Серія ProArt у продуктовій лінійці ASUS складається з пристроїв, призначених для професіоналів, переважним чином творців контенту. До неї належить, наприклад, ноутбук ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED, з яким ми познайомились у серпні минулого року. Сьогодні у нас на огляді інший продукт в цій серії – а саме 32-дюймовий 4K-монітор ASUS ProArt Display PA329CV.

 

Характеристики ASUS ProArt Display PA329CV

Діагональ
32″
Кривина ні
Співвідношення сторін 16:9
Тип екрана IPS
Роздільна здатність 3840×2160 точок
Частота оновлення 60 Гц
Колірне охоплення 100% Rec. 709
Кольори 1,07 млрд
Яскравість 400 кд/м²
Контраст 1000:1
Підтримка HDR HDR10
Настінне кріплення VESA 100×100
Регулювання нахил вперед-назад, поворот ліворуч-праворуч, зміна висоти, портретний режим
Роз’єми DisplayPort 1.2, 2x HDMI 2.0, USB-C (DP Alt Mode), 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A, вихід на навушники
Додаткова функціональність додаткова струбцина для кріплення до столу, спікери (2х2 Вт), заряджання пристроїв через USB-C (90 Вт)
Габарити (разом з підставкою), ШхВхГ 727x(471~601)x245 мм
Вага 12,6 кг
Орієнтовна ціна в Україні від 34 тис. грн

 

Дизайн

Зовнішній вигляд в ASUS ProArt Display PA329CV стриманий: одразу розумієш, що перед тобою робочий інструмент, а не який-небудь ігровий девайс. Корпус із практичного матового пластику, глянцем виконане лише лого ProArt на задній панелі.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA329CV

Екран — з уже звичним “безрамковим” дизайном, коли у вимкненому стані його оточує лише непомітна лінія корпусу з боків та зверху і тонка панель з текстурою “під шліфований метал” — знизу. Після увімкнення стає видною додаткова рамка навколо зображення, що ховається під захисним “склом” — разом з пластиком корпусу екран оточує рамка шириною 9 мм по боках і зверху.

Підставка повнофункціональна, дозволяє повертати екран ліворуч-праворуч (+30°~-30°), нахиляти вперед-назад (+23°~-5°), регулювати висоту (0-130 мм) та переводити монітор у портретний режим. В нижній частині ніжки є виріз для упорядкування підключених кабелів.

Крім того, у комплект в ASUS ProArt Display PA329CV входить додаткове кріплення у вигляді струбцини — за його допомогою монітор можна закріпити на стільниці та звільнити таким чином місце на робочому столі навколо монітора. За бажанням дисплей також можна монтувати на стіну за допомогою VESA-кріплення (100х100).

Усі відеороз’єми розташовані в невеличкій ніші поруч з кріпленням підставки: це один DisplayPort 1.2, два HDMI 2.0 та один USB-C (DP Alt Mode). Також тут є USB-концентратор на 2 порти USB 3.2 Gen1 та мініджек для дротових навушників. Ще два USB 3.2 Gen1 зручно розташовані на бічній панелі ліворуч від екрана.

 

Меню

ASUS ProArt Display PA329CV керується за допомогою джойстика та п’яти фізичних кнопок в правій частині нижньої панелі. Натискання будь-якої кнопки викликає “швидке меню”, в якому розташовані кілька “гарячих” функцій та запуск головного меню.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA329CV

У ньому першим пунктом виступає Preset — підбірка шаблонів відеорежимів для різних задач та емуляції колірних просторів, за ним — меню Blue Light з чотирма ступенями зменшення частки синього у підсвічуванні. У розділі Palette згуртовані традиційні налаштування зображення: яскравість, контраст, насиченість кольорів, колірна температура, гама, рівень чорного тощо.

Окремого пункту заслужили різкість, овердрайв панелі, пропорції зображення та вхідний діапазон — вони розташовані у пункті Image. Меню Sound дозволяє регулювати гучність вбудованих динаміків та обирати його джерело, у PIP/PBP можна увімкнути режим “кадр-у-кадрі” та налаштувати його параметри, у QuickFit Plus користувач за бажанням може вивести на екран лінійки різного виду для спрощення роботи з графікою, а у Signal — вручну обрати джерело відеосигналу.

Розділ Settings містить у собі всі інші системні налаштування, яким не знайшлося місця у попередніх пунктах — активація Adaptive Sync, параметри екранного меню, поведінка індикатора роботи, інформація про монітор, скидання на заводські налаштування тощо.

 

Функціональність

В ASUS ProArt Display PA329CV використовується 10-бітова 32-дюймова IPS-панель з пропорціями екрана 16:9, роздільною здатністю 3840х2160 точок і частотою оновлення 60 Гц. Щільність пікселів становить ~138 PPI, розмір точки 0,1845 мм; це дуже хороший показник з точки зору щільності зображення і плавності шрифтів: розгледіти окремі точки на зображенні можна лише якщо роздивлятись екран впритул.

Яскравість у цьому моніторі регулюється за допомогою зміни сили струму, ШІМ не використовується на всьому діапазоні яскравості, тож мерехтіння екрана у нього немає.

Хоча з максимальною частотою 60 Гц цей монітор не дуже підходить на роль ігрового, але все ж таки він підтримує технологію адаптивної частоти.

