Сьогодні компанія Intel нарешті розширила асортимент десктопних процесорів Core 12-го покоління, запропонувавши доступніші CPU, а також нові чипсети для масових систем. Виробники материнських плат представили найрізноманітніші моделі для чипів Alder Lake-S. Для першого знайомства з платформою на базі Intel B660 ми використовували плату MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4. Новинка популярного формату Micro-ATX має непересічне для цього класу обладнання. Подивимося, як вона розкриває можливості потенційно хітового чипсета.

Назва моделі MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4
Процесори Intel Core 12-го покоління (Core i9/i7/i5/i3-12xx), Pentium Gold, Celeron
Роз’єм LGA1700
Форм-фактор mATX, 244×244 мм
Чипсет Intel B660
Пам’ять 4×DIMM DDR4, до DDR4-4800+; 128 ГБ
Слоти розширення 1×PCI-E 4.0 x16; 1×PCI-E 3.0 x16 (режим x4); 1×PCI-E 3.0 x1
Накопичувачі 2×M.2 PCI-E 4.0 x4; 6×SATA
Мережа 1×2,5 GbE LAN (Realtek 8125BG); 1× Wi-Fi 6 (Intel AX201, 802.11ax, Bluetooth 5.2)
Порти інтерфейсної панелі 4×USB 2.0; 1×USB 3.2 Gen 2×2 (Type-C); 3×USB 3.2 Gen 2; HDMI 2.1; DisplayPort 1.4; 2×антена; 5×аудіо; S/PDIF
Вентилятори 4×4 піна (PWM/DC)
Звук Realtek ALC1200
Орієнтовна ціна 6300 грн (~$230)

Комплект постачання MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4

Плата постачає в компактній коробці, оформленої в темних тонах. На лицьовій панелі немає фото пристрою. У центральній частині розміщено велику назву моделі та піктограма мінометної міни.

У комплекті з MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 пропонується посібник користувача, інструкція з швидкого встановлення та комплект паперових проспектів. Драйвери та фірмове ПЗ пропонуються на DVD. Також у поставку включені два кабелі SATA, підсилювальні антени для бездротового модуля та пара оригінальних фіксаторів EZ M.2 Click для кріплення M.2-накопичувачів.

На базовому рівні додати оригінальності системі можна за допомогою комплектного набору камуфляжних наклейок та наліпка з профілем дракону на стінку корпусу. З опцій, які можуть стати в нагоді в господарстві – брелоки-викрутки з хрестоподібним і плоским наконечниками.

Дизайн та компонування

MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 заснована на чипсеті Intel B660. Плата має формфактор Micro-ATX із габаритами 244×244 мм. Для оформлення моделі використовується контрастна колірна комбінація із чорною PCB та світлими сріблястими радіаторами системи охолодження.

Друкована плата має матове покриття, в області звукової підсистеми проглядаються легкі акценти з додатковим декоративним лакуванням. З візуальних особливостей варто відзначити сегментне діагональне шліфування на радіаторах системи охолодження.

У списку підтримуваних процесорів платою MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 є весь перелік чипів під процесорний роз’єм LGA1700. Не дивно, що всі моделі Core 12 покоління можна використовувати на платах з Intel B660. Через те, що десктопна платформа тільки недавно з’явилася, тому жодних нюансів із підтримкою CPU тут поки що бути не може.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Що ж до оперативної пам’яті, то позначення “DDR4” у назві плати використовується невипадково. Можливо таке уточнення не додає естетики позначенню моделі, але тут набагато важливіше спочатку уточнити тип підтримуваної ОЗУ. І в цьому випадку це популярна та поширена DDR4. Плати на Intel B660 під DDR5 будуть у явній меншості, особливо на початковому етапі, коли є дефіцит та високі ціни.

Чипсет Intel B660 не обмежує можливості використовувати швидкісні модулі пам’яті. Можливість експериментувати з робочими частотами ОЗУ, що з’явилася в минулому поколінні PCH, збережена Intel і для масового чипсета під процесори Alder Lake-S. У випадку MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 розробники заявляють про можливий розгін пари однорангових модулів до DDR4-4800+, дворангових – до DDR4-4000. Якщо використовуються чотири планки, то для однорагонових вказано орієнтир DDR4-4000, а квартет дворангових – DDR4-3600. У будь-якому випадку це набагато краще за базові DDR4-3200 для Alder Lake-S.

