Коли у вересні 2021 року вийшов Diablo II: Resurrected, «Межі» ще не існувало, тож в нас немає рецензії на оновлену версію класичної гри, але, гортаючи нещодавно старі номери «Домашнего ПК», я знайшов власну рецензію на оригінальну Diablo II, яка вийшла 30 червня 2000 р. Це дивно, але про ту гру я розповідав майже такими самими словами, якими хвалив нещодавно нову Diablo IV. Чи то в мене такий обмежений словниковий запас, чи то Blizzard дійсно вміє створювати ігри, які хочеться нахвалювати. А ще, Blizzard дійсно взяв багато що для Diablo IV саме з Diablo II.

Мені стало цікаво порівняти огляди Diablo II та Diablo IV і взагалі згадати, як ми ставилися до ігор 20+ років тому. Тож ось вам авторський переклад рецензії на Diablo II, що була надрукована у «Домашнем ПК» №8-9 за 2000 р. З коментарями з 2023 р.

Гра Diablo II
Жанр action/RPG
Платформи Windows, Mac OS
Мови англійська
Розробник Blizzard North
Видавець Blizzard Entertainment
Посилання
battle.net

Diablo II: післямова до післясмертя

Чутки про мою смерть були сильно перебільшені.
Марк Твен

Тільки одна компанія у світі може дозволити собі робити негарні та несучасні ігри. Бо все, що виходить з-під пера програмістів цієї компанії, приречене на успіх. Адже головне у грі – це не графічна краса (привіт, Vampire: The Masquerade – Redemption) (здається, у 2000 р. ми вважали Vampire: The Masquerade – Redemption дуже привабливою з точки зору графіки грою – коментар з 2023 р.), нескладні правила (привіт, Icewind Dale) (оце був рік! Які назви – коментар з 2023 р.), а лише геймплей – чистий незамутнений драйв. Це чудово розуміють у Blizzard. Зустрічайте… У майбутньому «Найкраща гра 2000 року» у багатьох номінаціях і таке інше – Diablo II.

Diablo II

PROLOGUE

Адепт (Посвячений, частина ІІ)

Я йшов похмурим шляхом в край, той де панує Страх,
В утробі Ненависті був, у Злоби на руках,
І я платив за кожну мить, за владу та знання
Своєю чистою душею – розтратив навмання.

Небесну мудрість я бажав, коли же відшукав,
Вона покинула мене між книг та пильних шаф.
І сила стала в тягар враз, і влада в дивину…
Бажаючи таємних знань, подумай про ціну!
Крістофер Вінсент Метцен

Diablo II

АСТ I

Перше враження від знайомства з Diablo II – це відчуття deja-vu. Здається, тебе відкинули на пару років в минуле. Той самий Diablo – вид збоку. І цей кошмар Blizzard робили довгих три роки?! Та за цей час вийшло як мінімум десяток рольових ігор на порядок красивіше за цю китайську підробку! У чому справа? Нас обдурили! Спочатку навіть здається, що перша версія була красивішою. А ці кошмарні «плаваючі» об’єкти в Direct3D, а убога архаїчна роздільна здатність 640 × 480 (жах, просто жах, і ми так грали – коментар з 2023 р.), що особливо гнітюче виглядає на 19-дюймовому моніторі (для 2000 р. 19 дюймів – це hi-end для домашнього ПК – коментар з 2023 р.)! Кошмар!

Пересилюючи себе, сідаєш грати. Коли очі починають злипатися, а за вікном чути перші ранкові машини, приходить розуміння головного. Графіка – чудова. Звук – приголомшливий. Музика – те, що лікар прописав. Анімація – краще не буває. Геймплей, чорт забирай, просто, ураганний! Через пару днів нічного життя, коли очі стають червоними, як у кролика, а миша від втоми господаря починає жити власним життям, ти розумієш, що три роки очікування виправдані, і… починаєш гру за нового персонажа. І так доти, поки не перепробуєш усіх п’ятьох.

Diablo II

ACT II

Дияблоборці в нас цього разу як на підбір – що не персонаж, то герой. З короткими біографіями усіх п’ятьох воїнів Світла і Напівтемряви ви можете познайомитися на сусідній сторінці (сторінок на сайті нема, тож буде все разом, спочатку офіційний опис, потім мій текст – коментар з 2023 р.). Я хочу лише трохи доповнити ці характеристики.

