Великі ігрові моделі ноутбуків існують для надання власнику максимальної продуктивності, яку можна отримати від мобільних систем. Можливо, слово "портативність" все ще не сильно їм пасує, порівняно зі звичайними ноутбуками. Однак потужності їм так само вистачає й для того, щоб суперничати з десктопними системами. А заразом минулими роками це почали серйозніше доповнювати якісними дисплеями, звуком, оновленими цікавішими корпусами тощо. Лінійка MSI Raider є другою серед флагманів виробника, і як вона еволюціонує ми й розберемося сьогодні на прикладі нової моделі MSI Raider 18 HX AI A2XW з процесором Intel Core Ultra другого покоління та свіжою графікою від NVIDIA.
Характеристики MSI Raider 18 HX AI A2XWIG
Модель | MSI Raider 18 HX AI A2XWIG-251UA |
Дисплей | IPS, 18”, роздільна здатність 3840×2400, співвідношення сторін 16:10, частота 120 Гц, Mini LED |
Процесор | Intel Core Ultra 9 285HX |
Оперативна пам’ять | 64 ГБ DDR5-6400 |
Сховище | 2 ТБ |
Графіка | NVIDIA GeForce RTX 5080 (16 ГБ) |
Порти | HDMI 2.1, 3×USB-A 3.2 Gen2, 2×Thunderbolt 5, RJ-45 (2,5), 3,5 мм комбінований роз’єм, SD |
Бездротові модулі | Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 |
Камера | 2 МП |
Аудіо | Акустична система з 6 динаміків та мікрофон |
Клавіатура | Клавіші острівного типу з RGB-підсвічуванням |
Акумулятор та зарядка | 99,9 Вт·год, блок живлення потужністю 400 Вт |
Розміри | 404×307,5×24-32,05 мм |
Вага | 3,6 кг |
Рекомендована ціна в Україні | 199 999 грн |
Комплектація
Не дивлячись на доволі привілейований статус, MSI Raider постачається у стандартній комплектації, лише з відповідним блоком живлення. Всі інші аксесуари користувач має докупити окремо.
Знайти в магазині MSI можна чимало цікавих ігрових аксесуарів, якщо під лептоп хочеться фірмових доповнень. Там навіть крісла є. Хоча навряд у досвідченого геймера немає подібних речей. Що дійсно варто врахувати, це наявність відповідного рюкзака, якщо покупець планує хоч зрідка брати ноутбук поза межі одного робочого місця. І з урахуванням усіх особливостей моделі, такий наплічник має бути дійсно великим.
Дизайн та зручність використання
Назва моделі — MSI Raider 18 — одразу підказує її розміри. А з першого погляду на ноутбук буде зрозуміло, що він відноситься саме до ігрового класу. Та й дизайн минулого року це також підкаже. Й попри те, що надлишку RGB-підсвічування тут немає, всі інші акценти та прорізи вентиляції вкажуть на таку відповідність. Тож очікування покупця, як і раніше, Raider повністю виправдає. А якщо треба хоч трошки "приховати" лептоп в офісі, то можна вимкнути підсвічування, чи встановити якийсь нейтральний колір.
З якого боку не поглянути, на корпусі є декоративні елементи. Це яскравий логотип зверху, лінія підсвічування спереду на топкейсі, червоні риски на виході гарячого повітря, різноманітні насічки, "ребра", перфорація… Фанам стриманого дизайну це може здатися перевантаженням зовнішності. Всім іншим — навпаки, може цілком сподобатися. Суб’єктивно, приблизно такий вигляд має бути в ігрових ноутбуків, тож зауважень немає.
Навіть низ лептопа, попри те, що користувач його практично не бачитиме, оздоблено з урахуванням всіх акцентів. Тут є великі та маленькі ніжки для створення шляхів забору повітря, а також чимало перфорації для його забору. Зі стильним дизайном, звісно.
Окремо варто відзначити габарити, які очікувано величенькі. Корпус розміром 404×307,5×24-32,05 мм та вагою у 3,6 кг не є найзручнішим для частих подорожей, най навіть в офіс та додому. Саме на такі компроміси доведеться піти тим покупцям, яким необхідна в першу чергу продуктивність. Серед матеріалів переважно використовується чорний пластик, який доповнено магнієвим сплавом зверху. Для такого класу майже нічого нового, та й минулого року зовнішність була такою самою. Але зібрано добре, без очевидних недоліків чи незручностей.
Разом із цим на корпусі залишається чимало відбитків рук. Але вони легко видаляються, й підтримувати лептоп у належному стані абсолютно нескладно. Щоправда, чорний корпус постійно збирає на собі пил, але так буде з будь-яким лептопом. Тож якщо неподалік є ганчірочка з мікрофібри, залишати порядок буде просто.