Чотири слоти для DIMM дозволяють оснастити систему до 128 ГБ пам’яті. Рознімання для модулів мають односторонню фіксацію. І в цьому випадку таке рішення – практична потреба. За наявності клямок і на внутрішній стороні, у відкритому положенні ковпачки перетинали б умовну вісь слота PCI-E x16, а це означає, що маніпуляції з модулями при встановленій відеокарті були б утруднені. Односторонній механізм кріплення дозволив уникнути такої ситуації.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Силовий модуль плати має 14-фазну схему (12+1+1). Хоча моделі на Intel B660 не дозволяють розганяти процесори, топові чипи Alder Lake-S навіть у штатному режимі можуть прискорюватися, споживаючи на піку понад 200 Вт. Використання більшої кількості фаз у схемі VRM – один із способів збалансувати навантаження.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Для охолодження силових збірок передбачено додаткове охолодження. Причому для елементів, вибудуваних вздовж інтерфейсної панелі використовується величезний радіатор, який виконує роль декоративного кожуха цієї області плати.

Подібна функціональна конструкція системи охолодження силових елементів вже не є якоюсь дивиною, але безперечно радує використання радіатора такої форми на платі середнього класу.

На елементах, встановлених уздовж верхньої кромки плати, також закріплений алюмінієвий радіатор з додатковим ребруванням, що збільшує площу теплорозсіювання.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 отримала два 8-контактні роз’єми для підключення додаткового живлення процесора. Тут також є певне посилення, тому що для “мортир” попереднього покоління на базі Intel B560 використовувалася комбінація 8+4.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Формат Micro-ATX обмежує вибір та кількість доступних слотів для карт розширення. Зокрема плата MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 пропонує два повнорозмірні PCI-E x16 та один PCI-E x1.

Основний слот PCI-E x16 обслуговується процесором і працює у режимі х16. Попри те, що чипсет Intel B660 у принципі підтримує PCI Express 5.0, далеко не на всіх платах на практиці буде реалізована така можливість. І MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 тому наочний приклад. Тут виробник обмежився підтримкою PCI-E 4.0, зменшивши собівартість виготовлення плати.

Сам слот PCI_E1 отримав підсилювальну металеву оболонку (PCI-E Steel Armor) та фіксуючий кронштейн зі збільшеною лопаткою для зручного вилучення відеокарти.

Другий повнорозмірний слот PCI_E3 обслуговується чипсетом і завжди працює як PCI-E 3.0 x4. Компактний PCI-E 3.0 x1 (PCI_E2) залишається доступним при використанні відеокарти з двохслотовою системою охолодження, але якщо кулер буде габаритнішим, то для підключення додаткових карт розширення доведеться розраховувати тільки на PCI-E 3.0 x4.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 має два роз’єми M.2 для підключення твердотільних накопичувачів відповідного формату довжиною до 80 мм. Перший слот – M2_1 – використовує чотири процесорні лінії PCI-E 4.0, які спеціально виділені якраз для швидкісних SSD. Відповідно роз’єм призначений для встановлення лише PCI-E-моделей. Саме його варто використати для найбільш швидкісних накопичувачів у системі. Найшвидші моделі з контролером під PCI-E 4.0 зараз пропонують трансфери понад 7000 МБ/c, тому добре мати прямий канал із CPU, без необхідності прокачувати дані через чипсет.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Другий роз’єм M.2 підтримується чипсетом. На щастя, в Intel B660 є доступні лінії PCI-E 4.0, чотири з яких у цьому випадку виділені якраз на потреби M2_2. Тобто при необхідності максимально швидкісний накопичувач можна під’єднати до цього роз’єму. Або взагалі використовувати для платформи два M.2 PCI-E 4.0 SSD. На відміну від першого порту, M2_2 також дозволяє підключати M.2-накопичувачі з інтерфейсом передачі даних SATA. Купувати зараз подібні моделі для десктопів немає жодного сенсу, але якщо раптом у вас виявився такий SSD, він не лежатиме без діла.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Зазначимо, що для обох портів M.2 передбачені додаткові охолоджувачі. Причому це не тонкі платівки, а скоріше мініатюрні алюмінієві бруски товщиною 4 мм, з теплопровідними наклейками для контакту з елементами SSD.

