Сьогодні у нас в редакції на тестуванні роутер ASUS RT-AX53U, на коробку якого виробник наніс горду позначку Smart Wi-Fi 6. І якщо з Wi-Fi 6 на сьогодні вже все зрозуміло — треба брати — то в чому саме цей роутер smart і чим ще, крім підтримки новітнього бездротового протоколу, може похвалитися, ми з вами зараз і дізнаємося.

Але для тих, хто ще не стикався з поняттям «Wi-Fi 6», спочатку трошки теорії.

Що таке Wi-Fi 6?

Технологія Wi-Fi існує ще з кінця 90-х років, але цілком зрозуміло, що, як і у випадку з будь-якими іншими технологіями, її розвиток не стоїть на місці. Сам термін Wi-Fi належить до групи протоколів бездротових мереж, заснованих на стандарті IEEE 802.11.

Різні ревізії (покоління) протоколу отримували відповідні буквені індекси, на кшталт IEEE 802.11b або IEEE 802.11g. Таблиця трьох останніх досягнень Wi-Fi Alliance виглядає приблизно так:

Покоління Стандарт Частота Швидкість Рік
Wi-Fi 4 802.11n 2,4/5 ГГц 72–600 Мбіт/с 2009
Wi-Fi 5 802.11ac 5 ГГц 433–6933 Мбіт/с 2014
Wi-Fi 6 802.11ax 2,4/5 ГГц 600–9608 Мбіт/с 2019

Як можна зрозуміти з таблиці, приблизно кожні 5 років можливості бездротової передачі даних за протоколом Wi-Fi помітно збільшуються, в літері індексу протоколу з’являються нові позначення, а для нас, звичайних користувачів, придумали комерційні назви – Wi-Fi 4, Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 і так далі — на перспективу.

Відповідно, купуючи ноутбук або смартфон, у технічних параметрах якого вказана підтримка Wi-Fi 6, ви можете бути впевнені, що в сенсі швидкості бездротового з’єднання ваш пристрій вичавить максимум з роутера з відповідними можливостями.

Протоколу новішого, ніж Wi-Fi 6, на цей час не існує, тому відповідне маркування на коробці ASUS RT-AX53U однозначно говорить нам про те, що це роутер останнього покоління (насправді взагалі 2021 випуску) і, за задумом, повинен прискорити домашню бездротову мережу максимально — адже ми цього варті.

Розпакування ASUS RT-AX53U

Коробка в стилі «золото на чорному», за задумом, повинна справляти враження солідності, але за цією непотрібною мішурою можна побачити кілька важливих моментів: підтримку Wi-Fi 6, наявність 4 мережевих портів, 1 порту USB з можливістю підключення 3G/4G-модему та 3 роки гарантії від виробника.

Усередині коробки, як правило, мінімум необхідного: документація, блок живлення, LAN-кабель і власне роутер. Майте на увазі, що антени хоч і можуть змінювати кут щодо корпусу роутера, але все ж таки незнімні, а внутрішня перегородка в коробці досить «вигадлива», тому виймайте роутер уважно — є шанс пошкодити одну з антен ще на цьому етапі.

Взагалі, ця тема з поворотно-похилими антенами, на думку автора цих рядків, є атавізмом. 15 років тому ще можна було намагатися досягти максимальної продуктивності, дбайливо нахиляючи антену на роутері точнісінько на такий самий кут, що й антену Wi-Fi модуля, який стирчав із задньої панелі системного блоку ПК. Але сьогодні, коли основна маса споживання сигналу Wi-Fi припадає на ноутбуки, планшети та смартфони, які змінюють становище у просторі чи не щохвилини, щось там прискорювати нахилом антени просто безглуздо, вам не здається?

У результаті отримуємо ось ці чотири штуки, що стирчать, обтягнуті чорним пластиком, які цілком могли б бути приховані всередині монолітного корпусу з того ж пластику, але більш естетично і без ризику випадково відламати одну-дві, наприклад, впустивши роутер на підлогу. Але досить бурчати, нумо вмикати та перевіряти, що вміє ASUS RT-AX53U і чи вартий він уваги.

