Прихильникам дорогих ігрових лептопів доволі складно догодити, адже конкуренція в цій категорії вже встигла розбестити покупців. Й витрачаючи чималі гроші на лептоп, навряд покупець не буде придивлятися до найменших дрібничок, на які не звернув би увагу користувач простіших варіантів. Компромісів тут не має бути. До того ж виробнику бажано чимось здивувати потенційного власника, бо, знову-таки, конкуренти знають свою справу. В сьогоднішньому огляді ми розглянемо, що саме зможе запропонувати своєму власнику потужний ігровий лептоп ROG Strix SCAR 17 SE від ASUS.

Характеристики ROG Strix SCAR 17 SE

Модель ASUS ROG Strix SCAR 17 SE

(G733CX-LL071X)

Дисплей IPS, 17,3”, роздільна здатність 2560×1440, співвідношення сторін 16:9, частота 240 Гц
Процесор Intel Core i9-12950HX
Оперативна пам’ять 32 ГБ DDR5-4800
Сховище 2×1 ТБ (RAID 0)
Графіка NVIDIA GeForce 3080Ti 16 ГБ
Порти HDMI 2.1, 2×USB-A 3.2 Gen 1, USB-C 3.2 Gen 2 з підтримкою DisplayPort та Power Delivery, Thunderbolt 4, RJ-45 (2,5), 3,5 мм комбінований роз’єм
Бездротові модулі Wi-Fi 6e + Bluetooth 5.2
Камера Немає
Аудіо Акустична система з 4 динаміків та мікрофон
Клавіатура Клавіші острівного типу з RGB-підсвічуванням
Акумулятор та зарядка 90 Вт·год, основний блок живлення 330 Вт, додатковий — 100 Вт
Розміри 395×282×23,4-28,3 мм
Вага 3 кг

Комплектація ROG Strix SCAR 17 SE

З деякими автівками можна отримати незвичні аксесуари. Наприклад, у дверцятах Rolls Royce можна знайти парасольку. ROG Strix SCAR 17 SE в комплекті має ультрафіолетовий ліхтарик, до якого ми повернемося в наступному розділі. Також з лептопом є два блоки живлення (великий потужністю 330 Вт та «дорожній» — 100 Вт), базова ігрова миша ROG Strix Impact, фірмова NFC-мітка Keystone (також пізніше розповімо про неї), три змінні вставки з логотипами та рюкзак.

Комплект чималий, адже заплативши таку суму грошей, від великої коробки з лептопом дійсно приємно отримати якісь цікавинки. Але для «повного щастя» потрібно додати щонайменше ігрову гарнітуру та поверхню під маніпулятор. Навряд досвідчені гравці не мають таких, але за бажанням оновити з комп’ютером ще й всі аксесуари, компанія допоможе з фірмовими опціями.

Ультрафіолетовий ліхтарик

Одразу дамо відповідь на питання заголовка: комплектний ультрафіолетовий ліхтарик підсвічує частину верхньої кришки, на якій за його допомогою можна побачити загадку. WOW-ефект спершу вражає. Звісно, за це потрібно заплатити, хоча й вартість всієї системи вже все передбачила. Але підхід цікавий та, осмілюся сказати, новаторський.

Розгадавши загадку користувач отримає додатковий бонус. Що це, ми, певно, залишимо поза оглядом для тих читачів, які планують придбати цей лептоп. Але пов’язано це з фірмовою грою від ASUS. (До речі, виробник попереджає, що з часом малюнок буде блякнути, тому не варто відкладати квест «на потім».)

Дизайн та зручність використання

Купуючи ігровий ноутбук власник має розуміти, що балансу між величезною потужністю та мобільністю практично немає. Й хоча сучасні моделі не важать під п’ять кілограмів, ваги в них все одно забагато для далеких подорожей без болю в спині. Габарити 17-дюймового ROG Strix SCAR 17 SE складають 395×282×23,4-28,3 мм, при вазі в три кілограми. Навіть поряд з 16-дюймовим MacBook Pro, який у своїй категорії не є тендітною опцією, SCAR 17 виглядає великим. Цей недолік і є платою за круту продуктивність. І на цьому неприємні новини практично закінчуються майже не почавшись.

Лінійка Strix завжди пропонувала найкращі рішення компанії. Дизайну це також стосувалося. Й досі стосується. Вимкненим лептоп приверне увагу згаданим ультрафіолетовим сюрпризом на верхній кришці та напівпрозорою частиною топкейса, що не кожен виробник ризикує використати. Окремий помітний елемент — KeyStone, який одразу не встановлено в корпусі та його відсутність також впадає в очі.

Потім одразу згадуються змінні панелі з логотипами ROG. Один зовнішній кут топкейса має змінні панелі. Вони додають елемент кастомізації, а також дозволяють зазирнути під корпус. Ба більше, маючи окреме бажання заморочитися з індивідуальним підходом, 3D-принтер допоможе зробити власний варіант.

Підсвічування також чимало: воно є на клавіатурі, на нижній частині, у великій секції під дисплеєм та в зовнішньому логотипі на верхній кришці. Все це кастомізується, має різні ефекти та може синхронізуватися з іншими фірмовими пристроями.

І майже все це ми вже бачили на інших моделях виробника. Ігрові лептопи давно мають подібні елементи зовнішності. Та новий ROG Strix SCAR дійсно вдало все це суміщає в собі. Мінімально розчаровують хрусткі звуки відкривання дисплея та залишки відбитків рук на пластику, який частенько треба протирати. Але враховуючи загальну кількість цікавинок дизайну, все інше стає дрібницями.

Навіщо ноутбуку ультрафіолетовий ліхтарик: огляд ігрового «звіра» ROG Strix SCAR 17 SE від ASUS

Знизу на корпусі також не зовсім типове оздоблення, де є великі ніжки та чимало перфорації для циркуляції повітря, все в ігровому стилі. Триматися на місці також допомагає вага. Виробник деталізував нижню частину, доповнивши її різними написами. З увагою до таких речей тут дійсно дали додаткового простору відділу дизайну. Особисто я все це оцінив, мені сподобалося.

Та є інший момент, знову ж, суб’єктивний: під час роботи або ігор все це майже непомітне. Так, підходячи до робочого місця або просто окинувши оком лептоп, він подобається. Але звикнути до всього цього — питання днів або тижнів. А вартість чимала. Тож цілком можливо, що все швидко перестане помічатися, особливо фокус з окремим ліхтариком, який навряд користувач буде часто діставати, щоб посвітити на кришку ноута.

Навіщо ноутбуку ультрафіолетовий ліхтарик: огляд ігрового «звіра» ROG Strix SCAR 17 SE від ASUS

Мені вдалося провести з лептопом пару тижнів, за які я все ж звик до його зовнішніх елементів та згодом перестав звертати увагу на декорації. Працювати за ним все одно було неймовірно приємно. І якщо не враховувати зайву вагу (порівняно зі звичайними лептопами), то єдине, що не сподобалося в дизайні, це розташовані під дисплеєм індикатори активності. В іграх вони, звісно, не заважали, бо концентрація в такі моменти значно більша. А от під час звичайної роботи ці індикатори іноді впадали в око — коли щось блимає під екраном, навіть на фоні RGB-клавіатури, це все ж може бути неприємним моментом.

Набір портів та KeyStone

Приємним бонусом великого корпусу є можливість зручно розташувати на ньому всі необхідні порти. І тут все, як, на мій погляд, це має бути й чого не вистачає звичайним лептопам, де немає змоги все так облаштувати.

Зліва є комбінований 3,5 Jack для гарнітури та два USB-A 3.2 Gen 1. Позаду: пропрієтарний порт для потужної зарядки, RJ-45, HDMI 2.1, USB-C 3.2 Gen 2 з підтримкою DisplayPort, Power Delivery та G-SYNC, ще й Thunderbolt 4. Файно.

Навіщо ноутбуку ультрафіолетовий ліхтарик: огляд ігрового «звіра» ROG Strix SCAR 17 SE від ASUS

А з правого боку є лише слот для Keystone. Це фірмова NFC-мітка, яка може запам’ятати налаштування власника, додати Shadow Drive (шифрований розділ в накопичувачі), а при відключенні блокувати систему. Також він додає звуковий супровід та анімацію на клавіатурі при підключенні. В комплекті для нього спеціальний дармовис для зберігання.

