів така миша має влаштувати, хоча й пари додаткових кнопок трохи не вистачає. Але в цілому вона непогана.

ROG Zephyrus M16, як і представники «старшої» лінійки Strix, має цілих шість динаміків. Це дійсно покращує звучання, але деякі недоліки все одно залишаються. Не дивлячись на те, що окремі динаміки відповідають за низькі частоти, басу все одно хотілося б більше. Тож у випадку з відтворенням музики хочеться або вдягти навушники (що також найкраща опція для ігор), або скористатися зовнішньою акустикою. А от в інших випадках можливостей динаміків цілком вистачає.

Вебкамера з роздільною здатністю 1080p буде помітно кращою за багато інших не лише більшою деталізацією, але й загальною якістю. Останнім часом лептопи значно покращили вебкамери, й повернення таких в ігрові ROG не розчарує покупців. Звісно, вона не складе конкуренції селфі-камері смартфона, але при достатньому освітленні не підведе.

Огляд ігрового ноутбука ROG Zephyrus M16 2023

Набір мікрофонів теж має декілька режимів роботи й може працювати з різними «зонами покриття». Додатково є інтелектуальна система шумопоглинання, яка цілком добре опрацьовує зовнішні звуки. Як завжди, для ігор це не найкраще рішення, а от для робочих дзвінків та спілкування з близькими — чудово спрацює.

Продуктивність та ПЗ

Відносно невеликий корпус не став приводом для спрощення ресурсів. Ну і, традиційно, є чимало опцій комплектацій. Тестовий лептоп є одним з топових, працюючи з 14-ядерним процесором Intel Core i9-13900H (6 продуктивних ядер та 8 енергоощадних; до 5,4 ГГц; 24 Мб кеш-памʼяті), та NVIDIA GeForce RTX 4090 (16 ГБ GDDR6; 1505 МГц; до 150 Вт). Також наша комплектація має 32 ГБ оперативної пам’яті DDR5-4800 (дві планки), та 2-терабайтний NVMe-накопичувач (PCIe 4.0 ×4).

Для зв’язку та бездротових аксесуарів є підтримка Wi-Fi 6e й Bluetooth 5.2. На жаль, цього разу Zephyrus M16 залишили без можливості дротового підключення до Мережі. Згадуючи ціну лептопа, все ж хотілося б мати в комплекті хоча б адаптер. Ну і відсутність Ethernet — зайвий привід все ж придбати хаб.

Огляд ігрового ноутбука ROG Zephyrus M16 2023

Втім, не кожному користувачу це все знадобиться. А от відмінна продуктивність у відносно маленькому корпусі точно нікому не завадить. В синтетичних тестах лептоп показав чимало потужності. Порівняно зі згаданим раніше ROG Strix SCAR 16 SE, який має потужніший процесор та подає більше живлення на RTX4080, показники виявилися схожими. От тільки Zephyrus M16 все ж компактніший та, відповідно, портативніший. Всі тести проводилися з найпотужнішим пресетом продуктивності.

А от режим максимальної економії заряду батареї при роботі без підключеного блока живлення значно знижує ці показники. Це жодним чином не відчувається в буденній офісній роботі та відтворенні медіа, а от для вимогливих завдань буде помітнішим. Звісно, навряд хтось планує грати чи займатися 3D-моделюванням на великій відстані від розетки.

Мережа Батарея
3DMark (TimeSpy) 17 822 1 828
3DMark (CPU Profile, max threads) 9 244 4 607
CineBench R23 (single/multi core) 1 959/18 884 868/10 769
PCMark 10 11 629 3 938

Наш звичний тест продуктивності вкотре відмовився працювати (певно, потрібно почекати на свіжіші оновлення). Але за пару годин в грі перегріти систему не вдавалося. Щоправда, температура в середині могла доходити до 95°C. Робочу поверхню це трохи розігрівало, але не більше за «тепло». При цьому з бічних отворів охолодження також не було занадто гарячих струменів повітря, а задні взагалі прикриті дисплеєм та не підігрівали розташовані поряд речі. В M16 виробник також використовує ROG Intelligent Cooling з трьома вентиляторами, випарну камеру та термоінтерфейс із рідкого металу (Thermal Grizzly).

Що окремо сподобалося, так це робота в режимі Silent. При невибагливій офісній роботі лептоп повністю вимикає активну частину системи охолодження. При цьому йому вдається підтримувати в середині температуру на рівні 45°C. Тобто корпус майже не нагрівається, а система поводить себе тихо і без випадкових «профілактичних» випадків розкручування вентиляторів. Тобто це дійсно тихий ігровий лептоп.

Огляд ігрового ноутбука ROG Zephyrus M16 2023

Для ігрових ситуацій, саме собою, тиша не передбачена. Охолодження чутно, хоча варто віддати належне, це не найгучніші вентилятори в подібних ноутбуках. Ба більше, з урахуванням того, що в деяких інших моделях виробника можуть бути потужніші компоненти, в ігрових бенчмарках ця комплектація показала не сильно й гірші результати (місцями навіть кращі). І враховуючи непогану портативність, ROG Zephyrus M16 додатково є за що похвалити.

Огляд ігрового ноутбука ROG Zephyrus M16 2023

З «софтом» все більш-менш знайомо. Зі звичними застосунками ARMOURY CRATE (для управління системою) та MyASUS (з додатковими налаштуваннями поведінки батареї, оновлень тощо) тут можна зазначити Dolby Access (налаштування Dolby Atmos та Dolby Vision) та новий розважальний застосунок Virtual Pet. Також в ARMOURY CRATE додаються налаштування для AniMe Matrix, адже модель підтримує фірмові анімації. Здебільшого все працює стабільно та передбачувано.

Автономність ROG Zephyrus M16

Ця модель отримала не найбільший акумулятор (90 Вт•год), але завдяки новим процесорам все ж має цілком конкурентну автономність. Що одразу треба зауважити, додаткове підсвічування варто відключати (можна автоматизувати) при роботі від батареї, що помітно збільшить час роботи. Наприклад, офісний тест автономності показав 5 годин 41 хвилину з анімацією на корпусі, та майже 7 годин без. Цікаво, що ігровий тест продемонстрував схожі показники в обох випадках, і цілком очікувано, це не дуже тривалий час.

Також, для прикладу, моя офісна рутина чи простий браузинг давали приблизно чотири години роботи від батареї з увімкненим підсвічуванням. Вимкнувши його, лептоп втрачав 15% на годину. Так само й з переглядом фільмів: в залежності від увімкненого або вимкнутого підсвічування двогодинне кіно вартуватиме 46% або 25% заряду батареї. А якщо й цього буде мало, через ARMOURY CRATE можна задати кількість активних ядер процесора, що має ще трохи полегшити навантаження на акумулятор.

Вже традиційно для ROG подібна комплектація має два блоки живлення. Перший передбачає стаціонарне використання й має потужність 280 Вт. З ним система продемонструє свої максимальні можливості. Другий значно менший, з ним буде легше транспортувати лептоп, але він й слабший – 100 Вт. На повне заряджання від них потрібні 1 година 35 хвилин та 2 години відповідно.