Перше налаштування ASUS RT-AX53U

Найпростіший і найшвидший спосіб під’єднати роутер до провайдера і через хвилину вже почати користуватися — це фірмовий застосунок, що має назву — сюрприз! — ASUS Router. Завантажити його можна абсолютно безплатно як з App Store, так і з Play Market. Щоб не шукати вручну, можна просканувати камерою смартфона QR на коробці. Такий підхід вже давно став добрим тоном, і в ASUS його дотримуються.

Підключаємо кабель провайдера в порт WAN (його традиційно виділено синім кольором) та подаємо живлення. Запускаємо програму, натискаємо пункт «Налаштування», потім вибираємо, до якого сімейства відноситься RT-AX53U (спойлер: до верхнього) і в налаштуваннях смартфона підключаємося до незахищеної мережі з промовистим словом «ASUS» в назві.

Програма знайде роутер, автоматично визначить параметри провайдера (тут можна внести корективи у разі потреби) та запропонує створити мережу Wi-Fi. За замовчуванням створюються дві окремі мережі діапазонів 2,4 ГГц і 5 ГГц з різними назвами. Іноді такий підхід виправданий, але здебільшого марний і лише заважає оптимізації взаємозв’язку між домашніми пристроями «розумного будинку».

Щоб створити єдину мережу, яка працює одразу у двох діапазонах, на цьому етапі дайте їм однакові імена та задайте однакові паролі. Цього буде достатньо, щоб, наприклад, розумна колонка, що використовує діапазон 5 ГГц та лампочка Xiaomi, що використовує 2,4 ГГц, змогли спілкуватися без додаткових хитрощів та перешкод.

Далі залишається задати логін та пароль адміністратора (ніяких більше admin/admin за замовчуванням) і почекати з пів хвилини, поки програма не запропонує під’єднатися до новоствореної мережі. На цьому базове налаштування завершено. Можете підключати усі свої пристрої.

Базові можливості ASUS RT-AX53U

Ми маємо справу з ASUS, а це означає, що на борту роутера прошивка ASUSWRT, яка стала стандартом для пристроїв компанії. Це і добре, і погано водночас. Добре, оскільки якщо у вас останнім 10 років був хоч один роутер ASUS, ви точно знаєте, де і що заховано у звичному інтерфейсі. Погано, оскільки справжню стабільність кожен новий пристрій ASUS набуває через 3-4 оновлення.

Говорити в огляді про стандартні функції, на кшталт вказівки налаштувань DNS, перенаправлення портів або прив’язки локальних IP-адрес до MAC-адрес пристроїв — безглуздо. Ці базові речі є буквально у всіх мережевих пристроях, тому не затримуватимемося на них. Натомість протестуємо роутер у звичайних умовах, у яких перебуває більшість пересічних користувачів, а також розглянемо деякі додаткові «зручності», якими компанія ASUS наділила цей екземпляр.

Умови тестування повторюють згадані в одному з попередніх оглядів: 120 квадратних метрів, поділених на 2 поверхи, і приблизно 30 пристроїв, серед яких три екземпляри Apple TV 4/4K, смартфони, планшети, ноутбуки та різна периферія, на кшталт охоронної системи та різноманітного заліза для “розумного будинку”. Звичайно, комусь можуть здатися цікавими результати стерильних вимірів, але ми тут живі люди та хочемо відповіді на одне запитання: чи покращиться наш досвід і враження за наші гроші?

Коротка відповідь: так. Навіть такий примітивний тест, як «під’єднали роутер на першому поверсі й пішли в далекий кінець другого», показав результат у 570 Мбіт/с на iPhone XS – не найновішому та топовому зі смартфонів Apple. MacBook Pro у тій же точці показав не менш дивовижні 633 Мбіт/с. І це за рівня сигналу 58% — непогано, дуже непогано! Виникли навіть певні думки про те, чи така вже необхідна на цій площі MESH-система, якщо один самостійний роутер здатний на таке?

