З виходом процесорів Intel Core 12-го покоління на ринку десктопних систем знову з’явилася інтрига, конкуренція заграла новими фарбами. Різними технічними хитрощами Intel вдалося помітно прискорити свої процесори, проте платформи з пам’яттю DDR5 поки що вимагають суттєвих і не завжди виправданих витрат. Тому можливість використовувати з процесорами Alder Lake-S доступніші модулі DDR4 виглядає привабливою перспективою для складання продуктивної системи. Сьогодні у нас на огляді материнська плата MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 на чипсеті Intel Z690 з підтримкою пам’яті DDR4.

Назва моделі MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4
Процесори Intel Core 12-го покоління (Core i9/i7/i5/i3-12xx), Pentium , Celeron
Роз’єм LGA1700
Форм-фактор ATX, 305×244 мм
Чипсет Intel Z690
Пам’ять 4×DIMM DDR4, до DDR4-5200+; 128 ГБ
Слоти розширення 1×PCI-E 5.0 x16; 2×PCI-E 3.0 x16 (режим x4); 1×PCI-E 3.0 x1
Накопичувачі 4×M.2 PCI-E 4.0 x4; 6×SATA
Мережа 1×2,5 GbE LAN (Intel i225-V); 1× Wi-Fi 6 (Intel AX201, 802.11ax, Bluetooth 5.2)
Порти інтерфейсної панелі 5×USB 3.2 Gen 2; 1×USB 3.2 Gen 2×2 (Type-C); 2×USB 2.0; HDMI 2.1; DisplayPort 1.4; 2×антена; 5×аудіо; S/PDIF
Вентилятори 8×4 піна (PWM/DC)
Звук Realtek ALC4080
Орієнтовна ціна 10 350 грн (~$380)

Комплект поставки

Плата поставляється у картонній коробці середніх розмірів. При цьому MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 має розширений комплект постачання з непересічним складом аксесуарів. У пакувальному боксі знаходяться паперовий посібник, інструкція з швидкої установки, набір буклетів з пропозиціями реєстрації продукту та коротким каталогом пристроїв, що пропонуються виробником.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Також у поставку включені пара інтерфейсних кабелів SATA, дві підсилювальні антени для модуля бездротової зв’язки, Y-роздвоювач для RGB-стрічки, подовжувач для ARGB-гірлянди, що адресується, і два додаткові кріплення для M.2-накопичувачів.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Безперечно порадувала наявність USB-флешки з набором драйверів та фірмовим ПЗ. Раніше виробники плат зрідка експериментували з подібною комплектацією, але згодом відмовилися від ідеї, пропонуючи оптичні диски, які більшості користувачів просто нема де використовувати. Варіант із флешкою ​​набагато практичніший.

З незвичайних, але приємних бонусів також можна відзначити пару компактних брелоків-викруток з хрестоподібним та плоским наконечниками. Здивувала наявність складаної щітки з м’яким та жорстким висувним ворсом для періодичного очищення плати від пилу.

У комплекті також пропонується набір декоративних наклейок і допоміжні функціональні стікери для маркування кабелів.

Дизайн та компоновка MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4

Габарити MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 відповідають класичному стандарту ATX – 305×244 мм. Модель оформлена у темних тонах. На чорній PCB з матовим покриттям є додаткове декоративне забарвлення з діагональними акцентами. Радіаторні блоки графітового кольору.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

При першому погляді на плату звертаєш увагу на габаритний кожух, що прикриває область інтерфейсних роз’ємів. Примітно, що монументальний саркофаг, прикрашений великим логотипом із драконом, є не лише декорацією, а й частиною радіаторної конструкції.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Плата заснована на чипсеті Intel Z690 та підтримує роботу з будь-якими процесорами під LGA1700. На момент підготовки матеріалу перелік чипів Core 12-го покоління обмежений ентузіастськими моделями з розблокованими множниками, але незабаром асортимент Alder Lake-S значно розшириться.

