HATOR оновила свою популярну лінійку клавіатур Rockfall. Поки що до третьої серії входить лише одна модель, HATOR Rockfall 3 TKL Wireless. Але вона має цілий ряд цікавих особливостей, що притаманні топовим моделям. Вона підтримує гарячу заміну перемикачів, має конструкцію Gasket Mount, оснащена шумозаглушенням, а також підтримує три типи підключення. А для ентузіастів буде цікавою підтримка налаштувань за допомогою QMK/VIA. Як це все працює ми розповімо у сьогоднішньому огляді.
Характеристики HATOR Rockfall 3 TKL Wireless
Форм-фактор | TKL |
Перемикачі | HATOR Aurum Orange Linear rev.1.0 |
Програмовані кнопки | Усі |
Кількість одночасно нажатих кнопок | Без обмежень (NKRO) |
Частота опитування | 1000 Гц, 125 Гц Bluetooth |
Підсвічування | RGB (16,8 млн кольорів) |
Вбудована пам’ять | Присутня |
Підставка під зап’ястя | Відсутня |
Підключення | Дротове (USB 2.0), радіо (2,4 ГГц), Bluetooth 5.3 |
Довжина кабелю | 1,8 м |
Розміри (ДxШxВ) | 364 x 144 x 44 мм |
Вага | 943 г |
Ціна в Україні | 4 499 грн |
Комплектація
HATOR Rockfall 3 TKL Wireless запакована у типову для компанії яскраво-жовту коробку з зображенням самої клавіатури та вказаними основними особливостями та функціями.
Окрім самої HATOR Rockfall 3 TKL Wireless, у коробці є USB Type-A передавач, адаптер з USB Type-C на USB Type-A, кабель, інструмент для знімання кейкапів та перемикачів, додаткова шумоізоляція для клавіші пробілу, інструкція, а також набір стікерів.
Дизайн та конструкція
HATOR Rockfall 3 TKL Wireless має цілком звичну конструкцію сучасної механічної клавіатури. Вона має зменшені розміри завдяки так званому формату TKL (tenkeyless), тобто без додаткового цифрового блоку. Решта розкладки майже стандартна. Але до цього ми повернемось трохи згодом.
Моделі клавіатур Skeleton останнім часом трохи втратили популярність. У випадку HATOR Rockfall 3 TKL Wireless також клавіатура має чорну верхню кришку, тож перемикачі не видно. Корпус майже повністю зроблений з досить товстого і якісного пластику з матовим покриттям. У нас на огляді був варіант з чорним корпусом та комбінацією чорних та білих кейкапів. Також існує білий варіант з біло-сірими кейкапами.
Декоративних елементів мінімум. Хіба що логотип Hator на передній частині корпусу. Раніше у клавіатурах компанії на цьому місці був напис "…to the best haters". Схоже у оновленій лінійці від нього вирішили відмовитись. Загальну чорно-білу палітру кольорів можна легко розбавити завдяки RGB-підсвічуванню з купою режимів.
Кейкапи зроблені з якісного PBT-пластику з приємним матовим покриттям. Вони не зовсім звичної форми і мають більш округлі краї, так званий OMA-профіль. Кейкапи виготовляються за технологією подвійного лиття, тож символи не зітруться з часом. На кейкапах є латинські і українські символи, вони розміщені у верхній частині. Це зроблено для рівномірного підсвічування, адже перемикачі мають так зване "північне" (у верхній частині) розташування світлодіодів.
Клавіатура має два світлодіодних індикатори, що розташовані трохи правіше від кнопки Enter, над блоком стрілок. Перший індикатор — CapsLock, другий — індикатор заряджання.
Задня частина HATOR Rockfall 3 TKL Wireless має лише один функціональний елемент — роз’єм USB Type-C для заряджання посередині у заглибленні.
Уся нижня панель клавіатури має цікаву текстуру у вигляді шестикутників. Крім назви і технічної інформації тут розташовано трипозиціний перемикач режимів підключення, багато гумових вставок для надійного зчеплення зі столом, а також подвійні відкидні ніжки для розташування під кутом. Під однією з ніжок знаходиться місце для зберігання USB-передавача.
HATOR Rockfall 3 TKL Wireless виглядає цікаво і приємно. Навіть не дивлячись на пластиковий корпус, вона відчувається надійною, корпус практично не прогинається і не піддається на скручування.
