Вміст
OLED — майже ідеальна технологія для ігрових моніторів. Такий екран має яскраве зображення з насиченими кольорами, дуже високу контрастність з ідеальним чорним, високі частоти оновлення і мінімальні затримки введення. Все це справедливо й у відношенні до ASUS XG27AQDMG — нової 26,5-дюймової моделі у відомій ігровій лінійці ROG Strix.
Характеристики ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG
Діагональ | 26,5” |
Кривина | ні |
Співвідношення сторін | 16:9 |
Тип екрана | WOLED |
Роздільна здатність | 2560×1440 |
Частота оновлення | 240 Гц |
Колірне охоплення | Розширене, 99% DCI-P3 / 135% sRGB |
Яскравість | 450 кд/м² (максимальна), 1,300 кд/м² (пікова у HDR) |
Контраст | 1,500,000:1 |
Підтримка HDR | VESA DisplayHDR 400 True Black |
Енергоспоживання (типове) | <25 Вт |
Настінне кріплення | VESA 100×100 |
Регулювання | нахил вперед-назад, зміна висоти, поворот вліво-вправо, портретний режим |
Роз’єми | 1х DisplayPort 1.4, 2х HDMI 2.0, USB-хаб (2x USB 3.2 Gen 1), аудіо мініджек |
Додаткова функціональність | AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-SYNC (сумісність), штативне гніздо |
Габарити (разом з підставкою), ШхГхВ | 605 x 219 x 508 мм |
Вага | 6,7 кг |
Ціна в Україні | 30 тис. грн |
Дизайн
ASUS XG27AQDMG має досить типовий для лінійки ROG Strix дизайн: темно-сірий матовий пластик, масивна “нога” і наявність як рельєфних візерунків на задній панелі, так і яскравого RGB-підсвічування. В цілому, одразу стає зрозуміло, що перед нами саме ігрова модель, але як у порівнянні з іншими представниками цього класу пристроїв, дизайн у неї ще досить стриманий і не “кричущий”.
Але загалом звичний дизайн має одну дуже незвичну рису: як і в інших OLED-моніторах, в ASUS XG27AQDMG дуже тонкий корпус екрана — менше ніж 5 мм. Звісно, електроніку в ньому не сховаєш, тому вона розташована в потовщенні по центру, яке навмисно виконано у вигляді окремого блоку, наче закріпленого на панелі — явно щоб підкреслити її малу товщину.
Екран виконаний у традиційному вже “безрамковому” дизайні, коли його обрамляє лише тонка лінія бічної грані корпусу. Щоправда, у цьому випадку навіть у вимкненому стані, якщо придивитися, можна помітити чорнішу рамку навколо екрана, що ховається під захисним склом; її ширина становить приблизно 5 мм по боках та зверху.
На відміну від підставки у вигляді величезних “лап”, які ми звикли бачити в ігрових моніторів, тут вона компактної форми. Під екраном є заглиблення для смартфона — у випадку, якщо він підтримує горизонтальний режим Always-On Display, це може бути зручно.
Ніжка має всі необхідні ступені свободи — регулювання екрана по висоті (хід 120 мм), повороти вліво-вправо (+45° ~ -45°), нахил вперед-назад (+20° ~ -5°) та перехід у портретний режим в обидва боки. Нагорі у неї можна побачити штативне гніздо — дуже зручна штука для стримерів.
За бажанням монітор можна змонтувати на іншу підставку або стіну: у нього є VESA-сумісне кріплення, причому в комплекті йде спеціальний перехідник, який встановлюється замість ніжки.
Усі роз’єми розташовані в ніші під кріпленням підставки й орієнтовані вниз: це DisplayPort 1.4 та два HDMI 2.0. Також тут можна знайти роз’єм для дротових навушників та USB-концентратор на 2 порти USB 3.2 Gen 1.
Блок живлення в ASUS XG27AQDMG зовнішній.
Меню
ASUS XG27AQDMG керується за допомогою 5-позиційного джойстика, розташованого на тильній стороні по центру, за логотипом ROG, та двох кнопок обабіч нього: включення та вихід з меню.
На дотик вони практично не відчуваються, знайти їх можна за допомогою піктограм на екрані при відкритому OSD, що розташовані прямо напроти них.
Першим пунктом іде ігровий розділ: у ньому можна вибрати відеорежим у розділі Game Visual, активувати змінну частоту оновлення, отримати доступ до ігрових параметрів у GamePlus (наприклад, увімкнути відображення частоти кадрів і навіть графік її зміни з часом), висвітлити тіні та отримати QR-код для завантаження утиліти DisplayWidget Center.
Меню Image містить традиційні налаштування зображення — яскравість, контрастність, фільтр синього кольору у підсвічуванні, Uniform Brightness тощо.
У наступному меню, Color, можна змінити колірну температуру, гамму, насиченість кольорів та обрати один з трьох варіантів колірного простору: sRGB, DCI-P3 або повне колірне охоплення панелі.
Меню Input Select дозволяє вручну перейти на інший відеовхід, у MyFavorite можна змінити функції “гарячих клавіш”, а в System Setup містяться системні налаштування — мова та поведінка екранного меню, рівень гучності навушників (власних динаміків у монітора немає) тощо. Варто також зазначити наявність української локалізації екранного меню — таке досі зустрічається, на жаль, не так часто.
Функціональність
В ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG використовується 10-бітова WOLED-панель. Вона має діагональ 26,5 дюймів, роздільну здатність 2560×1440 точок і максимальну частоту оновлення екрана 240 Гц. Щільність точок становить майже 111 PPI, розмір точки — 0,2292 мм.
Як ми неодноразово вже зазначали, таке поєднання характеристик є чи не найуніверсальнішим для ігрових моніторів: фізичні розміри екрана вже достатньо великі для створення ефекту “занурення” у гру, а роздільна здатність ще не висуває надто високих вимог до потужності ігрової системи. При цьому розмір точки на такій діагоналі також порівняно малий, і зображення з типової відстані до монітора здається щільним і не розпадається на окремі пікселі.
Максимальна частота оновлення становить 240 Гц (через DisplayPort; при підключенні через HDMI максимум — 144 Гц). Крім того, ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG підтримує технологію адаптивної частоти AMD FreeSync Premium та сумісний з NVIDIA G-Sync.
Традиційно для технології OLED, на мінімальній яскравості користувачі з чутливими очима можуть помічати мерехтіння екрана (хоча воно тут і слабке, завдяки високій частоті оновлення). Якщо це створює дискомфорт, позбутися його можна за допомогою опції OLED anti-flicker в екранному меню Image: у неї дві ступені зниження мерехтіння, і навіть на слабкішому воно відчуватися перестає. Працює ця опція на частоті 240 Гц для роздільних здатностей QHD та Full HD, і її активація блокує зміну пропорцій та розміру зображення Aspect Control.
Крім екранного меню, керувати монітором можна також за допомогою утиліти DisplayWidget Center. Вона потребує додаткове підключення через USB – що користувач скоріше за все і так зробить, якщо йому потрібен USB-концентратор монітора, і пропонує зручніший спосіб налаштування всіх основних параметрів.
Якість зображення ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG
Екран глянсовий, завдяки чому чорний колір має “більш чорний” вигляд, ніж на матових дисплеях, якщо грати за ним при включеному освітленні. Антиблікового покриття, судячи з усього, у цієї моделі немає (або ж воно досить слабке), тому паразитні відображення на темному (і тим більше — на повністю чорному) тут помітні.
За умови типового освітлення в кімнаті це майже не заважає: на чорному фоні можна розгледіти лише дуже світлі або яскраві об’єкти, але чим яскравіше буде освітлення, тим краще на екрані буде видно навколишнє оточення. Тому за ASUS XG27AQDMG краще грати при слабкому освітленні або у напівтемряві.
Як зазначає виробник, у цьому моніторі використовується “ексклюзивна ROG OLED панель третього покоління”. Це WOLED-панель виробництва LG Display — з додатковим білим субпікселем та з використанням технології MLA+ (Micro Lens Array+, шар мікроскопічних лінз, який накладається поверх пікселів OLED). Це дозволяє отримати на 20% більші кути огляду та вищу яскравість — виробник каже, що цей параметр в повністю білому вікні у режимі SDR на 20% більший за панель попереднього покоління.
Наявність додаткового білого субпікселя дуже добре видно на макрознімку: на білому полі світиться тільки він, причому він явно значно більший за “звичайні” RGB-субпікселі.
Під час роботи часом можна звернути увагу на деяку несиметричність чорних рамок навколо зображення — наприклад, ліва може бути ширшою за праву. Схоже, що це прояв функцій захисту OLED у дії: під сильним прямим освітленням можна побачити, що частка рамки це насправді вже екран, і статичне зображення трохи зсунуте вбік — скоріше за все, для запобігання передчасному вигорянню OLED.
Час реакції зазначений на рівні 0,03 мс — традиційно OLED-панелі за цим параметром мають значну перевагу навіть над швидкими ігровими IPS-панелями, у яких час реакції у кращому випадку становить 1-2 мс. Це робить ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMG чудовим варіантом для швидких мережевих шутерів, де потрібна миттєва реакція на те, що відбувається у грі.
Непрямим доказом цього, до речі, можна вважати відсутність стандартної для ігрових IPS- або VA-моніторів функції овердрайву: за такого часу реакції у додатковому “розгоні” панелі просто нема потреби. На максимальній частоті оновлення чіткість динамічних сцен практично ідеальна, розмиття об’єктів, що швидко рухаються екраном, розгледіти неможливо.
Також завдяки OLED-панелі цей монітор демонструє абсолютно чорний колір: відсутність додаткового світіння екрана добре відчувається у повній темряві, де включений екран з чорним фоном на ньому розгледіти у кімнаті просто неможливо. Крім того, в OLED повністю відсутнє світіння чорного фону при погляді під великим кутом – яке повною мірою присутнє як в IPS-, так і VA-панелях.
Кути огляду максимальні, в цьому плані OLED-монітор також відчутно перевершує найякісніші IPS-моделі: навіть при погляді збоку яскравість та насиченість кольорів залишаються на тому самому рівні.
Традиційно для OLED, максимальна яскравість динамічно змінюється залежно від того, наскільки яскравою є поточна сцена. Через це при роботі у Windows може виникати не дуже приємний ефект, коли повністю білий екран (наприклад, при використанні світлої системної теми та відкритому на весь екран текстовому редакторі або Windows Explorer) буде відчутно тьмянішим, ніж при невеличкому світлому вікні на фоні темних шпалер Робочого стола.
Так, у режимі SDR за умови білого прямокутника на чорному фоні розміром 10% від загального зображення максимальна яскравість становить близько 470 кд/м². Якщо його збільшити до 50%, вона знижується до 350 кд/м², а за умови повністю білого екрана — і взагалі до 300 кд/м².
Позбутися цього ефекту можна за допомогою функції “Рівномірна яскравість” (Uniform Brightness) у меню Image: вона зменшує максимальну яскравість до 300 кд/м² незалежно від кількості білого на екрані. Це значно покращує робочий процес у Windows, але для кіно- та ігрових сеансів її краще відключати, тому що вона відчутно знижує пікову яскравість, важливу в таких варіантах використання монітора.
Що стосується HDR-режиму, то тут екран демонструє дуже високу пікову яскравість за умови мінімальної кількості білого на екрані: понад 1,100 кд/м² на 2% білого. Проте зі збільшенням розміру білого вікна вона швидко знижується: трохи менше 800 кд/м² на 10%, 330 кд/м² – на 50%.
Як і в ASUS ROG Strix XG27ACS, в ASUS XG27AQDMG також є можливість вибору одного з трьох колірних просторів незалежно від поточного відеорежиму GameVisual: відповідний параметр називається Display Color Space, знайти його можна у пункті Color. Він може приймати три значення: sRGB, DCI-P3 та Wide Gamut, в останньому випадку панель матиме максимальне колірне охоплення.
Після першого включення або скидання налаштувань на заводські параметри автоматично встановлюється відеорежим GameVisual — Racing та колірний простір — Wide Gamut. З цього й почнемо.
Колірне охоплення значною мірою перевищує простір sRGB і становить 92% Adobe RGB (95% DCI-P3).
Значення гамми суттєво занижене в усіх запропонованих виробником варіантах: найближчим до стандартного значення 2,2 є максимальна гамма в налаштуваннях монітора, “2,6”, в якій реальне її значення становить 2,1.
Колірна температура дещо завищена в усіх налаштуваннях, на стандартному значенні 6500K реальна температура виходить на рівні 6900K, що загалом зовсім не критично як для ігрового монітора.
Рівномірність колірної температури по всій площі екрана досить посередня: максимальне відхилення ΔE майже сягає 5 (найкраща відповідність у центрі, найгірша — у верхньому лівому куті).
А от рівномірність білого поля за відсутності додаткового підсвічування очікувано дуже добра: максимальна різниця в яскравості між різними частинами екрана не перевищує 4%.
А от з точністю кольоровідтворення тут все не дуже добре: максимальне значення ΔE перевищує 7, середнє — близько 5,5. Нагадаємо, вважається, що пересічний користувач може побачити різницю між еталонним кольором та тим, що показує монітор, якщо цей параметр перевищує 3-4.
Так, на жаль, на відміну від інших моніторів цього виробника, де відразу у кількох відеорежимах, у тому числі й чисто ігрових, ми бачили високу точність кольоровідтворення, у цьому випадку доводиться констатувати, що якщо цей момент для користувача критичний, то він обмежений єдиним режимом — sRGB CAL, який, як видно з назви, проходить заводське калібрування під колірний простір sRGB.
У ньому дійсно дуже висока точність кольоровідтворення: максимальне значення ΔE = 2 (за винятком одного кольору, який вибивається з загальної картини через особливості роботи тестового колориметра), середнє — приблизно 1,5.
Але при цьому блокуються практично всі налаштування зображення, крім регулювання яскравості. Так, колірне охоплення встановлюється, цілком логічно, у значення sRGB (повне покриття цього простору, 78% Adobe RGB та DCI-P3), значення гамми, дещо неочікувано, виходить досить завищеним — до 2,4, а колірна температура дорівнює 7000K.
Рівномірність колірної температури та білого поля по всій площині екрана також помітно покращуються: у першому випадку максимальна відхилення становить лише ΔE=2,8, у другому — максимальна різниця в яскравості лише 3%.
Інші відеорежими GameVisual відрізняються базовими налаштуваннями яскравості, контрасту, насиченості кольорів, гамми тощо. Трохи “осторонь” тут стоїть режим MOBA, в якому від усієї колірної гамми залишається лише зелений колір, та режим Night Vision, в якому імітується зображення у пристрої нічного бачення.
Візуально порівняти між собою режими GameVisual можна у наступній галереї.
Scenery – Racing – Cinema – RTS/RPG – FPS – sRGB Cal – MOBA – Night Vision – User:
Завантаження коментарів …