Чи погана гра Redfall? Так, це погана гра! Чи найгірша це з ігор Arkane Studios за усю 23-річну історію студії? Так, це правда! Чи можна грати в Redfall? Кхм…так, можна. Але є нюанси.

Гра
Redfall
Жанр FPS, action/RPG
Платформи Windows, Xbox Series X/S
Мови англійська
Розробники Arkane Austin
Видавець Bethesda Softworks
Посилання
Bethesda.net

Що сталося?

Redfall розчарував геть усіх. Гра має дуже посередні 56/100 (ПК-версія) та 59/100 (Xbox-версія) від критиків та розгромні 31/100 від гравців на Steam. Останніх можна зрозуміти, якщо ти заплатив за гру $69,99 / €69,99 або навіть 1 399 грн, ти хотів би отримати якісний продукт.

Redfall навіть спромоглася потрапити в перелік Топ-100 найгірших ігор Steam від сайту Steam 250, де посідає зараз «почесне» 14 місце.

Голова Xbox Game Studios Філ Спенсер був вимушений взяти на себе відповідальність за випуск сирої гри з цінником у $70. Крім того, він сказав, що запуск Redfall «розчаровує», але студія прагне продовжувати працювати над проєктом. Питання лише у тому, чи можна взагалі полагодити Redfall?

Хто винен?

Можливо, коли-небудь Джейсон Шраєр напише другу частину книги «Натисни Reset: Вигорання та відновлення в індустрії відеоігор», і тоді ми дізнаємося усі подробиці розробки Redfall та зможемо зрозуміти, що і на якому етапі пішло не так. Як студія, яка протягом більше ніж 20 років поставляла гравцям висококласні, інтелектуальні імерсивні симулятори, спромоглася так облажатися?

Звісно, можна сказати, що Redfall розробляла не головна французька студія Arkane Lyon, а недолугі американці з Arkane Austin. Але Arkane Austin існує з 2006 року, і, наприклад, над першим Dishonored (2012) команди працювали разом, а перша сольна гра Arkane Austin – це все ж таки обласкана ЗМІ та гравцями Prey (2017).

Кивати на керівництво проєкта теж дивно. Redfall опікувався сам Гарві Сміт, на секундочку, ведучий дизайнер Deus Ex (2000), Thief: Deadly Shadows (2004) та креативний директор Dishonored (2012) та Dishonored 2 (2016).

Може, винні Bethesda Softworks та ZeniMax Media, які напередодні продажу компанії Xbox Game Studios у 2021 р. всучили Microsoft потенційно привабливий кооперативний проєкт, яким не дуже бажали займатися у самій Arkane Studios?

Почекаємо розслідування Джейсона Шраєра. Постмортеми епічних провалів завжди найцікавіші.

Що нам обіцяли й що ми отримали

По трейлерах та анонсах Redfall виглядала як така собі Left 4 Dead у відкритому світі з вампірами. Маленьке містечко, орди кровосісів, крихітні групки тих, хто вижив, постійні сутінки Чорного сонця, потужні супротивники та навіть деякі детективні елементи.

Ну що, відкритий світ тут є, але насправді гра більш схожа не на Left 4 Dead з його інтенсивним геймплеєм, а на дуже повільний та порожній Dead Island (перший), з якого прибрали більшість ворогів, замінивши натовп зомбі на поодиноких культистів та вампірів.

Що погано

Простіше за все сказати, що в Redfall погано геть усе, але це буде неправда.

Як на мене, найголовніша проблема гри – жахливий AI супротивників, скоріш майже повна відсутність будь-якого AI. Вороги в Redfall не бачать вас на відстані у 2 метри, застрягають на сходах та один в одному, тицяються у стіни, застигають з переляку тощо. У кращому випадку вони просто біжать вам назустріч, просто під кулі.

Вампіри, які вміють телепортуватися, ставати невидимими та навіть мають часом енергетичні щити (що?!) і які начебто мали становити суттєву загрозу для гравця, тупо висять на місці чи теж біжать вам назустріч, підставляючись під кілля. Це просто тир якийсь і це вбиває левову частку інтересу до гри.

А ще вороги час від часу респауняться прямо у вас перед носом і це ще більше знижує занурення у гру.

Наприкінці гри, у другій великій локації вороги начебто починають діяти більш різноманітно, але це не рятує гру. AI Redfall треба викинути на смітник та переписати з нуля.

Інша велика проблема Redfall – нецікава система луту. З лутом, який автори намагалися зробити схожим на лут у Diablo, справжня халепа. Фіолетові та золоті пушки хоч трохи й відрізняються від синіх, зелених та сірих за характеристиками, але не настільки, як відрізняються одна від іншої пушки різних рівнів. А ви завжди можете отримати навіть фіолетову зброю в зброярні на базі за порівняно невеликі гроші, тож розшукувати схованки в надії отримати нового ствола майже нема сенсу. Щодо оформлення, то лише унікальна золота зброя має особливий вигляд, все інше майже однакове. Кастомізація тут є, але зброю змінюєш так часто, що налаштовувати її нема сенсу.

А ще в Redfall дуже нецікаві та однотипні завдання. Щоб здолати головних кровосісів, треба спочатку знайти сакральну річ кожного з них, потім відшукати двері в персональний вимір кожного. Але щоб відкрити двері, треба вбити трьох вампірів-мінібосів, що «тримають» окремі мікрорайони. Для цього потрібно спочатку виконати завдання місцевого блокпоста (нецікаві), а потім знайти та вбити мінібоса. І так дев’ять разів… Так, сам пошук сакральних речей і локацій схованок головних босів цікаві, але підготовка…

Що гарно

Насправді в Redfall не все так вже погано. Деякі речі тут зроблені навіть гарно. Наприклад, стрільба. Мої особливі фаворити – кіллямет, сигнальна ракетниця (а тут є що запалити) та штурмова гвинтівка. І пам’ятайте, вампіра вбиває лише кіл або штик у груди.

А ще тут непоганий відкритий світ. Дві великі мапи з купою цікавих місць та історіями, що розповідаються через оточення. Деякі локації, особливо пов’язані з вампірами-босами, мають унікальний дизайн і навіть приємно вражають. Наприклад, ляльковий будинок, тунель між мапами чи лабіринти старої лікарні.

А ще у цій грі багато маленьких персональних історій. І ось ці історії про життя та смерть, які можна знайти в нотатках та ментальних відлуннях по усьому Redfall – це, можливо, найкраще, що є у грі. Вони моторошні, зворушливі та сентиментальні. Але я добре усвідомлюю, що у шутері з вампірами мало хто буде читати документи, тим більше, що їх у грі навіть трохи забагато.

Грати чи не грати?

Все залежить від того, на якій платформі та в якому форматі. Купувати Redfall за повну ціну на Steam чи на будь-якій іншій платформі нема ніякого сенсу. А ось спробувати гру у Xbox або PC Game Pass, отримавши її разом з ще з 400+ іншими іграми за 190 грн на місяць – легко.

Можливо, не прямо зараз, нехай Arkane Studios все ж таки виправить хоч трохи глюків, як обіцяє Філ Спенсер. Тобто десь за місяць.

Автор рецензії награв в Redfall близько 20 годин і майже закінчив сюжетну лінію, поки череп одного з мінібосів не застрягнув у перекритті між поверхами, зробивши завершення гри неможливим. Але свою порцію задоволення від гри я все ж таки отримав. Дякую PC Game Pass.

Так, Redfall – це найгірша гра Arkane Studios за усю історію студії, але грати в неї можна.