Сьогодні ми поговоримо про відомий Hi-Res плеєр Shanling M3X від компанії Shanling Audio. Нещодавно в одній зі своїх статей з актуальним рейтингом плеєрів я назвала саме цю модель найкращою у середньо бюджетному сегменті. Але чому? По-перше, поєднання компактності, серйозної автономності, функціональності, вдалого налаштування звукової подачі та порівняно доступної ціни, що становить у нас близько $400, робить цей апарат унікальним. Знаєте, так буває, коли відсутність недоліків уже перевага. На диво, цей малюк майже ні в чому не вимагає йти на компроміс. По-друге, попит говорить сам за себе. В аудіофільських колах Shanling M3X є класичним прикладом для порівнянь та пошуків аналогій, коли йдеться про пристрої цього класу. Обговорімо, чому він став народним хітом, оцінимо його плюси та мінуси, влаштуємо йому баттл із конкурентами.

Але, перш за все, я відповім на ключове питання: а навіщо потрібен окремий Hi-Fi плеєр у 2022 році, коли більшість звичайних користувачів слухають музику зі смартфона через Bluetooth-навушники? Звісно, справа лише в якісному звуку. Якщо ви дійсно любите музику та хочете отримувати від неї максимальне задоволення, є сенс обрати спеціалізовану техніку та спробувати формати Lossless. Існує типова паралель із фотографією — для повсякденних завдань і камера смартфона цілком підходить, але професійна зйомка потребує особливого обладнання. Відповідно, якщо вам не байдуже, як звучать улюблені композиції, краще звернути увагу на Hi-Fi індустрію.

Саме плеєри за рівнем умовно займають місце між мобільними ЦАПами з підсилювачем і стаціонарними домашніми системами. На мою думку, початковий сегмент аудіоплеєрів вже практично повністю витіснено портативними ЦАПами для смартфона, які справляються з тими ж завданнями не гірше, а ось моделі трохи вищі досі вельми цікаві. Переходьмо до огляду однієї з них.

Характеристики Shanling M3X

ЦАП ESS Technology ES9219C x 2
Підтримка сигналу 32 біт/768 кГц, DSD256
Підтримка сигналу в режимі USB-DAC 32 біт/384 кГц, DSD256
Підтримка форматів MQA 16x, DSD, DSF, DFF, ISO, DXD, APE, FLAC, WAV, AIF, AIFF, DTS, MP3, WMA, ACC, OGG, ALAC, MP2, M4C, AC3, M3U, M3U8
Вхід USB Type-C
Виходи 3,5 мм (навушниковий, лінійний), 4.4 мм (балансний, лінійний)
Потужність 80/101 мВт на 32 Ом (звичайний вихід), 240 мВт на 32 Ом (балансний вихід)
Розділення каналів 75 дБ (звичайний вихід), 115 дБ (балансний вихід)
Співвідношення сигнал/шум 114 дБ (звичайний вихід), 112 дБ (балансний вихід)
Динамічний діапазон 121 дБ
Процесор Qualcomm Snapdragon 430
Оперативна пам’ять 2 ГБ
Вбудована пам’ять 32 ГБ
Додаткова пам’ять MicroSD до 2 ТБ
ОС Open Android 7.1 з платформою AGLO Android Global Lossless Output
Бездротові інтерфейси Wi-Fi 2.4/5 ГГц, Bluetooth 4.2, DLNA, AirPlay
Кодеки Bluetooth, передача SBC, aptX, aptX HD, HWA, LDAC
Кодеки Bluetooth, прийом SBC, LDAC
Екран Sharp 4,2 IPS 1280×768 точок
Батарея 3200 мА⋅год
Час роботи від одного заряду 23 год (звичайний вихід), 19 год (балансний вихід)
Швидка зарядка QC3.0, PD2.0
Розміри 72x109x15,9
Вага 168 г
Рекомендована ціна в Україні 11 199 грн (в магазині Soundmag.ua)

Комплект поставки

Огляд Hi-Fi-плеєра Shanling M3X: маленький фаворит

Набір аксесуарів у Shanling M3X дуже базовий: зарядний кабель USB Type-C у тканинному обплетенні та дві захисні плівки. Ще одна плівка наклеєна на екран із заводу. Звісно, це дуже скромно, але більш-менш демократична вартість апарату вимагає на чомусь економити.

Огляд Hi-Fi-плеєра Shanling M3X: маленький фаворит

Вам, скоріше за все, знадобиться чохол і його доведеться докупити окремо. У Shanling є красивий фірмовий кейс для цієї моделі, але я б хотіла, щоб він був у комплекті. Я ще пам’ятаю часи, коли FiiO клали до своїх плеєрів одразу по два чохли. А зараз відсутність додаткових аксесуарів уже норма, на жаль.

Дизайн та управління

Корпус M3X виготовлений з авіаційного алюмінію на високоточному ЧПУ, після піскоструминної обробки та анодування його матова поверхня відчувається вельми приємною на дотик. І, попри застосування металу, модель дуже легка – лише 168 грамів.