Знову ж таки, повертаючись до плати серії MORTAR на базі Intel B560, відзначаємо ще один апдейт. У моделі попереднього покоління радіатор був передбачений для одного з двох роз’ємів M.2. Тепер обидва слоти готові до роботи з теплорясним накопичувачами M.2 PCI-E 4.0, металеві “болванки” не завадять кожному з них.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

На материнській платі передбачено шість портів SATA 6 Гб/с. З урахуванням того, що Intel B660 підтримує чотири SATA-канали, очевидно, що йдеться про додатковий SATA-контролер. Дійсно, ще пара портів SATA реалізовані за допомогою чипа ASMedia ASM1061.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Враховуючи компонування SATA-роз’ємів, логічно було б припустити, що додаткові порти розташовані у нижньої кромки, тоді як чипсетні зібрані в один гребінець у правій стороні PCB. Але ні. Реалізовані за допомогою ASM1061 порти розташовані у двоярусній колоні з боку ATX-роз’єму. Інші два конектори в цьому блоці і порти у нижньої грані – чипсетні.

Звернемо увагу на те, що нижній правий кут жорстко не фіксується гвинтом. Однак у цій зоні фактично лише гребінка для керуючих сигнальних роз’ємів, тоді як SATA-конектори зміщені вліво ближче до стійки кріплення. Тому зайві зусилля у цій зоні не передбачаються.

Всупереч очікуванням того, що Intel B660 залишиться без підтримки RAID, плати на цьому PCH дозволяють створювати масиви. У випадку з MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 можна організувати RAID 0, 1, 5 або 10, використовуючи виключно чипсетні SATA-порти. За наявності PCI-E-накопичувачів, намагатися створювати SATA-зв’язки для прискорення – це вже пустощі. А от якщо потрібна додаткова надлишковість для кращого збереження даних великого обсягу, то це цілком собі варіант.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 не пропонує дуже широкі можливості для налаштування системи охолодження. На платі передбачено чотири 4-контактні роз’єми для підключення вентиляторів.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Разом з тим, плата підготовлена ​​до використання потужних охолоджувачів. Потужність процесорного конектора збільшена до 24 Вт, дозволяючи підключати двовентиляторні кулери. У той час як роз’єм для підключення помпи СВО взагалі 3-амперний (36 Вт), а також передбачає управління параметрами роботи.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Один з роз’ємів для корпусних вентиляторів розміщений у нижньої кромки, а другий розташований між радіаторами VRM і першим M.2. Підключати конектор буде не дуже зручно, хоча це не часта процедура, тому не викличе великих незручностей. Початково для вентиляторів вибрано режим керування із збільшенням напруги. Якщо в корпусі встановлені моделі з 4-контактним підключенням та ШІМ-регулюванням, потрібно в BIOS змінити режим DC на PWM.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Додаткових органів управління на платі очікувано немає. Двоконтактний роз’єм для очищення CMOS розташований біля нижньої кромки, а не поруч із акумулятором, який буде закритий відеокартою.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

З допоміжного приладдя варто виділити наявність EZ Debug LED – сигнальних індикаторів, які можуть ідентифікувати проблемний вузол, якщо на старті виникають якісь складності. Така базова діагностика полегшує пошук можливої ​​несправності.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

“Воєнізована” платформа не розпещена RGB-підсвічуванням. Якщо ж ви не в змозі переносити ігрові тяготи без яскравих вогників, на платі передбачено три конектори для підключення зовнішніх світлодіодних стрічок. Одна – для класичних RGB-гірлянд з елементами 5050, ще пара – для гірлянд, що адресуються на базі WS2812B з живленням від 5В. Звичайно, ці ж роз’єми можна використовувати, наприклад, для вентиляторів або СВО з відповідним підсвічуванням.

