Ультраширокі монітори – зі співвідношенням сторін 21:9 та більше – чудово підходять для ігор та фільмів, значно розширюючи поле зору. Сьогодні ми познайомимось з одним з найбільших таких моніторів – 49-дюймовим MSI MPG 491CQP QD-OLED.

 

Характеристики MSI MPG 491CQP QD-OLED

Діагональ 49”
Кривина так, 1800R
Співвідношення сторін 32:9
Тип екрана QD-OLED
Роздільна здатність 5120 x 1440
Частота оновлення 144 Гц
Колірне охоплення Розширене, 99% DCI-P3, 146% sRGB
Яскравість 250 кд/м² (типова)
Контраст 1500000:1
Підтримка HDR DisplayHDR True Black 400
Настінне кріплення VESA 100×100
Регулювання нахил вперед-назад, зміна висоти, поворот вліво-вправо
Роз’єми 1х DisplayPort 1.4a, 2х HDMI 2.1, 1x USB-C (DP Alt Mode), 2x USB 2.0 Type A, аудіо мініджек
Додаткова функціональність Adaptive Sync, VRR, ALLM, USB-C Power Delivery, KVM
Габарити (разом з підставкою), ШхВхГ 119,5 x 41 x 32,8 см
Вага 10,3 кг
Ціна в Україні 52,7 тис. грн

 

Дизайн

Перше, що спадає на думку при погляді на MSI MPG 491CQP QD-OLED – “який же він… довгий”. У монітора така сама висота, що й у звичайної 27-дюймової моделі 16:9, проте ширина у нього – цілих 120 см, тобто цей монітор може спокійно зайняти собою комп’ютерний стіл середніх розмірів, не залишивши місця для акустики.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Як на такі розміри та вигнутий екран, у нього доволі невеличка глибина: лише 19 см. При цьому, традиційно для OLED-моніторів, завдяки відсутності додаткового підсвічування доволі велика частина корпусу дуже тонка – 1 см завтовшки, і лише центральна частина з усією електронікою дещо “псує” цей мінімалізм.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Корпус виконаний з практичного матового пластику чорного кольору, традиційне для ігрових моделей RGB-підсвічування відсутнє: єдиний візерунок, який тут можна знайти, це глянсове лого виробника.

Екран виконаний у традиційному вже “безрамковому” дизайні, коли його обрамляє лише тонка лінія бічної грані корпусу. Щоправда, у цьому випадку навіть у вимкненому стані, якщо придивитися, можна помітити чорнішу рамку навколо екрана, що ховається під захисним склом.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Також, традиційно для сучасних OLED-моніторів, час від часу з’являється несиметричність рамок: періодично стає помітно, що одна рамка ширша за іншу. Це результат роботи механізмів захисту OLED-панелі від передчасного вигоряння при тривалій демонстрації статичного зображення: в такому випадку воно зсувається на кілька пікселів в той чи інший бік.

Підставка масивна, з величезними металевими “лапами” у вигляді літери V: відстань між їхніми “кінцівками” цілих 63 см.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Підставка дозволяє регулювати нахил екрана (-5°~12°), висоту (0~100 мм) та повертати його ліворуч-праворуч (-30°~30°). У нижній частині є отвір для укладання кабелів.

Усі відеороз’єми розташовані в невеличкій ніші під кріпленням підставки: це один DisplayPort 1.4a, два HDMI 2.1 і один USB-C (DP Alt Mode). Також тут можна знайти мініджек для підключення дротових навушників та USB-хаб на 2 порти USB 2.0. Дуже дивне рішення як на топовий монітор у 2024 р. – проте такий самий варіант ми свого часу бачили в іншої QD-OLED-моделі цього ж виробника – MPG 321URX QD-OLED.

 

Меню

MSI MPG 491CQP QD-OLED керується за допомогою 5-позиційного джойстика, який можна знайти по центру на задній панелі корпусу, напроти індикатору активності. Обабіч нього розташовані дві великі кнопки — включення та запуску фірмової утиліти Gaming Intelligence.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

У меню першим пунктом йде G.I. (Gaming Intelligence) з налаштуваннями KVM та ігрових функцій — перехрестя прицілу та “оптичний приціл” (збільшення зображення по центру екрана).

