Українська правда

Звичайні люди та кінець світу. Огляд серіалу "Етернавт" / The Eternaut

- 24 травня, 12:00

Netflix є за що дорікати. Це і загальний дуже середній рівень фільмів та серіалів у каталозі; і фільми сумнівної якості, у які платформа вкладає грубі гроші; і занедбані старі серії, як то "Чорне дзеркало" / Black Mirror чи "Любов, смерть і роботи" / Love, Death & Robots. Але за що Netflix заслуговує поваги, так це за створення платформи, яка допомогла кіно- та серіальним індустріям країн, які зазвичай ігноруються західними глядачами, привернути до себе увагу. Завдяки Netflix ми побачили такі серіали як німецький "Пітьма" / Dark, бразильський "3%", південнокорейський "Гра в кальмара" / Squid Game, іспанський "Паперовий будинок" / Money Heist та багато інших. Що ж, можна сміливо додати у цей перелік і аргентинський серіал "Етернавт" / The Eternaut, який вийшов на платформі нещодавно. Це цікаве шоу про звичайних людей, які потрапили у незвичайні умови.

Назва "Етернавт" / The Eternaut
Жанр фантастика
Шоуранер Бруно Станьяро
У ролях Рікардо Дарін, Карла Петерсон, Сесар Тронкосо, Андреа П'єтра, Аріель Сталтарі, Оріанна Карденас, Марсело Субіотто та інші
Канал Netflix
Серій 6
Рік 2025
ПосиланняIMDb

В один зимовий вечір у Буенос-Айресі компанія старих друзів збирається пограти у карти. Раптово світло вимикається, а на вулиці починається снігопад. Не те щоб у Буенос-Айресі взагалі не бачили снігу, великі снігопади відбувалися тут тричі за минуле сторіччя (востаннє у 2007 році), але цього разу сніг інший – він вбиває усе, чого торкається. На щастя, друзі вчасно зрозуміли це, ізолювали будинок та почали вирішувати що робити далі. Ситуація погіршується тим, що рідні усіх, крім власника будинку, де вони зібралися, знаходяться в інших місцях і їхня доля невідома.

Кадр з серіалу "Етернавт" / The Eternaut

Серіал "Етернавт" / The Eternaut створений за культовим для Аргентини однойменним коміксом письменника Гектора Германа Естерхельда та ілюстратора Франсіско Солано Лопеса. Оригінальний комікс виходив у 1957 – 1959 роках і це типова героїчна фантастика того періоду, створена чоловіками для чоловіків. В усьому коміксі, а це 370 сторінок з досить великим обсягом тексту, лише три жінки – дружина та маленька донька головного героя, які мають лише декілька реплік та присутні лише на початку та наприкінці коміксу, і ще одна жінка, якій присвячено буквально два розвороти в середині. Все. Крім того, більша частина оригінального коміксу – це історія на кшталт "ми тепер в армії". Це не те щоб погано, але досить плоско то однобоко.

Кадр з серіалу "Етернавт" / The Eternaut

На щастя, автори серіалу "Етернавт" / The Eternaut добре розуміли, що історія, яку розповідає оригінальний комікс, навряд чи привабить сучасних глядачів, тому суттєво переробили сюжет. Вони залишили смертельний снігопад та його причину, але додали атмосферу невизначеності та небезпеки, тривоги за близьких та божевілля кінця світу. Ну і звісно ж, урізноманітнили вибір персонажів, додавши жінок та підлітків. Крім того, автори змінили вік головних персонажів, зробили їх вже немолодими, дуже приземленими, дуже звичайними людьми, які намагаються вижити у цьому сніжному апокаліпсисі та зберегти рідних.

Кадр з серіалу "Етернавт" / The Eternaut

Ці зміни пішли "Етернавт" / The Eternaut лише на користь. Героям серіалу відразу віриш. Вони такі самі як ти, геть не герої бойовиків, а люди які бояться, які помиляються, які намагаються знайти правильне рішення. І це стосується не лише головних героїв, навіть персонажі другого плану вийшли такими, що запам'ятовуються. Як та парочка, що грабує аптеку; люди, що шукають прихисток у церкві; чи лисий мешканець, який перебирає на себе керівництво багатоквартирним будинком. Усі вони вийшли дійсно живими та дуже реальними. І це підкупає.