Так, це не предмет першої необхідності для ігрового лептопа. Та й не перша його поява в ноутбуках компанії. Хоча акцент незвичний та цікавий. І так, навряд багато власників лептопів з такою міткою взагалі нею користуються. Але додаткового шарму вона беззаперечно додає.

Дисплей ROG Strix SCAR 17 SE

А ще великий ноутбук забезпечує чималим дисплеєм. Назва вже каже про його розмір — 17,3 дюйма. Його закривають відносно невеликі рамки (окрім нижньої, яка зручно «підіймає» екран для додаткового комфорту в роботі). А тримають його два великих кріплення, які чудово фіксують положення.

Матриця запропонує роздільну здатність у 2560×1440 пікселів зі співвідношенням сторін 16:9. При цьому її швидкість реакції сягає 3 мс, а частота оновлення матриці — 240 Гц. Ба більше, опція з Full HD може запропонувати 360 Гц. І так, різниця між 120/144 Гц та 240 Гц помітна та відчутна.

Навіщо ноутбуку ультрафіолетовий ліхтарик: огляд ігрового «звіра» ROG Strix SCAR 17 SE від ASUS

Налаштування IPS-матриці дозволять підправити колірну температуру, а також обрати один з восьми профілів зображення (Racing, FPS, RPG тощо). Але дефолтний є, на мій погляд, найкращим на всі випадки. При цьому дисплей дуже непогано відкалібровано й він практично не потребує додаткових налаштувань.

З підсвічуванням повний порядок. Максимальний рівень забезпечить до 330 кд/м², а мінімальний — 17. Додати б сюди ще автоматичне регулювання яскравості при звичайній роботі, це було б чудовим рішенням. Ну і, звісно, захист матриці матовий, що позбавляє від небажаних бліків під час ігор.

Маніпулятори та мультимедіа

Клавіатури лептопів ASUS — одні з моїх найулюбленіших. Компанія продовжує вдало їх допрацьовувати, що відчувається з кожною новою ітерацією. З ходом клавіші у 2 мм, клавіатура доволі тиха та комфортна. Випадкових спрацювань з нею немає, й механізм «пручається» рівно настільки, щоб не допускати подібних. Зрештою, виходить чудовий баланс як для ігор, так і звичайної роботи. Зі сліпим набором проблем немає, але на NUM-блок поглядати доводилося, адже саме його зменшено, порівняно з основною частиною клавіатури.

Навіщо ноутбуку ультрафіолетовий ліхтарик: огляд ігрового «звіра» ROG Strix SCAR 17 SE від ASUS

Окремо хочеться також зазначити додаткові програмовані клавіші над клавіатурою, та трохи виділений навігаційний блок. І, звісно, все це з окремим для кожної клавіші RGB-підсвічуванням. (А в клавішу ввімкнення так і проситься сканер відбитків пальців, але, чомусь, його виробник проігнорував. На жаль.)

Навіщо ноутбуку ультрафіолетовий ліхтарик: огляд ігрового «звіра» ROG Strix SCAR 17 SE від ASUS

Трекпад розміром 130×78 мм також правильно розміщено, щоб ним було зручно користуватися, й одночасно він не заважав під час ігор. Відключати його мені не доводилося (хоча така можливість передбачена через Fn+F10). Поверхня добре розпізнає дотик та жести, з позиціювання курсора проблем не було. Й нехай в комплекті є миша, тим користувачам, які згадують про неї лише для ігор та специфічних завдань, трекпадом буде зручно користуватися у весь інший час.

Звуком займаються два окремі твітери під екраном, яким допомагають ще два сабвуфери з виходами в нижній кришці. Всі разом вони не найгучніші, але звучать набагато ліпше більшості динаміків ігрових лептопів. Навіть відтворюючи музику на максимальній потужності, вони не псують композицію (щоправда, до моніторів їм теж далеченько), не «задихаються» і не перевантажуються. До того ж добре відіграють стереозвучання та дійсно допомагають заглибитися в гру, фільм чи створюють приємний фон для роботи.

