Українська правда

10 безплатних програм для роботи з текстом на Windows 11

10 безплатних програм для роботи з текстом на Windows 11
0

Минули часи, коли усі завдання у роботі з текстовою інформацією виконувала єдина програма. Ну, добре, максимум дві — Word i Блокнот, про які знають всі користувачі ПК ще з часів шкільної парти. Сьогодні кожен, від студента до письменника чи програміста, може підібрати редактор, найбільш релевантний до викликів та нюансів його діяльності.

Розробники розуміють, що задовольнити абсолютно усіх важко, та і не треба. Комусь важливо не відвертати свою увагу на зайві деталі під час роботи, комусь — щоб програма бачила помилки та вміла вчасно на них вказати. Ще є фахівці, яким важливо зверстати матеріал і підготувати до друку в ідеальному вигляді.

Для користувачів Windows 11 — найновішої на сьогодні версії операційної системи Windows, доступні найкращі програми для роботи з текстом. Вони відкривають можливості для оперативного виконання будь-яких завдань: від написання листів до кодів програмування та складних наукових робіт.

Програми для роботи з текстом на Windows 11

Насамперед зауважимо, що програми бувають прості та спеціалізовані. Також їх можна розділити на текстові редактори та текстові процесори, хоча різниця між ними досить умовна. Редактори дозволяють вводити та редагувати текст і зосереджуватися лише на ньому. Серед таких програм, наприклад, Блокнот, Notepad та ін.

Текстові процесори ж мають широкий набір інструментів та функцій. В них можна створювати складні документи з форматуванням на будь-який смак, додавати таблиці, графіки, малюнки тощо. До таких належать, зокрема, Microsoft Word, LibreOffice та інші.

Крім того, існують спеціалізовані редактори, призначені для написання програмного коду або ті, що використовують легку мову розмітки. 

Microsoft Word

Коли треба працювати з текстом, це перший інструмент, що спадає на думку. Word — це один із найпопулярніших та найбільш універсальних текстових процесорів у світі, що входить до складу офісного пакета Microsoft Office. У ньому можна не просто вводити та редагувати інформацію, але користуватися практично всіма благами текстової «цивілізації», що існують на сьогодні.

Програма пропонує шаблони для різних видів робіт, параметри форматування й інструменти для редагування, переклад, перевірку правопису та навіть допомогу ШІ. Word, безперечно, має безліч переваг, починаючи від інтуїтивно зрозумілого інтерфейсу до сумісності з різними пристроями та регулярних оновлень від компанії Microsoft. 

У межах передплати Microsoft 365, яка включає доступ до найновіших версій Word, користувачі мають змогу користуватися функцією Copilot у цьому процесорі. Якщо ви бачите панель із відповідним логотипом у верхній частині вікна Word, то він для вас доступний.

Щоб працювати в Microsoft Office і, зокрема, Word, потрібна платна ліцензія, однак є можливість спробувати місячну ознайомлювальну версію. Також Microsoft пропонує безплатну вебверсію Word з дещо обмеженою функціональністю.

LibreOffice Writer

Якщо не маєте змоги або бажання оплачувати ліцензію Microsoft Office, то LibreOffice — це потужний офісний пакет, який може стати безплатною альтернативою, хоча трохи та поступається переліком функцій. Повністю сумісний з 32/64-бітними системами та перекладений більш ніж 30 мовами світу. Програму можна завантажувати та використовувати безплатно. Вона пропонує цілий спектр інструментів для редагування текстів, роботи з таблицями тощо. Крім того, LibreOffice сумісний із форматами Microsoft Office, що забезпечує легкість переходу. Тобто ви запросто зможете працювати з файлами у форматі .docх, якщо маєте на своєму пристрої тільки Libre. Процесор має інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, що нагадує Microsoft Office. Команда розробників постійно працює над розвитком та вдосконаленням програми.

Кому підійде програма:

  • школярам та студентам для написання курсових, дипломних робіт;
  • офісним працівникам — для створення звітів, таблиць, презентацій;
  • фрилансерам та підприємцям — для ведення документації та створення презентацій тощо;
  • всім, хто шукає альтернативу Microsoft Office.

Google Документи

Google Документи — це безплатний хмарний сервіс від Google для роботи з текстами. Дає змогу спільно працювати над документом із друзями чи колегами, а також отримувати доступ до нього у будь-якому місці та з будь-якого пристрою.

Кількість користувачів, які вже оцінили переваги гуглдоків, обчислюється мільйонами по всьому світу. Програма пропонує інтелектуальні функції, як-от «Розумне введення» й «Граматика», допомагаючи користувачеві контролювати роботу над помилками.

Цей сервіс обирають за легкість у користуванні, можливість інтеграції з іншими сервісами Google, онлайн та офлайн-редагування текстів, великий вибір шаблонів та підтримку різних форматів файлів, зокрема і .docх. Крім того, Google Документи мають вбудовані функції перекладу на різні мови та голосового введення текстів.

Scribus

Безплатна програма для комп’ютерної верстки. Дає змогу працювати з текстами, блоками, шаблонами, макетами тощо, керувати кольорами, створювати власний формат документів, експортувати макети у різні формати та готувати файли для друкарського обладнання. Також у програмі можна працювати з колонтитулами, підписами, списками тощо.