Роз’єм USB-C може використовуватися не лише для передачі відеосигналу — також він підтримує заряджання під’єднаних пристроїв (90 Вт), тож його дуже зручно використовувати у парі з ноутбуком. А наявність USB-концентратора дозволяє під’єднувати будь-яку периферію до чотирьох USB-портів монітора і використовувати її з ноутбуком — не займаючи при цьому його портів.

 

Якість зображення ASUS ProArt Display PA329CV

Покриття екрана — “напівматове”, на якому майже непомітні паразитні відображення на темному фоні, якщо дивитись на нього з типової позиції користувача ПК. При відхиленні в сторону екран потроху стає більш “глянсовим”, але роботі за ним це аж ніяк не заважає.

Заявлений час реакції типовий як для IPS-панелі у неігровому моніторі: 5 мс (GtG). Досягається він за умови використання овердрайву матриці — відповідні налаштування розташовані у розділі Image, пункт Trace Free. Ступінь розгону регулюється від 0 (розгін вимкнений) до 100 (максимальний) з кроком 20. Зазначимо, що різниця між ними зовсім несуттєва, і навіть на максимальному овердрайві артефакти розгону у вигляді шлейфів за об’єктами, що швидко рухаються по екрану, майже непомітні.

Trace Free “0 / 60 / 100”:

Рівномірність чорного дуже добра, ледь помітні світлі плями можна розгледіти у лівому нижньому та правому верхньому кутах — і то лише за умови встановлення максимальної яскравості та розглядання поверхні екрана, на який виведено чорний колір, у повній темряві; у звичайному режимі використання монітора їх якось відчути нереально.

Огляд монітора ASUS ProArt Display PA329CV

Glow-ефект типовий як для технології IPS: якщо дивитись на екран збоку та зверху, у чорного фона з’являється помірне сіре світіння з ледь відчутним теплим відтінком.

Кути огляду традиційно для IPS великі: при погляді збоку екран дещо втрачає у яскравості, а зображення трохи “теплішає”, що помітно у першу чергу на білому фоні, але кольори залишаються практично такими ж насиченими, і загалом якість зображення майже не погіршується.

В налаштуваннях монітора за замовчуванням встановлюється режим зображення Standard — з нього й почнемо. Колірне охоплення повністю покриває простір sRGB і становить 85% DCI-P3. Яскравість регулюється в діапазоні 32-340 кд/м² — на найнижчому значенні за цим монітором можна комфортно працювати навіть у темряві, найвищого цілком достатньо навіть для дуже яскраво освітленого офісного приміщення. Максимальний статичний контраст у цьому режимі трохи нижчий за офіційні характеристики, 870:1.

В ASUS ProArt Display PA329CV є регулювання гамми — користувач може обирати одне з п’яти значень, від 1,8 до 2,6 з кроком 0,2. В усіх випадках реальне значення гамми ідеально відповідає заявленому. Для колірної температури є чотири варіанти, реальне значення цього параметру в усіх них виявляється дещо завищеним: наприклад, у встановленого за замовчуванням “6500K” температура насправді становить 7400K, у найтеплішого “5000K” — 5500K.

В налаштуваннях монітора є функція Blue Light – зниження частки синього у підсвічуванні. Вона має 4 ступені інтенсивності та дозволяє додатково знижувати колірну температуру: наприклад, якщо 7400K, яку користувач отримує за замовчуванням, йому здасться надто холодною, її можна змінити в діапазоні 7400-5600K.

Рівномірність колірної температури досить непогана, зважаючи на розміри панелі: максимальне відхилення у різних зонах екрана ΔE становить 4,7. Рівномірність білого поля посередня: права частина екрана на 17% тьмяніша за центр, яскравість в якому максимальна.

Точність кольоровідтворення дуже висока: ASUS ProArt Display PA329CV проходить заводське калібрування основних відеорежимів, і у Standard максимальне значення ΔE не перевищує 0,7 (єдиний колір, що “вибивається” з загальної картини, пояснюється нюансами роботи тестового колориметра), середнє значення — лише 0,5. Нагадаємо, вважається, що пересічний користувач не в змозі помітити різницю між еталонним кольором і тим, що демонструє монітор, якщо ΔE не перевищує двох.

Режим sRGB обмежує колірне охоплення до 97% цього простору (73% Adobe RGB, 73% DCI-P3), точність кольоровідтворення також дуже добра, але дещо гірша, ніж у Standard — середнє значення ΔE трохи менше одиниці. У цьому режимі блокуються майже всі налаштування зображення включно з яскравістю — вона встановлюється на рівні 84 кд/м², це комфортне значення для роботи у напівтемряві, але при яскравому освітленні екран видаватиметься надто тьмяним.

У режимі DCI-P3 колірне охоплення таке ж, що й у Standard: понад 100% sRGB, 81% Adobe RGB, 85% DCI-P3. Ручні налаштування тут не блокуються, тому яскравість можна регулювати в діапазоні 38-397 кд/м², максимальний статичний контраст становить 940:1 — майже “паспортні” характеристики обох параметрів, і помітно вищі за режим Standard. Точність кольоровідтворення у цьому режимі помітно гірша, хоча все одно в межах норми: середнє значення ΔE — 1,97.