Кадр з серіалу "Етернавт" / The Eternaut

Тут звісно треба віддати належне тим, хто проводив кастинг акторів. Головну роль у серіалі грає один з найвідоміших та найтитулованіших аргентинських акторів – Рікардо Дарін. Він принаймні на 30 років старіше ніж герой оригінального коміксу, але від того його персонажу навіть більше співчуваєш. Це вже немолодий чоловік, який пройшов жахіття війни, розлучився з дружиною та намагається впоратися з власними проблемами. Уругвайський актор Сесар Тронкосо у ролі Альфредо Фаваллі гарно доповнює Рікардо Даріна. Якщо в коміксі Фаваллі був типовим професором-всезнайкою з фантастики 1940-1960 років (персонаж коміксу у прямому сенсі професор), то Фіваллі у серіалі – це простий електрик, який не завжди впевнений у своїх знаннях та рішеннях.

Кадр з серіалу "Етернавт" / The Eternaut

Перші три серії "Етернавт" / The Eternaut – це одне з найкращих і наймоторошніших зображень апокаліпсиса у фільмах чи серіалах. Люди розгублені, люди не розуміють як виживати у цих умовах, чого боятися, на що сподіватися, кому можна вірити, а кому ні… Вірити не можна нікому.

Кадр з серіалу "Етернавт" / The Eternaut

Можливо найбільше вражає мовчазний та тихий, укритий смертельним снігом Буенос-Айрес. Авторам серіалу вдалося створити моторошну примару міста, яке усі знають як столицю карнавалів та веселощів. Цікаво, що попри досить скромний бюджет, а на серіал начебто пішло лише $15 млн, автори не пошкодували коштів на реальні ефекти та комп'ютерну графіку. Деякі загальні плани вражають дуже непоганою деталізацією, якій можуть позаздрити й великі голлівудські фільми. Аргентинці дійсно намагалися створити серіал, яким вони зможуть пишатися.

Кадр з серіалу "Етернавт" / The Eternaut

Посередині сезону "Етернавт" / The Eternaut робить різкий віраж і глядачам стає зрозуміла причина смертельного снігопаду. Настрій, направленість та навіть жанрова приналежність серіалу змінюються. Декого цей несподіваний поворот здивував і навіть засмутив, але в оригінальному коміксі було так саме. Ба більше, в коміксі ця зміна настрою та стилістики відбулася набагато раніше, історія загублених у снігопаді переривається буквально на 50 сторінці, наступні 250 сторінок – це суцільний науково-фантастичний action.

Кадр з серіалу "Етернавт" / The Eternaut

Насправді все, що показано в серіалі – це буквально половина першого коміксу. Незадовго до викрадення та вбивства Гектор Герман Естерхельд, який захопився лівими ідеями та у часи Хунти перебував на нелегальному положенні, встиг дописати другу частину The Eternaut. Після його смерті серію у 1981, 1997, 1999 та 2003 році продовжили інші автори. Тож авторам "Етернавт" / The Eternaut є над чим працювати, і нещодавно стало відомо, що серіал продовжили на другий сезон. І це трохи виправдовує той факт, що перший сезон шоу закінчується буквально на половині слова.

У будь-якому разі раджу подивитися перший сезон "Етернавт" / The Eternaut – це дійсно один з найдостойніших серіалів цього року. Якщо ви любите класичну фантастику середини XX сторіччя, можу порадити й комікс Гектора Германа Естерхельда, але не чекайте, що він буде схожим на серіал. І ще, остерігайтеся The Eternaut 1969. Це оновлена версія коміксу, у яку автор, під впливом власної доньки, додав лівацьких та навіть комуністичних наративів. Слава богу, автори серіалу проігнорували оновлену версію коміксу.

Оцінка межі
8
/ 10
Що сподобалось
  • приземленість та звичайність персонажів
  • цікаві герої
  • гарна акторська гра
  • на подив непогані спецефекти
  • достойна адаптація та переосмислення оригінального коміксу 1950-х років
Що не сподобалось
  • декому не сподобається, як сюжет повертає у другій частині сезону, але так і в оригінальному коміксі
  • перший сезон обривається на півслові

На подив чесний, приземлений та людяний серіал про кінець світу. "Етернавт" / The Eternaut вартий перегляду

Load more