Вміст
Потужні ігрові ноутбуки також можуть бути компактними — демонструє ASUS на прикладі своєї нової моделі ASUS ROG Zephyrus G14. Цьогорічне оновлення базується на платформі AMD, має неабияку продуктивність в іграх і при цьому за розмірами та вагою майже не відрізняється від набагато слабкіших “робочих машинок”.
Характеристики ASUS ROG Zephyrus G14 2022
Модель | ASUS ROG Zephyrus G14 (GA402) |
Дисплей | IPS, 14”, роздільна здатність 2560х1600, співвідношення сторін 16:10, частота 120 Гц |
Процесор | AMD Ryzen 9 6900HS Mobile Processor |
Оперативна пам’ять | 32 ГБ DDR5-4800 |
Сховище | 1 ТБ |
Графіка | AMD Radeon RX 6800S 8 ГБ |
Порти | HDMI 2.0b, 2xUSB 3.2 Gen 2, USB-C 3.2 Gen 2 з підтримкою DisplayPort, USB-C 3.2 Gen 2 з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, microSD-картридер, 3,5 мм комбінований роз’єм |
Бездротові модулі | Wi-Fi 6e (802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.2 |
Камера | HD-камера з підтримкою Windows Hello |
Аудіо | Акустична система з 4 динаміків та мікрофон |
Клавіатура | Клавіші острівного типу з RGB-підсвічуванням |
Акумулятор та зарядка | 76 Вт·год, основний блок живлення 240 Вт (20 В, 12 А), додатковий — 100 Вт (20 В, 5 А) |
Розміри | 31,2×22,7×1,95 см |
Вага | 1,72 кг |
Комплектація
На відміну від багатьох інших ноутбуків, в ASUS ROG Zephyrus G14 виявляється дуже непогана комплектація. У коробці також можна знайти захисний чохол для переноски з прогумованої тканини та товстими м’якими “стінками”, адаптер USB-Ethernet, дротову мишу ROG Strix Impact (є варіанти з ROG Chakram Core) і… два блоки живлення — основний, потужністю 240 Вт, та “похідний”, значно менший за розмірами й з USB-C роз’ємом — на 100 Вт.
Дизайн та компонування
ASUS ROG Zephyrus G14 має дуже компактний вигляд як для ігрового ноутбука — він завтовшки менше ніж 2 см, а важить лише 1,72 кг. Це робить його такою собі гібридною моделлю — власник може використовувати його і як стаціонарну систему, і брати з собою в дорогу, якщо збирається працювати десь на виїзді (власне, саме для цього до комплекту і входить додатковий БЖ, значно менший та легший за основний).
Цьогорічна модель представлена у двох колірних рішеннях — білому (Moonlight White) та темно-сірому (Eclipse Grey), до нас на огляд потрапив другий варіант. Корпус виконаний з магнієвого сплаву, матова поверхня доволі ефективно протистоїть відбиткам пальців – вони, звісно, все ж таки на ньому з’являються, але не так швидко, як на глянсовому, і не настільки впадають в око.
Незвична особливість як для ігрової моделі — відсутність RGB-підсвічування у корпуса (воно є лише у клавіатури). Пояснюється це просто — замість вже звичних різнокольорових світлодіодів у найнезвичніших місцях ASUS ROG Zephyrus G14 оснащений… матричним “дисплеєм” на кришці — більша частина її поверхні вкрита невеличкими отворами, які у ввімкненому стані можуть світитися білим світлом і формувати різні динамічні візерунки. У фірмовому софті можна обирати різні анімації або виводити на цей екран системну інформацію — рівень заряду батареї, наявність нових листів, поточний час/дату тощо. Також користувачу пропонується спеціальна утиліта Pixel Editor, за допомогою якої можна створити та вивести на кришку власне зображення. Виробник зазначає, що у моделі 2022 року у дисплея на 19% більше діодів (1,449 штук) та вдвічі більше отворів (14,969).
Рамки навколо екрана зовсім невеликі – 5 мм по боках та 9 мм зверху; загалом екран займає 91% площі кришки, що є дуже добрим показником. Корпус відчувається міцним, він не вигинається й не скрипить. Кришка без проблем відкривається однією рукою, притримувати базу для цього не треба.
Максимальний кут відкриття становить трохи більше ніж 180°, тобто за бажанням екран можна покласти на стіл — не зовсім зрозуміло, навіщо в ігровій моделі така можливість, але хай буде. База при відкритті трохи підіймається, що додає клавіатурі ергономічності. Петлі шарнірів досить тугі, вони добре фіксують екран у будь-якому положенні.
Ліворуч можна знайти роз’єм живлення, відеовихід HDMI, комбінований роз’єм для дротової гарнітури та USB-C з підтримкою DisplayPort та Power Delivery. Праворуч — ще один USB-C, але з підтримкою лише DisplayPort, microSD-картридер та два порти USB 3.2. Так, на жаль, зліва таких портів немає зовсім, тому дротову мишу доведеться підключати з правого боку, що може створювати незручності в її використанні.
Клавіатура, тачпад
ASUS ROG Zephyrus G14 оснащений клавіатурою острівного типу з трохи більшим, ніж зазвичай, ходом клавіш — 1,7 мм. Завдяки підтримці функції NKRO (N-key rollover) клавіатура може реєструвати натискання будь-якої кількості клавіш одночасно. Клавіатура без додаткового цифрового блоку, завширшки така сама, як і традиційна десктопна модель (з точністю до 1 мм), тому для використання наосліп звикати до зменшених розмірів клавіш або відстані між ними не доведеться.
Розкладка — майже стандартна ANSI, з довгим лівим Shift та однорядним Enter. Блок керування стрілками врізаний в основний блок, під правим Shift — заради цього довелося зменшити пробіл та змістити ліворуч праві Alt та Ctrl. Ліворуч над функціональними клавішами є блок з чотирьох додаткових клавіш — за замовчуванням вони керують гучністю вбудованих динаміків та роботою мікрофона, а також запускають фірмову утиліту Armoury Crate, проте користувач за бажанням може назначити на них інші функції. Кнопка увімкнення розташована окремо від клавіатурного блоку, зміщена убік від правого верхнього куту і втоплена в корпус, тому випадково на неї натиснути під час роботи точно не вийде.
У клавіш є RGB-підсвічування з підтримкою Aura Sync, яка дозволяє керувати його поведінкою та синхронізувати з іншими пристроями ASUS. Підсвічування досить помірне, і якщо дивитися на клавіатуру збоку, витік світла з-під ковпачків виявляється яскравішим за позначки на клавішах.
Тачпад в ASUS ROG Zephyrus G14 досить великий — 128×76 мм (виробник зазначає, що він збільшився на 50% порівняно з попередньою моделлю). Тачпад зручний у роботі, кнопки в нижній частині натискаються м’яко і відчутно.
Екран
В ASUS ROG Zephyrus G14 (GA402) використовується 14-дюймова IPS-панель виробництва BOE Technology (BOEhydis NE140QDM-NX1) з трохи дивним як для ігрової моделі співвідношенням сторін 16:10. Залежно від конфігурації, характеристики панелі можуть бути такі: 2560×1600 точок і 120 Гц (як у нашому випадку) або 1920×1200 точок і 144 Гц. Колірне охоплення екрана розширене – виробник заявляє про повне покриття простору DCI-P3. Щодо ігрових характеристик — обидва типи екранів підтримують технологію адаптивної частоти AMD FreeSync Premium та мають час реакції панелі на рівні 3 мс.
В налаштуваннях утиліти Armoury Crate є розділ GameVisual з кількома відеорежимами, оптимізованими для різних варіантів використання ноутбука. За замовчуванням встановлений режим Default, який описується як оптимальний для перегляду фото та вебсайтів. У нього широке колірне охоплення (90% Adobe RGB, 98% DCI-P3), значення гамми трохи понижене, до 2,1 (проти стандартних 2,2). Яскравість регулюється в діапазоні від 14 до 470 кд/м², чого буде більш ніж достатньо як для роботи в повній темряві, так і при сильному освітленні.
Максимальна статична контрастність становить 1080:1, це дуже непоганий показник як для ноутбучної IPS-панелі. За замовчуванням колірна температура дещо завищена (до ~7600K при стандартній 6500K), це робить зображення трохи “прохолоднішим”, ніж воно має бути. Виправити це можна дуже легко — в налаштуваннях відеорежимів є повзунок температури, який регулює цей параметр у межах 6300-9200K.
