Капітан Америка у виконанні Кріса Еванса швидко став одним з головних облич кіновсесвіту Marvel. Але з часів премʼєри “Першого месника” / Captain America: The First Avenger 2011 року пройшло багато часу. Стів Роджерс більше не Капітан Америка, – та й сам кіновсесвіт Marvel сильно похитало, – однак глядачі не залишилися без нового покоління героїв. Новим символом Америки став Сем Вілсон (Ентоні Макі), про що розповідав серіал “Сокіл та Зимовий солдат” / The Falcon and the Winter Soldier.
“Капітан Америка: Чудесний новий світ” / Captain America: Brave New World продовжує історії шоу та Сокола, який все ще звикає до нової ролі. Додатково фільм намагається розвивати сюжетні лінії, які сценаристи заклали у “Вічних” / The Eternals та, хто б міг подумати, у “Неймовірному Халку” / The Incredible Hulk. А заразом – ще й бути приземленим політичним трилером з претензією на соціальні коментарі щодо поточної політики США. І наче номінально все це стрічці вдається, але особливих позитивних емоцій вона все одно не викликає.
Назва | “Капітан Америка: Чудесний новий світ” / Captain America: Brave New World |
Жанр | фільм за коміксами |
Режисер | Джуліус Она |
У ролях | Ентоні Макі, Гаррісон Форд, Денні Рамірес, Шира Гаас, Зоша Рокемор, Карл Ламблі, Джанкарло Еспозіто, Лів Тайлер, Тім Блейк Нельсон та інші |
Студії | Marvel Studios, Walt Disney Studios Motion Pictures |
Хронометраж | 1 година 58 хвилин |
Рік | 2025 |
Сайт | IMDb |
Сем Вілсон намагається відповідально ставитися до життя та обовʼязків Капітана Америка, але тінь досягнень Стіва Роджерса ніби постійно звисає над героєм. До того ж Сем – ніякий не суперсолдат, а звичайна людина. Втім, він все одно має повагу військових та цивільних завдяки власним ідеалам та вмінню не здаватися при будь-яких обставинах. Його старання помічає новий президент США Таддеус Росс (Гаррісон Форд), який до цього зверхньо ставився до супергероїв, однак тепер ніби намагається змінитися. Але поступово політична ситуація в Америці починає загострюватися, а Вілсон опиняється у центрі масштабного політичного конфлікту, який загрожує великою війною. І головний ворог може ховатися серед найближчого кола президента.
Вже за одним тільки синопсисом можна зрозуміти, чим саме намагається стати новий фільм про Капітана Америка. Акцент на політичні інтриги та загальну приземленість історії нагадує про “Першого месника: Друга війна” / Captain America: The Winter Soldier. Саме тому, до слова, в стрічці немає майже нічого про мультивсесвіт, тож якщо вам у фільмах Marvel подобається саме ця тематика, нове кіно може викликати розчарування.
Замість цього новий Капітан Америка прагне зрозуміти, хто намагається вивести США на шлях війни. Центральним рушієм сюжету стає адамантій, який знайшли на острові-трупі целестіала з “Вічних”. Росс ніби хоче поділитися цінним ресурсом з усім світом, щоб зміцнити дипломатичні відносини між країнами та показати, що лише разом людство здатне дати відсіч надприродним загрозам. Однак не всі згодні з таким розкладом – та й в самого Росса вистачає скелетів у шафі та й прихованих мотивів.
Те, як “Капітан Америка: Чудесний новий світ” / Captain America: Brave New World працює з концепцією спільного кіновсесвіту, можна назвати одним з найкращих елементів фільму. Він не перевантажений камео та відсиланнями, як часто буває у Marvel, коли дивитися подібний калейдоскоп з термінів та імен стає майже неможливо. Всі згадки та камео у стрічці доречні, а деякі сцени – так і зовсім неочікувані за рівнем продуманості та автентичності. Кіновсесвіт Marvel давно не радував настільки стабільною історією.
