Огляд ігрового 4K-монітора ASUS ROG Strix XG27UCG
В ігрових моніторах роздільна здатність 4K зустрічається нечасто навіть на великих, за 30 дюймів, діагоналях – на менших й поготів. Але є й такі моделі – наприклад, 27-дюймова ASUS ROG Strix XG27UCG з 4K-панеллю і частотою оновлення 160 Гц.
Характеристики ASUS ROG Strix XG27UCG
Діагональ | 27” |
Кривина | ні |
Співвідношення сторін | 16:9 |
Тип екрана | Fast IPS |
Роздільна здатність | 3840×2160 |
Крок пікселя | 0,155 мм (163 PPI) |
Частота оновлення | 160 Гц (4K), 320 Гц (Full HD) |
Колірне охоплення | Розширене, 130% sRGB |
Яскравість | 400 кд/м² |
Контраст | 1000:1 |
Настінне кріплення | VESA 100x100 |
Регулювання | нахил вперед-назад, зміна висоти, поворот вліво-вправо, портретний режим |
Роз’єми | 1× DisplayPort 1.4, 1× HDMI 2.1, 1× USB-C (DP Alt Mode), аудіо мініджек |
Додаткова функціональність | USB-C Power Delivery (15W), AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-SYNC (сумісність), штативне гніздо, підсвічування Aura Sync |
Габарити (разом з підставкою), Ш×В×Г | 614 × 510 × 219 мм |
Вага | 6,6 кг |
Ціна в Україні | 26,899 грн |
Дизайн
Монітор має добре знайомий по інших моделях у лінійці ROG Strix вигляд: матовий корпус приємного графітового кольору з впізнаваним візерунком на задній панелі.
Втім, на відміну від, скажімо, XG259CMS або XG27ACS, у цієї моделі є RGB-підсвічування логотипа Republic of Gamers, яке виробник останнім часом робив просто рельєфним візерунком. Якщо ж підсвічування для вас - "занадто", у вимкненому стані лого просто сріблясте і майже дзеркальне.
Навколо екрана є тонка "невидима" рамка, що ховається під захисним склом — разом з тонкою лінією бічної грані корпусу зображення зверху та по боках обрамляє рамка шириною 9 мм.
Підставка компактна, ніяких широко розставлених "лап" у вигляді літери V. Під екраном у ній є заглиблення для смартфона — у випадку, якщо він підтримує горизонтальний режим Always-On Display, це може бути зручно.
Ніжка має всі необхідні ступені свободи — регулювання екрана по висоті (хід 120 мм), повороти вліво-вправо (+45° ~ -45°), нахил вперед-назад (+20° ~ -5°) та перехід у портретний режим (як за годинниковою стрілкою, так і проти). Нагорі у неї можна побачити штативне гніздо — стримери таке рішення мають оцінити.
Усі відеороз’єми розташовані в невеличкій ніші під кріпленням підставки: це DisplayPort 1.4, HDMI 2.1 та USB Type-C — останній також підтримує заряджання під’єднаного пристрою (на жаль, лише 15 Вт, тобто це рішення для підключення смартфона, а не ноутбука).
Також тут можна знайти роз’єм для дротових навушників, а от USB-концентратор в ASUS ROG Strix XG27UCG відсутній. Аби приховати підключені кабелі, нішу можна закрити декоративною кришкою.
Блок живлення у цієї моделі зовнішній.
Меню
ASUS ROG Strix XG27UCG керується за допомогою трьох апаратних кнопок та 5-позиційного джойстика, що розташовані в правому нижньому куті на задній панелі. На дві кнопки можна призначити користувацькі функції в системному меню (за замовчуванням це виклик ігрового меню GamePlus та меню відеорежимів GameVisual), натискання або відхилення джойстика викликає головне меню — "швидкого" меню з головними функціями у цієї моделі немає.
Першим пунктом іде ігровий розділ — у ньому можна налаштувати ступінь овердрайву, активувати змінну частоту оновлення, обрати відеорежим у меню GameVisual, отримати доступ до ігрових параметрів у GamePlus (наприклад, увімкнути відображення частоти кадрів і навіть графік її зміни з часом) та налаштувати ELMB (Extreme Low Motion Blur).
Меню Image містить традиційні налаштування зображення — яскравість, контрастність, фільтр синього кольору у підсвічуванні, динамічний контраст тощо. У наступному меню, Color, можна змінити колірну температуру, гамму, насиченість кольорів та обрати один з трьох варіантів колірного простору.