Система спеціальних здібностей бійців, яка повністю замінила звичну за першою частиною комбінацію “книги/сувої/здібності”, дозволяє створити персонаж під власний стиль гри. Річ у тому, що структура цих здібностей – деревоподібна, до того ж у всіх персонажів вона розбита на три розділи, а ще, крім вивчення нових умінь, ви завжди можете розвивати старі. Словом, за одну гру подивитися усі спеціальні здібності персонажа практично неможливо. Тож якщо вперше ви розвивали в Амазонки вміння володіти списом, то наступного разу подивіться на те, як чудово вона користується луком. Або, припустимо, ви прихований піромант і обожнюєте вогняну магію. На здоров’я! Ваш друг, можливо, любить заморожених супротивників і вивчатиме магію холоду. Отже, що вміють наші герої?

Diablo II: післямова до післясмертя

Амазонка

Амазонка – жінка-воїтелька, що довгий час блукала разом з бандою кочівників узбережжям південних морів. Бродяжництво та постійні сутички навчили її боротися, агресивно відстоювати свою незалежність та переносити будь-які негаразди під час далеких мандрівок. Амазонка чудово опанувала лук, арбалет, спис та будь-яку метальну зброю. Може постояти за себе й у ближньому бою. Амазонка була найманкою, але на цій службі залишалася лояльною до наймача лише доти, доки її власна мета збігалася з метою господаря.

Амазонка – жінка-вамп, у дівоцтві (Diablo) – Крадій. Моя фаворитка з попередньої серії. Спис, лук, пасивні здібності. Вогняні, крижані стріли, стріли з самонаведенням, стріли, що заморожують, підпалюють тощо. Подвійні та посилені удари списом, отруєнні, електричні та інші дротики. Здатність завдати більш потужний удар, ухилитися від удару, викликати на допомогу Валькірію тощо.

Diablo II: післямова до післясмертя

Варвар

Варвар народився в одному з численних племен, що живуть на периферії цивілізації, і будь-які віяння прогресу він вважає проявом м’якості та слабкості. Безперервні кланові чвари та боротьба за виживання у ворожій місцевості зробили Варвара могутнім воїном. Вихований у суспільстві шаманів, він відчуває свій зв’язок з Великою тваринною силою та вірить в історії про перевертнів, але водночас добре розуміється на людях. Він може закликати духи тотемних тварин, які дають йому надлюдську силу та здібності, що лише покращує чудові бойові якості Варвара.

Варвар – хвацький хлоп’як, у «дівоцтві» – Воїн. Подвійний удар, оглушення, удар у стрибку, одержимість, кругова атака. Вміння володіти мечем, сокирою, списом, сталева шкіра, опір до магії тощо. Різні типи бойових криків, що відлякують або приваблюють монстрів.

Diablo II: післямова до післясмертя

Некромант

Некромант – оповитий таємницею прибулець, що з’явився із затягнутих серпанком випарів південних боліт. Як і зобов’язує його ім’я, Некромант творить темне чаклунство. Він може підіймати з могил мерців, викликати різних істот, підкоряючи їх власній волі. Хоча його цілі найчастіше збігаються з цілями сил Світла, це не виправдовує засоби, які він використовує. Довгі тренування в вогких мавзолеях та могильниках зробили його шкіру мертвенно-блідою, а фігуру скелетоподібною. Люди уникають Некроманта, їх лякає його погляд на життя та смерть, той шлях, яким він іде та його сила, зіткана з матерії нічних кошмарів.

Некромант імені Ніка Перумова. Рекомендується всім шанувальникам серії вищезгаданого автора: «Народження мага», «Мандри мага», «Самотність мага». Сова – як живий. Навіть назви та візуалізація заклинань дуже нагадують метра Перумова (вибачте за русняве лайно у тексті, але з пісні слова не викинеш, тоді ми це читали й навіть не розуміли що це лайно – коментар з 2023 р.). Три класи здібностей: прокляття, заклинання кісток та підняття трупів. Створення скелетів (воїнів, магів тощо) та големів різних мастей. Кістяні списи, стіни, броня, отруйні вибухи… Послаблюючі, осліплюючі, відлякуючі та інші прокляття.

Diablo II: післямова до післясмертя

Паладин

Паладин – один із лицарів Західної марки, що бився проти армій могутнього короля Лоєріка. З чистим серцем та добрими намірами лицар пішов услід за пророком релігії Світла Закарумом, у якого довгий час й навчався. Паладин завжди готовий до бою, його віра служить йому щитом. Він бореться, будучи твердо переконаним у своїй правоті та святості своєї справи. До того ж його духовна стійкість дає йому сили благословляти своїх друзів і творити правосуддя над ворогами. Дехто називає Паладина ошаленілим фанатиком (упс, здається, це спойлер до Diablo IV – коментар з 2023 р.), але решта розуміє, що він і є втіленням сили та доброти Світла.

Паладин без страху і докору – найправильніший персонаж гри, воїн-священик. Бойові навички, захисні та бойові аури. Свята блискавка, благословенний молот, святий щит, правиця небес. Аури, що підсилюють удари персонажа та його союзників, захищають, лікують, підвищують опір магії та інше.

Diablo II: післямова до післясмертя

Чарівниця

Чарівниця – одна з тих бунтівних жінок, яким вдалося осягнути секрети магії, що використовується переважно в суто чоловічих магічних кланах Сходу, майстриня створення заклинань з Великого Ніщо. Вона не сильна у бойових мистецтвах, але компенсує це шаленою бойовою магією. Її відлюдництво, мотивація та етика незрозумілі для оточуючих, а несподівана примхливість та витончена уїдливість, що змінюють одна одну, здатні відштовхнути людей. Насправді чарівниця чудово розуміє, що боротьба між Порядком і Хаосом неминуча, а сама вона просто одна з войовниць у цій битві.

Чарівниця – прихована феміністка, у дівоцтві – маг. Досконало володіє магією елементів. Улюблені (по першій частині) – магії вогню, електрики та холоду. Тут є все – від елементарних фаєрболів та крижаних стріл до метеорів, вогняних гідр, ланцюгових блискавок, заклять грози та хуртовина. Чарівниця – «найбарвистіший» у бою персонаж.

Diablo II

Не буду обманювати – усіма героями я гру ще не пройшов, але в бою спробував кожного. А в тому, що спробую пройти усіма, сумнівів немає (чорт забирай, майже те саме слово у слово я написав у рецензії Diablo IV – коментар з 2023 р.).

ACT III

Усі, хто раніше звинувачував Diablo у тому, що, мовляв, у грі повністю відсутній сюжет, можуть зітхнути з полегшенням. Сюжет є, та ще який! Перетворення героя на Диабло, його подорож Санктуарієм, спалення Трістрама, історія полону Ваала та жертви Тал Раша, архангел Тіраєль і остання твердиня Світла, спотворення вчення Закаруму, об’єднання Владик Темряви… Сюжет гарний, як і фірмові відеоролики Blizzard. Досі я вважав, що найкращим з погляду режисерської та операторської роботи був «мультфільм» до StarCraft: Brood War, але Diablo II змусив мене змінити думку. Художник, який намалював архангела Тіраєля, взагалі заслуговує на премію та внесення до анналів ігрової індустрії. Звісно ж, що ні анімаційні вставки, ні сюжетні повороти жодним чином не впливають на ігровий процес, який, як і раніше, зводитиметься до банального принципу – «вбий їх усіх».

Diablo II

Усі нововведення, а їх, треба сказати, чимало, анітрохи не змінюють геймплей оригінальної гри. Так, замість олії та рун Hellfire з’явилися запальні та отруйні «гранати» та дорогоцінне каміння, які можна вбудовувати у зброю, шоломи та щити. Так, у Diablo II залишилися лише два типи сувоїв — ідентифікації та порталу (а в Diablo IV їх взагалі немає і це слушне рішення – коментар з 2023 р.). Hy й то що? Це аж ніяк не позначається на процесі вбивства монстрів та пошуку нової зброї, броні та прикрас.

Diablo II

Взагалі усі нововведення у грі, попри свою оригінальність, не більш ніж косметичні. Набагато важливіше інше – Blizzard продумали все до дрібниць. У цьому плані Diablo II можна порівняти із Quake III Arena. Квейкери знають, що в їхній грі немає нічого випадкового – кожен поворот коридору, кожна сходинка, місток, джамп-пад, розташування зброї, посилювачів, патронів, точки народження тощо – буквально все продумано, мільйони разів прораховано та протестовано. Навіть ті речі, у розміщенні яких з першого погляду немає логіки, підпорядковані суворим законам гри. Так і в Diablo: незначні, начебто, деталі служать одній меті – ідеального балансування гри. Такі дрібниці, як зменшений розмір поясу, підсвічування предметів, опис монстрів, клавіші швидкого перемикання здібностей, відновлення мани, стаціонарні телепортери, повний опис артефактів, скриня і таке інше (спеціально для Ігоря – коментар з 2023 р.) роблять гру простішою, швидшою, динамічнішою. Управління інтуїтивне, інтерфейс не перевантажений, правила прості до неподобства – що ще потрібно для нормального геймерського щастя? Хіба що повноцінний мультиплеєр!

Diablo II

ACT IV

Продовжуючи аналогію з Quake III Arena, можна сказати, що однокористувацький режим Diablo II – це не більше ніж тренування перед серйозними мережевими баталіями… щось на зразок гри з ботами. В цьому світлі режим збереження, коли гравець знову починає подорож у найближчому місті, а усі монстри, включаючи квестових, відроджуються (до речі, при цьому також заново генеруються усі підземелля), не виглядає надуманим. Просто в Blizzard вирішили максимально наблизити одиночний варіант гри до багатокористувацького. Сюди варто додати й «безсмертя» персонажа, і заборона на мародерство, і деякі спеціальні можливості у того ж Варвара і Паладина, які повністю розкриваються лише в мережевій грі. Я маю на увазі аури Паладина, що діють на всю партію, та різні варіанти бойових криків Варвара – особливого сенсу в одиночній грі вони не несуть.