Ергономічність та перемикачі
Не дивлячись на ріст популярності ще більш компактних моделей клавіатур форматів 60%, 65%, 75%, виробник зробив HATOR Rockfall 3 TKL Wireless у доволі звичному TKL-форматі без додаткового цифрового блоку. Решта розкладки практично стандартна: кнопка F1 знаходиться чітко над 2, Enter однорівневий, обидва Shift довгі. Єдине, що незвичне — наявність двох кнопок FN у правій частині клавіатури. Тож загалом, до розкладки звикати довго не доведеться.
Мабуть, єдине, чого не вистачає клавіатурі для максимальної зручності — це додаткових позначень на передніх гранях кейкапів. Адже для керування клавіатурою є купа сполучень клавіш (включно з керуванням мультимедіа, підсвічуванням тощо) і щоразу лізти у інструкцію не дуже зручно.
У клавіатурі використовуються фірмові механічні перемикачі HATOR Aurum Orange Linear rev.1.0. Це лінійні перемикачі, що мають повний хід 4 ±0,4 мм, хід до спрацювання 1,9 ±0,4 мм та силу спрацювання силу спрацювання 38 ±10% г. Заявлений ресурс — 70 млн натискань. У світчах використовуються подовжені пружини. База корпусу виконана з РОМ-пластику, стем – з POK-пластику. Верхня частина перемикача – прозорий полікарбонат для кращого розсіювання підсвічування.
Перемикачі змащені з заводу. Хід рівномірний, плавний, без піску. Перемикачі дуже приємні. Є підтримка їх гарячої заміни. Підтримується встановлення 3- чи 5-пінових механічних перемикачів. можна використовувати як фірмові HATOR, так і сторонні, включно з Cherry MX. Під довгими клавішами є змащені з заводу стабілізатори.
HATOR Rockfall 3 TKL Wireless має конструкцію Gasket Mount (плата розміщена на додаткових гумових прокладках) і кілька шарів шумопоглинаючої піни для усунення неприємних відзвуків та зниження вібрацій. Клавіатура звучить надзвичайно приємно: звук відносно тихий і глухуватий, без дратівливих дзвінких призвуків. Загалом, враження від використання клавіатури дуже приємні: як від перемикачів, так і звучання.
Функціональність, можливості та автономність
HATOR Rockfall 3 TKL Wireless підтримує три типи підключення. Радіоканал 2,4 ГГц за допомогою USB-передавача, Bluetooth 5.3, а також кабель. По Bluetooth клавіатуру можна підключити до трьох різних пристроїв. Також підтримується робота з Mac, для перемикання розкладки використовується сполучення клавіш Fn+Tab. Хоча відповідних додаткових символів на кейкапах немає. Зв’язок стабільний, як по радіоканалу, так і по Bluetooth. За час тестування проблем не виникало.
Клавіатура підтримує N-key rollover (NKRO), відповідно може опрацьовувати будь-яку кількість одночасно натиснутих кнопок. Є вбудована пам’ять, в якій зберігаються налаштування, профілі та поточний режим підсвічування. А завдяки комбінаціям клавіш можна виконувати переважну більшість базових налаштувань без необхідності у ПЗ.
Фірмового ПЗ для клавіатури не передбачено. Натомість, підтримується QMK та VIA, що особливо цінують більш просунуті користувачі механічних (у тому числі і кастомних) клавіатур. Скористатись можна як веб-версією, так і встановити застосунок VIA. Після чого треба завантажити з офіційного сайту визначення для клавіатури у форматі JSON, щоб VIA її розпізнала. Але варто знати, що для цього треба підключити клавіатуру за допомогою кабелю і обов’язково відключити USB-передавач. Інакше VIA буде показувати помилку і нічого налаштувати не вийде.
Далі можна повністю повністю перепризначити функції клавіш, створювати макроси та налаштовувати фактично будь-що у клавіатурі. Після чого усі налаштування зберігаються у внутрішній пам’яті HATOR Rockfall 3 TKL Wireless. Така система і інтерфейс VIA може спочатку здатись складним. Тому на сайті HATOR є окрема сторінка з покроковою інструкцією, як це все робиться.
В HATOR Rockfall 3 TKL Wireless встановлено акумулятор ємністю 4000 мА•год. Стверджується, що час автономної роботи може досягати 160 годин. За тиждень використання мені не довелось жодного разу її заряджати. Тож з автономністю дійсно все дуже добре. Але заявлений час повного заряджання — до 8 годин.