Серія пригодницьких ігор Myst, яка стартувала у 1993 році, досі вважається неперевершеною класикою. Все завдяки скрупульозному підходу до пазлів та унікальному сетингу, в якому поєднуються фантастика, інші світі, стімпанк і багато інших елементів. Завдяки відеоіграм у всесвіті Myst студія Cyan Worlds – або просто Cyan, як вона називалася раніше, – успішно існує вже понад 30 років.
Звісно, сучасна аудиторія не настільки добре знайома з досягненнями Myst. Але розробники почали виправляти ситуацію у 2020 році, коли вийшов рімейк першої частини серії. А у липні 2024 оновлену версію отримала друга гра – Riven. Виявилося, що класика пригодницького жанру чудово почуває себе й у сучасних реаліях, навіть попри всю її старомодність.
Гра | Riven |
Жанр | адвентюра, головоломка |
Платформи | Windows, macOS, Meta Quest |
Мови | англійська |
Розробник | Cyan Worlds |
Видавець | Cyan Worlds |
Посилання |
Steam |
Ваша голова може почати трохи закипати вже від самої назви. Адже для стороннього гравця Riven наче не має особливого зв’язку з Myst. Але оригінальна гра називається Riven: The Sequel to Myst, тобто буквально містить у собі словосполучення “сиквел до Myst”, щоб не бентежити ігрову спільноту. В Cyan Worlds полюбляють подібні експерименти з назвами, саме тому вони встигли розробити ще цикл ігор з назвою Uru, який також розгортається у спільному всесвіті з Myst та Riven.
Рімейк отримав просту назву Riven, позбавившися від додаткових пояснень прямо зі старту. Подібна зміна ховає у собі одразу декілька маркетингових рішень. По-перше, гру з простою, звучною назвою набагато легше обговорювати та рекламувати. По-друге, у Riven ви можете спокійно грати навіть без проходження Myst. До того ж гра більше базується на романі “Книга Атруса” / The Book of Atrus, але і його читати тепер не обов’язково.
Так, історія продовжує минулу гру, але все зроблено таким чином, щоб цей факт не заважав отримати задоволення від нової пригоди. На початку вам коротко, але містко пояснять, що взагалі треба зробити. Центром подій стає світ Рівен, який створив тиран Ген. Ген має недостатньо навичок, щоб створювати стабільні світи, тому Рівен роз’єднаний на окремі структури-острови та повільно помирає.
Лиходію вдалося вкрасти дівчину Катерину та заточити її у в’язниці. Катерина – це кохана Атруса, одного з головних персонажів всієї серії, який також виступає у ролі оповідача та каталізатора багатьох важливих подій. Саме Атрус просить безіменного головного героя відправитися на Рівен та врятувати Катерину, а заразом покінчити з Геном, який є батьком Атруса.
Сюжет у серії Myst займає одне з центральних місць, він комплексний та опрацьований у дрібницях. Однак Riven – це лише друга частина серії, тому особливо важкою для сприйняття вона не відчувається. Персонажі розповідають усю необхідно інформацію, а додаткові подробиці вийде прочитати у щоденниках. Але враховуйте, що щоденники тут максимально схожі на справжні, тому описують великі періоди часу та низку подій. Читати доведеться багато, а іноді це ще й потрібно для вирішення пазлів.
Такий факт робить історію Riven дещо старомодною. Це при тому, що в оригіналі до того ж були сцени з живими акторами та ще більше слів, які не потрапили у рімейк. Відчувається, що в Cyan Worlds бажали дещо спростити наративну структуру, але зберегти дух 90-х з його дивними історіями, які особливо не щадили гравців. Через це в Riven присутні проблеми з темпом оповідання: ви можете блукати декілька годин без жодних просувань по сюжету, а потім за пів години отримати тонни експозиційних пояснень та різноманітних міркувань персонажів.
Через це в історії можна з легкістю заплутатися. Вона ніби стає черговим пазлом і перевіряє ваші навички сприйняття інформацію. Втім, у світі, де гравці роками обговорюють ефемерні сюжети ігор на кшталт Dark Souls та Hollow Knight, Riven виглядає цілком доцільно. Якщо сюжет пройде повз вас, YouTube, Wikipedia та обговорення гри фанатами прийдуть на допомогу.
Однак історія у Riven, навіть попри детальне опрацювання, все ж відходить на другий план. Головними елементами гри є вивчення світу та вирішення головоломок. Причому ці два елементи тісно пов’язані один з одним: неуважний гравець ризикує почати блукати колами, а без вирішення пазлів фіналу гри вам ніколи не побачити.
Але Riven не квапиться відлякувати нових гравців та починається доволі делікатно. Головоломки на початку прості та більше тренують вашу уважність. Місцями перша третина гри взагалі нагадує симулятори ходіння. Краще насолоджуватися цим, поки є така можливість.