Природно, MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 підтримує технологію Mystic Light Sync для синхронізації всіх елементів з підсвічуванням.

Для підключення до провідної мережі плата обладнана контролером Realtek 8125BG з підтримкою пропускної здатності до 2,5 Гб/с. Виробники материнських плат дедалі частіше оснащують свої моделі рішеннями, що дозволяють вийти за межі звичного гігабіту.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Модель MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 також готова до роботи з бездротовими мережами. Модифікація оснащена модулем Intel WiFi 6 AX201, що дозволяє працювати у двох діапазонах (2,4/5 ГГц) і підтримує 802.11a/b/g/n/ac/ax з пропускною здатністю до 2400 Мб/c. Адаптер також дозволяє використовувати Bluetooth 5.2.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Плата має внутрішні конектори для виведення USB-портів на стінку корпусу. Зокрема, біля правої кромки PCB розташований USB 3.2 Gen 1 (5 Гб/c) для пари зовнішніх конекторів. Поруч розташований внутрішній USB Type-C, який дозволяє отримати на панелі компактний симетричний порт USB 3.2 Gen 2 (Type-C) з пропускною здатністю до 10 Гб/c. Звичайно, якщо це конструктивно передбачено на корпусі.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Звукова підсистема плати базується на кодеці Realtek ALC1200. Аудіотракт ізольований, для розведення сигналів правого та лівого каналу використовуються різні шари PCB. У ланцюзі можна спостерігати спеціалізовані японські ємності. У цілому нині – без особливих вишукувань, а й без явних провалів. Суб’єктивно якість звуку на хорошому для інтегрованого рішення рівні.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Інтерфейсна панель MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 прикрита металевою заглушкою. При цьому пластина пофарбована в тон радіаторного блоку силових елементів. Представлений склад конекторів досить цікавий. На панелі розташовано чотири USB 2.0 і три порти USB 3.2 Gen 2 (10 Гб/c), виконані у форматі Type-А. Нарешті на платах середнього класу з’являються роз’єми USB 3.2 Gen 2×2 з пропускною здатністю до 20 Гб/c. Відповідний конектор Type-C дозволяє підключати найбільш швидкісні зовнішні накопичувачі.

Для підключення до дротяної мережі передбачена розетка Ethernet, а поруч розташовуються роз’єми для зовнішніх антен модуля бездротового зв’язку.

За наявності процесора з активованою інтегрованою графікою для виведення зображення можна буде скористатися повноформатними виходами HDMI 2.1 та DisplayPort 1.4. Обидва дозволяють отримати картинку в режимах до 4К 60 Гц.

Для акустики передбачено п’ять 3,5-міліметрових джеків, а якщо знадобиться цифрове джерело, у групі також доступний оптичний S/PDIF.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

На звороті друкованої плати видно, що радіатори системи охолодження надійно кріпляться гвинтами. У сегменті звукової підсистеми проглядається ізоляційна доріжка. Зони з отворами кріплення плати до піддона корпусу пофарбовані для додаткового захисту цих областей під час первинного монтажу плати.

В роботі

Для MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 використовується вже звична версія Click BIOS 5 зі своєю специфікою розташування параметрів. Опцій для налаштування цілком достатньо для тюнінгу системи, наскільки це взагалі дозволяє плата на Intel B660.

Звичайно кількість доступних пунктів менша, ніж на нещодавно протестованій MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4, особливо в частині зміни напруг на різних вузлах. Але моделі на Intel B660 загалом не призначені для розгону процесора. Тут ключовий об’єкт для експериментів – оперативна пам’ять. І саме з цієї частини ми розпочали практичні тести плати.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Для оцінки потенціалу частотного розгону модулів пам’яті ми використали перевірений комплект Kingston FURY Renegade RGB DDR4-3600 32 ГБ (KF436C16RB1AK2/32). Набір без проблем завівся у заявленому режимі DDR4-3600 після застосування вбудованого XMP-профілю. А це вже означає, що плата, напевно, дозволяє не обмежуватися штатним режимом для Alder Lake-S – DDR4-3200.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

У такому разі швидкість передачі даних становила близько 52–55 ГБ/c за загальної затримки на рівні 57 нс.

