ASUS TUF Gaming VG30VQL1A — монітор з трохи незвичною діагоналлю 29,5”. Він виглядає таким собі “проміжним варіантом” між компактними ігровими моделями з екранами традиційних пропорцій і великими ультраширокими моніторами, екрани яких вже наближаються до телевізійних розмірів.

 

Характеристики ASUS TUF Gaming VG30VQL1A

Діагональ 29,5”
Кривина так, 1500R
Співвідношення сторін 21:9
Тип екрану VA
Роздільна здатність 2560х1080
Частота оновлення 200 Гц
Колірне охоплення розширене, 99% DCI-P3
Кольори 16,7 млн
Яскравість 300 кд/м²
Контраст 3000:1
Підтримка HDR HDR10+
Настінне кріплення VESA 100×100
Регулювання нахил вперед-назад, поворот ліворуч-праворуч, зміна висоти, портретний режим
Роз’єми 1х DisplayPort 1.2, 2х HDMI 2.0, вихід на навушники
Додаткова функціональність підтримка FreeSync Premium
Габарити (разом з підставкою), ВхШхГ 703x516x215 мм
Вага 7 кг
Орієнтовна ціна в Україні 14 тис. грн

 

Дизайн

У монітора типовий дизайн лінійки TUF Gaming — такий самий ми вже бачили, наприклад, в ASUS VG247Q1A. Ця лінійка вважається доступнішою у порівнянні з “топовою” Republic of Gamers, і це позначається на зовнішньому вигляді: ASUS TUF Gaming VG30VQL1A має стриманіший дизайн, ніж багато інших ігрових пристроїв, без яскравих елементів оформлення і навіть без підсвічуваних частин корпусу. Практичний чорний матовий пластик, мінімальний візерунок на задній частині корпусу майже без глянсових фрагментів — якби не вигнутий екран і не лого TUF Gaming, VG30VQL1A можна було б прийняти за універсальну мультимедійну модель чи навіть монітор для роботи.

Навколо екрана є тонка “невидима” рамка, що ховається під захисним склом — разом з тонкою лінією бічної грані корпусу зображення оточує рамка шириною 8 мм по боках і зверху та 22 мм — знизу. Екран вигнутий, радіус кривини 1500R (1,5 м). Підставка повнофункціональна, дозволяє повертати екран ліворуч-праворуч (+25°..-25°), нахиляти вперед-назад (+20°..-5°), регулювати висоту (0..13 см) і навіть переводити його у портретний режим (хоча в такому випадку, зважаючи на діагональ, пропорції та вигин поверхні, він має трохи дивний вигляд).

Усі відеороз’єми розташовані в невеличкій ніші під кріпленням підставки: це один DisplayPort 1.2 та два HDMI 2.0; також тут можна знайти USB-хаб на 2 порти USB 3.2 Gen 1 і мініджек для дротових навушників.

Огляд ігрового монітора ASUS TUF Gaming VG30VQL1A

Для упорядкування кабелів у нижній частині підставки є знімна панель, яка притискає під’єднані кабелі до ніжки.

 

Меню

ASUS TUF Gaming VG30VQL1A керується за допомогою чотирьох апаратних кнопок та 5-позиційного джойстика, що розташовані в правому нижньому куті на задній панелі. На дві кнопки можна призначити користувацькі функції в системному меню (за замовчуванням це виклик ігрового меню GamePlus та меню відеорежимів GameVisual). Відхилення джойстика не робить нічого, натискання викликає швидке меню — з доступом до головного та “гарячих клавіш”.

Огляд ігрового монітора ASUS TUF Gaming VG30VQL1A

Першим пунктом у головному меню йде ігровий розділ — тут можна налаштувати ступінь овердрайву, активувати AMD FreeSync Premium, обрати відеорежим у меню GameVisual та отримати доступ до ігрових параметрів у GamePlus (наприклад, увімкнути відображення частоти кадрів і навіть графік її зміни з часом).

Меню Image містить традиційні налаштування зображення — яскравість, контрастність, фільтр синього кольору у підсвічуванні, динамічний контраст тощо. У наступному меню, Color, можна змінити колірну температуру, насиченість кольорів та відтінок шкіри. Меню Input Select дозволяє вручну перейти на інший відеовхід, у PIP/PBP можна активувати режим “кадр у кадрі” або “кадр поруч з кадром” та обрати джерела зображень.

У MyFavorite можна змінити функції “гарячих клавіш”, а в System Setup містяться системні налаштування — мова та поведінка екранного меню, рівень гучності вбудованих динаміків, екорежим, підсвічування індикатора живлення, інформація про монітор та поточний режим роботи, скидання на заводські налаштування тощо. До речі, це, здається, перший монітор ASUS, в якому ми нарешті побачили українську локалізацію OSD — щоправда, зараз вона ховається під назвою “Англійська”, але сподіваємося, в наступних оновленнях прошивки це виправлять.

 

Функціональність

В ASUS TUF Gaming VG30VQL1A використовується 8-бітова 29,5-дюймова VA-панель зі співвідношенням сторін 21:9 і роздільною здатністю 2560×1080 точок. Щільність пікселів становить 94 PPI, розмір точки — 0,27 мм; в цьому він дуже схожий на Full HD монітори з діагоналлю 24” та “звичайними” пропорціями екрана. З типової відстані до екрана розгледіти окремі пікселі важкувато, проте гострий зір помітить легку нестачу “плавності” у шрифтів чи кривих ліній.

Огляд ігрового монітора ASUS TUF Gaming VG30VQL1A

Максимальна частота оновлення становить 200 Гц (через DisplayPort; якщо використовувати підключення через HDMI, максимальна доступна частота — 180 Гц). Крім того, ASUS TUF Gaming VG30VQL1A підтримує технологію адаптивної частоти AMD FreeSync Premium (сумісність з NVIDIA G-Sync відсутня).

Яскравість у цьому моніторі регулюється за допомогою зміни сили струму, ШІМ не використовується на всьому діапазоні яскравості, тож мерехтіння екрана у звичайному режимі у ньому немає.

Як і в деяких інших ігрових моделях, тут є можливість підвищення чіткості в динамічних сценах шляхом відключення підсвічування “через кадр” (пункт ELMB в ігрових налаштуваннях, має п’ять рівнів чіткості). Це значною мірою знижує максимальну яскравість та призводить до мерехтіння екрана, проте повністю усуває розмиття зображення в динаміці та шлейфи за об’єктами, що швидко рухаються. Крім мерехтіння, також треба враховувати, що ELMB несумісний з FreeSync Premium, динамічним контрастом та екорежимом – тому користувачеві доведеться обирати, яка функція йому важливіша.

Керувати монітором можна не тільки в OSD, але й через утиліту ASUS DisplayWidget Lite — вона дозволяє швидко обирати відеорежими, змінювати головні налаштування зображення та активувати геймерські функції.

Огляд ігрового монітора ASUS TUF Gaming VG30VQL1A

 

Якість зображення ASUS TUF Gaming VG30VQL1A

Покриття екрана — “напівматове”, на якому майже непомітні паразитні відображення на темному фоні, якщо дивитись на нього з типової позиції користувача ПК. При відхиленні в сторону екран потроху стає більш “глянсовим”, але роботі за ним це аж ніяк не заважає. Так званий кристалічний ефект присутній, але дуже помірний — краще за все його видно на макрознімку екрана.

Огляд ігрового монітора ASUS TUF Gaming VG30VQL1A

Виробник вказує час реакції панелі на рівні 1 мс (MPRT), але досягається це лише за умови використання режиму ELMB. VA-панелі завжди були інерційнішими, ніж IPS, і реальний час реакції ASUS TUF Gaming VG30VQL1A без збільшення чіткості шляхом “черезкадрового” відключення підсвічування виявляється більшим – на рівні 10 мс (за умови використання максимального овердрайву та частоти оновлення 200 Гц).

До речі, налаштування розгону панелі (Variable OD в ігровому меню) мають п’ять ступенів інтенсивності та можливість повного вимкнення. Треба зазначити, що майже усі режими овердрайва зовсім незначною мірою впливають на зменшення розмиття об’єктів, що швидко рухаються — різниця відчувається лише на максимальному значенні розгону, причому артефактів овердрайва на ньому все ще немає, тож його цілком можна використовувати для ігор.

