8K-телевізори, попри все ще малу фактичну розповсюдженість відповідного контенту, мають суттєву перевагу над вже традиційними 4K-моделями, особливо на великих діагоналях: завдяки значно більшій кількості пікселів і меншому їхньому розміру зображення на 8K-екрані, навіть меншої роздільної здатності, має кращий вигляд з помітно вищою щільністю точок. Тож не дивно, що Samsung вже кілька років пропонує лінійку преміальних 8K-телевізоров – з новою такою моделлю 2023 року, а саме Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900), ми сьогодні й познайомимося.

 

Характеристики Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900)

Діагональ екрана 65”
Максимальна роздільна здатність 7,680 x 4,320
Частота оновлення екрану 100 Гц (до 144 Гц)
Технологія підсвічування Quantum Mini LED
Технологія HDR HDR10, HDR 10+, HLG
Вихідна потужність звуку 90 Вт
Інтерфейс користувача Tizen Smart TV
Тюнери DVB-T2CS2, аналоговий тюнер
Настінне кріплення VESA 400×300
Комунікації Дротові: 4x HDMI, 3x USB, USB-C (лише камера), Ethernet, оптичний аудіовихід, CI Slot. Бездротові: WiFi 6 + Bluetooth 5.2
Вага телевізора з підставкою 32,5 кг
Розміри з підставкою 143,3 x 89,3 x 26,8 см
Офіційна ціна в Україні 210 тис. грн.

 

Дизайн

Як і раніше, в оновленому модельному ряді Samsung Neo QLED 8K QN900C використовується дизайн Infinity One: абсолютно мінімалістичний вигляд, майже відсутні рамки навколо зображення та мінімальна товщина корпусу.

Огляд 8K-телевізора Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900)

Екран у телевізора прикритий захисним склом, тому у вимкненому стані здається, що його обрамляє лише ледь помітна лінія металевої бічної грані. Після включення стає видно дуже тонку чорну рамку під захисним склом – буквально пару міліметрів завширшки; на такій діагоналі вона майже непомітна, і здається, наче зображення просто “висить у повітрі”.

На відміну від більшості сучасних моделей, які стоять на маленьких ніжках обабіч екрана, у Samsung Neo QLED 8K QN900C одна центральна підставка з невеличкою, особливо як для таких розмірів, площею (36х26,7 см). Тож за необхідності цей телевізор можна поставити навіть на зовсім маленьку тумбу.

Огляд 8K-телевізора Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900)

Товщина корпусу по всій площі екрана однакова і становить лише півтора сантиметри — враховуючи, що на корпусі є VESA-сумісне кріплення (400х300), телевізор за бажанням можна повісити на стіну і перетворити на своєрідну гігантську “картину”.

Огляд 8K-телевізора Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900)

Зробити корпус настільки тонким вдалося завдяки винесенню всієї електроніки в окремий знімний модуль One Connect (Y23 8K) — тонкий чорний “прямокутник”, який можна покласти поруч з телевізором у випадку настінного монтування або закріпити позаду підставки.

Усі роз’єми розташовані на бічній грані модуля One Connect: тут можна знайти 4 порти HDMI 2.1 (один з них — з підтримкою eARC), три USB Type-A, порт Ethernet, цифровий оптичний аудіовихід, два антенних роз’єми (один — для ефірного/кабельного ТБ, другий — для супутникового) та CI слот для карт умовного доступу.

Огляд 8K-телевізора Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900)

QN900C — старша модель у лінійці Neo QLED 8K, до якої також входить доступніша QN800C. У них багато спільного: однакові діагоналі (65, 75 та 85 дюймів), однакова роздільна здатність 8K та той самий дизайн Infinity One з окремим модулем One Connect. Молодша модель відрізняється трохи більшою товщиною корпусу та ширшими рамками навколо зображення, простішою акустичною системою (4.2.2 канали замість 6.2.4), нижчою піковою яскравістю у режимі HDR тощо.

 

Пульт ДК

Samsung Neo QLED 8K QN900C комплектується пультом ДК SolarCell One Remote (модель TM2360G). Він компактний і досить тонкий, з типовим для пультів таких розмірів набором органів керування: кільце джойстика з кнопкою підтвердження всередині, під ним — кнопки навігації по меню і керування відтворенням контенту, кнопки регулювання гучності та перемикання каналів, що працюють на відхилення вниз-вгору, та кнопки запуску клієнтів популярних стрімінгових сервісів.

Огляд 8K-телевізора Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900)

Як і в попередніх моделях, у SolarCell One Remote вбудований мікрофон для голосового керування телевізором. На жаль, фірмовий голосовий помічник Bixby поки не розпізнає українську мову, тому керувати ним доведеться англійською.

Згідно з назвою, пульт не використовує традиційні батарейки, а заряджає акумулятор за допомогою сонячної панелі, що розташована на звороті пульта, причому може робити це і від кімнатного освітлення. Якщо ж виникне потреба у швидшому заряджанні, зробити це можна через роз’єм USB-C.

Огляд 8K-телевізора Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900)

 

Функціональність Samsung Neo QLED 8K QN900C

У якості “розумної системи” у телевізорах Samsung традиційно використовується власна платформа Smart TV на базі ОС Tizen. Інтерфейс системи простий і зручний. Деякий час тому компанія змінила звичну “стрічку” головного меню внизу екрана на компактну бічну панель з пунктами у вигляді піктограм: її можна “розвернути”, щоб побачити текстовий опис кожного пункту.

У верхній частині зібрані “Варіанти налаштування конфіденційності”, системний пошук, режим Ambient і один з головних розділів системи — “Медіа”. У ньому представлені всі доступні додатки, рекомендації з встановлених клієнтів інтернет-сервісів, переключення на останнє джерело контенту тощо.

У нижній частині головного екрана розташовані меню підключених пристроїв та системні параметри — відкрити їх без виходу з поточного екрана в головне меню можна за допомогою кнопки з “шестернею” на пульті ДК.

Фірмовий режим Ambient дозволяє під час неактивності виводити на екран різні зображення: статичні “шпалери”, динамічні “скрінсейвери”, власні фотографії тощо, тож якщо телевізор змонтований на стіну, це дозволяє перетворити гігантський чорний прямокутник на ефектну картину.

Якщо до телевізора підключається ігрова консоль або комп’ютер, можна активувати ігровий режим: у ньому значно зменшується затримка введення (<10 мс) і пропонується спеціальна “ігрова панель”. Вона дозволяє налаштувати зображення під різні ігрові жанри, задіяти функцію Game Motion Plus для більш “плавного” геймплею, зробити світлішими тіні в темних сценах за допомогою Dynamic Black Equalizer тощо. Також тут варто зазначити, що Samsung Neo QLED 8K QN900C підтримує ігровий режим 4K@120, змінну частоту оновлення (VRR) та автоматичний режим низької затримки (ALLM).

За бажанням можна переглядати локальний відеоконтент з підключених по USB накопичувачів: вбудований медіаплеєр підтримує роздільну здатність 8K, формат H265, HDR-відео (стандарти HDR10, HD10+ та HLG), декодує звукові доріжки у форматах Dolby Digital та DD+.

 

Якість звучання

Багатоканальна акустична система у Samsung Neo QLED 8K QN900C складається з 12 спікерів: крім низькочастотних динаміків, що розташовані у нижній частині тильної сторони корпусу, до неї входять ще високочастотні на верхній та бічних панелях, що ховаються під решітками. Сумарна потужність — вражаючі як для вбудованого аудіо 90 Вт.

Огляд 8K-телевізора Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900)

Завдяки великим розмірам екрана динаміки рознесені досить далеко і здатні створити велику звукову сцену, яка “заповнює” всю стіну позаду телевізора — при цьому технологія Object Tracking Sound Pro справді змушує звуки “рухатися” у просторі відповідно до того, що відбувається на екрані.

Якість звучання виходить дуже високою, суттєво кращою за більшість інших вбудованих рішень: в акустики Samsung Neo QLED 8K QN900C якісні високі частоти, дуже непогані середні й навіть певна кількість басів — достатня для перегляду музичного відео на Youtube або фільмів чи серіалів у стрімінгових сервісах.

Якщо ж вбудованого звуку здасться замало, вдосконалити систему можна за допомогою сумісного саундбару: завдяки технології Q-Symphony він буде об’єднаний з вбудованими динаміками в єдину акустичну систему.

 

Якість зображення

У Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900) використовується 65-дюймова панель з роздільною здатністю 8K та підсвічуванням Quantum Mini LED. Світлодіоди у ньому у десятки разів менші, ніж у традиційному LED-підсвічуванні, що дозволяє суттєво збільшити їхню кількість.

Завдяки цьому можна значно збільшити кількість зон підсвічування, а значить, гнучкіше регулювати зональне підсвічування, підвищити загальну контрастність, покращити перехід між чорними та яскравими ділянками, досягти глибшого чорного кольору та більш динамічного HDR-ефекту. Також виробник зазначає, що у новій лінійці використовується технологія Quantum Matrix Pro, у якій зон підсвічування у півтора рази більше за попередню Quantum Matrix. Крім того, використання такого типу підсвічування дозволяє зробити корпус телевізора тонкішим.

