Загальна естетика системного блоку зазвичай визначає місце та роль ПК у життєвому просторі користувача. Чи стане він “шумливим пилозбірником” у кутку або ж окрасою кімнати, яка підвищує творчу продуктивність і радує око? З появою та розповсюдженням корпусів, що оснащені прозорими панелями, цінність внутрішньої охайності системного блоку лише зростає. Виробники компонентів відгукнулись на запит, запропонувавши своє бачення впорядкування внутрішнього оздоблення десктопів. Важко напевно говорити, хто став рушієм дизайну материнських плат з підключення кабелів зі зворотної сторони. Здається тайванські розробники чи не одночасно почали експериментувати з таким форматом. Сьогодні в нас на огляді реалізація від ASUS. Компанія пропонує свою концепцію оформлення системи BTF (Back-To-the-Future), яка передбачає позбавлення від кабелів на робочій панелі материнської плати, та навіть силового провідника відеокарти.

ASUS BTF та Advanced BTF

Ключові виробники материнських плат для ПК завзято пропонують свої варіанти наведення ладу у системному блоці. У всіх випадках основою є концепція з розміщенням основних силових та інтерфейсних роз’ємів на зворотній стороні друкованої плати. Ідея є наслідком патенту компанії Maingear, що був зареєстрований ще у 2014 році.

Тайванські розробники майже за 10 років повернули ідею з теоретичної у практичну площину, та почали активно впроваджувати й вдосконалювати першочерговий задум.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК
BTF conception

Компанія ASUS також пропонує своє бачення розвитку стаціонарних платформ, втіливши його у лінійці продуктів серії BTF – Back To the Future. Розробники впевнені, що згодом подібна концепція стане класичною для десктопів. Отже, розробки BTF – свого роду передвісники майбутнього стаціонарних ПК. Звичайно, щоб це сталось, дизайн з підключенням зі зворотної сторони має бути сприйнятий ринком. Причому, як виробниками супутніх продуктів (в першу чергу – корпусів), так і безпосередньо користувачами, які за додаткові зручності та естетику мають трішки доплатити.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК
BTF vs. Advanced BTF

Отже, BTF. Інженери ASUS настільки завзяті, що поки інші несміливо намагаються втілити найпростішу реалізацію дизайну Back-Connect, вони пропонують відразу дві концепції – BTF та Anvanced BTF. Перша передбачає вже “класичний” для цього класу варіант компонування материнських плат з розміщенням всіх функціональних роз’ємів на зворотній стороні PCB. У цьому випадку звісно потрібні сумісні корпуси, що мають передбачені отвори у платформі піддона для підключення відповідних кабелів.

Своєю чергою “просунута” версія Anvanced BTF, окрім конекторів на зворотній стороні плати, також передбачає позбавлення від кабелю для підключення додаткового живлення відеокарти. Для цього на материнській платі розташований спеціальний силовий конектор GC-HPWR, що розміщений вздовж осі PCI-E x16. Незвична абревіатура має просте позначення Graphics Card High-Power (GC-HPWR).

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

Додатковий роз’єм дозволяє забезпечити графічний адаптер потужністю до 600 Вт. Втім, як нескладно здогадатись, для використання такого способу підведення живлення потрібні спеціальні версії відеокарт, що оснащені необхідним конектором зі своєї сторони.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

GC-HPWR формує додаткову групу на друкованій платі відеокарти, що передбачає дублювання силових ліній та має золочені майданчики для надійного контакту й захисту від окислення.

Наявність відповідних роз’ємів GC-HPWR на материнській платі та відеокарті дозволить позбутись надокучливого силового кабелю живлення, що зазвичай псує візуальну картинку. Навіть попри різноманітні хитрощі розробників з розміщенням роз’єму 12VHPWR, а тим більше – кількох 8-контактних конекторів, ця “дротова конструкція” залишалась у самому центрі уваги при погляді на систему крізь прозору панель.

Поточний асортимент пристроїв ASUS серії BTF включає материнські плати TUF GAMING B760M-BTF WIFI та TUF GAMING B760M-BTF WIFI D4, а також компактний mATX-корпус – ASUS A21.

Концепцію Advanced BTF повною мірою дозволяють реалізувати плати TUF GAMING Z790-BTF WiFi та ROG MAXIMUS Z790 HERO BTF. Серед відеокарт з додатковим конектором наявні ROG STRIX GeForce RTX 4090 BTF Edition та модель TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER BTF White OC Edition 16GB GDDR6X. Що ж до корпусів, то тут для топових платформ пропонується пафосний ROG Hyperion GR701 BTF Edition, до зовнішньо досить стриманий й суттєво доступніший TUF Gaming GT302 ARGB.

Перелічені пристрої не є якимись концептами, понад те – всі вони вже доступні у продажу в Україні. Чим не привід поглянути, яким чином на практиці реалізована ідея, визначити особливості, нюанси та обмеження?

