Компанія ASUS оновлює асортимент материнських плат, розширюючи парк своїх моделей для платформи AMD Socket AM5. Серед очікуваних функціональних пристроїв привертає увагу відносно скромна за оснащенням ASUS Pro A620M-C-CSM на чипсеті AMD A620. Особливість цієї плати – наявність слота PCI. У середині 2023 року такий “привіт з минулого” виглядає екстраординарно.

ASUS Pro A620M-C-CSM photo 2

Звичайно, приналежність ASUS Pro A620M-C-CSM до корпоративної лінійки загалом диктує свої вимоги. Модель початково не пропонується для домашніх систем, тому дивакувате, на перший погляд, оснащення плати є таким лише з точки зору пересічного користувача.

Проте сусідство PCI з роз’ємом Socket AM5 для Ryzen 7000, слотами для пам’яті DDR5 та конекторами для швидкісних накопичувачів M.2 PCI-E 4.0 x4 звичайно викликає певний дисонанс, та, як мінімум, бажанням поділитись новиною про появу подібного продукту.

ASUS Pro A620M-C-CSM front

Звернемо увагу, що мова не про звичну нині шину PCI Express (PCI-E), а саме про PCI, яка була розроблена Intel ще у 1991 році. Розповсюджена у той час 32-бітова версія інтерфейсу (33 МГц) пропонувала швидкість передачі даних на рівні 133 МБ/c. До появи AGP у 1996 році, можливостей такого інтерфейсу вистачало навіть для підключення відеокарт. Для прикладу згадаємо класику жанру – S3 Trio 64V+ 2 МБ. Так, тут ніякої помилки, саме 2 МБ (!). До речі, в ті часи ніхто особливо не нарікав на нестачу місткості пам’яті відеокарти. Це сьогодні вже й 8 ГБ мало.

З появою Accelerated Graphics Port (AGP) відеокарти активно мігрували на цю шину, а PCI ще досить довго використовувалась для звукових карт, ТВ-тюнерів, модемів, мережевих контролерів та іншої периферії.

Вочевидь окрім типових споживчих пристроїв з інтерфейсом PCI випускалась безліч спеціалізованого обладнання, яке цілко ще може залишатись актуальним. Саме для таких випадків ASUS пропонує модель ASUS Pro A620M-C-CSM.

ASUS Pro A620M-C-CSM – материнська плата зі слотом PCI. Потрібна у 2023 році?

Крім наявності архаїчного слота PCI на що ще звертаєш увагу під час поверхневого огляду плати? Ну, звичайно, перше, що впадає в очі – приємний зелений у оформленні друкованої плати. Він майже такий чудовий, як і загальний колір картинки нашого весняного “ПК місяця”. Суб’єктивно зараз дуже не вистачає доречного різнобарв’я окрасу споживчих моделей.

Виробники материнських плат не хочуть ризикувати, віддаючи перевагу нейтральному чорному. Цей “безпрограшний” варіант вже відверто наганяє тугу. Тому навіть рідкі антиподи з білою PCB вже отримують +1 бал за зовнішнє оформлення. Колись виробники значно сміливіше експериментували, тепер навіть зелений залишають лише для корпоративних моделей. Додайте кольору!

ASUS Pro A620M-C-CSM – материнська плата зі слотом PCI. Потрібна у 2023 році?

Попутно відзначаємо, що плата має два слоти для модулів пам’яті DDR5, але обмеження по загальній місткості у 96 ГБ говорить про те, що ASUS Pro A620M-C-CSM початково підтримує новенькі модулі 48 ГБ. Плати на AMD A620 дозволяють експериментувати з оперативкою, виходячи за рамки специфікацій, то ж навіть для корпоративної моделі зазначена підтримка з DDR5 6400+.

Система стабілізації живлення процесора має відносно скромну конфігурацію та не передбачає додаткового охолодження силових елементів. При цьому для ASUS Pro A620M-C-CSM заявлена підтримка CPU з тепловим пакетом до 120 Вт. Тобто в перелік не потраплять лише топові Ryzen 9 7900X/7950X з TDP 170 Вт.

ASUS Pro A620M-C-CSM – материнська плата зі слотом PCI. Потрібна у 2023 році?

Лише за складом інтерфейсної панелі можна здогадатися, що перед нами модель корпоративної лінійки. Перш за все її видає наявність COM-порта. PS/2, DVI й VGA також зустрічаються все рідше на пересічних споживчих моделях, але це вже лише допоміжні ознаки.

Для комплекту не вистачає габаритного LPT-порта, але внутрішня колодка з таким є біля нижнього крайка плати, тому все в порядку – за потреби відповідний порт можна буде вивести. Поряд також ще один внутрішній COM, тож якщо знадобиться відразу два таких конектори – все до ваших послуг.

На панелі також є пара USB 3.2 Gen2 з пропускною здатністю 10 Гб/c, причому один з них виконаний у форматі Type-C. Тож якщо знадобиться під’єднати якусь сучасну периферію, то така можливість також буде.

ASUS Pro A620M-C-CSM photo

Звичайно для типової платформи ASUS Pro A620M-C-CSM не буде кращим вибором. Наявність застарілих і фактично не актуальних для більшості користувачів інтерфейсів зазвичай буде надлишковою функціональністю, яка збільшує ціну пристрою. Що стосується вартості, то вона ще не оголошена виробником. Але від моделей на AMD A620 очікуються помірні цінники. Поява плат саме на цьому чипсеті повинна знизити вхідну вартість на платформу Socket AM5.

У продажу вже є “одомашнена” модель Asus PRIME A620M-A, яка поки є однією з найбільш доступних плат під Socket AM5 на нашому ринку. Вона має певні функціональні відмінності, які не обмежуються лише відсутністю слота PCI. Перш за все це вже 4 слоти для модулів пам’яті (до 128 ГБ DDR5 6400+). Заявлена підтримка всієї лінійки процесорів Ryzen 7000, включаючи моделі з TDP 170 Вт.

На основних силових елементах VRM вже передбачений додатковий радіатор. За COM та LPT-портами навряд хтось буде сумувати, але ось втрата USB 3.2 Gen 2 трохи засмучує. До того ж порт Type-C розробники пропонують самостійно виводити на стінку корпуса.

Поточна роздрібна вартість Asus PRIME A620M-A – близько 5100 грн (~$135). Ну, не дешево, не дешево… Та ще й без підтримки PCI. До речі, цікаво чи використовуєте ви ще якісь карти розширення саме з інтерфейсом PCI?