Загалом за допомогою Scribus можна створювати макети для книг, журналів, брошур, плакатів, листівок, візиток та інших видів друкованої продукції. Цю програму обирають за її потужний потенціал — Scribus не поступається за можливостями комерційним аналогам.

Для кого:

  • студентам і викладачам — для підготовки навчальних матеріалів;
  • аматорам — для створення різних видів поліграфії: візиток, флаєрів, листівок тощо;
  • професійним дизайнерам — для створення багатосторінкових публікацій.

FocusWriter

Для тих, кому заважають панелі інструментів та зайві кнопки на екрані, створили безплатний текстовий редактор з мінімалістичним інтерфейсом FocusWriter. Він може працювати у повноекранному режимі, приховуючи всі панелі та програми. Це ідеальний інструмент, щоб зосередитися на процесі написання, тому підійде для письменників та авторів, які звикли зануритися в роботу і не відвертати увагу на інші процеси.

Програма дозволяє вибрати «свою» з декількох тем інтерфейсу та має вбудований таймер для відстеження часу, витраченого на написання.

Цей редактор не підійде тим, кому потрібні звичні у процесорах функції перевірки орфографії, пошуку/заміни тексту. Він також не зможе виконати складне форматування чи додати якісь інші елементи, окрім тексту.

Calmly Writer

Це простий редактор з елегантним інтерфейсом, який працює у режимі онлайн. Він також здатний працювати у повноекранному режимі, приховуючи всі зайві елементи, щоб користувач міг зосередитися на письмі. Ця програма взагалі не має якихось панелей інструментів чи рядків меню, зате пропонує на вибір декілька тем інтерфейсу, щоб ви могли зробити свій робочий процес максимально затишним.

Створені матеріали автоматично зберігаються у хмарі та можуть бути експортовані у формати HTML, PDF та TXT. А перед тим, як вивести на папір, можна переглянути документ у форматі друку, щоб переконатися, що він має гарний вигляд. З недоліків можна виділити неможливість працювати у спільному доступі та нездатність працювати в офлайн-режимі.

WriteMonkey

Це безплатний портативний текстовий редактор, розроблений лише для Windows та творців слова. WriteMonkey — це мінімалістичний інтерфейс, темні теми та відсутність зайвих елементів.

Програма підтримує мову розмітки Markdown, щоб зробити ваш текст читабельним на будь-якому пристрої та в будь-якому режимі. Жодних спеціальних знань для користування вам не знадобиться — сідай і пиши. Цікаво, що редактор відстежує статистику роботи користувача, щоб за потреби можна було слідкувати за прогресом та мотивацією.

Водночас зауважте, що складне форматування цей редактор виконати не зможе, як і додати у ваш текст таблиці чи зображення. Але це ідеальна програма для тих, хто не любить безлад на робочому столі, хто намагається закінчити книгу чи хоче спокійно написати листа або допис у блог. Документи зберігаються у форматі .txt.

Notepad++

Для програмістів та всіх, кого не влаштовує скромна функціональність програми «Блокнот», створили Notepad++. Інтерфейс багатомовний, підтримує, зокрема, й українську.

Ключові особливості: підсвічування синтаксису та підтримка багатьох мов програмування (C, C++, Java, XML, HTML, PHP, JavaScript, Pascal, Perl і Python та інші). Є можливість працювати одночасно з кількома документами. Для пришвидшення роботи редактор має функцію автозавершення слів. Також Notepad++ може зберігати сеанси, щоб користувач міг відновити роботу з того місця, де закінчив, навіть після перезавантаження комп’ютера.

OneNote

Робота з текстом — це не завжди написання курсових робіт, книжок або кодів програмування. Створити собі нотатку, записати щось важливе, щоб завжди було перед очима — це теж про текст. Але тут є важливий нюанс — максимальна простота. Програма має відкриватися у кілька кліків, бути завжди під рукою.

Додаток One Note — саме про легкість. Це цифровий блокнот, доступний на різних платформах, зокрема і на Windows 11. Вікно програми можна пристикувати до робочого стола і робити нотатки паралельно з іншими процесами. Сюди також можна додавати файли, таблиці чи зображення. 

Програма має спільний доступ, тому є можливість ведення записів спільно з колегами, пошуку за автором. Також можна записати основні тези обговорення на нараді, щоб усім було зручно їх побачити.

WordPad

Текстовий редактор, що входить до складу Microsoft Windows. Має більший перелік функцій, ніж стандартний Блокнот, але не дотягує до текстових процесорів на зразок Word. Дає можливість форматувати текст, змінювати шрифти та колір. У WordPad можна писати листи та створювати іншу просту текстову інформацію.

Водночас редактор не підтримує функції перевірки орфографії, вставки маркованих чи нумерованих списків таблиць тощо, тому для створення складних текстів він не підійде.

Тож, як бачимо, можливостей для роботи з текстом на сьогодні більш ніж достатньо — як для творчих особистостей, так і для технічних потреб чи побутових завдань. Щоб полегшити собі робочі процеси, треба просто правильно обрати програму.

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: