ASUS робить серйозну ставку на OLED-дисплеї в ноутбуках — останнім часом в лінійці цього виробника таких моделей стає все більше. Однією з таких новинок і є ASUS Vivobook Pro 15 OLED, що потрапила до нас на огляд.

 

Характеристики

Модель ASUS Vivobook Pro 15 OLED (K3500P)
Дисплей OLED, 15,6”, роздільна здатність 1920х1080, співвідношення сторін 16:9, час відгуку 0,2 мс, частота оновлення 60 Гц
Процесор Intel Core i5-11300H
Оперативна пам’ять 16 ГБ DDR4
Сховище 512 ГБ M.2 NVMe SSD
Графіка NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop 4 ГБ
Порти 1x USB 3.2 Gen 1, 2x USB 2.0, 1x Thunderbolt 4 з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, 3,5 мм комбінований роз’єм, HDMI 1.4, кард-рідер Micro SD
Бездротові модулі Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.0
Камера 720p
Аудіо Вбудовані стереодинаміки та мікрофон
Клавіатура Клавіші острівного типу з білим підсвічуванням та ходом 1,35 мм
Акумулятор та зарядка 63 Вт*г, блок живлення 120 Вт (20 В, 6 А)
Розміри 35,98×23,53×1,89~1,99 см
Вага 1,65 кг

Дизайн та компонування

Зовні ASUS Vivobook Pro 15 OLED дуже схожий на інший “вівобук” — модель середнього рівня ASUS Vivobook Pro 16X OLED, що була у нас на огляді у січні. Новинка також має порівняно компактний і тонкий корпус з алюмінієвого сплаву, і пропонується у двох колірних варіантах — сріблястому (Cool Silver) та темному (Quiet Blue). До нас на огляд потрапив останній — “синій” у його назві має відношення до нижньої частини корпусу – якщо уважно придивитися, вона має ледь помітний синій відтінок, тоді як кришка ноутбука темно-сіра.

Як і в деяких інших моделях, метал у корпусі використовується лише зовні — всередині корпус пластиковий. Рамки навколо екрана досить широкі — 8 мм з боків та ~12 мм зверху, загалом екран займає 84% площі кришки. Об’єктив вебкамери можна закрити фізичною “шторкою” яскраво-помаранчевого кольору — завдяки цьому користувач одразу звертає увагу на те, відкрита вона чи закрита.

Корпус відчувається міцним, він не вигинається й не скрипить. Відкрити кришку однією рукою досить легко, притримувати “базу” не потрібно, максимальний кут відкриття становить приблизно 130°. Петлі шарнірів досить тугі, вони добре фіксують екран у будь-якому положенні.

Огляд ASUS Vivobook Pro 15 OLED (K3500P)

Всі інтерфейсні роз’єми розташовані на бічних панелях: ліворуч можна знайти два USB 2.0, праворуч – HDMI 1.4, повнорозмірний USB 3.2 Gen 1, USB-C з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, картридер Micro SD та гібридний аудіоджек 3,5 мм. Вентиляційні отвори розташовані знизу та позаду, тож гаряче повітря виходить переважно за кришкою, а не по боках, і не спричиняє дискомфорту під час використання миші.

 

Клавіатура, тачпад

ASUS Vivobook Pro 15 OLED оснащений клавіатурою острівного типу, хід клавіш типовий як для ноутбука — 1,35 мм. Клавіатура повноцінна, з додатковим цифровим блоком — він вужчий за традиційний десктопний (~47 мм), але на зручність його використання це майже не впливає. Основний блок клавіш майже таких самих розмірів, що й у десктопних клавіатур — трохи менше ніж 27 см у ширину, тому для друку наосліп наново звикати до іншого розташування клавіш та їх розміру не треба. Під час друку корпус не прогинається — щоб змусити його це зробити, треба навмисно й досить сильно надавити на клавіатуру.