Після нього — ще один ігровий розділ, цього разу Gaming. Тут можна знайти меню ігрових відеорежимів, активацію адаптивної частоти, підсвічування темних ділянок зображення (Night Vision) тощо.

У розділі Professional зібрані професійні відеорежими, активація режиму зі зменшеною часткою синього та функція “покращення зображення”. Розділ Image містить традиційні налаштування зображення — яскравість, контраст, колірна температура, чіткість, вибір одного з двох варіантів HDR-режиму.

Input Source дозволяє вручну переключатися між відеовходами й активувати автоматичне виявлення підключених джерел сигналу, PIP/PBP містить параметри роботи режиму “кадр-у-кадрі”, а Navi Key дозволяє перепризначити “швидкі” функції на відхилення джойстика.

Системні параметри (налаштування екранного меню, поведінки індикатора активності, включення HDMI CEC тощо) зібрані у меню Settings, а в останньому пункті, MSI OLED Care, можна знайти налаштування засобів, що захищають OLED-панель від передчасного вигоряння.

 

Функціональність

У MSI MPG 491CQP QD-OLED використовується 49-дюймова 10-бітова QD-OLED панель виробництва Samsung. Співвідношення сторін становить 32:9, роздільна здатність – 5120 x 1440 точок (DQHD). Щільність точок майже 109 PPI, фізичний розмір точки – 0,234 мм.

Максимальна частота оновлення як через DisplayPort, так і HDMI становить 144 Гц, є підтримка технології адаптивної частоти (хоча й відсутні сертифікації NVIDIA G-Sync та AMD FreeSync). Час реакції, за словами виробника, становить 0,03 мс (GtG).

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

В наявності підтримка HDR — у монітора є сертифікат VESA DisplayHDR True Black 400. Також у монітора є “консольний режим”, який підтримує VRR (Variable Refresh Rate, регулювання частоти оновлення) та ALLM (Auto Low Latency Mode, автоматичне переключення в ігровий режим при визначенні “ігрового” сигналу).

Для керування монітором також можна використовувати фірмову утиліту Gaming Intelligence — вона дублює функції OSD плюс пропонує деякі додаткові можливості, наприклад, перепризначення макрокнопки G поруч з джойстиком.

Відеосигнал цей монітор може отримувати не тільки через DisplayPort і HDMI, але й через USB-C. Додатково тут є підтримка KVM, тому до MSI MPG 491CQP QD-OLED можна під’єднати дві системи — наприклад, десктоп і ноутбук — і працювати за ними за допомогою одного комплекту клавіатури та миші завдяки наявності USB-концентратора. Ноутбук при цьому може одночасно заряджатися — USB-C підтримує Power Delivery (90W).

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

 

Якість зображення MSI MPG 491CQP QD-OLED

Покриття екрана глянсове, що у порівнянні з матовим дає суттєво глибший чорний колір за умови фонового освітлення у кімнаті. При цьому у нього є ефективне антиблікове покриття, завдяки якому при прямому погляді на екран на ньому практично відсутні паразитні відображення навколишнього оточення навіть при досить яскравому освітленні – розгледіти на чорному фоні можна хіба що дуже світлі об’єкти або джерела світла. Причому при погляді збоку покриття “не працює” й екран стає майже дзеркальним.