Все ж, навіть з кількома оригінальними рішенням, зовнішність MSI Raider 18 є доволі типовою для такого ноутбука. Найбільші моделі всі більш-менш схожі між собою. Це жодним чином не недолік, а просто факт. І попри те, що це не такий ноутбук, який захочеться часто переміщати, якість виготовлення все ж дозволить йому це витримати. Натяків на недоліки збирання немає, жодних неприродних звуків — теж. Тож нова модель загалом є хорошим продовженням лінійки Raider, та й виробник цього року розставляє більші акценти на внутрішніх частинах, ніж на зовнішності.
Дисплей
Як і корпус, дисплей цього року великих змін не отримав. Однак важко сказати, що він таких потребував. MSI Raider 18 пропонує варіативність у цьому плані, де користувач може обрати опції роздільної здатності від Full HD до 4K, а у найдорожчому варіанті пропонується підсвічування Mini LED. Від цього також залежатиме й частота оновлення, яка може становити від 120 до 240 Гц з різним кроком залежно від роздільної здатності та типу підсвічування.
Тестову модель якраз оснащено матрицею з роздільною здатністю 3840×2400 пікселів зі 120 Гц та Mini LED. Звісно, співвідношення сторін для 18-дюймової матриці становить 16:10. Стандартне масштабування при цьому пропонується 200%. Місцями може бути дрібнувато, особливо, коли софт не одразу адаптується (як MSI Afterburner, наприклад). Однак цей нюанс корегується під власні потреби користувача.
Насправді такий варіант має певні компроміси. 4К на 18 дюймах, певно, не є першою необхідністю для геймера, адже менша роздільна здатність суттєво не погіршила б геймплей та трошки зекономила ресурсів на обробку зображення. До того ж опція з Mini LED також має найменшу частоту оновлення з усіх доступних. Проте саме такий варіант забезпечить цікавіше зображення для тих власників, які часто грають чи дивляться кіно без яскравого світла у приміщенні. Це добре помітно у темних сценах, де велика кількість діммінгових зон добре себе продемонструє (точніше, навпаки, приховає). При чому помітити це можна одразу по логотипу при завантаженні системи. Тож опція виходить компромісною, але залишається дійсно цікавою.
Та й сама матриця дуже вдала. Для налаштування зображення виробник передбачає окрему утиліту MSI True Color, де можна обрати колірний простір, режими для ігор, офісної роботи чи перегляду фільмів. Кожен із них має додатковий набір налаштувань, якщо запропонованого варіанту не вистачатиме. Режими можна "підв’язати" для окремих застосунків, є варіанти поділу екрана, інструменти калібрування та навіть окремий оверлей з прицілом для шутерів. Фактично більшість з цього можна не чіпати, адже в режимі Display P3 зображення чудово пасуватиме під всі завдання. А інше знадобиться хіба що у випадку специфічних вимог роботи.
До того ж такій матриці не бракує яскравості. З підтримкою DisplayHDR 1000 при перегляді відповідного контенту ввечері не рідко хочеться зменшити рівень підсвічування. Тут би не завадив датчик освітлення, але ігрові моделі часто не мають такого. Все ж, разом із чудовою якістю картинки, HDR добре підсилить враження від перегляду відео чи ігор. Тож до дисплея не залишається жодних питань. Хіба що, знову ж, наскільки доцільно обирати 4K, має вирішити кожен покупець для себе.
Безпека
Разом із цим MSI Raider 18 потішить й варіантами швидкого доступу до системи та паролів. Лептоп оснащено вебкамерою з додатковими ІЧ-датчиками, які разом можуть сканувати обличчя користувача. Працює це як треба незалежно від умов освітлення — дуже простий та зручний варіант, який практично не потребує додаткових рухів від користувача.
Ба більше, камеру обладнано механічною "шторкою" для прихильників більшої приватності. Зі зрозумілих причин такі частіше зустрічаються в лептопах бізнес-сегмента. Проте в MSI їх можна зустріти також в ігрових моделях. І на такий випадок також передбачено додаткову опцію обходу введення ПІН-коду чи інших паролів.
Справа під клавіатурою розміщено ємнісний дактилоскопічний датчик. Йому вистачає доволі легкого доторку для спрацювання. Теж швидкий варіант логіну, однак все ж потребує додаткових дій, порівняно зі скануванням обличчя. Проте це все ж значно швидше за введення паролів. В цьому плані ноутбук забезпечено під різні випадки та сценарії.
Порти
З розташуванням інтерфейсів маємо той випадок, коли їх розміщено з трьох сторін топкейса. Таким чином з лівого боку знаходяться два порти USB-A 3.2 Gen2, картридер SD та окремо є замок Kensington; справа є ще один порт USB-A 3.2 Gen2 поруч з двома Thunderbolt 5 та комбінованим аудіо; а позаду залишили місце для роз’ємів з потенційно незручними дротами — Ethernet, HDMI 2.1 та пропрієтарне живлення.