ПК на платформі ASUS Advanced BTF

Для практичних досліджень платформи BTF ми використовували системний блок від компанії Artline. ПК був оснащений платою TUF GAMING Z790-BTF WiFi та відеокартою з коротеньким позначенням – TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER BTF White OC Edition 16GB GDDR6X. Такий комплект дозволив повною мірою реалізувати ідеї Advanced BTF, тож подивимось, які переваги дає подібний формат.

Платформа була споряджена процесором Core i7-14700KF (8/16+12; 3,4/5,6 ГГц + 2,5/4,3 ГГц), для охолодження якого використовувалась рідинна система ASUS ROG Ryujin III 360 ARGB.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

Версія AIO у білому оформленні чудово пасує до загальної внутрішньої колористики ПК. Ну, й за ефективністю топова СРО від ASUS питань не викликає. У випадку з Core i7-14700KF вона відверто не буде зайвою.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

Кольорову схему також підтримував двоканальний комплект оперативної пам’яті Kingston FURY Beast RGB DDR5-6000 64 ГБ (2х32 ГБ, KF560C40BWAK2-64). Донедавна така місткість ОЗП здавалась надмірною для ігрових конфігурацій. Втім, за нещодавно оголошеними системними вимогами до Microsoft Flight Simulator 2024, ідеальна система для комфортного пілотування має бути оснащена саме 64 ГБ. Перевіримо після релізу (19 листопада 2024), можливо розробники все ж перебільшують.

Живлення системи забезпечував модульний БЖ ASUS Prime AP-750G (750 Вт; 80 Plus Gold) зі 135-міліметровим вентилятором та білим верхнім кожухом. Хоча внутрішнє зонування простору ПК передбачає окремий відсік для розташування блоку живлення, тож зовнішнє оформлення останнього не видно крізь прозору бічну панель. Але ж власник знає, який саме БЖ в його системі, тож і такі дрібниці важливі.

Ну, а загальний зовнішній вигляд системи формував корпус ASUS TUF Gaming GT302 ARGB White. Враховуючи перелік компонентів, використання саме білої “редакції” було безальтернативним. Цікавий кейс, з яким ми вже мали змогу познайомитись під час тестування платформи на Ryzen 7 9700X.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

Тож можемо повторити, що йдеться про башту Midi-Tower з прозорою бічною панеллю, чудовою загальною продувністю та можливістю використання материнських плат із конекторами зі зворотної сторони PCB. Загалом кейс має досить лаконічний строгий дизайн з прямими кутами. Для охолодження внутрішнього простору корпус початково оснащений чотирма 140-міліметровими вентиляторами (AR140) з підтримкою ARGB-підсвічування. Три з них закріплені на фронтальній панелі, ще один – на задній стінці. Знімна верхня кришка дозволяє зафіксувати трійку 120/140-міліметрових вентиляторів, або встановити радіаторний блок СРО довжиною до 360 мм (саме наш випадок) та легко отримати до них доступ для швидкого обслуговування.

Кілька слів про особливості материнської плати TUF GAMING Z790-BTF WiFi. Модель відповідає формату ATX з типовими габаритами 305х244 мм та заснована на чипсеті Intel Z790. Чотири слоти для пам’яті (до 192 ГБ, DDR5-7200+), великі радіатори для елементів VRM (18 фаз), слот PCI-E x16 5.0, чотири роз’єми для M.2-накопичувачі з додатковим охолодженням, модуль з підтримкою Wi-Fi 7 (Intel BE200NGW), порт USB Type-C (USB 3.2 Gen2x2, до 20 Гб/c) та аудіопідсистема на Realtek ALC1220. Загалом – джентльменський набір для плат цього рівня.

З того, що відрізняє цю модель від пристроїв схожого класу – вже зазначена наявність спеціального міні-слота GC-HPWR для додаткового живлення відеокарти. Присутність такого конектора жодним чином не обмежує універсальність материнської плати. Тож із TUF GAMING Z790-BTF WiFi можна використовувати як спеціалізовані BTF-відеокарти, так і будь-які графічні адаптери без “гребінки” GC-HPWR. У останньому випадку додаткове живлення доведеться під’єднувати кабелем за допомогою звичних конекторів, зазнаючи відповідних естетичних втрат, звичайно.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

Ще одна ознака всіх BTF-плат – власне, конектори на зворотній стороні PCB. Це та особливість, що робить необхідним використання сумісних корпусів, які мають передбачені отвори у піддоні шасі для підключення відповідних провідників. Підтримка такої опції не потребує від виробників кейсів надзусиль, лише додаткова технологічна операція для утворення кількох отворів у металевій панелі. Сумісність на рівні кріплення зберігається, тут  без додаткових модифікацій.

Конфігурація ПК

  • Процесор: Intel Core i7-14700KF (8/16+12; 3,4/5,6 ГГц + 2,5/4,3 ГГц)
  • Охолодження: ASUS ROG Ryujin III 360 ARGB
  • Материнська плата: ASUS TUF GAMING Z790-BTF WiFi (Intel Z790, ATX)
  • Відеокарта: ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER BTF White OC Edition 16GB GDDR6X
  • Оперативна пам’ять: Kingston FURY Beast RGB DDR5-6000 64 ГБ (2х32 ГБ, KF560C40BWAK2-64)
  • Накопичувач: Kingston FURY Renegade 1 TБ (SFYRS/1000G)
  • Блок живлення: ASUS Prime AP-750G (750 Вт; 80 Plus Gold)
  • Корпус: ASUS TUF Gaming GT302 ARGB White

Конструктивні особливості Advanced BTF

Ми вже мали змогу ознайомитись з платформами, що використовують материнські плати з конекторами зі зворотної сторони. В цьому контексті BTF пропонує ідентичний досвід.

