Останнім часом ми вже звикли, що характеристика “ігровий монітор” зазвичай означає “велика діагональ”, “вигнутий екран з нестандартними пропорціями” та, звісно, “висока ціна”. Проте бувають зараз і винятки з цього правила — наприклад, наш сьогоднішній гість, ASUS TUF Gaming VG247Q1A, середня ціна на який в Україні зараз становить близько 7 тис. грн.

 

Характеристики

Діагональ 23,8”
Кривина відсутня
Співвідношення сторін 16:9
Тип екрану VA
Роздільна здатність 1920х1080
Частота оновлення 165 Гц
Колірна гамма  90% DCI-P3
Кольори 16,7 млн
Яскравість 350 кд/м²
Контраст 3000:1
Підтримка HDR ні
Настінне кріплення VESA 100×100
Регулювання нахил
Роз’єми 1х DisplayPort 1.2, 2х HDMI 1.4, вихід на навушники
Додаткова функціональність підтримка FreeSync Premium
Габарити (разом з підставкою), ВхШхГ 394,4x541x174 мм
Вага 3,33 кг
Орієнтовна ціна в Україні 7 тис. грн

 

Дизайн

TUF Gaming можна вважати більш доступною ігровою серію ASUS у порівнянні з Republic of Gamers, і вигляд ASUS TUF Gaming VG247Q1A має відповідний: у нього немає “кричущих” елементів дизайну, металевих вставок або RGB-підсвічування. Зовні він схожий на звичайний домашній монітор, і на ігрову приналежність “натякають” лише лого TUF Gaming на задній панелі та скромний візерунок з дуже помірним використанням глянцу.

Навколо екрану є тонка “невидима” рамка, що ховається під захисним склом — разом з тонкою лінією бічної грані корпусу зображення оточує рамка шириною 7 мм по боках і зверху та 19 мм — знизу. Підставка проста, з V-подібною “базою” та єдиним регулюванням — нахилом екрану (+23° ~ -5°).

Усі відеороз’єми розташовані в невеличкій ніші під кріпленням підставки — це два HDMI 1.4 та один DisplayPort 1.2; на додаток поруч з ними є мініджек для навушників.

Огляд ігрового монітора ASUS TUF Gaming VG247Q1A

 

Меню

ASUS TUF Gaming VG247Q1A керується за допомогою трьох апаратних кнопок та 5-позиційного джойстика, що розташовані в правому нижньому куті. На дві кнопки можна призначити користувацькі функції в системному меню (за замовчуванням це виклик ігрового меню GamePlus та меню відеорежимів GameVisual), відхилення джойстика, так само як його натискання, викликає швидке меню — з доступом до головного та “гарячим клавішам”.

Огляд ігрового монітора ASUS TUF Gaming VG247Q1A

Першим пунктом у головному меню йде ігровий розділ — тут можна налаштувати ступінь овердрайву, активувати AMD FreeSync Premium, обрати відеорежим у меню GameVisual та отримати доступ до ігрових параметрів у GamePlus (наприклад, увімкнути відображення частоти кадрів і навіть графік її зміни з часом).

Меню Image містить традиційні налаштування зображення — яскравість, контрастність, фільтр синього кольору у підсвічуванні, динамічний контраст тощо. У наступному меню, Color, можна змінити колірну температуру, насиченість кольорів та відтінок шкіри. Меню Input Select дозволяє вручну перейти на інший відеовхід, у MyFavorite можна змінити функції “гарячих клавіш”, а в System Setup містяться системні налаштування — мова та поведінка екранного меню, рівень гучності вбудованих динаміків, екорежим, підсвічування індикатора живлення, інформація про монітор та поточний режим роботи, скидання на заводські налаштування тощо.

 

Функціональність

В ASUS TUF Gaming VG247Q1A використовується 8-бітова 23,8-дюймова VA-панель з роздільною здатністю Full HD. Щільність точок складає трохи більше ніж 92 PPI, розмір точки ~0,275 мм. Це цілком типові показники, зі звичайної відстані до екрана розгледіти окремі пікселі важко, проте гострий зір помітить легку нестачу “плавності” у шрифтів чи кривих ліній.

Максимальна частота оновлення становить 165 Гц (через DisplayPort; якщо використовувати підключення через HDMI, максимальна доступна частота — 144 Гц). Також, що не дуже часто можна зустріти в бюджетних моделях, ASUS TUF Gaming VG247Q1A підтримує технологію адаптивної частоти AMD FreeSync Premium та працює з NVIDIA G-Sync – хоча офіційно виробник про це не повідомляє, і панель керування NVIDIA зазначає, що монітор не має офіційної сумісності з її технологією, проте в іграх G-Sync у нас працював без будь-яких проблем.

Яскравість в цьому моніторі регулюється за допомогою зміни сили струму, ШІМ не використовується на всьому діапазоні яскравості, тож мерехтіння екрана у звичайному режимі у ньому немає.

Як і в деяких інших ігрових моделях, в ASUS TUF Gaming VG247Q1A є можливість підвищення чіткості в динамічних сценах шляхом відключення підсвічування “через кадр” (пункт ELMB в ігрових налаштуваннях, має дві ступені інтенсивності — “стандарт” та “турбо”). Це значною мірою знижує максимальну яскравість та призводить до мерехтіння екрана, проте повністю усуває розмиття зображення в динаміці та шлейфи за об’єктами, що швидко рухаються. Зазначимо, що ELMB несумісний з AMD FreeSync Premium, тому користувачеві доведеться обирати, яка функція йому важливіша.