За наявності позначення “DDR4” у назві плати неважко здогадатися, що модель підтримує оперативну пам’ять стандарту DDR4. Нагадаємо, що процесори Core 12-го покоління можуть працювати як із DDR4, так і з DDR5, але не одночасно з обома типами.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Для MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 заявлено підтримку модулів аж до DDR4-5200+. При цьому виробник вказує, що подібні значення можна досягти при використанні по одному одноранговому модулю на канал. Для дворангових – DDR4-4800+. Якщо на кожен канал будуть використовуватися по парі модулів, то для однорагових планок позначено підтримку DDR4-4400+, дворангових – DDR4-4000+. Проте всі ці межі часто досить умовні і скоріш потрібні виробнику, щоб позначити межі наборів, що пройшли валідацію на конкретній моделі плати. Тобто це точно не обмеження на випадок самостійних експериментів. До цього моменту ми ще повернемося.

Поки що зазначимо, що MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 має чотири слоти для DIMM, які дозволяють збільшити загальну ємність ОЗУ до 128 ГБ. Для конекторів використовуються фіксатори з обох боків.

У процесорів Alder Lake-S значно підвищені пікові значення енергоспоживання, тому плати з роз’ємами LGA1700 зазвичай передбачають посилені підсистеми стабілізації живлення CPU. Особливо це стосується моделей на чипсеті Intel Z690, які повинні забезпечувати стабільну роботу чипів не тільки в штатному режимі, але після розгону.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 отримала 18-фазну підсистему VRM із схемою 16+1+1 без повторювачів. Силові елементи SPS (Smart Power Satge) розраховані на робочі струми до 75 А.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Для охолодження силових збірок передбачена габаритна конструкція. Як ми вже згадували, кожух над інтерфейсною панеллю також є частиною системи охолодження. Другий радіатор, розміщений у верхньої кромки, пов’язаний із основним за допомогою теплової трубки. Такий елемент використовується, щоб рівномірніше розподіляти тепло, ефективно використовуючи потенціал всього радіаторного блоку. Для контакту силових збірок з охолоджувачем використовуються прокладки із заявленою теплопровідністю 7 Вт/(м·K).

Додаткове охолодження також передбачено для дроселів підсистеми стабілізації живлення.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Для підключення додаткового живлення біля верхньої кромки передбачено два 8-контактні роз’єми.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 має цікаве компонування слотів розширення. На платі розташовано три повноформатні PCI-E x16 та один компактний PCI-E x1.

Перший повнорозмірний слот PCI Exress x16 використовує всі 16 процесорних ліній шини PCI-E 5.0, забезпечуючи пропускну здатність до 128 ГБ/c. Попри те, що MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 номінально належить до моделей середньо-високого рівня, тут не передбачено розщеплення ліній. Це важливо при використанні двох відеокарт у системі, і навіть необхідно для SLI-зв’язок, але самі виробники відеокарт поки що поставили на паузу подібні конфігурації в контексті ігрових платформ. Водночас можливість використовувати комбінацію AMD CrossFireX теоретично залишається.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Основний слот PCI-E x16 має додатковий металевий кожух для механічного посилення конектора. В інтерпретації виробника такий захист має назву PCI-E Streel Armor. Зі зручних дрібниць відзначимо збільшену площу пластикового фіксатора. У такому випадку простіше дотягнутися пальцем до лопатки при вийманні відеокарти.

Ще два повнорозмірні слоти обслуговуються чипсетом. Ці роз’єми завжди працюють у режимі PCI-E 3.0 x4, дозволяючи підключати додаткові карти розширення без обмежень щодо їх формату. Зворотну сумісність варто враховувати, особливо якщо в системі використовується трислотова відеокарта, яка перекриє єдиний PCI-E 3.0 x1. У цьому випадку плати з подібним конектором без проблем можна встановлювати доступні слоти PCI-E 3.0 x4.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Накопичувачі формату M.2 PCI-E стають все більш поширеними, активно замінюючи моделі SSD з інтерфейсом SATA. Тому не дивно, що на материнських платах з’являється все більше місць для швидкісних накопичувачів. MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 дозволяє використовувати чотири накопичувачі формату M.2, при цьому для всіх SSD передбачено додаткове охолодження.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Найближчий до роз’єму LGA1700 слот M.2 використовує спеціально виділені процесорні лінії PCI-E 4.0х4. Саме M.2_1 краще використовувати для продуктивних накопичувачів. Наприклад, ми експериментували з MSI Spatium M480 HS 2 ТБ, який забезпечує швидкість передачі даних до 7000 МБ/с.