Огляд ASUS Vivobook Pro 15 OLED (K3500P)

Розкладка — майже стандартна ANSI, з довгим лівим Shift та однорядним Enter. Блок керування стрілками врізаний в основний блок, під правим Shift — заради цього довелося зменшити пробіл та змістити ліворуч праві Alt та Ctrl. Кнопка увімкнення розташована у правому верхньому куті, в один ряд із верхніми клавішами, одразу над NumLock, але на відміну, скажімо, від ASUS Vivobook Pro 16X OLED, в цій моделі вона не втоплена в корпус, тож є ненульовий шанс промахнутися і випадково натиснути на неї замість NumLock. Як і в попередній моделі, в ASUS Vivobook Pro 15 OLED в клавішу увімкнення вбудований сканер відбитків пальців.

У клавіш є підсвічування білого кольору, з трьома ступенями інтенсивності та можливістю повного вимкнення. Підсвічування досить помірне, але на темних клавішах добре помітно — є вірогідність, що у сріблястого варіанта воно буде слабкіше вкидатися в очі, якщо в приміщенні є більш-менш пристойне освітлення (принаймні так було у Vivobook Pro 16X OLED, який до нас “доїхав” саме в такому кольорі).

Тачпад досить великий — 130х75 мм, і зручний у використанні. На відміну від Vivobook Pro 16X OLED, у нього немає функції “віртуального коліщатка” DialPad. Клавіші миші натискаються м’яко, з невеличким зусиллям (права клавіша трохи “тугіша” за ліву).

Огляд ASUS Vivobook Pro 15 OLED (K3500P)

 

Екран

В ASUS Vivobook Pro 15 OLED використовується 15,6-дюймова OLED-панель виробництва Samsung (ATNA56YX03-0). Роздільна здатність — Full HD, співвідношення сторін 16:9, щільність точок — 141 PPI, частота оновлення стандартна, 60 Гц.

Огляд ASUS Vivobook Pro 15 OLED (K3500P)

Утиліта MyASUS дозволяє обирати різні відеорежими Splendid — “Звичайне”, “Жваве”, Manual та Eye Care. Колірне охоплення у них однакове і дуже широке – 100% покриття DCI-P3, 96% Adobe RGB, емуляції колірного простору sRGB немає.

Огляд ASUS Vivobook Pro 15 OLED (K3500P)

У “звичайному” режимі гама майже ідеально відповідає стандартному значенню 2,2, колірна температура постійна на всьому діапазоні яскравості та становить 6500-6700K, що також майже точно відповідає стандартній (6500K). Яскравість в SDR-режимі регулюється в діапазоні від 4 до 400 кд/м². Також цей дисплей підтримує режим HDR (у ноутбука є сертифікація DisplayHDR True Black 600): у ньому пікова яскравість може сягати 630 кд/м² — за цими показниками екран тотожний тому, що ми бачили в ASUS Vivobook Pro 16X OLED (де він також був виробництва Samsung). І так само як у нього, якщо в налаштуваннях Windows у Vivobook Pro 15 OLED увімкнути HDR, колірне охоплення для звичайного контенту також звужується до розмірів простору sRGB. Завдяки відсутності додаткового підсвічування OLED-панель демонструє надзвичайні результати в тестах на рівномірність яскравості та постійності колірної температури по всій площі екрану: максимальні коливання цих параметрів не перевищують лічених відсотків (у випадку звичайних LCD-екранів типові відхилення становлять зазвичай понад 10%, якщо не 20%). Дисплей має валідацію Pantone, і точність кольоровідтворення у режимі “Звичайне” виявляється дуже високою – середнє значення ΔE менше одиниці, максимальне — менш ніж два (нагадаємо, вважається, що звичайний користувач не в змозі помітити відхилення у відображенні кольорів, якщо цей параметр нижчий за 2 або навіть 3).