Стерпіти всі пазли допомагає неймовірна краса гри, як з художнього, так з технічного боку. Робити скріншоти хочеться постійно, а кожна нова локація дивує та захоплює. В Cyan Worlds навіть банальні скелі та підземелля зробили приємними на вигляд, а до ресурсів вашого ПК гра ставиться з розумінням. Моя ноутбучна RTX 3060 потягнула все на максимальній якості у Full HD при 120 кадрах на секунду. Тож навіть якщо ви завжди були далекі від світу головоломок, то Riven варто спробувати хоча б заради краєвидів та одного з найкращих океанів серед усіх відомих відеоігор.
А після всіх милувань починаються справжні пазли – і тут гра набуває своєї істинної сутності. Суворої, безальтернативної, але все одно привабливої. Бо головоломки тут можна сміливо назвати одними з найважчих у жанрі. Готуйтеся тримати під рукою блокнот та олівець, бо вони вам точно знадобляться.
Riven відрізняється від класичних point-and-click пригод, в яких потрібно збирати предмети, комбінувати їх та використовувати у потрібних місцях, які до того ж регулярно виявляються зовсім неочікуваними. Замість цього гра постійно перевіряє вашу уважність та вміння зіставляти факти. Адже невеличка дрібниця, яка знаходиться на одному острові, може виявитися критичною для вирішення пазла десь зовсім в іншому місці.
Складнощів додає той факт, що Riven має відносно відкриту структуру. Головний герой вільно вивчає всі доступні острови, поступово відкриваючи нові локації. Зараз такий підхід модно порівнювати з метроїдваніями, але в 90-х це була класика жанру адвентюр. Однак і тут розробники із Cyan Worlds зуміли поєднати старе з новим.
Оригінальна Riven: The Sequel to Myst не мала тривимірного оточення. Весь світ розробники поділили на екрани, між якими гравець пересувався завдяки клікам по точках інтересу. Тобто це більше нагадувало стандартну для жанру point-and-click структуру. Натомість нова версія Riven отримала повністю тривимірне оточення, яке гравець вивчає як у звичайних іграх від першої особи. Звісно, це збільшує імерсивність, особливо в VR, та робить оточення гарнішим. Але у цьому поєднанні розробники люблять відпускати злі жарти у бік гравця.
В класичних квестах 90-х інколи доводилося шукати потрібну точку з точністю до пікселя, що саме і призвело до появи терміну pixel hunting. В тривимірному оточенні рімейку Riven зробити щось подібне здається майже неможливою задачею, але в Cyan Worlds це вдалося. Вони ховаються важливі предмети та стежки віртуозним чином, через що доводить ретельно вивчати кожен клаптик островів. А потім дивуватися, як же не вдалося знайти щось настільки очевидне, приховане на самому видному місці.
Відкрита структура світу також ускладнює проходження по гайдах. Адже автор гайду міг обрати зовсім інший шлях, ніж ви. Враховуйте, що у Riven ще є декілька фіналів, на які впливають дії головного героя та їхня послідовність. А остаточно зупиняє залежність від гайдів головоломка, відповідь в якій генерується випадковим чином для кожного гравця. Тож легкого проходження не чекайте.
Riven пропонує вам вивчати нові мови та системи обчислення, шукати підказки у дитячих іграшках, думати у контексті одразу всіх п’ятьох островів та займатися нестандартними, але цікавими справами. Не очікуйте жодних підказок, хоча іноді дуже хочеться. Максимум, що тут є з подібного, – це курсор, який змінює форму при наведенні на активні точки. В усьому іншому гра сподівається на ваш розум і уважність. Це в той час, коли майже всі інші сучасні головоломки пропонують хоча б додаткові натяки на рішення. Що один елемент, який відсилає нас до 90-х.
Але навіть коли годинами не можеш знайти рішення, все одно не хочеться залишати світ Riven. Бо він справді унікальний, чарівний, неймовірно привабливий. А найважливіше, що він напрочуд автентично вписується в поточні тренди відеоігор. Бо дивакуваті, майже неможливі головоломки популяризували кооперативні ігри на кшталт Escape Simulator та We Were Here, дивні сюжети гравців навчила сприймати FromSoftware. А унікальні пригоди завжди були в пошані серед шанувальників культури та мистецтва.
Від Riven віє тропічною свіжістю, яку не перекривають жодні роздуми над черговим важким пазлом. А старомодність можна сприйняти як данину класиці та відеоіграм 90-х у цілому. Тож зустріч старого та нового у Riven вдалась майже ідеально, а ми отримали чергове красномовне підтвердження, що не дарма Cyan Worlds працює вже стільки років і вижила навіть у поточних суворих реаліях.
А ще Riven можна повністю пройти у VR. Готуйтеся, тоді вона буде набагато суворіше ставитися до ресурсів ПК, але краса гри того варта.
Завантаження коментарів …