В сучасному світі дуже велика кількість речей є швидкоплинними. Багато подій, людей, компаній блискавично отримують популярність, але дуже часто з такою ж швидкістю про них усі забувають. І якщо зараз поставити собі питання “а які гаджети були на хвилі хайпу на початку цього року?”, то напевно усі й не згадати. Причина інколи банальна – деякі девайси просто не змогли відповідати усьому тому галасу, який створили навколо них.

Попри усю цю мінливість, яка, зокрема, стосується світу IT, деякі компанії та бренди продовжують тримати марку. Їм вдається підлаштуватись під тренди, при цьому вони лишаються вірними й своїм цінностям. До такої категорії можна віднести й бренд Razr, якому в цьому році виповнюється 20 років. Хоча тут треба зробити уточнення, що Motorola робила певні паузи у випуску гаджетів Razr. Тож пропоную зробити невеличкий екскурс в історію бренду та згадати найяскравіших його представників.

Motorola Razr V3

Напевно, найвідомішим Razr за всю історію бренду є Razr V3. Принаймні, покоління міленіалів вже точно згадує цей телефон з теплотою. Це була найстильніша “розкладушка” свого часу, яка розлетілась тиражем у понад 130 мільйонів пристроїв.

Цілих чотири роки Razr V3 був одним з найпродаваніших телефонів на ринку. Motorola трохи оновлювала модель протягом цього часу, втім візуально девайс практично не змінювався. Така стратегія зовсім не дивна, зважаючи, що саме за дизайн його і купувала більшість користувачів.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

Razr V3 зʼявлявся у фільмах і серіалах, його Product RED версію запускали у продаж Опра Уінфрі та Боно, телефон використовував навіть Джеремі Кларксон під час зйомок передачі Топ Гір. Тож статус культового він здобув цілком заслужено.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

Опра Уінфрі та Боно з девайсами Product RED

“Передбачалось, що це буде відносно малотиражний продукт із високою ціною, що, на нашу думку, могло дещо обмежити аудиторію. Але як тільки він вразив усіх, як тільки ми побачили цю реакцію, він став тим, чим люди повинні були володіти. Ми всі знали, що це буде неймовірний успіх. Але ніхто з нас не розумів, наскільки знаковим він стане”, – відзначив в інтервʼю CNET Пол Пірс, один з дизайнерів Razr V3.

У ті часи більшість телефонів мали товщину близько 20 мм, тож перед дизайнерами стояла задача зменшити її наполовину. Реалізувати цей задум допомогла нова архітектура чипсета, яка була справжнім проривом у 2003 році.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

“У мене є друкована плата. Я кладу її поверх батареї й отримую загальну товщину продукту”, – пояснює Пірс. “Цей чипсет дозволив нам розташувати друковану плату та батарею в одній площині. Тож ми миттєво зменшили товщину девайса. Це був прорив, яким ми скористалися і змогли зосередитися на розробці чогось справді унікального”.

В кінцевому результаті інженерам і дизайнерам вдалося зменшити товщину Razr V3 до 13,9 мм, що дійсно вражало.  Так само як і надзвичайно тонка металева клавіатура, яку бачив користувач, коли розкривав телефон.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

Фото: Tyler Lizenby/CNET

“Коли людина вперше відкривала Razr, вона була просто здивована. Вона ніколи не бачила металевої клавіатури, тим паче з таким рівнем обробки. Це було щось справді проривне. Додайте до цього ідею з підсвіткою, дуже рівномірною. Була зроблена колосальна робота”, – додає Пірс.

Рівень уваги до деталей в Razr V3 був на дуже високому рівні. Взяти, наприклад, логотип Motorola, який мав рельєфну текстуру. “Це було те, до чого ми доклали зусиль, щоб його виштампували у формі, а потім обробили”, згадує Пірс, зазначивши, що люди були стурбовані тим, що така текстура металу може подряпати меблі. “Ми зрозуміли, що компроміс вартий того, щоб отримати тактильну якість, яку ви можете відчути. І люди знали, що це справжній метал, а не пластик”.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

Фото: Tyler Lizenby/CNET

Технічні характеристики відігравали вторинну роль, в ту пору телефон ще був просто телефоном. З усім тим, оригінальний Razr V3 мав основний 2,2” TFT-дисплей з роздільною здатністю 220х176 пікселів і ще й додатковий зовнішній екран (96х80 точок), 5,5 МБ вбудованої памʼяті (без слота для microSD), Bluetooth 1.2 та 0,3 МП камеру.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