Рівномірність колірної температури по всій площі екрана загалом непогана, максимальна різниця менше ніж 5%. Рівномірність яскравості також дуже добра — різниця між нижньою частиною екрана (“найтемніша” зона) і верхніми кутами (“найяскравіша”) становить 10-11% – зазвичай цей параметр у тонких ноутбучних дисплеїв помітно вищий. Точність кольоровідтворення також дуже висока, середнє значення ΔE не перевищує одиницю; це означає, що дисплей в ASUS ROG Zephyrus G14 проходить заводське калібрування — ще одне не дуже звичне явище як на ігрову модель.
Рівномірність чорного майже ідеальна — якщо встановити чорні шпалери, підняти яскравість на максимум і вимкнути світло в кімнаті, екран здаватиметься майже рівномірно темно-сірим з фіолетовим відтінком і ледве помітними трохи яскравішими зонами в деяких місцях уздовж країв.
Крім режиму Default, у GameVisual є також варіанти для різних ігрових жанрів (Racing, FPS, RTS/RPG) і специфічних варіантів використання — Cinema, Scenery, Vivid та Eyecare. Вони відрізняються налаштуванням яскравості, контрасту, насиченості кольорів, гамми, колірної температури тощо.
Апаратна платформа
У модельному ряді ASUS ROG Zephyrus G14 (GA402) використовується процесор AMD Ryzen 9 6900HS — це потужний мобільний процесор для ігрових ноутбуків, побудований на архітектурі Zen 3+, що належить до покоління Rembrandt. Він був анонсований у квітні цього року, тож модель ще зовсім нова. Ryzen 9 6900HS має 8 ядер і може обробляти до 16 потоків одночасно, базова частота становить 3,3 ГГц, у режимі Turbo може зростати до 4,8 ГГц. Чипи виробляються TSMC за 6 нм техпроцесом, типовий TDP становить 35 Вт.
Попри те що в AMD Ryzen 9 6900HS є вбудована і досить потужна графіка (GPU Radeon 680M на архітектурі RDNA2), в ноутбук також встановлюється дискретне відео – AMD Radeon RX 6700S 8 ГБ (TDP до 100 Вт) або Radeon RX 6800S 8 ГБ (до 105 Вт); в нашій моделі був другий варіант. В системі охолодження ноутбука використовується камера випаровування, а замість традиційної термопасти — рідкий метал від Thermal Grizzly, причому не тільки на процесорі, але й на GPU.
Оперативна пам’ять частково розпаяна на платі (16 ГБ), також є один слот SODIMM, в якому встановлений модуль DDR5-4800 ще на 16 ГБ — це дає максимально можливу для даної конфігурації ємність у 32 ГБ. Також у модельному ряді ASUS ROG Zephyrus G14 2022 року є конфігурації 8+8 ГБ (максимум до 24 ГБ). Конфігурація накопичувача у всіх моделей одна: PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 1 ТБ, в нашій моделі це був SSD Micron 2450 MTFDKBA1T0TFK.
За бездротовий зв’язок відповідає модуль MediaTek MT7922: Wi-Fi 6E 802.11ax 2х2 + Bluetooth 5.2.
Продуктивність ASUS ROG Zephyrus G14
AMD Ryzen 9 6900HS демонструє дуже високу швидкодію в синтетичних бенчмарках, тому ноутбук за бажанням можна використовувати не лише для ігор, але й для завдань, що потребують потужного CPU. Накопичувач Micron 2450 демонструє дуже непогані показники, але від PCIe 4.0 NVMe SSD ми все ж очікували ще більшого — швидкості читання/запису на рівні ~3500 МБ/с можуть показувати й “топові” PCIe 3.0 SSD.
На прохання читачів ми порівняли продуктивність ASUS ROG Zephyrus G14 при роботі від електромережі та від батареї. Комплексна продуктивність у PCMark10 знизилася, але зовсім ненабагато, а от у суто процесорних бенчмарках Cinebench R23 та 3DMark CPU Profile в автономному режимі взагалі спостерігався хоча й невеликий, але відчутний приріст продуктивності. І лише ігровий тест 3DMark TimeSpy зафіксував помітне зниження швидкодії при роботі від батареї – що й не дивно, адже в такому режимі ноутбук перестає використовувати дискретну графіку Radeon RX 6800S на користь вбудованого GPU Radeon 680M.