Традиційно для технології OLED, яскравість регулюється за допомогою широтно-імпульсної модуляції, тому на низьких рівнях (нижчих за 100 кд/м²) з’являється ледь помітне мерехтіння дисплею. Втім, яскравість, за якої мерехтіння не відчувається навіть чутливим оком, досить помірна і повністю відповідає яскравості, рекомендованої для роботи в офісі. А для використання ноутбука в темному приміщенні, коли яскравість хочеться знизити до мінімуму, можна скористатись опцією “Затінення без мерехтіння OLED” — по суті, це той самий DC Dimming, який можна зустріти в деяких смартфонах з OLED-екранами. Відповідний повзунок ефективно знижує яскравість аж до 4 кд/м² без відчутного мерехтіння — щоправда, ця функція не працює з HDR-режимом і не така зручна, як традиційне регулювання яскравості за допомогою гарячих клавіш. Проте якщо ваші очі втомлюються від мерехтіння OLED, ця опція буде незамінною під час роботи в темному приміщенні.

Огляд ASUS Vivobook Pro 15 OLED (K3500P)

Головні переваги OLED над звичайними LCD-дисплеями – це, звісно, абсолютно чорний колір завдяки відсутності додаткового підсвічування у панелі та максимальні кути огляду.

При погляді збоку на екран ASUS Vivobook Pro 15 OLED зображення залишається таким же насиченим і майже таким яскравім, що й у звичному положенні за ноутбуком.

Другий режим — “Жваве”, пропонує трохи насиченіше та яскравіше зображення, але різниця несуттєва, до того ж точність кольоровідтворення у ньому значно гірша, то ж ми б рекомендували використовувати режим “Звичайне” на постійній основі. Режим Manual дозволяє вручну регулювати колірну температуру в діапазоні 5600-8000K, усі інші характеристики включно з точністю кольоровідтворення майже збігаються зі “Звичайним”, а режим Eye Care зменшує випромінювання синього світла, що робить зображення теплішим і комфортнішим для тривалого використання ноутбука, особливо при роботі на білому фоні.

 

Апаратна платформа

У модельному ряді ASUS Vivobook Pro 15 OLED (K3500P) використовуються процесори Intel 11 покоління – Intel Core i5-11300H або i7-11370H (так само як і в Vivobook Pro 16X OLED N7600); в моделі, що потрапила до нас на огляд, встановлений перший варіант.

Intel Core i5-11300H — чотириядерний 8-потоковий процесор сімейства Tiger Lake H35, який був анонсований у 2021 році. Він орієнтований на використання у тонких ноутбуках, виробляється за 10-нм техпроцесом, типовий TDP процесора становить 35 Вт, але може бути понижений до 28 Вт. Базова частота становить 2,6 ГГц та може підійматися до 4,4 ГГц при навантаженні на одне ядро (на всі ядра – до 4 ГГц). У процесора є вбудована графіка Iris Xe з 80 обчислювальними блоками, яка працює на частоті 1300 МГц.

Крім того, в залежності від комплектації, в ASUS Vivobook Pro 15 OLED (K3500P) може встановлюватися ще й дискретна відеокарта – GeForce GTX 1650 Max Q 4 ГБ або GeForce RTX 3050 Laptop GPU 4 ГБ з тепловим пакетом 35 Вт. Оперативна пам’ять розпаяна на платі, тож додати більше ємності можливості немає. У наявній конфігурації лептоп оснащений 16 ГБ DDR4, що працює у двоканальному режимі (також можливий варіант із 8 ГБ).

Огляд ASUS Vivobook Pro 15 OLED (K3500P)

Характеристики M.2 NVMe SSD-накопичувача можуть відрізнятися в залежності від конфігурації ноутбука — його ємність може становити 512 ГБ або 1 ТБ. У ноутбука можуть бути два варіанти бездротових модулів – Wi-Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth 5.0 або Wi-Fi 5 (802.11ac) + Bluetooth 4.2.