Як і у MPG 321URX, у цій моделі використовується QD-OLED панель нового покоління з оновленим розташуванням субпікселів – у порівнянні з попереднім, другим поколінням цієї технології Samsung вони розташовані значно щільніше, що дає чіткіше зображення з якіснішими шрифтами.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Варто зауважити, що екран з такими характеристиками – діагональ 49 дюймів, співвідношення сторін 32:9, роздільна здатність 5120х1440 – і за своїми розмірами, і за щільністю пікселів є рівнозначною заміною двох звичайних 27-дюймових моніторів з роздільною здатністю 2560х1440, тому він може зацікавити не лише хардкорних геймерів, але й користувачів, що звикли працювати за двохмоніторними системами.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Для кіносеансів такі пропорції екрана не є оптимальним варіантом – якщо монітор використовуватиметься переважно для перегляду фільмів, краще звернути увагу на 34-дюймові моделі з “кіношним” співвідношенням сторін 21:9 та роздільною здатністю 3440х1440. На них сучасні кінофільми займатимуть всю площину екрана, тоді як у MSI MPG 491CQP QD-OLED в будь-якому випадку залишатимуться досить великі чорні ділянки обабіч зображення.

Але для ігор ця модель підходить майже ідеально: при типовому положенні гравця за комп’ютером екран таких розмірів практично повністю перекриває поле зору гравця по горизонталі, і в іграх створюється майже повне відчуття занурення у те, що відбувається на екрані.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Додатково такому ефекту сприяє вигин екрана. У цій моделі він не занадто сильний, лише 1800R, і на такій діагоналі практично не відчувається навіть при роботі у Windows. В іграх же здається, що він “огортає” гравця: оточення вашого персонажа на периферії відчувається так, наче справді розташоване десь збоку від вас.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Час реакції зазначений на рівні 0,03 мс — традиційно OLED-панелі за цим параметром мають значну перевагу навіть над швидкими ігровими IPS-панелями, у яких час реакції у кращому випадку становить 1-2 мс. Це робить MSI MPG 491CQP QD-OLED чудовим варіантом для швидких мережевих шутерів, де потрібна миттєва реакція на те, що відбувається у грі.

Чіткість динамічних сцен майже ідеальна, об’єкти, що швидко рухаються екраном, практично не розмиваються – ні на максимальній для цього монітора частоті 144 Гц, ні на “стандартній” 60.

Завдяки OLED-панелі цей монітор демонструє абсолютно чорний колір: відсутність додаткового світіння екрана добре відчувається у темряві, де включений екран з чорним фоном на ньому нічим не відрізняється від вимкненого монітора.

Кути огляду максимальні, в цьому плані OLED-монітор також відчутно перевершує найякісніші IPS-моделі: навіть при погляді збоку яскравість та насиченість кольорів залишаються на тому самому рівні.

Традиційно для OLED, максимальна яскравість в HDR динамічно змінюється відповідно до того, наскільки яскравою є поточна сцена. До того ж, як і в інших OLED-моніторах цього виробника, які були у нас на тестуванні, тут також є два режими роботи з HDR-контентом. У “True Black 400” максимальна яскравість обмежена на рівні ~400 кд/м², тоді як у “Peak 1000 nits” її пікове значення, згідно з назвою, може сягати 1000 кд/м² (за умови майже чорного екрана з білим “вікном” 2% від всієї площі зображення).

Другий варіант призначений для ігор та кіносеансів – він є оптимальним для HDR-контенту завдяки можливості сягати дуже високої яскравості в певних сценах. Перший же краще використовувати для роботи у Windows – у ньому перепад максимальної яскравості мінімальний, тоді як при активному “Peak 1000 nits” користувач бачитиме відчутну зміну загальної яскравості при переключенні між різними вікнами.

Як і в інших моніторів MSI, в екранному меню є цілих два меню відеорежимів — ігровий та професійний. У першому зібрані режими, налаштовані під різні ігрові жанри, режим для користувацьких налаштувань та Premium Color, в якому екран демонструє максимально яскраве та ефектне зображення.

У другому можна знайти режими емуляції основних колірних просторів та різні шаблони для офісного використання. Активним є останній обраний режим незалежно від того, в якому з двох меню він розташований. Після скидання на заводські налаштування автоматично встановлюється відеорежим Pro Mode – Eco.

Почнемо з режиму Premium Color, який має демонструвати всі переваги QD-OLED. У ньому ми бачимо максимальне колірне охоплення панелі — воно значно перевищує простір sRGB та покриває 97% простору Adobe RGB (99% DCI-P3).