Diablo II

Отже, що змінилося у мережевій грі? По-перше, слід зазначити покращений захист як ігрових серверів, так і персонажів. Тепер, коли вся інформація про героїв зберігається на серверах Battle.net, можливості читерства, яке сильно ускладнювало життя чесним геймерам і, по суті, призвело до колапсу мережевого варіанта першого Daiblo, зведені нанівець. Ба більше, поки що я не чув жодного повідомлення про успішний злам Battle.net та читерство. По-друге, тепер гравці-початківці можуть не боятися сумнозвісних РК (хтось ще пам’ятає цей термін? РК – Player Killer – коментар з 2023 р.) – для того, щоб почати війну між персонажами, необхідно офіційно оголосити її на нейтральній території (у місті), при цьому всі телепортери, поставлені ворогуючими гравцями, зникають, і вони більше не можуть користуватися чужими порталами. Крім того, початок «бойових дій» можливий лише між персонажами, які досягли «повноліття» – як мінімум 9-го рівня. По-третє, з’явився нормальний режим торгівлі, що виключає шахрайство. По-четверте, вже згадана особиста скриня для зберігання золота та деяких речей. По-п’яте, стало легше збирати унікальні артефакти. По-шосте, покращена можливість спілкування між гравцями, взаємодія у партіях. І таке інше.

Diablo II

Для любителів адреналіну, крім звичайних персонажів, передбачені так звані Справжні герої, які, на відміну від звичайних, є смертними, тобто помирають лише один раз, зате назавжди (Blizzard не несе відповідальності за ваших Справжніх героїв). На Battle.net ведуться окремі рейтинги для звичайних персонажів та Справжніх героїв.

Одним словом, спробуйте самі – не пошкодуєте. На європейських ігрових серверах вже існують російськомовні (вибачте! – коментар з 2023 р.) клани Diablo II. Приєднуйтесь і… вдалого полювання на Diablo.

Diablo II

EPILOGUE

«З початку часів сили Порядку та Хаосу ведуть вічну війну, в якій вирішуються долі усіх Живих. Тепер ця війна прийшла й у світ смертних. Ні Люди, ні Демони, ні Ангели не можуть залишитися осторонь великої битви.

Після того, як Диабло опанував тіло героя, що переміг його, він продовжив здійснення своїх нечестивих планів щодо перетворення людей на рабів, об’єднавши сили з іншими носіями Початкового Зла – Мефісто та Ваалом. І тільки ви можете вирішити результат цього фінального зіткнення.»

Все лише починається.

(Дивний епілог, він схожий скоріш на початок статті й геть не потрібен, хіба що мені не вистачало символів до 3 сторінок – коментар з 2023 р.)

Diablo II

Наприкінці шляху
Що за вогонь горить в душі? Немає сил здолати
Прокляття, що наприкінці зухвалих має ждати.
Я крізь похмуре пекло йшов, я ношу ніс свою
Я жив смиренням й боротьбою. У брами я стою
Своєї долі, і вона навік приречена:
Вогонь пекельних ланцюгів та з дияволом війна.
Хіба є доля ще сумніше, потворніше кошмар,
Ніж вічний бій в землі примар, де небо як пожар?
Крістофер Вінсент Метцен


P.S. з 2023 р. Свого часу, у 2000 р. ми не дали Diablo II «Вибір редакції» лише тому, що такої нагороди в ДПК тоді не існувало. Що ж, виправимо цю несправедливість сьогодні!

P.P.S. з 2023 р. Багато ігрових механік Diablo II виглядають зараз зайвими, а деякі рішення дивними, наприклад катастрофічно маленький інвентар. Спочатку Diablo III, а потім і Diablo IV відкинули сувої ідентифікації та порталів, зілля, покращили інтерфейс та навігацію. Але, попри усі ці архаїчні речі, Diablo II все ще непогано грається, що доводить реакція гравців на реліз Diablo II: Resurrected. До речі усі скриншоти у статті – це не оригінальний Diablo II, а Legacy режим Diablo II: Resurrected, який перемикається буквально однією кнопкою.

І щодо Diablo II: Resurrected. До 4 липня на Battle.net розпродаж з дуже непоганими знижками. Тож саме час познайомитися з Diablo II / Diablo II: Resurrected якщо ви пропустили ці ігри. Зараз ремастер можна придбати зі знижкою у 67% лише за 408 грн.