 

Якість зображення ASUS TUF Gaming VG247Q1A

Покриття екрана — “напівматове”, на якому майже непомітні паразитні відображення на темному фоні, якщо дивитись на нього з типової позиції користувача. При відхиленні в сторону екран потроху стає більш “глянсовим”, але роботі за ним це аж ніяк не заважає. Так званий кристалічний ефект присутній, але помірний — краще за все його видно на макрознімку екрана (заразом тут можна роздивитись типову для VA-технології структуру пікселів).

Огляд ігрового монітора ASUS TUF Gaming VG247Q1A

Виробник вказує час реакції панелі на рівні 1 мс (MPRT), але досягається це лише за умови використання режиму ELMB. VA-панелі завжди були більш інерційними, ніж IPS, і реальний час реакції ASUS TUF Gaming VG247Q1A без збільшення чіткості шляхом “через кадрового” відключення підсвічування виявляється досить високим як для ігрового монітора — на рівні 10 мс (за умови використання максимального овердрайву та частоти оновлення 165 Гц). До речі, налаштування розгону панелі (Variable OD в ігровому меню) мають п’ять ступенів інтенсивності й можливість повного вимкнення. Треба зазначити, що майже усі режими овердрайву незначною мірою впливають на зменшення розмиття об’єктів, що швидко рухаються — різниця відчувається лише на максимальному значенні розгону, причому артефактів овердрайву на ньому майже немає, тож його цілком можна використовувати для ігор.

Овердрайв вимкнено/середній/максимальний (165 Гц):

Рівномірність чорного дуже добра, у темному приміщенні за умови максимальної яскравості екрана лише у нижньому лівому куту можна побачити трохи світлішу зону, решта екрана лишається рівномірно темною.

Огляд ігрового монітора ASUS TUF Gaming VG247Q1A

Glow-ефект для VA-панелі очікувано помірний: якщо дивитись на екран збоку та зверху, у чорного фона з’являється досить легке світіння нейтральної температури незалежно від кута погляду.

Стосовно кутів огляду, вони також типові як на VA-технологію: при погляді збоку екран помітно “теплішає” і втрачає насиченість, головним чином через висвітлення темних ділянок зображення. Проте загалом зниження яскравості під великим кутом погляду виявляється досить помірним для такого типа екрана, хоча, звісно, і помітно сильнішим, ніж в IPS.

Колірне охоплення в ASUS TUF Gaming VG247Q1A досить широке і становить 90% DCI-P3, 85% Adobe RGB і 99% sRGB. У різних відеорежимах GameVisual воно трохи відрізняється, але зовсім слабо — різниця зазвичай становить до 1%.

Колірне охоплення, зліва направо – режими Cinema, Racing, Scenery, sRGB:

Найнижча яскравість – 100 кд/м², це досить багато, проте цілком очікувано від монітора, в якому для регулювання яскравості не використовується ШІМ. За такої яскравості грати або працювати у повній темряві буде не дуже комфортно — краще мати ще якесь фонове освітлення у приміщенні, хай навіть дуже слабке.

За замовчуванням в налаштуваннях монітора встановлено режим Racing, який демонструє досить насичене і яскраве зображення. Значення гами тут підвищене — 2,4, це призводить до глибоких тіней з можливістю втрати інформації в темних ділянках. Максимальна яскравість майже точно відповідає заявленому в офіційних характеристиках значенні — 348 кд/м², максимальний контраст трохи нижчий — 2750:1 (проти 3000:1 “за паспортом”), проте все одно це дуже високий показник, що у 2-3 рази вищий за типове значення контрасту в IPS-моніторах.

Колірна температура може мати три значення — “холодна” (9200K), “нормальна” (7400K) та “тепла” (6600K). Також в налаштуваннях присутній користувацький режим з ручними регулюваннями за трьома головними кольорами — за замовчуванням значення температури в ньому таке саме, що й у “теплій”, яке дуже близько до стандартного, 6500K. Рівномірність колірної температури середня — максимальне відхилення у різних зонах екрана становить майже 6%; проте як для ігрового монітора це зовсім не критично. Рівномірність білого поля дуже непогана: найяскравішою зоною є центр, “найтемнішою” — права частина екрана; різниця між ними становить 8-11%, тоді як різниця з іншими зонами не перевищує 5%.

Інші відеорежими GameVisual (Scenery, Cinema, RTS/RPG, sRGB, MOBA) відрізняються базовими налаштуваннями яскравості, контрасту, насиченості кольорів, гами тощо. Racing серед них, мабуть “найспокійніший”, тож його можна дійсно вважати таким, що годиться для більшості ситуацій — інші помітно яскравіші, з деякими відмінностями (наприклад, у FPS тіні світлішають, щоб краще бачити, що відбувається у грі в темряві). Винятком тут є режим sRGB — він ще більш “приглушений”, ніж Racing, проте у ньому блокуються усі ручні налаштування включно з яскравістю, тому відрегулювати зображення на свій смак у цьому режимі не вийде.

Точність кольоровідтворення, на жаль, не є сильною стороною ASUS TUF Gaming VG247Q1A — у “дефолтному” режимі Racing середнє значення ΔE становить 4, а максимальне у деяких кольорів сягає 8 (нагадаємо, бажано, щоб цей параметр був не вищий за 3). Найкращим варіантом тут є режим sRGB — у ньому для більшості кольорів значення ΔE не перевищує двох, проте деякі кольори й у цьому режимі значно відхиляються від норми. Втім, для монітора, що не призначений для серйозної роботи з графікою, це не є дуже сильним недоліком.