Зовнішні портативні накопичувачі дедалі стають незамінними пристроями для зберігання та перенесення даних значної місткості. Компактні, зручні, швидкі, універсальні SSD здається навіть в цій категорії вже не залишають шансів для жорстких дисків, що активно використовувались для подібних задач. Наявний асортимент флеш-накопичувачів дуже широкий і в більшості вони майже не вирізняються якимись особливостями. Але окремі представники заслуговують додаткової уваги. Сьогодні в нас на огляді ASUS TUF Gaming AS1000 – портативний SSD в ефектному міцному корпусі з додатковим захистом та охолодженням внутрішнього накопичувача.

ASUS TUF Gaming AS1000

Для відомого тайванського виробника зовнішні портативні накопичувачі звичайно не є профільним направленням, але з урахуванням того, що ASUS вже не перший раз звертає увагу на зовнішні SSD, цій категорії продуктів приділяється окрема увага. Ще у 2019 році компанія почала експериментувати з пристроями цього класу, пропонуючи зовнішні кишені ROG Strix Arion для M.2-накопичувачів, а потім і готові рішення на їх основі.

Огляд портативного накопичувача ASUS TUF Gaming AS1000 1 ТБ: металева міць

Цього разу розробники вирішили підтримати ігрову лінійку мілітарного спрямування TUF Guming, пропонуючи накопичувачі ASUS TUF Gaming AS1000. Втім потенційна серія поки налічує лише одну модель місткістю 1 ТБ.

Для підключення накопичувача використовується шина USB 3.2 Gen 2 (10 Гб/c). У такому випадку швидкість читання/запису може досягати ~ 1050 МБ/c. Звичайно передбачена зворотна сумісність з портами USB попередніх поколінь, але у цьому випадку продуктивність SSD буде обмежена пропускною здатністю інтерфейсів.

Огляд портативного накопичувача ASUS TUF Gaming AS1000 1 ТБ: металева міць

ASUS TUF Gaming AS1000 має досить корпус з алюмінієвого сплаву, що добре захищає накопичувач від механічних пошкоджень. Розробники заявляють про відповідність стандартам MIL-STD-810H, а також IP68, що передбачає додатковий захист від води та пилу.

Загальні габарити ASUS TUF Gaming AS1000 – 125×54×13 мм, вага – 157 г. Масивність корпуса використана інженерами для додаткового охолодження внутрішнього SSD. Накопичувач через термопрокладку контактує зі стінками пристрою, що дозволяє дуже ефективно розсіювати тепло.

Накопичувач постачається у досить габаритній картонній коробці. Всередині, окрім безпосередньо самого SSD, також пропонуються набір паперової документації, а також кабель підключення Type-C – Type-C довжиною близько 40 см. Щоб відразу додати універсальності, а також розширити можливості використання, тут не завадив би додатковий кабель Type-C – Type-A.

TUF GAMING AS1000 front

Вочевидь розробники не ставили за мету запропонувати найбільш компактний портативний накопичувач, тому навіть у зовнішньому оформленні ASUS TUF Gaming AS1000 не проглядається ніяких спроб приховувати загальні габарити пристрою.

Вага металевого бруска відчувається у руці, при цьому добра обробка та збірка елементів корпусу додають певного ефекту простої якісної речі. ASUS TUF Gaming AS1000 має форму з певною асиметричністю. На верхній частині передбачене “вушко” для додаткового ремінця. Нижня частина має формований логотип серії TUF Gaming.

Огляд портативного накопичувача ASUS TUF Gaming AS1000 1 ТБ: металева міць

Зі зворотної сторони присутня наліпка з базовою технічною інформацією. З цього боку також видно, що конструкція корпусу розбірна, а додаткова кришка кріпиться за допомогою чотирьох гвинтів. Втім два з них закриті наліпкою, тож виробник не передбачає самостійний розбір накопичувача користувачем. Це й не дивно, враховуючи, що ASUS TUF Gaming AS1000 пропонується як вже готове рішення.

За загальними габаритами портативного накопичувача нескладно здогадатись, що всередині корпусу початково встановлений накопичувач M.2 формату 2280 місткістю 1 ТБ. Безпосередньо модель SSD не є принциповою. Вочевидь це накопичувач M.2 з інтерфейсом PCI-E, який без проблем забезпечує максимальну швидкість передачі даних у 1050 МБ/c, що заявлена для ASUS TUF Gaming AS1000.

Згідно з наявними відомостями, у такому випадку використовується M.2 PCI-E 3.0 на основі контролера Phison PS5013-E13 та флеш-мікросхем 3D TLC.

TUF GAMING AS1000 conector

На нижньому торці розміщений роз’єм USB Type-C. Як ми зазначали, комплектний кабель має довжину 40 см, що можливо надмірно при підключенні накопичувача до ноутбука, а от у випадку з десктопами збільшена довжина може бути доречною, особливо коли швидкісний порт USB Type-C 3.2 Gen 2 розташований на інтерфейсній панелі материнської плати, а не виведений на стінку корпуса.

TUF GAMING AS1000 LED-indicator

Ближче до протилежної сторони верхньої панелі розташований індикатор активності накопичувача. Невеличкий білий світлодіод постійно горить при підключенні й пульсує під час безпосереднього звернення до SSD.