Докладніше про цей SSD можна почитати в окремому огляді.

Посадковий майданчик для M.2_1 дозволяє встановлювати SSD довжиною до 110 мм, але потрібно враховувати, що цей конектор призначений тільки для накопичувачів з інтерфейсом PCI-E.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Ще три порти M.2 обслуговує чипсет Intel Z690. Роз’єм у центральній частині плати також підтримує лише SSD PCI-E. Радіатор для цієї позиції контактує із чипсетним охолоджувачем. З цієї причини, мабуть, M.2_2 варто заповнювати в останню чергу і використовувати лише для моделей з не найгарячішими контролерами.

За довгою радіаторною плитою ховаються ще два роз’єми M.2 2280. Обидва чипсетні та обидва дозволяють використовувати як PCI-E-накопичувачі, так і SATA-варіанти такого формату. Чипсетних ліній PCI Express 4.0 достатньо для того, щоб для всіх портів M.2 забезпечити передачу даних по шині цього стандарту.

Цікаво, що розробникам MSI вдалося запропонувати конфігурацію, в якій можна використовувати всі ресурси плати, незалежно від кількості підключених накопичувачів. Найчастіше обумовлюються комбінації з певними обмеженнями. Наприклад, при установці PCI-E-накопичувача в один із роз’ємів, слот PCI-E x4 переходить в режим х2, або щось подібне. Тут таких умов немає і це одна з цікавих особливостей MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Біля правої кромки друкованої плати розміщено гребінка з шістьма SATA-портами для підключення накопичувачів з відповідним інтерфейсом. Чипсет Intel Z690 підтримує саме 6 каналів SATA, тому тут начебто все логічно. Але, як ви пам’ятаєте, два порти M.2 можуть використовувати SATA-пристрої. За логікою це означало б, що в подібному випадку буде деактивовано пару конекторів SATA. Але не в цьому випадку. Виробник передбачив подібну конфігурацію, використовуючи для двох із шести роз’ємів SATA ресурси додаткового контролера ASMedia ASM1061. У такий спосіб розробникам вдалося уникнути виняткової ситуації з неповною функціональністю плати. Тобто одночасно до плати можна під’єднати до десяти накопичувачів – 4 PCI-E + 6 SATA, або 2 PCI-E + 8 SATA.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 дає широкі можливості для налаштування системи охолодження. На платі передбачено вісім 4-контактних роз’ємів для підключення елементів СО. Один із конекторів номінально призначений для повітряного процесорного кулера. Оскільки такі охолоджувачі часто оснащуються парою вентиляторів, роз’єм CPU_FAN1 забезпечує силу струму до 2А.

Для каналу живлення помпи рідинної системи охолодження пікова потужність збільшена до 36 Вт (12В, 3А), при цьому можна управляти параметрами роботи самої помпи, використовуючи методи PWM або DC.

Відповідно для корпусних вентиляторів залишається ще шість роз’ємів із незалежними каналами управління. Спочатку для них вибрано спосіб регулювання обертання DC, при необхідності його можна змінити на PWM у налаштуваннях BIOS.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 не балує власників плати розсипом додаткових органів управління. Із доступних допоміжних опцій варто відзначити систему діагностики EZ Debug LED. Група з чотирьох кольорових світлодіодів допомагають на старті системи визначити проблемний вузол платформи.

Тут немає додаткових кнопок управління або сегментних індикаторів. Двоконтактний роз’єм для очищення CMOS розташований у нижній кромці PCB, а не поруч із батарейкою, тому що остання ховається акурат під відеокартою, тому її можна довго шукати в зібраній системі.

З допоміжних опцій також можна виділити підтримку технології прошивки мікросхеми BIOS з USB-накопичувача без необхідності встановлювати процесор, пам’ять та відеокарту. Все що потрібно – підключити блок живлення, завантажити та певним чином переназвати файл з прошивкою, зберегти його на флешці. Накопичувач встановлюється у зазначений порт на інтерфейсній панелі та натискається кнопка Flash BIOS Button. Після цього починається перепрограмування мікросхеми BIOS.

З додаткового обладнання на платі варто також виділити внутрішній конектор USB 3.2 Gen1 для виведення пари відповідних портів на стінку корпусу. При наявності на кейсі зовнішнього USB Type-C цей роз’єм також можна “оживити”. На платі передбачено внутрішній порт USB Type-C, що відповідає специфікації USB 3.2 Gen2 з пропускною здатністю до 10 Гб/с.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Звукова підсистема плати заснована на новому 8-канальному кодеку Realtek ALC4080. Його принциповою відмінністю від ALC1220 є внутрішній інтерфейс підключення USB. Область аудіотракту частково ізольована на загальному масиві PCB, сигнальні лінії для лівого і правого каналів розведені на різних шарах PCB. У ланцюзі можна побачити спеціалізовані ємності.

Часи, коли виробники материнських плат при використанні RGB-підсвічування просто “били по площах”, здається вже пішли безповоротно. Розробники нині без фанатизму використовують ілюмінацію, намагаючись здивувати не масштабами та інтенсивністю, а скоріше стриманим елегантним підходом.

У випадку MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 не можна не відзначити ефектно реалізовану ідею з підсвічуванням величезного логотипу на кожусі інтерфейсної панелі. Профіль дракона чудово проглядатиметься через прозору бічну стінку. При цьому світіння контурне і не дуже інтенсивне, що важливо. Тут вдалося витримати міру, коли підсвічування добре помітне, але не надмірне.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Легка ілюмінація є і у області чипсетного радіатора. На той випадок, якщо підсвічування знадобиться дійсно багато, на платі передбачені один роз’єм для RGB-стрічок з елементами 5050 і три конектори для адресованих “гірлянд” на базі WS2812B з живленням від 5 В. Як видно, розробники роблять ставку на керовані стрічки, які більш гнучкі в налаштуванні. Не дивно, тому що для плати доступний цілий набір предустановок з різними режимами світіння. Звичайно, Mystic Light дозволяє синхронізувати підсвічування різних елементів платформи.

Вже не вперше на платах MSI ми зустрічаємо окремий тумблер, що дозволяє апаратно одним махом відключити все підсвічування плати. Того ж ефекту можна досягти і програмним шляхом. Припустимо, що це скоріше інструмент для демо-стендів.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Для дротового мережного зв’язку на платі передбачено контролер Intel i-225V. Платформа готова до переходу на новий стандарт дротової передачі зі швидкістю передачі даних до 2,5 Гб/c. Залишилося дочекатися, коли такі можливості з’являться у супутньої інфраструктури. Поки що можна управлятися з мережним трафіком, налаштовуючи пріоритети для конкретних додатків.

Позначення “WiFi” в назві материнської плати натякає про готовність роботи MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 з бездротовими мережами. Дійсно, модель попередньо оснащена модулем Intel WiFi AX201, який забезпечує підтримку 802.11ax в діапазоні 2,4/5 ГГц з максимальною швидкістю передачі даних до 2400 Мб/c. Адаптер також підтримує Bluetooth 5.2.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

На інтерфейсній панелі закріплена металева пластина, тому під час складання системи ви точно не забудете попередньо встановити заглушку. На самій панелі є представницький набір конекторів. Тут розміщені два порти USB 2.0 та чотири USB 3.2 Gen2 із пропускною здатністю 10 Гб/c.

Нарешті на платах почали частіше з’являтися порти Type-C, для яких реалізована підтримка USB 3.2 Gen 2×2 з пропускною здатністю до 20 Гб/c. Такі інтерфейси вже необхідні для підключення зовнішніх швидкісних накопичувачів.