Вебкамери, як і в більшості нових моделей ASUS, тут немає. Але є мікрофони. Вони розташовані на панелі топкейса під екраном й традиційно чують значно більше, ніж треба. Є й система шумозаглушення на базі ШІ, але навряд це все буде часто використовуватися, адже власник такого лептопа, якщо й не має зовнішнього мікрофона, то точно має гарнітуру зі значно кращим мікрофоном.

Продуктивність та ПЗ

Витративши на лептоп такі гроші, звісно, хочеться мати й відповідне «залізо». І тут ігрові моделі не мають сильно обмежувати власника. ROG Strix SCAR 17 SE має декілька варіантів комплектацій, які оснащено як процесорами Intel, так і AMD. А от графічні системи завжди представлені варіантами від NVIDIA.

Навіщо ноутбуку ультрафіолетовий ліхтарик: огляд ігрового «звіра» ROG Strix SCAR 17 SE від ASUS

Тестова модель є однією з найпотужніших з доступних опцій, маючи Intel Core i9-12950HX (8 потужних ядер/8 енергозбережних/24 потоки/до 5 ГГц) та 175-ватну NVIDIA GeForce 3080 Ti з 16 ГБ GDDR6. Разом з цим є дві планки ОЗП по 16 ГБ DDR5-4800 та два терабайтні NVMe M.2 4.0 в Raid 0. І пам’яті за потреби можна додати. До того ж підтримується Wi-Fi 6E, 2,5-гігабітне дротове з’єднання, а для бездротових аксесуарів є Bluetooth 5.2. Нічогенька комплектація.

З режимами роботи тут схожа ситуація на більшість ігрових моделей виробника, але є свої приємні доповнення. Через ARMOURY CRATE можна обрати між режимами Silent, Performance та Turbo, або задати параметри вручну (тоді до процесора дійде 65 Вт, а не 55, як в режимі Turbo), якщо власнику так зручніше. Але є додатковий вибір режимів роботи відеокарт. Standard — це MSHybrid, який перемикається між дискретним та інтегрованими чіпами в залежності від завдань, Optimized також працює за схожою схемою. Eco пояснень не потребує. Але є і Ultimate, який постійно працює через дискретне відео та має зменшувати затримку передачі зображення на дисплей. Звісно, останній потребує потужний блок живлення.

Навіщо ноутбуку ультрафіолетовий ліхтарик: огляд ігрового «звіра» ROG Strix SCAR 17 SE від ASUS

При підключеному БЖ та без оптимізаційних режимів лептоп видає разючі показники продуктивності. Це не просто потужний ноутбук для будь-яких сучасних ігор, а й портативна робоча станція для роботи з графікою, відео, віртуальними системами тощо. Й це стосується буквально всіх компонентів, де навіть накопичувач має схожі швидкісні показники з лептопами, які мають пам’ять прямо на материнській платі (що має збільшувати швидкість роботи, як-от у того самого MacBook).

Логічно, без додаткового живлення він вже не здатен показати тієї продуктивності ані в тестах, ані в іграх. Але будьмо відвертими, навряд хтось буде грати на 17-дюймовому лептопі без підключення до розетки, адже, по-перше, є дійсно відчутна втрата продуктивності в важких задачах, по-друге, навіть доволі містка батарея все одно швидко завершить процес. Важливим в такому випадку залишається той факт, що навіть зі значною втратою «сили» при роботі від батареї, для звичайної роботи та дрібних розваг (музика, фільми, браузинг, месенджери тощо) продуктивності буде повністю вистачати без помітних затримок у порівнянні з максимальними режимами роботи.

  Мережа Батарея
3DMark (TimeSpy) 13667 3819
3DMark (CPU Profile, max threads) 8860 5242
CineBench R23 (single/multi core)
1873/18991 816/11124
PCMark 10 10967 4973

Тож маючи підключений потужний блок живлення, в іграх можна отримати гарні результати показників FPS, які дозволяють не думати про можливі проблеми з комфортом, залишаючи налаштування графіки на High, Ultra тощо (ще б пак, з такою-то комплектацією). Звісно, можна «вичавити» більше кадрів зменшивши деякі налаштування, але особисто для себе я в цьому не відчув потреби. Абстрагувавшися від показників FPS та спробувавши пограти на високих налаштування при нативній роздільній здатності екрана, проблем з переважною більшістю тестових ігор не було. А дійсно чутливі до цього змагальні ігри частіше за все й без цього оптимізовані під простіші сетапи. Середні показники FPS при цьому були такі:

  • CS:GO — 300+ 
  • PUBG — 120
  • GTA V — 130
  • Shadow of the Tomb Rider — 89
  • Forza Horizon 5 — 90
  • Metro Exodus — 106
  • Cyberpunk 2077 — 64/83 (2560х1440/Full HD)

І все це стабільно навіть під час довгих ігрових сесій. Система охолодження не просто добре підтримувала температуру (наприклад, в тесті стабільності було 80-85°C, що все ж трішечки менше, ніж можна побачити в інших лептопах навіть з простішими складовими), а й дозволяла стабільно грати годину-дві без втрати в кількості кадрів. Тут охолодженням займаються не лише два вентилятори з шістьма трубками, а ще й випарна камера та рідкий метал Conductonaut Extreme (виробництва Thermal Grizzly) на обох чипах.

Навіщо ноутбуку ультрафіолетовий ліхтарик: огляд ігрового «звіра» ROG Strix SCAR 17 SE від ASUS

Інженерам вдалося напрочуд добре зберегти й температуру топкейса, адже уся робоча поверхня під час роботи якщо й нагрівається, то до стану «тепло», а не «гаряче». Можливо, влітку нагрів буде сильніше відчуватися, але зараз грати в режимі Turbo в будь-які ігри максимально комфортно. Щоправда, чотири великі отвори для відводу теплого повітря очікувано прогріють все, що є поряд із ними (шоколадку краще відкласти якомога далі, а от чашку з чаєм — навпаки).

Додатково можна похвалити рівень шуму. Так, в ігрових режимах систему дуже добре чутно навіть в сусідніх приміщеннях. Тут теж нічого нового. Але все ж для таких рівнів продуктивності та габаритів корпусу, шуму не так багато, як я очікував почути. А от в «офісному» режимі Silent ноутбук взагалі може вимикати активне охолодження й мінімізувати звук роботи системи, але час від часу вентилятори все одно вмикаються. Тож на беззвучну роботу розраховувати від ігрового лептопа все ще не треба.

Щодо ПЗ, то ROG Strix SCAR 17 SE не має принципово нових застосунків чи функцій, які б сильно відрізняли саме цю модель. Тут є перемикання режимів роботи відеочипів та Keystone, але все інше зустрічається як в ігрових, так і звичайних лептопах виробника.

Автономність ROG Strix SCAR 17 SE

Одним з найслабших місць ігрових ноутбуків все ще залишається автономність. Але справи покращуються. Новіші процесори мають енергоощадні ядра для звичайної роботи, й це помітно допомагає. Пригадайте, скільки раніше міг протриматися без розетки великий ігровий ноут — зараз цей час збільшується. Якщо не вдаватися до режимів енергоощадження, то від’єднавшися від блока живлення можна працювати з витратою приблизно 30% на годину. Для такої потужної системи це добрий показник, навіть з місткістю батареї у 90 Вт•год.

При цьому в тесті автономності з симуляцією офісної роботи (при яскравості дисплея на рівні 100 кд/м2 та з вимкненою дискретною картою) результат дуже непоганий, як для 17-дюймового ігрового лептопа — 6 годин 45 хвилин. Вже з оптимальними налаштуваннями продуктивності й ігровим тестом все набагато простіше — 56 хвилин. А якщо просто від’єднати ноут від мережі після ігор та увімкнути фільм, то за дві години перегляду на комфортних налаштуваннях звуку та яскравості дисплея, батарея втратить 33%. (Зрозуміло, що на часи відключень електроенергії це не найкраще рішення, але ж й такі відключення не будуть вічними.)

Навіщо ноутбуку ультрафіолетовий ліхтарик: огляд ігрового «звіра» ROG Strix SCAR 17 SE від ASUS

Комплектні блоки живлення мають потужність 330 та 100 Вт. Перший знадобиться для максимальних навантажень, а другий можна залишити в офісі для простіших завдань. Час повного заряджання від них складає 1 годину 40 хвилин та 2 години відповідно. Це доволі швидко, адже частіше за все навіть звичайним моделям на заряджання виділяється 2,5 години.