Овердрайв вимкнено/середній/максимальний (200 Гц):

Рівномірність чорного посередня — проте від вигнутого екрана такої діагоналі та пропорцій з порівняно тонким корпусом іншого ми й не чекали.

Огляд ігрового монітора ASUS TUF Gaming VG30VQL1A

Glow-ефект для VA-панелі очікувано помірний: якщо дивитись на екран збоку та зверху, у чорного фона з’являється слабке світіння блакитного відтінку.

Стосовно кутів огляду, вони також типові як на VA-технологію: при погляді збоку екран помітно “теплішає” і втрачає насиченість, проте загалом зниження яскравості під великим кутом погляду виявляється досить помірним для такого типа екрана.

Колірне охоплення в усіх відеорежимах GameVisual майже однакове: воно значно перевищує “стандартний” простір sRGB і становить 95% DCI-P3 (87% Adobe RGB). Це стосується навіть режиму sRGB, який, здавалося б, мав би бути обмеженим до розмірів цього простору.

Огляд ігрового монітора ASUS TUF Gaming VG30VQL1A

За замовчуванням у меню GameVisual встановлений відеорежим Racing. З нього ми й почнемо. Найнижча яскравість — 47 кд/м², це гарний показник як для десктопного монітора; за такої яскравості можна цілком комфортно працювати або грати навіть у дуже темному приміщенні. Максимальна яскравість суттєво вища за заявлену виробником — 370 кд/м² (проти 300 кд/м² “за паспортом”). А от статичний контраст — саме такий, як і обіцялося, 3000:1. Це непоганий, хоча й досить стандартний результат для VA-панелі, та істотно вищий за типовий контраст IPS-моніторів, де він зазвичай не перевищує 1500:1.

Колірна температура може мати три значення — Cool (13,000K), Normal (9000K) та Warm (7300K). Також в налаштуваннях присутній користувацький режим з ручними регулюваннями за трьома головними кольорами — за замовчуванням значення температури в ньому ще трохи нижча, 7100K. Зазначимо, що у всіх варіантах зображення має “холоднуватий” вигляд, і досягти рекомендованого значення в 6500K можна лише за допомогою калібрування (або намагатися в ручному режимі виставити прийнятне значення повзунками RGB).

В ASUS TUF Gaming VG30VQL1A немає додаткових налаштувань гамми, і стандартне її значення виявляється суттєво завищеним — у більшості режимів (включно з Racing) до 2,6..2,7. Це робить зображення насиченим, із глибоким чорним кольором, проте призводить до втрати деталей у темних ділянках. Виправити ситуацію можна за допомогою ігрової функції Shadow Boost — вона призначена для висвітлення тіней і має три рівні інтенсивності. На першому гамма залишається майже такою самою, що й без використання Shadow Boost, а от другий рівень знижує її значення до 2,3, тоді як третій — взагалі до стандартних 2,2. Тож ми б рекомендували використання цієї функції на постійній основі.

Рівномірність колірної температури дуже непогана як для ігрового монітора з великою діагоналлю: максимальне відхилення у різних зонах екрана ΔE трохи менше ніж 4. Рівномірність білого поля також на диво дуже добра: найяскравішою зоною є центр екрана, найтемнішими — нижні кути; різниця між ними становить лише 7%.

Інші відеорежими GameVisual (Scenery, Cinema, RTS/RPG, MOBA) відрізняються базовими налаштуваннями яскравості, контрасту, насиченості кольорів, гамми, колірної температури тощо. Режим sRGB офіційно не проходить заводське калібрування, проте пропонує найвищу точність кольоровідтворення порівняно з іншими режимами: середнє значення ΔE трохи менше ніж 1,5, що є дуже гарним показником. Щоправда, у sRGB блокуються майже всі ручні налаштування включно навіть з яскравістю (яка у ньому досить висока — 240 кд/м²). Тому якщо хочеться мати можливість вручну відрегулювати той чи інший параметр, а точність кольоровідтворення при цьому не критично важлива, варто обирати режим Racing, в якому цей показник не набагато гірший (середнє значення ΔE=2,1).

Точність кольоровідтворення, режими Racing та sRGB: