Lenovo Smart Paper — це не просто дуже велика “читалка” з екраном на базі електронного паперу, це планшет на Android, орієнтований на ведення нотаток за допомогою стилусу.

 

Характеристики Lenovo Smart Paper

Діагональ екрана 10,3”
Тип матриці E Ink
Роздільна здатність 1872×1404
Особливості екрана 24 регульовані температурні тони, двоколірне переднє підсвічування, 10-точковий сенсорний екран
Чипсет Rockchip RK3566
Конфігурація пам’яті 4/64 ГБ
Камера ні
Аудіо ні
Роз’єми 1x USB-Type C 2.0
Бездротові модулі Wi-Fi 802.11 ac + Bluetooth 5.2
Акумулятор 3550 мА·год
Розміри 195x226x5,5 мм
Вага 408 г
Рекомендована ціна в Україні 17,999 грн

 

Комплектація

В коробці з рідером можна також знайти захисну обкладинку-чохол, стилус, набір запасних наконечників стилуса з інструментом для витягання, USB-кабель, блок живлення та інструкцію користувача.

 

Дизайн

За розмірами Smart Paper — це типовий 10-дюймовий планшет. Поруч з традиційними “читалками” він видається досить габаритним і не таким зручним для використання однією рукою або транспортування (розміри 195x226x5,5 мм, вага — 408 г).

Але якщо порівнювати його з аналогічними пристроями, то Lenovo Smart Paper насправді досить компактний і легкий — так, інша модель такого плану, Kindle Scribe, трохи більший і важчий. І це при тому, що діагональ екрана у Scribe на 0,1” менша, ніж у Smart Paper.

Корпус темно-сірого кольору має однакову товщину по всій площі й повністю виконаний з металу, за винятком, звичайно, власне екрана.

Корпус не симетричний, ліва сторона ширша і має паз для зберігання стилуса — також він може виступати ергономічною деталлю для зручнішого утримання рідера лівою рукою у той час, як правою на ньому створюються нотатки.

Захисна обкладинка-чохол має магнітне кріплення і спеціальну нішу для стилуса — на перший погляд, у закритому вигляді це виглядає трохи дивно, але знов-таки, тримати рідер однією рукою з ним виявляється зручніше, ніж без нього. Як того й очікуєш, закриття обкладинки автоматично блокує рідер, а відкриття — розблоковує. На жаль, функції підставки в обкладинки нема.

На бічних гранях можна знайти кнопку включення, роз’єм USB Type-C і подвійний мікрофон. Камери у Lenovo Smart Paper немає.

Загалом у Smart Paper дуже якісне виконання корпусу: пристрій приємно тримати в руках, він відчувається абсолютно цілісним, не вигинається і не скрипить, навіть якщо спробувати спеціально його зігнути чи скрутити.

 

Екран

У Lenovo Smart Paper використовується так званий “електронний папір” (e ink) — екран без власного світіння, який відбиває світло як звичайний папір. Також у нього немає мерехтіння зображення і в цілому вважається, що такий екран краще підходить для тривалих сеансів читання, ніж звичайні рідкокристалічні екрани.

Крім того, в e-ink екранів набагато нижче споживання енергії, тому пристрої з ними мають набагато більшу автономність. Але через низьку контрастність, велику інерційність і можливість відображати лише чорно-білі зображення (кольорові e ink екрани так і не отримали розповсюдження) такі екрани мають досить обмежене коло використання — перш за все в електронних книгах.

Діагональ екрана Smart Paper становить 10,3”, співвідношення сторін — 4:3, роздільна здатність — 1872×1404 точок. Щільність пікселів виходить на рівні 227 PPI (розмір точки — 0,1118 мм) — це дуже непоганий результат, ненабагато менший за звичайні планшети (наприклад, в останніх моделей iPad щільність пікселів становить 264 PPI). Екран сенсорний, з розпізнаванням 10 дотиків одночасно, і має дуже якісне антиблікове покриття.

Огляд Lenovo Smart Paper: 10-дюймовий e-ink планшет-рідер з ручним введенням нотаток

У Smart Paper є додаткове підсвічування екрана — для читання у темряві або просто якщо сірий фон здаватиметься надто темним. Інтенсивність можна регулювати повзунком — на нулі воно повністю відсутнє, на одиниці яскравість підсвічування становить 1,8 кд/м², на максимальному значенні — 95 кд/м², тобто вже приблизно на одному рівні з яскравістю звичайних LCD-моніторів на налаштуваннях нижче середніх.

Крім того, в налаштуваннях можна регулювати колірну температуру підсвічування — робити екран теплішим або холоднішим. На “нулі” температура становить 6400K — це практично ідеальний варіант для типових LCD-екранів на стандартних налаштуваннях, але для читання такий “білий” може здатися трошки холоднуватим. Відповідний повзунок дозволяє поступово знижувати температуру аж до 2800K — на “максималках” екран виглядає вже відверто жовтим.

 

Апаратна платформа

У Lenovo Smart Paper використовується процесор Rockchip RK3566 (4 ядра ARM Cortex-A55, які працюють на частотах до 1,8 ГГц) і відеомодуль Mali-G52. Оперативна пам’ять — 4 ГБ LPDDR4x, ємність внутрішнього сховища — цілих 64 ГБ, що неочікувано багато як для планшета, не орієнтованого на мультимедійне використання.

За бездротовий зв’язок відповідає модуль Wi-Fi 802.11 ac + Bluetooth 5.2. Планшет оснащений акселерометром, що дозволяє йому автоматично обертати зображення при зміні орієнтації екрана, та сенсором освітлення — для автоматичного регулювання підсвічування.

Мультимедійні можливості, м’яко кажучи, обмежені: у Smart Paper немає камери — ні фронтальної, ні тилової. Також у рідера нема динаміків — прослуховувати аудіо можна лише через Bluetooth-навушники. При цьому є подвійний мікрофон для запису аудіонотаток.

Акумулятора ємністю 3550 мА·год, за словами виробника, має вистачити орієнтовно на 8500 перегортань сторінок або на створення 170 сторінок ручних нотаток (звісно, без використання підсвічування).

Планшет комплектується пером Lenovo Smart Paper Pen. Це EMR-стилус (electro-magnetic resonance), який не потребує заряджання або парування з пристроєм і підтримує розпізнавання нахилу пера та 4096 ступенів натискання.

Огляд Lenovo Smart Paper: 10-дюймовий e-ink планшет-рідер з ручним введенням нотаток

У нього повністю алюмінієвий корпус і загалом висока якість виконання, а магнітне кріплення до бічної грані настільки сильне, що планшет можна підняти у повітря, тримаючи його за стилус. Наконечники у Smart Paper Pen стандартні, в комплекті йде набір з п’яти змінних, за бажанням можна використовувати й інші сумісні варіанти. Єдиний недолік стилуса, на який варто звернути увагу — у нього немає кнопки під вказівним пальцем.

Огляд Lenovo Smart Paper: 10-дюймовий e-ink планшет-рідер з ручним введенням нотаток

 

Програмне забезпечення, функціональність

Lenovo Smart Paper працює під керуванням ОС Android AOSP 11. У планшета власний інтерфейс, в якому навряд чи хто зможе впізнати Android – головне меню тут у вигляді стрічки піктограм, що розташована у лівій частині екрана.

Першим пунктом йде “Блокнот” — це розділ створення нотаток. У ньому користувач може створювати різні блокноти, вести ручні записи, малювати — і в тому числі записувати аудіо. Для ручного введення доступне розпізнавання тексту, яке працює дуже якісно і здатне розібрати навіть дуже поганий почерк. На жаль, для аудіозаписів розпізнавання не доступне.

Другий пункт — “Бібліотека”. Тут зібрані книги та різні документи, завантажені у рідер. На жаль, функціональність вбудованої “читалки” не вражає: підтримуються лише формати pdf, epub, doc та txt, відображення фото або будь-яких інших jpg-зображень нема. Є типові налаштування форматування тексту, вибір шрифтів, створення закладок тощо. Окремо варто зазначити можливість створення ручних нотаток поверх тексту.

Третій розділ — “Програми”. Smart Paper постачається з невеликим набором системних додатків (Календар, Годинник, Калькулятор, додаткова “читалка” від сервісу eBooks.com тощо). На жаль, підтримки сервісів Google Play у планшета немає, відповідно, і магазина додатків теж. При цьому в системі є “Диспетчер файлів” і можливість ручного встановлення програм з apk-файлів, завантажених на пристрій з комп’ютера — тому розширити базову функціональність рідера все ж таки можливо — наприклад, встановити альтернативну “читалку”.

У розділі “Мій пристрій” можна знайти папки з користувацькими документами, і нарешті останній пункт головного меню — Google Диск. На жаль, повноцінної підтримки хмарного сервісу Google у Lenovo Smart Paper нема: користувач може завантажувати файли зі своєї “хмари”, але вивантажувати в інтернет створені на пристрої документи — ні. І насправді це чи не найбільший недолік програмного забезпечення Smart Paper.

І наостанок, в нижньому лівому куті “шестерня” відкриває системні налаштування — вхід у фірмовий сервіс Lenovo ID, мережа, екран тощо. У системи також є типова для Android “шторка” зі швидкими налаштуваннями, яка “витягується” свайпом з верхньої частини екрана.

 

В роботі

У Lenovo Smart Paper типова швидкодія як для пристрою з e ink екраном — його інерційність робить навігацію по меню досить неквапливою, проте у процесі читання або створення нотаток це ніяк особливо не заважає. За замовчуванням у системі встановлений браузер Firefox — сайти у ньому відкриваються у мобільній версії, і в деяких випадках в альбомній орієнтації на такому великому екрані вони виглядають занадто великими.

Огляд Lenovo Smart Paper: 10-дюймовий e-ink планшет-рідер з ручним введенням нотаток

При цьому встановлений вручну Chrome рендерив сторінки у зручнішому вигляді — хоча й попередив при першому запуску, що за відсутності сервісів Google на цьому пристрої його функціональність буде обмеженою.

Вбудована “читалка” досить зручна, якщо не зважати на невелику кількість підтримуваних форматів. Для звичайних текстів, наприклад, художньої літератури, 10-дюймового екрана може здатися навіть “забагато” — особливо якщо переходити на нього з типових рідерів з діагоналями 6 або 7 дюймів.

Огляд Lenovo Smart Paper: 10-дюймовий e-ink планшет-рідер з ручним введенням нотаток
Lenovo Smart Paper і 7-дюймовий Kindle Oasis

А от для технічної документації з дрібними елементами або графіками, чи просто для PDF-документів зі сторінками формату А4 такий екран підходить дуже добре. Єдиний нюанс — якщо у документах містяться зовсім дрібні елементи, до яких треба придивлятися, антиблікове покриття може зробити їх трохи розмитими.

Писати стилусом зручно — можна покласти руку на екран і це не заважатиме введенню тексту. Швидкість малювання також цілком достатня, процес не відчувається якимось занадто інерційним. Якщо придивитися уважно, можна побачити, що між лінією і наконечником стилуса є невеличкий проміжок, але писати або малювати це ніяк не заважає.

Огляд Lenovo Smart Paper: 10-дюймовий e-ink планшет-рідер з ручним введенням нотаток

У комплектного стилуса дуже бракує гумки, доводиться перемикатися між різними інструментами на панелі блокнота — але це можна вирішити придбанням альтернативного стилуса: в системних налаштуваннях можна увімкнути підтримку бічної кнопки EMR-стилуса, який використовує протокол Wacom.

Огляд Lenovo Smart Paper: 10-дюймовий e-ink планшет-рідер з ручним введенням нотаток

Фронтальне підсвічування працює добре, як і його адаптивне регулювання залежно від навколишнього освітлення. У нього загалом дуже непогана рівномірність, на деяких фото можна помітити світліші або темніші плями, але в реалі потрапити в ситуацію, в якій неозброєним оком буде помітна нерівномірність підсвічування, дуже важко.

Як зазначалося вище, Google Диск на Lenovo Smart Paper не пропонує повної інтеграції з цим сервісом. Для онлайнової синхронізації документів виробник пропонує власний хмарний сервіс, для використання якого потрібно створити Lenovo ID… і придбати хмарне сховище — так, це виявляється платною послугою. Зробити це з планшета не можна, треба встановити додатково програму на ПК або мобільний пристрій. Для України доступні два тарифних плани, 5 ГБ вартістю 760 грн/рік і 10 ГБ (плюс переклад текстів об’ємом 100 тис. символів) за 1,405 грн/рік. Так само платною послугою виявляється розпізнавання аудіозаписів — і це пояснює відсутність відповідної функціональності у Блокноті.