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Яскравість в SDR-режимі змінюється в діапазоні 32-260 кд/м² — цього буде цілком достатньо як для гри у майже повній темряві, так і для роботи при типовому офісному освітленні.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Заразом ми оцінили енергоспоживання за різної яскравості, від 0% до 100%. Воно вимірювалось при відкритому на весь екран браузері з головною сторінкою нашого сайту – можна вважати це майже 100% заливкою світло-сірим фоном.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Але, як і з іншими OLED-екранами, зменшити споживання (наприклад, при роботі від зарядної станції) дуже просто – за можливості використовувати темні теми. Так, у цьому випадку після переключення нашого сайту на темну тему за 100% яскравості монітор став споживати 40 Вт замість 130.

Отримане в ході тестів значення статичного контрасту, звісно, не відповідає дійсності: за відсутності підсвічування у чорного поля немає ніякої яскравості, і якийсь результат тут виходить лише через похибку виміру колориметра на замірах максимально чорного кольору.

У MSI MPG 491CQP QD-OLED немає ручних регулювань гамми, але виставлене виробником значення ідеально відповідає 2,2.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Колірна температура в режимі Normal становить 6300-6400K – це дуже близько до стандартного значення 6500K. Рідкісний випадок, зазвичай “нормальна” температура в інших моніторах виявляється суттєво завищеною, і близькою до 6500K є “тепла”. За бажанням можна зробити зображення теплішим або холоднішим, переключившись на Warm (4800K) або Cool (9000K).

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

За відсутності додаткового підсвічування рівномірність колірної температури та білого поля по всій площині екрана виявляються дуже добрими, хоча й не максимальними: максимальне відхилення ΔE у першому випадку дорівнює двом, у другому – максимальна різниця в яскравості у різних ділянок зображення не перевищує 3%.

У зображення в режимі Premium Color яскраві, насичені кольори, і воно має ще ефектніший вигляд, ніж на “звичайних” моніторах з Quantum Dot. Щоправда, це погано впливає на точність кольоровідтворення: середнє значення ΔE становить 3,5, максимальне — 6,5.

Тому краще використовувати наступний пункт у цьому ж ігровому меню – User. У ньому практично таке саме колірне охоплення (на 1% менше DCI-P3), тож насиченість кольорів залишається на тому самому рівні.

Значення гамми також майже не відрізняється від такої у Premium Color, колірна температура трохи прохолодніша, але знов-таки зовсім несуттєво: 6600K у режимі Normal, і яскравість регулюється в такому ж діапазоні.

При цьому точність кольоровідтворення виходить набагато кращою: монітор явно проходить заводське калібрування цього режиму, тож середнє значення ΔE в ігровому режимі User становить лише 0,5, максимальне – трохи вище за одиницю. Нагадаємо, вважається, що пересічний користувач не в змозі помітити різницю між еталонним кольором і тим, що демонструє монітор, при ΔE <3.

Огляд MSI MPG 491CQP QD-OLED: 49-дюймовий ігровий OLED-монітор

Режими, що емулюють різні колірні простори, ефективно зменшують охоплення до розмірів відповідних просторів: 95% sRGB (70% Adobe RGB, 73% DCI-P3) у режимі sRGB, 97% Adobe RGB (93% DCI-P3) — в Adobe RGB тощо. Точність кольоровідтворення у них також на рівні — середнє значення ΔE не перевищує одиницю.

Колірне охоплення, режими Premium Color — User — Display P3 — Adobe RGB – sRGB:

Решта режимів, як ігрових, так і в професійному розділі, є просто різними шаблонами, що відрізняються початковими налаштуваннями головних параметрів зображення (яскравості, гамми, насиченості кольорів, колірної температури тощо) під різні задачі.

Ігрові режими, зліва направо: Premium Color — User — FPS — Racing — RTS — RPG:

Професійні режими, зліва направо: Eco — User — Anti-Blue — Movie — Office — sRGB — Adobe RGB — Display P3: