Windows 11 з нами вже майже два місяці, тож ви, цілком імовірно, вже встигли її встановити на свій ноутбук чи десктоп — власноруч чи погодившись на оновлення, яке вам запропонувала система. Багато що в ній зроблено добре і навіть краще, ніж у Windows 10, але деякі моменти напевно вас вже не влаштовують, і їх хотілося б виправити чи хоча б зробити «як було». Сподіваємось, цей матеріал допоможе вам зробити нову систему більш зручною в повсякденному користуванні.

Меню Пуск

Почнемо, звісно, з початку. «Пуск» по центру екрану — насправді дуже зручно, якщо ви маєте великий монітор, але дуже незвично, особливо для користувачів Windows. На щастя, повернути його в традиційній лівий кут (разом з іконками на панелі завдань) дуже легко: правий клік по панелі завдань, єдиний пункт в контекстному меню “Параметри панелі завдань” (Taskbar settings), випадне меню “Настройки панелі завдань — Вирівнювання панелі завдань – Ліворуч” (Taskbar behaviors – Taskbar alignment – left).

За замовчуванням на панелі завдань відображаються системні іконки, якими ви скоріше за все не користуєтесь — пошук, чат тощо. Прибрати їх також нескладно, до того ж робиться це в тому самому меню “Персоналізація — Панель завдань” (Personalisation – Taskbar), що й попередній «твік» – у верхньому блоці “Елементи панелі завдань” (Taskbar items).

Меню «Пуск» було повністю перероблене, і тепер у ньому немає «плиток», які не подобалися, здається, жодному користувачеві попередньої Windows. Замість цього Microsoft додала інший елемент, якому багато хто теж не радий — це «рекомендовані» документи в нижній половині меню. Воно може здаватися не дуже корисним чи навіть шкідливим з погляду конфіденційності, якщо за вашим комп’ютером працює ще хтось — в такому разі краще вимкнути їх відображення в меню “Настройки — Персоналізація — Пуск — Показати останні елементи відкриті з меню “Пуск”, зі списку швидкого доступу та з Файлового проводника” (Settings – Personalisation – Start — Show recently opened items in Start, Jump Lists, and File Explorer).

В цьому ж розділі, в меню “Папки” (Folders) можна включити відображення деяких системних лінків поруч з кнопкою живлення — наприклад, повернути на звичне місце виклик системних параметрів, а заразом додати й корисні системні папки.

Якщо ж вам взагалі не подобається нове меню «Пуск», його можна замінити одним із сторонніх додатків — наприклад, Open-Shell-Menu або Start11 . Перша утиліта абсолютно безкоштовна, тоді як друга коштує $6, але Start11 зручніша в користуванні і може, серед іншого, перемістити панель завдань догори (чого в Windows 11 не можна зробити ні штатними засобами, ні за допомогою Open-Shell-Menu).

Компактний Windows Explorer

За замовчуванням Провідник у Windows 11 виглядає так, ніби ви використовуєте систему з сенсорним управлінням — проміжки між пунктами його меню аж надто великі. Зменшити їх можна за допомогою пункту “Подання — Компактне подання” (View – Compact View).

Редагування швидких налаштувань в треї

Великий Центр Сповіщень з Windows 10 більше не актуальний — в Windows 11 він був розділений на дві частини. Маленьке вікно сповіщень тепер з’являється над годинником (і тільки тоді, коли вони є), а швидкі налаштування «переїхали» до мережевих параметрів, об’єднаних з гучністю, зліва від годинника. Користувач може редагувати зміст цього вікна — прибрати зайві параметри чи додати нові — за допомогою кнопки з іконкою олівця.

Гарячі клавіші

В Windows 11 з’явились декілька нових гарячих клавіш, ось найбільш корисні серед них:
Win+W – запуск віджетів
Win+A – швидкі налаштування в системному треї
Win+N – центр повідомлень
Win+Z – відображення меню Snap Assist в правому верхньому куті
Win+стрілки — прикріпити активне вікно догори/донизу/праворуч/ліворуч/по центру
Win+Alt+стрілки — гарячі клавіші для пунктів в меню Snap Assist (спосіб прикріплення трохи відрізняється від попереднього)
Win+C – запуск чату в Microsoft Teams

Якщо вам доводиться робити багато скріншотів у Windows, то в нагоді може стати утиліта Snipping Tool. Вона вміє знімати весь екран, активне вікно чи довільний прямокутник та виконувати базове редагування знімку, але викликається вона не дуже зручною комбінацією Win-Shift-S. Зробити процес більш комфортним можна, задіявши опцію “Натисніть кнопку Print Screen, щоб відкрити захоплення фрагментів екрана” (Use the Print screen to open snipping tool) в меню “Настройки — Спеціальні можливості – Клавіатура” (Settings – Accessibility – Keyboard).

Ще одна гаряча клавіша вперше з’явилася ще в Windows 10 (October 2018 Update), але про неї досі мало хто знає, тож ми вирішили додати і її до цього списку. Win-V викликає вікно журналу буферу обміну — після його активації система буде пам’ятати не лише поточний зміст буферу обміну, а цілий список усього, що ви копіювали раніше (до 25 об’єктів, підтримуються текст, HTML та зображення розміром до 4 МБ).

Ви встановили Windows 11. Що з нею робити далі?

Голосове введення

Голосове введення тексту було наявне і в Windows 10, але в одинадцятій Windows воно отримало значне покращення — відтепер до розпізнаного тексту автоматично додається пунктуація, причому здебільшого вона розпізнається коректно (звісно, це ще залежить від того, наскільки якісно ви диктуєте). Щоб отримати доступ до голосового введення, треба встановити курсор в текстове поле і нажати комбінацію Win+H. Наразі, окрім англійської, підтримується ще досить велика кількість мов, включно з російською, але, на жаль, української поки немає.

Ви встановили Windows 11. Що з нею робити далі?

Автоматичний вхід в систему при запуску Windows

Якщо ви єдиний користувач системи і не хвилюєтеся за конфіденційність своїх даних, то можете зробити так, щоб Windows не питала ваш пароль чи PIN-код щоразу, коли ви вмикаєте комп’ютер. Цей метод насправді працював і в попередній версії Windows, але може бути корисним і у випадку Windows 11, тож ми вирішили додати його в цей матеріал.

По-перше: якщо ви раніше активували опцію “Щоб посилити захист, дозволяти входити в облікові записи Microsoft на цьому пристрої лише через Windows Hello” (For improved security, only allow Windows Hello sign-in for Microsoft accounts on this device) в меню “Облікові записи — Варіанти входу — Додаткові параметри” (Accounts – Sign-in options – Additional Settings), її доведеться вимкнути, бо інакше цей метод не спрацює. Тепер відкрийте вікно Run (Win+R) і наберіть в ньому netplwiz. Це відкриє вікно “Облікові записи користувачів” (User Accounts), в якому потрібно спочатку включити опцію “Щоб використовувати цей комп’ютер, необхідно вводити ім’я користувача й пароль” (Users must enter a user name and password to use this computer), далі обрати потрібний акаунт, відключити опцію Users must enter… і натиснути OK. Windows запропонує ввести пароль (не PIN!) для цього акаунту, після чого деактивує обов’язковий запит паролю на старті системи.

Linux у вашій Windows

Якщо програм для Windows вам замало, і в роботі потрібен якийсь додаток зі світу Linux, Windows 11 дозволяє користувачеві зробити таку «зраду» – завдяки платформі Windows Subsystem for Linux, або WSL. Щоб її встановити, запустіть PowerShell з правами адміністратора (Пуск — PowerShell в пошуку — Run as administrator), наберіть строку wsl –install і натисніть OK. Це автоматично виконає всі необхідні налаштування, включно з завантаженням дистрибутиву Ubuntu. Якщо ви бажаєте встановити інший дистрибутив, потрібно замість цього виконати команду wsl –install –d і додати його назву (дізнатися про доступні варіанти можна за допомогою wsl –list –online). І остання команда, яку тут слід мати на увазі: wsl –update; вона дозволяє перевірити наявність оновлень і встановити їх за потреби. Встановлюються програми через термінал Linux (наприклад, щоби встановити графічний редактор GIMP, треба виконати команду sudo apt install gimp), після чого вони з’являються в меню Пуск і ними можна користуватися як звичайними Windows-додатками.

Ви встановили Windows 11. Що з нею робити далі?

Наразі це всі поради, які ми можемо запропонувати для більш комфортної роботи з Windows 11. Якщо ви знаєте ще якісь корисні поради чи секрети, поділіться ними в коментарях — іншим читачам це також буде цікаво.