Всі функціональні та силові кабелі під’єднані до конекторів на зворотному боці PCB. Окрім естетичної привабливості такого рішення, це банально зручно під час збирання. У поточному випадку корпус оснащено додатковими фіксаторами та застібками для впорядкування провідників.

Відповідність Advanced BTF передбачає наявність на платі додаткового роз’єму GC-HPWR, що здатен передати на відеокарту до 600 Вт енергії. Яким чином така потужність генерується на конекторі материнської плати? Рішення очевидне. На зворотній стороні PCB маємо конектори 12VHPWR та три 8-контактних роз’єми PCI-E. За наявності БЖ з провідником нового стандарту підключається лише він, якщо блок має лише лінії PCI-E (6+2), відповідно під’єднуються тільки ці конектори. Близькість розташування цих роз’ємів від GC-HPWR не потребує розведення силової шини на значну відстань.

Що ж стосується відеокарти, то за технічними характеристиками ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER BTF White OC Edition 16GB GDDR6X фактично не відрізняється від звичайної версії лінійки TUF. Особливість BTF-модифікації – наявність конектора GC-HPWR з чималими контактними майданчиками.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

Водночас важливо зазначити, що така відеокарта не має звичних роз’ємів для підключення додаткового живлення. Тому вона може використовуватись лише у комплекті з платою, що оснащена роз’ємом GC-HPWR. Тож про універсальність тут не йдеться. Теоретично можлива поява додаткових перехідників з GC-HPWR на 12VHPWR, але навіть у цьому випадку немає ніяких гарантій, що конектор GC-HPWR не завадить встановити BTF-відеокарту у звичайну плату.

Наявність функціональної “гребінки” загалом суттєво покращує надійність фіксації графічного адаптера у слоті PCI-E x16, дозволяючи обійтись без додаткового кронштейна-підпорки.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

Ну, а що стосується відсутності додаткового кабелю живлення, то на цю обставину відразу звертаєш увагу, поглядаючи на ПК. За наявності рідинної системи охолодження процесора шланги теплоносія залишаються елементом візуальної “неупорядкованості”, але з іншого боку вони естетично заповнюють внутрішній простір корпуса, виключаючи утворення пустот та вигляду незавершеності технологічної композиції.

Продуктивність, нагрів та енергоспоживання

Продуктивність ПК на базі зв’язки процесора Core i7-14700KF та відеокарти GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16 ГБ вже не є якимось сюрпризом. Використання у системі BTF-компонентів має певні особливості підключення живлення, але це жодним чином не впливає на швидкісні показники платформи.

На момент підготовки матеріалу для материнської плати була доступна версія BIOS 1663, що включала мікрокод Intel 0x129 для підвищення стабільності роботи чипів Core 13/14-го поколінь. Останнє оновлення (0x12B) було анонсоване, але відповідна прошивка ще пропонувалась на сайті виробника.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

Під час тестування продуктивності ПК, використовуючи Cinebench R23 у багатопотоковому режимі, ми оцінили параметри роботи платформи під максимальним обчислювальним навантаженням на CPU. В таких умовах всі продуктивні ядра процесора  працювали на 5100 МГц, енергоефективні – прискорювались до 4100 МГц. Напруга живлення – 1,22 В.

Температура CPU утримувалась на рівні 80С, що для Core i7-14700KF є чудовим результатом. Це вже не без допомоги ASUS ROG Ryujin III 360 ARGB.

Під навантаженням енергоспоживання чипа у середньому складало ~250 Вт, з піковими показниками у 280 Вт.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

На діаграмі представлені середні та мінімальні показники кількості кадрів/c в іграх у 1440p з максимальними налаштуваннями якості графіки (окрім RT). Для платформи з GeForce RTX 4070 TI SUPER це типовий режим, у якому відеокарта забезпечує дуже комфортний рівень продуктивності.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

Аналізуючи показники відеокарти під час ігрової сесії, зазначимо дуже помірний рівень нагріву елементів. Температура GPU у середньому підвищувалась до 66С, мікросхем пам’яті – 76С. Тут є внесок як ефективного охолоджувача самого кулера графічного адаптера, так і хорошого загального продування корпусу. Під високим навантаженням ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4070 Ti SUPER BTF White OC Edition споживала до 302 Вт енергії.

Платформа ASUS BTF: наступний рівень охайності ПК

Щодо загального рівня енергоспоживання ПК під час ігор, то тут багато що залежить від конкретного проєкту. В нашому випадку середні показники змінювались у діапазоні 425–570 Вт. Отже, використання у системі блоку живлення потужністю 750 Вт цілком виправдане.