Компанія OpenAI лобіювала в Європейському Союзі пом’якшення регулювання в галузі штучного інтелекту. Про це пише Time із посиланням на документи про взаємодію компанії з європейськими чиновниками.

Йдеться про Закон ЄС про ШІ, який 14 червня був схвалений Європейським парламентом і тепер перейде до фінального етапу обговорення перед остаточним ухваленням у січні.

OpenAI лобіювала значні елементи цього документа таким чином, щоб зменшити регулярне навантаження на компанію. У кількох випадках вона пропонувала поправки, які зрештою внесли до остаточного тексту закону.

Приміром, торік OpenAI доводила чиновникам ЄС, що в законі про ШІ системи загального призначення не повинні розглядатися як «високоризиковані». Це означає, що до них застосовуватимуться суворі юридичні вимоги, зокрема щодо прозорості, відстежуваності та людського нагляду.

У вересні 2022 року компанія надіслала чиновникам Комісії та Ради ЄС документ під назвою «Біла книга OpenAI про закон про штучний інтелект». В ньому вона зауважила, що GPT-3 не є системою високого ризику.

«Але (він – Ред.) володіє можливостями, які потенційно можуть бути використані у випадках використання з високим рівнем ризику», – йдеться в документі.

Лобістські зусилля OpenAI, схоже, увінчалися успіхом. Остаточний проєкт закону не містив формулювання із попередніх проєктів про те, що системи ШІ загального призначення слід вважати заздалегідь «високоризикованими».

Замість цього узгоджений закон закликав постачальників так званих «базових моделей», тобто потужних систем ШІ, навчених на великих обсягах даних, дотримуватися меншої кількості вимог, включаючи запобігання створенню незаконного контенту, розкриття інформації про те, чи була система навчена на матеріалах, захищених авторським правом, і проведення оцінки ризиків.

Нагадаємо, що до ухвалення документа Європарламентом його підтримали ключові комітети: Комітет з питань внутрішнього ринку та Комітет з питань громадянських свобод.