Огляд Hi-Fi-плеєра Shanling M3X: маленький фаворит

Спинка плеєра закрита панеллю з загартованого скла, а на лицьовій стороні знаходиться 4,2-дюймовий сенсорний IPS-дисплей виробництва Sharp з роздільністю 1280×768 точок, співвідношенням сторін 3:2 та щільністю пікселів 356 на дюйм. Він досить яскравий і помірно чутливий до дотиків, його розміру вистачає для всіх основних завдань. Хоча вам варто врахувати, що плеєр спеціально зроблений компактним, і тому екран у нього невеликий, у деяких сценаріях це може заважати. Зате для портативу M3X підійде ідеально.

Огляд Hi-Fi-плеєра Shanling M3X: маленький фаворит

Для керування наосліп присутні 3 механічні кнопки відтворення/паузи та перемикання треків, вони мають чіткий хід, помітно виступають над корпусом і відносно швидко визначаються на дотик. На протилежній грані знаходиться втоплене колесо гучності, поєднане із кнопкою запуску/блокування. Регулятор рухається м’яко, але пружно, з невеликим зусиллям, сам собою в кишені прокручуватися не буде, тому раптового шквального підвищення гучності музики можна не боятися.

Огляд Hi-Fi-плеєра Shanling M3X: маленький фаворит

Загалом, дизайн Shanling M3X стриманий та акуратний, плеєр зручно лягає в руку завдяки звуженню бічних граней, збірка у нього бездоганна. Бренд не дарма відомий підкреслено витонченим стилем своїх виробів. Думаю, людей, які посміюються над аудіофілами з їхніми пристроями, красивими, як цеглини, ця модель здивує. Принаймні, якщо її побачать у вас в руках, на вас не будуть оглядатися, як це могло б бути, якби ви везли з собою той же iBasso DX300 MAX.

Функціональність

Почнемо по черзі. Плеєр отримав 2 мобільні ЦАПи останнього покоління ESS Sabre ES9219C, що працюють у балансній схемі. Підтримується сигнал PCM 32 біт/768 кГц та DSD256. З плюсів – виняткова енергоефективність даних чіпів, а також наявність цифрових фільтрів, які трохи змінюють звук. З мінусів – у моделі немає окремого підсилювального каскаду, а у всіх випадках, коли ЦАП поєднаний з підсилювачем, розраховувати на якусь приголомшливу потужність не варто.

Огляд Hi-Fi-плеєра Shanling M3X: маленький фаворит

Shanling M3X отримав кілька виходів для навушників – 3,5 мм стандартний та 4,4 симетричний. Потужність при небалансному підключенні – 101 мВт на 32 Ом, при балансному – 240 мВт на 32 Ом. Є 2 рівні Gain. Насамперед плеєр призначений для IEM і легких накладних навушників, при цьому останні бажано слухати саме через роз’єм 4.4 Pentaconn, там цифри все ж цікавіші. Але тугі повнорозміри з високим показником опору малюк не потягне навіть по балансу. Натомість із чутливими вакуумними навушниками повністю відсутній фоновий шум.

Огляд Hi-Fi-плеєра Shanling M3X: маленький фаворит

Інші компоненти, що відповідають за якість звуку, у нашого героя цілком топові: танталові конденсатори AVX збільшеної місткості для живлення, кварцові генератори японського виробництва KDS Femto з алгоритмом матриці FPGA для синхронізації потоку даних, що забезпечують зниження джиттера.

А як щодо реальної взаємодії? У плеєрі встановлений процесор Snapdragon 430, йому допомагають лише 2 Гб оперативної пам’яті. Прошивка моделі — відкритий Android 7.1 із запатентованим налаштуванням AGLO (Android Global Lossless Output), що дозволяє обійти обмеження та не знижувати частоту дискретизації Hi-Res файлів. Доступна установка будь-яких застосунків, підтримуються стрімінгові сервіси з 16X MQA. На практиці робота M3X, як на аудіофільський девайс, дуже плавна і стабільна, без збоїв.

Огляд Hi-Fi-плеєра Shanling M3X: маленький фаворит

Керувати плеєром дійсно приємно, він чутливий та надійний, не зависає, не гальмує, середньобюджетні апарати не часто нас цим балують. Але, звичайно, якщо порівнювати його зі смартфонами та дорогими Hi-Fi плеєрами, він здається набагато повільнішим. І я не рекомендую його перевантажувати, дивитися на ньому відео або грати в ігри, це не той клас пристрою. Але в головних сценаріях використання модель справляється зі своїми завданнями відмінно, претензій до швидкості прошивки немає. А якщо вам не потрібен Android та стрімінг, доступний режим пріоритету аудіо Prime.