Другий тест був теж звичним: одночасно на трьох Apple TV запустили контент у 4K HDR, при цьому на одній із приставок зі звуковою доріжкою в Dolby Atmos, а з двох ноутбуків ініціювали створення резервних копій Time Machine на Raspberry Pi із зовнішнім HDD в USB-кишені. Жодних проблем для глядачів не виникло, на всіх трьох приставках до картинки та звуку нарікань не було.

А якщо з базовою функціональністю питань немає, копаймо глибше.

Додаткові можливості ASUS RT-AX53U

Набір функцій RT-AX53U досить великий. Якісь із них, скажімо так, «однокнопкові», інші навпаки — вимагають певних знань і недосвідченому користувачеві краще туди не лізти. Логічно, що компанія ASUS постаралася зробити заводські налаштування оптимальними для більшості ситуацій, тому для більшості користувачів буде достатньо мобільного застосунку та його можливостей.

Але хоч би яким розвиненим був фірмовий застосунок для iOS або Android, всі можливості роутера (точніше, його прошивки) розкриваються лише через вебінтерфейс. Його й досліджуватимемо. Причому звертати увагу на опції, що відрізняються від стандартного поняття «роутер», тобто від простої роздачі мережі клієнтським пристроям.

Застосунки USB

Офіційний сайт продукту стверджує, що користувачам доступні такі способи використання USB-порту. Список вражає:

Огляд ASUS RT-AX53U: Wi-Fi 6 не за всі гроші

Майже все заявлене працює так, як очікується. Але не без нюансів.

По-перше, хоча в документації ASUS сказано, що зовнішньому USB-диску може знадобитися додаткове живлення, тести з зовнішніми HDD демонструють, що це саме додаткове живлення знадобиться обов’язково. Жоден із зовнішніх HDD WD Elements Portable не “завівся”, хоча ці диски здатні працювати, здається, навіть від кавоварки.

Проблема в тому, що у дисків цього класу підключення додаткового живлення просто не передбачено, а це означає, що власникам цілого класу пристроїв тут нічого ловити. При цьому від USB-порту Mesh-системи ASUS ZenWiFi AX ці диски функціонують на 100%.

Огляд ASUS RT-AX53U: Wi-Fi 6 не за всі гроші

До речі, про MESH-системи: даний роутер аж ніяк не підтримує цю технологію, хоча компанія ASUS славиться тим, що безліч її «звичайних» роутерів можна об’єднувати в повноцінні MESH-мережі, якщо на це виникне потреба. Але не цього разу.

Центр серверів

Заглибившись на ще один рівень, можна активувати різні типи файлових серверів — iTunes, Samba і FTP. Перший практично марний в епоху повсюдних стрімінгових сервісів, оскільки набагато простіше оформити передплату Apple Music, YouTube Music або Spotify і носити всю музику з собою на всіх своїх пристроях, ніж городити город із завантаженням піратських MP3-файлів для прослуховування їх з роутера в локальній мережі.

А ось Samba та FTP мають право на існування та організувати за їх допомогою примітивний файловий сервер цілком можливо.

Глибоке розчарування чекає на користувачів десктопної техніки Apple: попри запевнення, що роутер підтримує технологію аварійного резервування Time Machine, насправді це не так. Пункт меню з активацією сервісу просто відсутній. При цьому та сама MESH-система ASUS ZenWiFi AX, що вже згадувалась, виступає в ролі Time Capsule практично без нарікань.

Alexa та IFTTT

Приставка «Smart» у маркетингових матеріалах відноситься, судячи за все, саме до цих заявлених можливостей RT-AX53U. Але заявити — не означає зробити, тому тут також на користувачів чекає деяка частка розчарування.

Огляд ASUS RT-AX53U: Wi-Fi 6 не за всі гроші

Можливо, є певна зручність у тому, щоб попросити голосового помічника перевірити наявність оновлень прошивки для роутера або поставити на паузу доступ до зовнішньої мережі. Процес підключення роутера до серверів Amazon досить простий і не повинен особливо утруднити когось.