Мережа | Батарея | |
3DMark (TimeSpy) | 8572 | 6515 |
3DMark (CPU Profile, max threads) | 6082 | 6422 |
CineBench R23 (single/multi core) |
1505/12004 | 1543/12545 |
PCMark 10 | 7398 | 7016 |
Утиліта Armoury Crate дозволяє обирати різні режими охолодження, які безпосередньо впливають на продуктивність системи. Режим Silent робить ноутбук тихим, Performance пропонує оптимальне співвідношення швидкодії та рівня шуму вентиляторів, Turbo дає максимальну продуктивність CPU і GPU, а режим Manual дозволяє створювати користувацькі профілі з власними налаштуваннями для різних завдань. Ми порівняли продуктивність системи в перших трьох за допомогою утиліти Cinebench R23 під час навантаження на всі ядра. З результатів можна зробити висновок, що продуктивність під час однопотокових задач майже не підвищувалась, тоді як у багатопотоковому режимі приріст уже був досить суттєвий.
Утиліта HWiNFO64 фіксувала досить дивну поведінку системи у режимі Silent: виділений тепловий пакет процесора становив 50 Вт (при типовому для нього 35 Вт), його температура підіймалася до 88 градусів, ядра працювали в середньому на частотах 3,6-3,7 ГГц, рівень шуму був досить низьким (~42 дБ на відстані у 1 м від ноутбука). У Normal головні параметри, за інформацією HWiNFO64, були майже такими самими: тепловий пакет — ті самі 50 Вт, частоти усіх ядер ледь перевищували 3,7 ГГц, зате рівень шуму підвищувався до 45 дБ, а температура CPU знижувалася до 87 градусів. І нарешті, третій режим, Turbo: у ньому рівень шуму становив 50 дБ, частоти підіймалися до 3,9-4 ГГц, TDP — до 65 Вт, а температура процесора — до 96 градусів.
Рейтинг Cinebench R23 | |||||
Режим | Значення TDP, Вт | Частота CPU, ГГц |
Температура CPU, °C | одне ядро | всі ядра |
Silent | 50 | 3,6-3,7 | 88 | 1500 | 11678 |
Performance | 50 | 3,7 | 87 | 1505 | 12004 |
Turbo | 65 | 3,9-4 | 96 | 1524 | 12825 |
Схожа ситуація з продуктивністю в однопотокових та багатопотокових задачах спостерігалась і у 3DMark CPU Profile (Silent/Performance/Turbo):
Переходимо до ігор. Нативна роздільна здатність екрана — нестандартні 2560х1600 точок (через пропорції 16:10). Ми перевірили ASUS ROG Zephyrus G14 за такої роздільної здатності в деяких іграх при високих налаштуваннях графіки. Як бачимо, швидкодії системи цілком достатньо, аби середній показник кадрів/с був на рівні 60+ fps в переважній більшості проєктів.
Враховуючи, що в модельному ряді ASUS ROG Zephyrus G14 (GA402) є також конфігурації з Full HD екранами, ми протестували ноутбук і при такій роздільній здатності при тих самих високих налаштуваннях. Це дозволило підняти середній FPS до позначки 80+.
Дискретне відео підтримує трасування променів, і ми протестували продуктивність системи в кількох іграх з підтримкою Ray Tracing. З результатів можна зробити висновок, що AMD Radeon RX 6800S виявляється недостатньо для нативної роздільної здатності при середній якості трасування — отримати пристойний FPS вдалося лише у Full HD.
Автономність
ASUS ROG Zephyrus G14 оснащений акумулятором 76 Вт·год — не дуже багато як для потужної ігрової системи, проте автономність для геймерських ноутбуків ніколи не була в пріоритеті. У батарейному тесті бенчмарку PCMark10 при яскравості екрана на рівні 100 кд/м² ноутбук протримався трохи більше ніж 5 годин у стані бездіяльності, ~4,5 години при перегляді відео та одну годину — в ігровому застосуванні. Зазначимо, що основний БЖ потужністю 240 Вт може зарядити ноутбук з нуля до 50% за пів години.
Завантаження коментарів …