Інші функції у Shanling M3X звичні: Wi-Fi 2.4/5 ГГц, Bluetooth 4.2 на прийом та на віддачу з кодеками aptX, aptX HD, HWA та LDAC, режим зовнішнього ЦАП або цифрового транспорту, DLNA, AirPlay, еквалайзер.

Огляд Hi-Fi-плеєра Shanling M3X: маленький фаворит

Вбудована пам’ять 32 ГБ, є слот для картки MicroSD до 2 ТБ. Зазначу, що версія Bluetooth, як і версія процесора, тут також не найактуальніша, але на стабільність з’єднання це не впливає. І слухати Hi-Res плеєр через Bluetooth є сенс в єдиному випадку – якщо ви купили серйозні бездротові навушники з підтримкою високорівневих кодеків, а ваш смартфон цих кодеків не має. Тоді, звісно, плеєр трохи покращить якість звуку. Але основні переваги його музичного почерку можна оцінити лише через дротове підключення.

Автономність

Ось тут герой огляду впевнено перевершує всіх своїх суперників. При небалансному підключенні Shanling M3X живе на одному заряді до 23 год, при балансному – до 19 год, при бездротовому прослуховуванні – до 46 год. Вимірювання в лабораторних умовах, як завжди, трохи кращі, ніж у повсякденних, багато залежить від імпедансу підключених навушників, активних додатків та рівня гучності, але мої цифри не надто відрізнялися від заявлених виробником. Окрім того, модель отримала швидку зарядку.

Є ще лайфхак: на виході 3,5 мм апарат підтримує режим одинарного чи подвійного ЦАП. Якщо увімкнути перший варіант, потужність впаде зі 101 мВт до 80 мВт, якість звучання теж знизиться, зате збільшиться час автономної роботи. У деяких ситуаціях варто застосувати цю функцію, хоча, коли немає потреби заощаджувати батарею, я рекомендую залишати плеєр у режимі подвійного ЦАП.

Звук Shanling M3X

Основне тестування проводилося на навушниках 64 Audio tia Fourte, Noble Khan, Audeze LCD-1 та Dunu DK-3001 Pro.

Якщо не заглиблюватися в аудіофільську езотерику з докладними описами найтонших відтінків атак, сустейну, реверберацій та флажолетів, то я можу просто назвати подачу Shanling M3X насиченою, чистою, яскравою та розбірливою. Плеєр грає технічно, натурально і чесно, при цьому не забуває розважати гнучкою динамічністю та співучістю. Тоналка в нього трохи висвітлена, хоч і не занадто. Тут збережена необхідна деталізація, недоліки запису буде чутно, але сухої аналітичності немає, характер моделі легкий і веселий. Також відзначу чудову текстурність, контрастність у передачі партій, картина здається голографічною та багатошаровою. Додайте до цього гідний контроль, і ми отримуємо зібраний, точний, емоційний, але комфортний почерк.

Огляд Hi-Fi-плеєра Shanling M3X: маленький фаворит

Розміри сцени у Shanling M3X не рекордні, у глибину простору явно більше, ніж у ширину. Розміщення інструментів тривимірне, підкреслено ефектне. Баси м’які, стримані, вони позбавлені агресії, нижні шари лише намічені, а от середина округла та оксамитова. НЧ не відрізняються акцентуванням рельєфу або, навпаки, надлишковою вагою, вони швидше рівні та контрольовані. Навушники з темною подачею додадуть діапазону масивності, але плеєр все ж таки не для басхедів. Середина чиста, контрастна, виразна, з тілесними образами та виділеним темпераментним вокалом. Тембри характерно теплі, СЧ радують кришталевістю та непоганою загальною динамікою. З недоліків — роздільна здатність не ідеальна, хоч і прийнятна для цього цінового класу. Верхні частоти окреслені, прозорі, швидкі, але згладжені та мелодійні. Вони мають базову протяжність і не еталонну натуральність, але спектр не зрізаний, він детальний, блискучий і яскравий, для живих жанрів це доречна властивість.

Якщо порівнювати Shanling M3X за звуком із конкурентами, то розстановка сил приблизно така:

– HiBy R5 Pro Saber звучить чітко, більше уваги приділяє низьким частотам, не так виразно і контрастно подає середину, але зберігає необхідну плавність нот, вагомість та щільність. Більш універсальний варіант, не надто манерний, не прагне бути ефектним та закохувати.

– iBasso DX160 грає злагоджено, трохи нейтральніше, вишукано, сухувато і тонко, з концентрацією на мікронюансах і хльосткості, з ширшою сценою. Не настільки солодко, цілісно і захопливо, як M3X, але теж гармонійно і привабливо. А ще у нього чудова різноманітна тембральна гама.

– Старенький FiiO M11 за звучанням більш лінійний і прозорий. Його почерк збалансований, чеканний, детальний, без забарвлення та додаткової співучості, трохи синтетичний та дзвінкий, проте технічний, швидкий, з бездоганним розділенням інструментів. Йому хіба іноді не вистачає тепла.