Певно, хотілося б, щоб бокові порти були трохи далі від користувача, адже під час ігор вони можуть заважати під правою рукою. Але в принципі сильно скаржитися немає на що, тим паче кількість портів та зручне розміщення деяких з них позаду нівелюють чимало проблем.
Клавіатура та трекпад
Як притаманно великим моделям, MSI Raider 18 має повну клавіатуру з NUM-блоком. При чому її "розтягнули" на топкейсі таким чином, щоб останній також був повного розміру, а не "втиснутим" поряд. З погляду ергономічності можна по різному ставитися до такого рішення, адже звиклим до менших клавіатур користувачам доведеться мінімально адаптуватися. Але й з іншого боку, тим власникам, яким потрібен цифровий блок, з таким буде значно зручніше працювати.
І сама клавіатура гарна. Механізми чіткі та помірно гучні, є великий лівий Ctrl, прозорий блок WSAD, та обов’язкове RGB-підсвічування. Трошки виділити навігаційні клавіші не завадило б, але до цього можна звикнути. І оскільки в ігрових лінійках MSI також є колаборація зі SteelSeries, відповідна утиліта також є. І вона використовується не лише для налаштування підсвічування, а має ряд додаткових функцій, які навіть не стосуються клавіатури.
Трекпад розташовано практично по центру топкейса. Він здається порівняно невеликим, але з розміром приблизно 131×82 мм сенсорної поверхні вистачає для буденних завдань. Ба більше, ще й під руку не потрапляє, що для фанів шутерів буде приємним бонусом. А незвичних функцій виробник не додавав, та й в лептопі такого класу це не принциповий момент. Головне, що з позиціюванням курсора та жестами проблем немає.
З іншого боку, навряд користувачі подібних систем часто користуються трекпадом. Та й відключити його, про всяк випадок, на час ігор теж доволі просто — Fn+F4.
Камера та звук
До вебкамер таких ноутбуків виробники підходять стримано, тому MSI Raider 18 має доволі стандартний 2-мегапіксельний сенсор. Є підтримка декількох додаткових опцій ефектів та загалом непогане зображення. До того ж камера намагається зменшити кількість цифрового шуму, і доволі непогано. Для онлайн-спілкування в умовах приміщення цього вистачатиме.
У поряд розташованих мікрофонів теж схожа на сучасну більшість ситуація. Вони за замовчуванням занадто чутливі до будь-яких дрібних звуків та мають сильний статичний шум. Однак буквально одним перемикачем розділу AI Noise Cancellation Pro в MSI Center можна всього цього позбавитися. І це напрочуд непогано працює. Звісно ж, гравці й без цього мають гарнітури чи окремі мікрофони, проте для базового спілкування можна використовувати й вмонтовані рішення.
А для відтворення звуку лептоп отримав чотири динаміки та ще два сабвуфери, й для їх упорядкування є утиліта Nahimic від SteelSeries. І з додатковими налаштуваннями можна отримати цікавіше звучання, ніж базове. Проте від такої кількості динаміків та загалом розміру лептопа очікування були вищими. Музика все ж буде приємнішою в навушниках, хоча для озвучування фільмів, серіалів, подкастів тощо, динаміків вистачатиме.
Але й будемо реалістами, навряд у власника такого лептопа немає зовнішнього джерела звуку для розваг, а для ігор все одно ліпше використовувати навушники, адже охолодження таких ноутбуків ще ніколи не було тихим.
Продуктивність та ПЗ
MSI Raider 18 HX AI A2XW пропонує варіативність ще й у виборі основних компонентів системи. Тут є як платформа Intel, так і AMD, й обидва випадки супроводжуються свіжою графікою від NVIDIA. Причому наявні в Україні комплектації пропонують флагманські процесори та вибір саме графічних прискорювачів між RTX 5080 та RTX 5090. Все це також супроводжується пристойною ємністю пам’яті, а більшість інших складників практично не відрізняється від моделі до моделі (лише, знову ж, є згадані варіанти матриць).
Тестовий ноутбук пропонує платформу Intel, а саме: 24-ядерний процесор Intel Core Ultra 9 285HX (8 потужних ядер до 5,5 ГГц, 16 енергоощадних ядер до 4,6 ГГц, 24 потоки, 36 МБ кеш, до 85 Вт), дискретним відео NVIDIA GeForce RTX 5080 (16 ГБ GDDR7, до 2 287 МГц, до 175 Вт), NPU Intel AI Boost (13 TOPS), 64 ГБ оперативної пам’яті DDR5-6400 (максимум для цієї моделі становить 96 ГБ) та PCIe 4.0 NVMe-накопичувач ємністю 2 ТБ, ще і є вільний слот з підтримкою вищого стандарту. Офіційна ціна такого зразка в Україні на момент підготовки огляду становить 199 999 гривень.