В наступних модифікаціях Razr V3 зʼявилась підтримка 3G, microSD слоту, якісніша камера та інші апгрейди

Razr 2 (V8)

Фактичним наступником Razr V3 стала модель Razr 2, яка дебютувала у 2007 році. Вона пропонувала тонкий металевий корпус і збільшений до 2” зовнішній екран (ще й з сенсорними кнопками), хоч загалом концепція лишалася знайомою.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

Діагональ основного екрана лишилась незмінною, але підросла роздільна здатність – 320х240 пікселів. Вбудованої памʼяті стало 420 МБ або 2 ГБ (залежно від версії). Основна 2 МП камера вже була здатна робити більш прийнятні фото й відео (хоч і не було автофокусу та спалаху).

Згодом також зʼявилась версія Razr 2 V9, яка отримала підтримку 3G

Повторити успіх свого попередника Razr 2 не зумів. На це був ряд причин, і одна з них – зростаюча популярність смартфонів. На деякий час бренд Razr зник з радарів.

Droid Razr

Перше повернення Razr відбулося у 2011 році, коли компанія презентувала модель Droid Razr. На момент анонсу він був найтоншим смартфоном на ринку – товщина складала усього 7,1 мм (хоч був присутній і помітний “наплив” з блоком камери товщиною 11,1 мм).

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

Droid Razr поставлявся з операційною системою Android 2.3.6 Gingerbread та оболонкою Motoblur. Пізніше було випущено оновлення і до Android 4.1.2 Jelly Bean. Смартфон обладнали 4.3” Super AMOLED дисплеєм (960х540 точок), який було захищено склом Gorilla Glass, 1 ГБ оперативної памʼяті, 16 ГБ вбудованої памʼяті, 8 МП основною камерою і 1,3 МП фронтальною камерою.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

Наступником Droid Razr можна вважати Droid Razr HD. Головна його фішка була винесена у назву, а саме – HD-дисплей. Після цього Motorola знов на деякий час відмовилась від бренду Razr. Та й будемо чесними, це були трохи не ті Razr, до яких звикли користувачі.

Razr

Успішнішим камбеком можна вважати повернення бренду Razr у 2019 році. Саме тоді Motorola анонсувала свій перший складаний смартфон, який так і називався Motorola Razr. Його дизайн мав багато відсилок до оригінального Razr V3, включаючи нижній “бампер”.

Компанії вдалося розробити механізм згинання, який лишав ледь помітний слід на екрані, порівнюючи з конкурентами. Разом з тим, пристрій пропонував досить посередні характеристики, що могло стати певним компромісом для користувачів, які були готові придбати недешеву новинку.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

Наступні три роки Motorola вдосконалювала Razr, аж поки у 2023-му не презентувала трохи переосмислену модель Razr 40 у двох версіях – Razr 40 і Razr 40 Ultra. Компанія взяла за основу оновлену дизайнерську концепцію, яка з однієї сторони відповідає трендам, а з іншої – слідує ідеології Razr V3, а саме бути тонким і стильним девайсом. А у версії Razr 40 (а згодом Razr 50) ще й відносно доступним, якщо ми говоримо про категорію складаних смартфонів.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

Власне, нарешті ми підійшли до найсучаснішого та найтехнологічнішого Razr на цей час – моделі Razr 50 Ultra. Це саме той момент, коли ми можемо говорити про послідовний еволюційний розвиток. Компанія знайшла свій фірмовий стиль і продовжує його вдосконалювати. Razr 50 Ultra – це сучасний погляд на класику: тонкий корпус, алюмінієва рамка, цікаві вставки з екошкіри. Детальний огляд пристрою ви можете почитати на нашому сайті, я ж нагадаю основні його фішки.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

Зокрема, це зовнішній 4” дисплей, в який акуратно вписано два обʼєктиви камер. На екран можна виводити різноманітні віджети, запускати на ньому додатки, переглядати сповіщення. Основний 6.9” дисплей має частоту оновлення 165 Гц і пікову яскравість до 3000 ніт. За фото- й відеоможливості відповідають два 50 МП модулі камер, причому другим виступає телеобʼєктив, а не надширококутна камера, як зазвичай буває.

Історія Razr: від легендарного V3 до надсучасного 50 Ultra

Загалом Razr 50 Ultra залишив приємні враження після тестування, тож є усі підстави розраховувати, що бренд Razr лишається з нами надовго і ми ще не раз зможемо згадати в контексті оглядів класичний Razr V3.