Проблема у тому, що вона занадто сильно намагається бути “Другою війною”, через що втрачає індивідуальність та оригінальність. Навіть деякі ключові сюжетні моменти ніби взяли напряму з кінокоміксу 2014 року, лише замінивши деяких героїв. Особливо це прикро в контексті образа персонажа Сема Вілсона. Адже за коміксами його становлення як Капітана Америка допомогло під цікавим кутом подивитися на теми расизму та патріотизму в США. Фільм повністю залишає за кадром цю сюжетну арку.
Однак при цьому він все одно намагається показувати паралелі між сценарієм та реальним світом, особливо на тлі президентства Дональда Трампа. Виглядає максимально наївно, особливо постійні фрази про єдність та “лише разом переможемо” в контексті Америки як найдипломатичнішої країни світу. При цьому сюжет можна трактувати таким чином, що головні вороги американців – це самі ж американці. А від фінальних моралей та сцен стає смішно – ось настільки вони відірвані від реальності. Краще вже зовсім не загравати з “актуалочкою”, ніж робити це настільки беззубо. Сцена про “деескалацію” взагалі може викликати в українців лише цинічну усмішку, хоча фільм подає її як прояв максимального героїзму.
Втім, хоча б трошки сильніше вірити подіям на екрані допомагає гарна акторська гра ключових героїв. Ентоні Макі завжди справляє враження приємної людини, з якою можна весело потеревенити в якомусь барчику, – і Сем Вілсон в новому фільмі зберіг ці риси. А ось що цікавіше, так це все ще жвавий Гаррісон Форд, глибини акторського таланту якого яскраво сяють навіть у доволі простому кінокоміксу. Тож рекаст генерала Росса, – раніше його грав Вільям Герт, – Disney і Marvel провели не дарма. Вийшло не просто залучення відомої зірки до кіновсесвіту Marvel, а грамотний розвиток персонажа, який допоміг втілити на екрані саме Форд. А ось Джанкарло Еспозіто особливо нічого цікавого глядачам не пропонує, однак і роль в нього не дуже важлива, тож набриднути не встигає.
Якщо ж фільми Marvel ви дивитися виключно заради бійок та екшену, то новий “Капітан Америка” вас задовольнить, але захвату не викличе. Хореографія боїв страждає, дуже часто можна побачити зайві рухи та нелогічні рішення. А відносна лаконічність історії не дозволяє продемонструвати більше пафосу та епіку. Втім, фінальна битва вийшла вдалою і гарно вписується в тональність стрічки. Тільки ось дарма її заспойлерили в трейлерах, але це вже великі питання до маркетингового відділу Disney та Marvel.
Навіть трохи придуркуватий гумор, за який часто сварять фільми Marvel, в “Капітані Америка: Чудесний новий світ” / Captain America: Brave New World зустрічається не так вже й часто – та й навіть вийшов цілком доречним. Та й візуальна частина в стрічці на високому рівні. Ймовірно, у цьому допомогли зменшенні масштаби історії. Хоча знаючи, що стрічку довелося дознімати декілька разів, виникають питання до того, що ж знімальна команда задумувала на самому початку.
А найголовніше, що “Капітан Америка: Чудесний новий світ” / Captain America: Brave New World ніяк не вирішує поточних проблем Marvel. Нові “Месники” все ще навіть не маячать на обрії, хоча фільм прямим текстом говорить про можливість збору команди. Ніякого загального розвитку, лише порожні слова та туманні натяки. Здається, це все, що може запропонувати зараз Marvel.
У подібній ситуації підзаголовок фільму “Чудесний новий світ” краще сприймати не в контексті його історії, а відносно загальної індустрії кінокоміксів. Яка продовжує готувати нас доволі беззмістовними та безцільними історіями, ніби вже сама не розуміючи, нащо вона все це робить.