Меню Input Select дозволяє вручну перейти на інший відеовхід, а Lighting Effect – налаштувати поведінку підсвічування. У MyFavorite можна змінити функції "гарячих клавіш", а в System Setup містяться системні налаштування — мова та поведінка екранного меню (українська локалізація присутня), рівень гучності навушників (власних динаміків у монітора немає), скидання всіх налаштувань на заводські параметри тощо.
Функціональність
Як і в деяких інших моделях ROG Strix, що були у нас на огляді, в ASUS ROG Strix XG27UCG використовується панель, виготовлена за технологією Fast IPS. Вона характеризується значно меншим часом реакції, ніж звичайна IPS, і за цим параметром вже наближається до ігрових TN-панелей — так, виробник зазначає час реакції на рівні 1 мс (GtG).
Знов-таки зазначимо, що назва Fast IPS має скоріше маркетингове забарвлення, і принаймні за офіційним описом не відрізняється від аналогічних панелей в інших виробників, що мають назву Rapid IPS.
Діагональ екрана 27 дюймів, роздільна здатність 3840×2160 точок. Щільність пікселів становить 163 PPI, розмір точки – лише 0,155 мм. Зображення виглядає щільним, окремі пікселі розгледіти з типової відстані від монітора практично неможливо навіть користувачам з дуже гострим зором.
Щодо частоти оновлення, ASUS ROG Strix XG27UCG має два режими роботи: 160 Гц за роздільної здатності 4K та підвищена до 320 Гц – у режимі Full HD. Монітор підтримує технологію адаптивної частоти AMD FreeSync Premium та сумісний з NVIDIA G-Sync.
Яскравість в цьому моніторі регулюється за допомогою зміни сили струму, ШІМ не використовується на всьому діапазоні яскравості, тож мерехтіння екрана у звичайному режимі у ньому немає.
Як і в деяких інших ігрових моделях, тут є можливість підвищення чіткості в динамічних сценах шляхом відключення підсвічування "через кадр" (пункт ELMB в ігрових налаштуваннях). Це значною мірою знижує максимальну яскравість та призводить до мерехтіння екрана (ледь відчутного на високих частотах оновлення), проте повністю усуває розмиття зображення в динаміці та шлейфи за об’єктами, що швидко рухаються.
ELMB несумісний з технологіями адаптивної частоти й може використовуватися лише на фіксованих частотах оновлення — але в цьому моніторі також додатково є ще одна власна технологія ASUS — ELMB SYNC, яку можна активувати заразом з AMD FreeSync Premium або NVIDIA G-Sync.
За умови підключення через USB-C керувати монітором можна за допомогою утиліти DisplayWidget Center - вона дублює всі основні налаштування екранного меню, при цьому може бути зручнішою у використанні.
Якість зображення ASUS ROG Strix XG27UCG
Покриття екрана напівматове – воно має вигляд матового, якщо дивитися на нього прямо, і майже глянсового при погляді збоку. Таке рішення дозволяє практично повністю позбутися паразитних відображень об’єктів за користувачем і при цьому не отримати "кристалічний ефект" – ледь помітну зернистість на однотонних ділянках зображення.
Виробник вказує час реакції панелі на рівні 1 мс (GtG). Це дуже добрий показник і головна перевага технології Fast IPS, що виявляється значно швидшою за традиційні IPS-панелі (у яких офіційний час реакції зазвичай не нижчий за 4 мс).
В налаштуваннях є можливість розгону панелі через OSD — пункт Variable OD в ігровому меню. Цей параметр має 20 рівнів інтенсивності й можливість повного вимкнення. Зазначимо, що навіть без овердрайву чіткість зображення в динаміці є дуже високою – розмиття об’єктів, що швидко рухаються, майже непомітне як на 160 Гц в 4K, так і на 320 Гц у Full HD (активація підвищеної частоти оновлення – пункт Frame Rate Boost в ігровому розділі).
Овердрайв має мінімальний вплив – його робота стає хоч якось помітною лише після десятого рівня розгону, але різниця навіть між максимальним розгоном і його повною відсутністю незначна. Артефакти розгону у вигляді темних шлейфів за об’єктами, що швидко рухаються екраном, з’являються лише на максимальному овердрайві, тому цей параметр можна спокійно виставляти у значення до 19 включно.
В цілому, як і в іншої моделі з панеллю Fast IPS - XG259CMS, швидкісні показники ASUS ROG Strix XG27UCG просто чудові, за цим параметром монітор практично не поступається ігровим TN-моделям.
Рівномірність чорного майже ідеальна: у темній кімнаті на чорному фоні розгледіти світліші плями неможливо навіть на максимальній яскравості.