На панель також виведено кнопку активації механізму автономної перепрошивки (Flash BIOS Button), розетка Ethernet, два роз’єми для підключення підсилювальних антен, а також п’ять 3,5-міліметрових аудіороз’ємів і оптичний вихід S/PDIF.

Для підключення джерел зображення передбачено HDMI 2.1 та DisplayPort 1.4. Обидва можуть передавати картинку 4К @ 60 Гц. Звичайно тут мова йде при використання процесорів с активованою вбудованою графікою.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

На звороті друкованої плати добре проглядається ізоляційна доріжка в сегменті звукової підсистеми. Радіатори системи охолодження кріпляться великими гвинтами.

Відзначимо також, що області отворів для кріплення плати в корпусі мають додаткове захисне фарбування. За ідеєю виробника, це повинно допомогти уникнути пошкодження поверхневих доріжок при не дуже акуратній установці плати на стійки піддону корпусу.

В роботі

MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 має функціональну оболонку Click BIOS 5. Плата пропонує широкий набір опцій для експериментів.

Для розуміння масштабу відзначимо, що тут є можливість коригувати напругу для 21 підсистеми платформи. Доступні детальні налаштування підсистеми стабілізації живлення, пам’яті, чипсету, різних вузлів CPU.

Під час тестування плати перш за все було цікаво оцінити, як VRM справлятиметься з Core i7-12700KF.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Під стрес-навантаженням AIDA64 енергоспоживання процесора утримувалося на рівні 160–165 Вт. При цьому продуктивні ядра стабільно працювали на 4700 МГц, а енергоефективні – на рівні 3600 МГц.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

При рендеригу тестової сцени в Cinebench R23 виходять приблизно такі ж показники, з тією лише відмінністю, що на старті циклу споживання може підтримуватися на рівні 190–200 Вт.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Після 20 хвилинного катування силові елементи згідно з внутрішнім термодатчиком прогрівалися до 65С. Для охолодження процесора в нашому випадку використовувалася СВО, а це найважчі умови для роботи VRM. До того ж експерименти проводилися на відкритому тестовому стенді, а це означає, що радіатори ніяк додатково не обдувалися. Температура самих радіаторних блоків, згідно з вимірами пірометра, на піку становила до 55С. Складова конструкція з величезним штатним охолоджувачем та тепловою трубкою тут чудовою працює, допомагаючи впоратися з високим навантаженням.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 має добрий запас потужності для експериментів із розгоном. Конфігурація VRM з ефективним охолодженням дозволяють погратися із частотами CPU. У цілому нині додатковий форсаж топових чипів Alder Lake-S немає великого практичного сенсу, оскільки процесори початково помітно прискорюються. Приріст у 5–10% продуктивності дається високою ціною, вимагаючи дуже ефективних систем охолодження.

У випадку Core i7-12700KF можна отримати стабільні 5000–5100 МГц для продуктивних ядер і близько 4000 МГц для економічних. Але для тривалої роботи в такому режимі не завжди може вистачати навіть СВО із парою 120-міліметрових вентиляторів.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Ми також перевірили, як MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4 працює з оперативною пам’яттю. І тут дуже приємно було виявити, що плата дозволяє використовувати комплекти до DDR4-4000 в режимі Gear1. Принаймні, коли йдеться про однорангові модулі. У такому випадку можна отримати помітно менші затримки роботи підсистеми ОЗП.

Огляд материнської плати MSI MPG Z690 EDGE WiFi DDR4: ще не час для DDR5?

Якщо говорити про максимальні робочі частоти, тут комплект Kingston FURY Renegade RGB DDR4-3600 32 ГБ (KF436C16RB1AK2/32) вдалося змусити працювати в режимі DDR4-5000. Звичайно, таймінги довелося підвищити, але в цьому випадку двоканальний набір забезпечував пропускну здатність ~70 ГБ/с при загальних затримках близько 72 нс. Це можна порівняти з тими, що пропонують комплекти DDR5-4800/5200. Ось тільки різниця у ціні комплектів 3–4-кратна. Чи це не можливість заощадити без потреби йти на компроміси? Хоча, звичайно, тут йдеться про помітний розгін DDR4.