Огляд ASUS RT-AX53U: Wi-Fi 6 не за всі гроші

Складніше із заявленою підтримкою сервісу автоматизації IFTTT. Її просто немає, попри твердження виробника. Тому прив’язати якісь дії з роутером до тригерів IFTTT (а їх можуть бути сотні залежно від вашого парку «заліза» та сервісів, що використовуються) у вас не вийде. Як тут не написати про вже неодноразово згадувану MESH-систему ASUS ZenWiFi AX, де зв’язка з IFTTT працює справно і безвідмовно.

VPN та Instant Guard

Ось тут потрібно віддати належне компанії ASUS, яка вбудувала у роутер підтримку одразу трьох типів VPN: PPTP, OpenVPN та IPSec. Причому у всіх трьох типах віртуальних приватних мереж RT-AX53U може бути як клієнтом, так і сервером. Це надає небувалу гнучкість налаштувань та можливостей тим користувачам, які розуміють, що роблять.

Огляд ASUS RT-AX53U: Wi-Fi 6 не за всі гроші

Окремо хочеться зупинитись на такій речі, як Instant Guard. Для тих, хто ще не мав роутера ASUS з підтримкою цієї функції, пояснимо: Instant Guard — це така «міні-VPN». Її єдина функція — з’єднати ваш смартфон із встановленим на ньому відповідним мобільним додатком та ваш роутер у захищену мережу натисканням однієї кнопки.

Працює дуже просто. Активуєте функцію в роутері, встановлюєте програму ASUS Instant Guard з App Store або Play Market, запускаєте та натискаєте кнопку «Connect». Це все, весь трафік із вашого смартфона йде через роутер у вас вдома.

Огляд ASUS RT-AX53U: Wi-Fi 6 не за всі гроші

Як і будь-яке single button рішення, програма Instant Guard (принаймні на iOS) незнайома з поняттям «reconnect», тому для чутливих даних використовувати його не рекомендується — провал у покритті стільникового оператора і подальше підключення до мережі 3G/4G залишать ваш трафік навіть без цього примітивного захисту.

Режими роботи

У цьому розділі чітко видно різницю між можливостями мобільного застосунку ASUS Router та вебінтерфейсом ASUSWRT. Якщо на смартфоні ви можете перемикати RT-AX53U тільки з режиму маршрутизатора в режим точки доступу, через вебінтерфейс можна також активувати режим ретранслятора або Media Bridge.

Огляд ASUS RT-AX53U: Wi-Fi 6 не за всі гроші

При цьому слід пам’ятати, що в режимі ретранслятора (фактично, «подовжувача» сигналу Wi-Fi) втрати у швидкості будуть дуже помітними, оскільки підтримки MESH-мереж, як згадувалося раніше, тут немає.

Сухі цифри та зовнішній вигляд

Характеристика Значення
Модель RT-AX53U
Стандарти мережі IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g,, WiFi 4 (802.11n), WiFi 5 (802.11ac), WiFi 6 (802.11ax), IPv4, IPv6
Антени Ex-antennas*4
Схема MIMO 2,4 ГГц 2 × 2 / 5 ГГц 2 × 2
Засоби прискорення OFDMA, Beamforming
Порти Gigabit WAN x 1 / Gigabit LAN x 3 / USB x 1
Рекомендована ціна в Україні 1 999 грн

Повні технічні характеристики пристрою можна подивитись за посиланням.

Для кого підійде ASUS RT-AX53U

Виходячи з усього викладеного вище, можна зробити висновки, що ASUS RT-AX53U підійде в першу чергу для тих, кому потрібен швидкий Wi-Fi на відносно невеликій площі. До решти заявлених можливостей даного роутера, як реальним, так і уявним, слід відноситися як до приємного бонусу. Втім, якщо підтримка Time Machine вам критична, доведеться пошукати іншу модель.

Інші користувачі можуть легко пережити розбіжності між заявленими та реальними додатковими можливостями. Особливо якщо зважити на те, що більшість роздрібних мереж в Україні продає цю модель за ціною 1999,00 грн. А велика гнучкість в налаштуваннях і наявність Wi-Fi 6 з лишком переважує недоліки у вигляді відсутньої підтримки MESH-мереж або IFTTT.