Огляд портативного накопичувача ASUS TUF Gaming AS1000 1 ТБ: металева міць

ASUS TUF Gaming AS1000 сумісний з широким асортиментом платформ. Накопичувач можна використовувати з мобільними пристроями, ноутбуками, настільними системами, а також ігровими консолями. Додатковий швидкісний накопичувач може бути корисним для різних задач.

Для моніторингу стану зовнішнього SSD виробник рекомендує використовувати фірмову утиліту TUF SSD Dashboard. У застосунку є можливість перевірити параметри S.M.A.R.T., час роботи, поточний знос накопичувача та інші показники. До того ж передбачена опція Secure Erase для повної очищення накопичувача.

Корисним бонусом для власників ASUS TUF Gaming AS1000 може стати ліцензія на утиліту для резервування NTI Backup Now EZ, яка окремо зараз обійдеться у $30. Програма дозволяє зручно налаштувати алгоритми та періодичність збереження необхідних даних. За необхідності також можна використовувати шифрування та компресію даних.

Продуктивність

Враховуючи конфігурацію накопичувача, а також інтерфейс підключення, ще до початку практичних тестів можливостей портативного SSD, в нас не було сумнівів на рахунок того, що ASUS TUF Gaming AS1000 в “синтетиці” продемонструє заявлені показники. Навіть базові M.2 PCI-E 3.0 x4 здатні забезпечити значно більші швидкісні значення, тому обмежувачем тут буде лише інтерфейс USB 3.2 Gen 2 (10 Гб/c).

Огляд портативного накопичувача ASUS TUF Gaming AS1000 1 ТБ: металева міць

Певний вплив на показники може мати тестова платформа. Під час тестування накопичувача ми використовували ноутбук ROG Zephyrus M16 2023.

Перші заміри у CrystalDiskMark демонструють, що накопичувач на піку може досягати трансферів у 1050 МБ/c при читанні та 990 МБ/c при запису даних.

Утиліти AS SSD Benchmark та Anvil’s Storage Utilities дещо скромніші в оцінках пікових значень – 850–950 МБ/c.

Огляд портативного накопичувача ASUS TUF Gaming AS1000 1 ТБ: металева міць

ATTO Disk Benchmark реєструє максимальні 1000 МБ/c на читанні та 940 МБ/c при запису, причому на такі швидкості накопичувач виходить при передачі блоків місткістю від 512 КБ.

Огляд портативного накопичувача ASUS TUF Gaming AS1000 1 ТБ: металева міць

Результати підтеста Data Drive Benchmark з пакета PCMark 10 також досить типові для портативних накопичувачів цього класу.

Цікавіше спостерігати, яким чином ASUS TUF Gaming AS1000 поводиться під час практичного завдання, а саме копіюванні фрагментів відео загальною місткістю 100 ГБ з системного диска ноутбука на портативний накопичувач.

Огляд портативного накопичувача ASUS TUF Gaming AS1000 1 ТБ: металева міць

Згідно з показниками, фактична швидкість запису після старту і зберігання третини файлів трималась на рівні 640 МБ/c.

Огляд портативного накопичувача ASUS TUF Gaming AS1000 1 ТБ: металева міць

І що показово, такий темп накопичувач витримував під час запису всіх 100 ГБ. Для досягнення таких показників вочевидь використовується SLC-кешування, а місткість такого буфера складає третину від вільного місця на SSD. Це дуже хороші умови для портативного накопичувача, особливо якщо основна модель використання такого пристрою передбачає часте зберігання файлів значної місткості.

Нагрів

Ми також перевірили температурний режим роботи ASUS TUF Gaming AS1000. Не дивлячись на те, що при підключенні по USB на внутрішній SSD не створюється максимальне навантаження, додаткове охолодження не буде зайвим, враховуючи обмежений внутрішній простір накопичувача. У цьому випадку розробники максимально ефективно використали конструктивну особливість відносно масивного корпусу з алюмінієвого сплаву.

Через велику термопрокладку панель кейса контактує безпосередньо з елементами M.2-накопичувача, відводячи тепло від контролера та мікросхем флеш-пам’яті. У підсумку вся конструкція кейса залучена у якості теплорозсіювача.

Огляд портативного накопичувача ASUS TUF Gaming AS1000 1 ТБ: металева міць

У стані спокою накопичувача утиліта CrystalDiskInfo реєструє нагрів ASUS TUF Gaming AS1000 до 31° C.

Огляд портативного накопичувача ASUS TUF Gaming AS1000 1 ТБ: металева міць

Після інтенсивного навантаження із записом даних температура підвищувалась лише до 37° C. Тут можна було б припустити не зовсім коректну інтерпретацію утилітою внутрішніх показників SSD, втім корпус накопичувача дійсно залишався ледь теплим на дотик. А це вже фактичний показник того, що реалізована ідея з корпусом-радіатором працює.

Ціна

ASUS TUF GAMING AS1000 1 ТБ вже з’являються у продажі в Україні. Поточна роздрібна ціна накопичувача складає 4329 грн. Втім, попри недавній анонс пристрою, вже можна натрапити на більш доступні акційні пропозиції.

На випадок, якщо у вас вже є M.2-накопичувач, який було б непогано переобладнати у портативний SSD, виробник пропонує ідентичну USB-кишеню – Asus TUF Gaming A1. Такий алюмінієвий бокс дозволяє використовувати M.2-накопичувачі з інтерфейсами PCI-E/SATA місткістю до 2 ТБ. Поточна вартість кишені – близько 2000 грн.