Hogwarts Legacy трохи не пощастило. Гра стала однією з найпопулярніших ігор 2023 р., а якщо виключити Counter-Strike 2, з якою «все складно», то і взагалі найпопулярнішою. Hogwarts Legacy отримала дуже схвальні відгуки гравців та ЗМІ, але схоже не отримає жодної з нагород за підсумками року. Річ у тому, що Hogwarts Legacy вийшла аж в лютому цього довгого року, тому і члени журі престижних ігрових премій, і прості гравці встигли забути про цей проєкт. І дарма, попри деякі зауваження щодо однотипних завдань у відкритому світі, які насправді можна адресувати будь-якій Open World action/RPG, це вражаюча гра, особливо в усьому що стосується арт-дірекшину, стилю та відбудові світу. Саме цьому здебільшого і присвячений «Артбук Створення світу гри Hogwarts Legacy» / The Art and Making of Hogwarts Legacy, який дозволяє зазирнути за лаштунки Hogwarts Legacy і зрозуміти які виклики стояли перед розробниками гри й чому вони приймали ті чи інші дизайнерські рішення.

Назва «Артбук Створення світу гри Hogwarts Legacy» / The Art and Making of Hogwarts Legacy
Жанр артбук
Автор Avalanche Software
Переклад SBT Localization
Видавництво Insight Editions, MAL’OPUS
Рік видання 2023
Сторінок 252
Формат 23 × 32 см
Палітурка тверда обкладинка
Мова українська
Сайт MAL’OPUS

Один з головних викликів, який стояв перед розробниками Hogwarts Legacy – це не зрадити очікуванням фанатів «Чарівного світу Дж. К. Роулінг». Річ у тім, що майбутні гравці скоріше за все вже читали книжки Дж. К. Роулінг, бачили екранізації, або навіть встигли побувати у тематичних парках по всесвіту Гаррі Поттера. Але…

Проблема у тому, що ті самі місця описані у книжках та показані у різних частинах фільму по різному, ба більше, події гри Hogwarts Legacy відбуваюся за 100 років до подій основної серії книжок/фільмів, і навіть за 40-50 років до подій «Фантастичних звірів». Тож розробники мали створить щось, схоже з тим, що читачі/глядачі вже бачили, але щось інше, щось в геть новій епосі, зі своєю стилістикою та правилами.

Судячи з того, що ми побачили у грі, їм це вдалося. І на сторінках «Артбуку Створення світу гри Hogwarts Legacy» / The Art and Making of Hogwarts Legacy розробники, які відповідали за ті чи інші аспекти гри, розповідають, чому саме вони приймали ті чи інші рішення, які початкові ідеї в них були, що врешті решт ввійшло до гри, а що вони вимушені були відкинути у процесі.

«Артбук Створення світу гри Hogwarts Legacy» / The Art and Making of Hogwarts Legacy – за лаштунками Гоґвортсу

Наприклад, спочатку дизайн Гоґвортсу був набагато складніше, а таємні кімнати можна було вирахувати навіть за зайвими вікнами на стінах замку. Але виявилось, що замок вийшов неймовірно складним для навігації, і гравці просто плуталися б у нескінченних коридорах та сходах.

Чи, наприклад, цікаво було дізнатися яким складним виявився дизайн кімнати на вимогу, тому що вона може змінювати свій розмір, а гравці можуть прикрашати її стіни, що стає проблемою як з точки зору анімації, так і з точки зору обсягу пам’яті.

Насправді таких цікавинок у книзі безліч. Яких звірів залишити у грі, а яких не варто додавати. Чого коштувало збудувати селище Гоґсмід, у якому немає прямих стін і кожна будівля створювалася вручну. Чому одні приміщення схожі на ті, що ми бачили у фільмах, а інші ні. Яку проблему становить створення відеовставок, при наявності тисяч варіантів одягу гравця. Які цікавинки та приховані сюрпризи ви могли пропустити під час проходження в кабінетах та кімнатах професорів. І багато іншого.

«Артбук Створення світу гри Hogwarts Legacy» / The Art and Making of Hogwarts Legacy – за лаштунками Гоґвортсу

На відміну від деяких інших артбуків, які складаються здебільшого лише з ілюстрацій та стислого опису до них, у «Артбуці Створення світу гри Hogwarts Legacy» / The Art and Making of Hogwarts Legacy дійсно багато тексту, десь половина об’єму видання. Тут є як ілюстрації на розворот, та і розвороти зайняти лише текстом. Тож тут є що почитати й це насправді дуже гарно. Тому що арт це звісно дуже круто, але його, за бажанням, можна знайти й в мережі, а ось розповіді про саму розробку від першої особи – це справжній скарб. А у цьому виданні своїми думками щодо процесу розробки діляться більше десятка співробітників Avalanche Software з різних відділів студії, та навіть робітники з деяких студій-підрядників. Якщо ви маєте відношення до розробки ігор або цікавитеся цією сферою – це просто must read, майже як побувати на спеціалізованій конференції.

Плюс у книзі є маса додаткових деталей щодо персонажів гри та локацій. Учнів, професорів Гоґвортсу, ворогів героя, про саму школу, гуртожитки. Деякі частини артбуку – це справжній довідник по грі, який доповнює те, що ми бачили у Hogwarts Legacy, бо хто ж читає ці довідки у самій грі. Як влучно підмітив нещодавно один наш автор: «Я люблю читати, і я люблю грати. Але я люблю робити це окремо!».

«Артбук Створення світу гри Hogwarts Legacy» / The Art and Making of Hogwarts Legacy – за лаштунками Гоґвортсу

Сама гра Hogwarts Legacy не має української локалізації, а ось перекладом артбуку займалася та сама спілка SBT Localization, яка переклала вже багато ігор і встигла потрапити цього року у низку скандалів, пов’язаних з локалізаціями. Але, як на мене, переклад «Артбуку Створення світу гри Hogwarts Legacy» / The Art and Making of Hogwarts Legacy вийшов дуже гарний та якісний і я б залюбки пограв і в саму Hogwarts Legacy у перекладі SBT Localization.

За великим рахунком єдине, що трохи відлякує від придбання «Артбуку Створення світу гри Hogwarts Legacy» / The Art and Making of Hogwarts Legacy, це чимала вартість видання – 1200 грн. Але саме зараз до Чорної п’ятниці книга отримала знижку у 20% і коштує лише 960 грн. Це гарна пропозиція, не проґавте.

Але майте не увазі, що після знайомства з артбуком у вас може виникнути бажання перепройти Hogwarts Legacy, щоб побачити усі ці цікавинки, про які розповідають розробники на сторінках книжки. Я так і зробив, знову інсталювавши гру і розпочавши її новим персонажем, щоб глянути на Hogwarts Legacy з іншого кута, вже маючи знання про те, як приймалися ті та інші дизайнерські рішення. Вважайте це своєрідним Directors Cut. І так, це дійсно дуже класна гра, а у, тому що стосується дизайну світу то й взагалі.

Приємного читання та гри.