Ми продовжили експерименти, планомірно підвищуючи робочу частоту, принагідно збільшуючи таймінги.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Звичайно ми розраховували на те, що вдасться додатково прискорити модулі, але стабільна робота в режимі DDR4-4800 для дворангових планок об’ємом 32 ГБ, мабуть, стало приємним сюрпризом. Особливо з огляду на заявлені виробником параметри для подібних умов. Потрібно визнати, що досягнуту напередодні планку DDR4-5000, яку вдалося підкорити MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4, в даному випадку взяти не вдалося. При використанні таких параметрів система відмовлялася стартувати, заявляючи про перерозгін ОЗУ. Але і DDR4-4800 – несподівано високе значення.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

У такому режимі довелося підвищувати базові таймінги, та й перемикання на Gear2 збільшило затримки, тому маємо підсумкові 72 нс. Проте пропускна здатність пам’яті зросла до 65–67 ГБ/с.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Топові процесори Alder Lake-S навіть під час роботи в штатному режимі можуть споживати більше 200 Вт енергії, використовуючи 170–180 Вт при затяжних навантаженнях. Тому ефективна робота підсистеми стабілізації живлення у такому випадку має важливе значення. Нам було цікаво оцінити, як VRM плати буде справлятися з тестовим чипом Core i7-12700KF (8/16+4).

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Згідно з вбудованим термодатчиком, під час затяжного навантаження силові елементи розігрівалися до 64 градусів. Безконтактний пірометр реєстрував 55С на великому радіаторі, тоді як другий охолоджувач, встановлений на елементах біля верхньої кромки, нагрівався сильніше – до 62 C. Тоді як зовнішня термопара, встановлена ​​між ребрами меншого радіатора, прогрівалася до 65 градусів.

Важливо уточнити, що під час експериментів використовувалася система охолодження MSI MAG CoreLiquid 240R, а це означає, що радіатори VRM на платі були позбавлені будь-якого обдування.

Як бачимо, MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 загалом добре справляється з 12-ядерним гібридом. Але навіть у штатному режимі, якщо не обмежувати тепловий пакет CPU, створюване таким процесором навантаження вимагає належної схемотехніки та відведення тепла. Базовим версіям материнських плат із тривіальними підсистемами стабілізації за таких умов буде складно.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

Відповідно до показань HWInfo64, температура чипсету навіть у спокої утримувалася на рівні 52С. Проте коректність моніторингу викликає питання, оскільки радіатор на PCH залишався прохолодним на дотик. Навіть якщо відображені значення не вірні, температурний режим роботи чипсету багато в чому залежатиме від використовуваної відеокарти, що накриває радіаторний блок. У будь-якому випадку велика алюмінієва болванка дозволить мікросхемі залишатися в допустимих межах.

Ціна

На жаль на момент підготовки матеріалу у нас немає даних про орієнтовну роздрібну вартість MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 в Україні. Очевидно, що ця плата опиниться в когорті найбільш оснащених моделей на базі Intel B660, а, відповідно, і найбільш дорогих.

Огляд материнської плати MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4: коли розгін – не головне

З урахуванням поточної ціни попередньої моделі MSI MAG B560M MORTAR WiFi в ~$180, можемо припустити, що вартість більш функціональної новинки виявиться на рівні $250. У продажу також буде доступна версія без Wi-Fi модуля, яка очевидно коштуватиме на ~$20 дешевше.

Плати для процесорів з роз’ємом LGA1700 з цілого ряду причин коштують дорожче за схожі по оснащенню пристрої для чипів попередніх поколінь. Це варто враховувати при плануванні покупки.

UPD. MSI MAG B660M MORTAR WiFi DDR4 вже з’являються у продажу, причому ціна навіть дещо оптимістічніша за прогнозовану. На старті плата коштує біля 6300 грн (~$230).