Glow-ефект традиційно для IPS досить сильний: якщо дивитись на екран збоку та зверху, у чорного фона з’являється відчутне світіння, і в цілому зображення стає сірішим.
Стосовно кутів огляду, вони також типові як для IPS-панелі. При погляді збоку яскравість знижується досить сильно, і зображення відчутно "теплішає"; при відхиленні по вертикалі зміни колірної температури немає, а яскравість залишається майже такою самою. Контрастність та насиченість майже не знижуються при погляді з будь-якого боку.
При першому включенні встановлюється екорежим, якщо від нього відмовитися, система включає режим GameVisual — Racing. З нього й почнемо.
Як і у XG259CMS свого часу, в ASUS ROG Strix XG27UCG офіційно заявлене розширене колірне охоплення і присутній вибір колірного простору з трьох варіантів – sRGB, DCI-P3 або повне колірне охоплення панелі (Wide Gamut). Але на відміну від попередньої моделі, тут ми бачимо, що охоплення дійсно ширше за стандартний простір sRGB.
Так, у режимі Wide Gamut колірне охоплення становить 94% DCI-P3 (88% Adobe RGB), у DCI-P3 воно мінімально зменшується у "червоній зоні" – до 93% DCI-P3, і в sRGB досить точно обмежується до розмірів цього простору: 98% sRGB, 79% DCI-P3.
Колірне охоплення, Wide Gamut - DCI-P3 - sRGB:
Точність кольоровідтворення, на подив, найкраща у режимі Wide Gamut – тут вона практично ідеальна, максимальне значення ΔE = 1,63, середнє – лише 0,69.
У режимах sRGB та DCI-P3 результат трохи гірший, але зовсім не принципово – у них середнє значення ΔE в районі одиниці. Нагадаємо, вважається, що пересічний користувач може помітити різницю між еталонним кольором та тим, як його показує монітор, якщо цей параметр для нього перевищує 3.
Найнижча яскравість доволі висока – 72 кд/м². За такої яскравості можна з комфортом грати або працювати за умови хоча б слабкого фонового освітлення кімнати, але у темряві екран здаватиметься занадто яскравим навіть на "нулі". Максимальна яскравість 440 кд/м², максимальний статичний контраст 930:1 – в цілому непогані показники як для IPS-панелі, що досить точно відповідають заявленим характеристикам.
Колірна температура в ASUS ROG Strix XG27UCG регулюється як у професійній моделі – вибором одного з семи режимів, назви яких показують значення цього параметра. Причому на відміну від інших моніторів, не орієнтованих на роботу з графікою, в яких реальні значення виходять вищими за заявлені, у цієї моделі все на подив дуже точно: мінімальні відхилення спостерігаються буквально на двох значеннях цього параметру.
У монітора є налаштування гамми, причому, як і з температурою, доступно набагато більше варіантів, ніж зазвичай в ігрових моделях. Користувач може обирати серед цілих 5 шаблонів гамми, від 1,8 до 2,6: у перших двох вона ідеально відповідає заявленому значенню, починаючи з 2,2, реальна гамма мінімально вища за обраний режим.
Рівномірність колірної температури прийнятна: максимальне відхилення ΔE у різних зонах екрана становить 4. А от рівномірність білого поля дуже добра: різниця між найяскравішою зоною (центр) і найтемнішою (верхня частина) становить лише 8% - як на ігрову модель, не призначену для роботи з графікою, це практично ідеально.
У режимі sRGB відключається більшість ручних налаштувань, але, на щастя, не яскравість – вона встановлюється у 65%, тобто 135 кд/м² - типове значення для роботи в умовах офісного освітлення. Контрастність при цьому знижується до 730:1, колірна температура точно відповідає стандартному значенню 6500K, значення гамми становить 2,3.
Колірне охоплення, зрозуміло, встановлюється у значення sRGB, точність кольоровідтворення при цьому мінімально відрізняється від згаданої вище комбінації режиму GameVisual Racing та обраного у пункті Display Color Space варіанту sRGB: максимальне значення ΔE становить 1,53, середнє – 0,9.
Інші відеорежими GameVisual відрізняються базовими налаштуваннями яскравості, контрасту, насиченості кольорів, гамми тощо. Трохи осторонь тут стоїть режим MOBA, в якому від усієї колірної гамми залишаються лише зелений та червоний кольори, та режим Night Vision, в якому імітується зображення у пристрої нічного бачення. В цілому, основним режимом ми б радили використовувати Racing як такий, що пропонує найякісніше зображення, а на інші перемикатися для специфічних задач.
Візуально порівняти між собою режими GameVisual можна у наступній галереї.