 

Продуктивність ASUS Vivobook Pro 15 OLED

Intel Core i5-11300H демонструє високу швидкодію у різних завданнях, і в комплексних синтетичних бенчмарках слабо поступається результатам, що були нами отримані на Vivobook Pro 16X OLED (в якому був встановлений i7-11370H). M.2 NVMe SSD (Intel SSDPEKNU512GZ ємністю 512 ГБ) має досить високі показники: швидкість читання 3000 МБ/с, запису — трохи більше ніж 1600 МБ/с.

Утиліта MyASUS дозволяє обирати різні режими продуктивності, які знаходяться у меню “Режим вентилятора”. За замовчуванням встановлений “Стандартний режим”, який є найуніверсальнішим і пропонує оптимальний баланс між швидкодією та шумом системи охолодження. Для максимальної автономності (та беззвучного режиму роботи) призначений режим “Пошепки”, а якщо треба отримати максимальну продуктивність — Performance Mode.

Ми порівняли продуктивність системи в них за допомогою утиліти Cinebench R23 під час навантаження на всі ядра. У режимі «Стандартний» виділений тепловий пакет процесора становив 32 Вт, його температура підіймалася до 75 градусів, працював він при цьому в середньому на частотах 3,4-3,5 ГГц, рівень шуму був достатньо низьким (~40 дБ на відстані у 1 м від ноутбука). У Performance Mode тепловий пакет підвищувався до 47 Вт, температура CPU зростала до 94 градусів, частоти — до 3,9-4 ГГц. Шум системи охолодження також помітно зростав — приблизно до 47-48 дБ. Якщо подивитися на результати в Cinebench R23, можна зазначити, що продуктивність під час однопотокових задач залишається незмінною, у той час, як у багатопотоковому режимі приріст продуктивності є, і досить значний.

        Рейтинг Cinebench R23
Режим роботи Значення TDP, Вт Частота CPU, ГГц Температура CPU, °C одне ядро всі ядра
Пошепки 22 2,9 59 1382 4110
Стандартний 32 3,5 75 1385 4982
Performance 47 4 94 1380 5900

Під час стрес-тесту стабільності системи в AIDA64 в режимі “Стандартний” утиліта спочатку фіксувала невеликий тротлінг, коли система працювала на дещо підвищених як для цього режиму частотах, близько 4 ГГц, проте невдовзі система знижувала частоти процесора до ~3,2 ГГц і тротлінг зникав. Якщо перейти на Performance Mode, процесор у цьому тесті весь час працює на частотах ~4 ГГц, а утиліта формально фіксує невеличкий постійний тротлінг (у середньому близько 5%).

AIDA64 System Stability Test (Стандартний/Performance):

Хоча ноутбук, як і інші моделі в лінійці Vivobook, і не позиціонується як ігровий, проте наявність дискретного відео GeForce RTX 3050 Laptop дозволяє при нагоді використовувати його і в такій якості. Як ми вже неодноразово бачили на прикладі інших ноутбуків з такою відеокартою, швидкодії системи виявляється цілком достатньо для того, аби досить комфортно грати в сучасні ігри у роздільній здатності Full HD при середніх налаштуваннях якості графіки.

Продуктивність в іграх, Full HD, середня якість графіки:

Огляд ASUS Vivobook Pro 15 OLED (K3500P)

 

Автономність

Ноутбук оснащений акумулятором ємністю 63 Вт*г — це не дуже багато, але зважаючи на порівняно тонкий корпус, цілком пристойно. Що цікаво, з таким акумулятором ASUS Vivobook Pro 15 OLED демонструє дуже добру автономність – за яскравості на рівні 120 кд/м² у батарейному тесті бенчмарку PCMark 10 він пропрацював більш ніж 9 годин в офісному режимі та 12,5 годин — у режимі очікування. Якщо ж переключити режим охолодження зі “Стандартного” на “Пошепки”, результат у режимі очікування збільшиться на цілих дві години. Щодо ігрового варіанту використання, тут ніяких сюрпризів немає — за наявності дискретної відеокарти ноутбук у відповідному тесті зміг протриматися трохи більше ніж одну годину.