Огляд 8K-телевізора Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900)

Quantum Mini LED дозволяє впритул наблизитися до “абсолютно чорного” кольору, який демонструє технологія OLED, але без недоліків органічних світлодіодів: у першу чергу це відносно невелика максимальна яскравість та ризик “вигоряння” з часом.

Як зазначалося на початку статті, доступного контенту у такій роздільній здатності все ще практично нема (хіба що відповідні відеоролики в YouTube), але завдяки фірмовому процесору Neural Quantum 8K, який виконує масштабування відео на базі штучного інтелекту, телевізор в змозі суттєво покращити та зробити чіткішим зображення у меншій роздільній здатності. При цьому завдяки меншим розмірам пікселів воно виглядає більш “щільним” та цілісним навіть з невеликої відстані до екрана у порівнянні з 4K-телевізором з такою самою діагоналлю.

Огляд 8K-телевізора Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900)

Пікова яскравість у HDR-режимі у Samsung Neo QLED 8K QN900C дуже велика: у вікні розміром 10% від всієї площі екрана вона дорівнює 2200 кд/м². Зі збільшенням розміру та кількості яскравих зон вона, звісно, починає зменшуватися, але все одно залишається дуже великою, особливо у порівнянні з традиційним OLED.

У цьогорічній лінійці виробник додатково покращив обробку темних і майже чорних сцен: завдяки майже двом тисячам зон підсвічування світінь навколо яскравих елементів з чіткими межами майже немає, при цьому так званий “black crush”, що притаманний OLED-екранам, у цього телевізора проявляється рідко і значно меншою мірою.

Захисний екранний фільтр з антивідблисковим покриттям ефективно поглинає пряме світло та фонове кімнатне освітлення: це практично повністю усуває “паразитні” відблиски на екрані та значно посилює контрастність зображення під час денних кіносеансів. Проте сильне джерело світла збоку може призводити до характерних відблисків на екрані, які помітні на наших знімках.

Огляд 8K-телевізора Samsung Neo QLED 8K QN900C (QE65QN900)

Також варто зазначити, що при погляді навіть під дуже великим кутом зображення майже не втрачає в яскравості та насиченості кольорів. Samsung Neo QLED 8K QN900C у цьому плані майже не відрізняється від OLED-телевізорів і виглядає помітно краще за моделі з традиційним LED-підсвічуванням, тож “зона оптимального перегляду” у нього суттєво ширша.

Підсвічування на базі квантових точок дозволяє отримати дуже широке колірне охоплення, яке повністю покриває простір sRGB та сягає 93% DCI-P3 (89% Adobe RGB). Це призводить до дуже ефектної “картинки” з яскравими, чистими та насиченими кольорами: вона буде ідеальною для ігрових сеансів або перегляду адаптованого для таких кольорів відеоконтенту.

Якщо ж захочеться “стриманішого” зображення з природними кольорами, можна вручну перемикнутися в експертних параметрах (пункт “Параметри колірного простору”), або обрати один з двох “кіношних” відеорежимів, в яких колірний простір автоматично обмежується до розмірів простору sRGB. Також зазначимо, що якщо джерелом сигналу для кіносеансів виступає комп’ютер, в налаштуваннях телевізора краще перемикнути його тип з “ПК” на “програвач Blu-ray” — це надасть доступ до відповідних відеорежимів.

Вже традиційно для кінофільмів оптимальними будуть режими “Фільм” та FILMMAKER MODE. Вони мінімально відрізняються один від одного – трохи більше насиченості у першому, трохи менше яскравості у другому тощо, і пропонують добре збалансоване зображення з точним кольоровідтворенням (значення ΔE не перевищує трьох), природними кольорами й гарною деталізацією як у тінях, так і на яскравих ділянках кадру.

У режимах “Динамічний” та “Стандартний” зображення стає набагато яскравішим та насиченішим — вони найкраще підходять для демонстрації можливостей Neo QLED. Також у переліку режимів є спеціальний Еко — у ньому телевізор відповідає вимогам енергоспоживання. Нагадаємо, ще минулого року з’являлася інформація, що Європейський Союз планує застосувати суворіші вимоги щодо рівнів енергоспоживання, яким флагманські моделі 8K-телевізорів могли не відповідати.

Для HDR-відео доступні ті самі відеорежими, але з приставкою “HDR” – різниця між ними приблизно така сама, що й у випадку з SDR.