Бездротовий зв’язок лептопа забезпечує Wi-Fi 7 від Intel, за наявності дротового з’єднання є Ethernet-порт з підтримкою 2,5 Гбіт/с, а для аксесуарів є Bluetooth 5.4.
Традиційно, система має декілька режимів роботи: ECO-Silent, Balanced та Extreme Performance. Заразом ШІ може допомагати з цими процесами завдяки MSI AI Engine. Для роботи відео теж є опції виключно роботи дискретної чи інтегрованої графіки, або MSHybrid (перехід до кожного так само вимагає швидкого перезавантаження системи).
Обравши найпотужніші опції можна отримати відповідні результати тестів. Попри те, що перед нами майже флагманська модель, продуктивності їй все одно вистачить для будь-яких ігор чи вибагливих завдань. Практично маємо замінник хорошого десктопа з потужними компонентами, які ще декілька років не змусять обмежувати себе у тих чи інших моментах. Та й виробник все ж залишив певний простір для апргейдів пам’яті. І хай там як, але результати бенчмарків не розчаровують.
Ігри, в принципі, також. В нашому випадку MSI Raider 18 оснащено 4К-матрицею, й система цілком здатна забезпечувати непогані показники FPS для такої роздільної здатності. Її, звісно, можна зменшити й виграти додаткові кадри, але фактично в цьому не так і багато сенсу. Тож насолодитися геймплеєм вдасться.
І навпаки, для простішої роботи, ще й коли поряд немає блока живлення чи розетки, можна перейти до максимального енергоощадження, облишити дискретну графіку і все ще мати достатньо потужності, щоб обійти деякі ультрабуки. Та й не сказав би, що у такому сценарії базовим завданням потрібно більше. (Все ще складно уявити собі саме таку роботу з такою "машиною", хіба що трапиться відключення світла…)
Мережа | Батарея | |
3DMark (Steel Nomad) | 5 308 | 323 |
3DMark (CPU Profile, max threads) | 17 876 | 3 217 |
CineBench R24 (single/multi core) | 130 / 2 159 | 97 / 459 |
PCMark 10 | 12 234 | 4 370 |
Але повернімося до навантаження. Стабільність MSI Raider 18 суттєво не втрачає, однак з температурою сталася певна розбіжність показів різних тестів. Коли два тести 3DMark не фіксували температуру понад 75°C, AIDA в середньому вказала 98,9°C. І попри це тротлінгу майже не було (вказані на скриншоті 39% трапилися лише на старті випробування, допоки охолодження не почало виходити на потрібні оберти). В іграх середній температурний показник не перевищував 85°C. Топкейс як під час тестів, так й ігор, місцями злегка підігрівався, але жодного дискомфорту це не створювало.
Сама ж система охолодження Cooler Boost 5 складається з пари вентиляторі та семи теплових трубок. Навіть передбачено невеличкий "гак" для накопичувача. І шуму на максимальних обертах від охолодження багато, але й не більше, ніж від інших подібних моделей, які до нас потрапляли. Все ж грати значно комфортніше в навушниках. З іншого боку, коли вибагливих завдань немає, кулери спокійно переходять у пасивний режим й хіба що зрідка можуть короткочасно та легко про себе нагадати.
З додаткового "софту" виробник додає декілька утиліт до системи. Керувати роботою, діагностувати проблеми, знаходити фірмові оновлення тощо покликано MSI Center. В ньому не відбулося суттєвих змін у попередні роки. Для налаштування зображення є MSI True Color, а клавіатура та звук налаштовуються з доповнень SteelSeries GG та Nahimic Companion. Знову ж, мало нового для ігрових лептопів MSI.
Автономність
Як одна з найбільших моделей, MSI Raider 18 має й відповідний акумулятор — 99,9 Вт•год. Але враховуючи великий дисплей та потужні компоненти, рекордів автономності очікувати не варто. Результат ігрового тесту склав 1 годину 10 хвилин, а "офісного" — майже 6 годин. Тож при вибагливих завданнях все ж потрібно мати поряд розетку. З простішими задачами, як-от перегляд фільму тривалістю дві години та з комфортними налаштуваннями гучності та яскравості, ноутбук втратив понад 40% заряду.
"Проти" мобільності буде й комплектний блок живлення. Але з потужністю 400 Вт він забезпечить систему необхідним живленням. Також варто врахувати, що у лептопа пропрієтарний порт. А щоб не сильно виснажувати батарею, дуже швидкого заряджання тут немає. На повне відновлення заряду потрібно трохи менше як 2,5 години.