Вміст
З появою чипів Core 13-го покоління компанії Intel вдалось вирівняти ситуацію у сегменті десктопних чипів, повернувши увагу вибагливих користувачів, що віддають перевагу самостійній збірці системи. Процесори Raptor Lake підтримуються всіма платами з роз’ємом LGA1700, але з розширенням лінійки CPU виробник передбачив й оновлені чипсети. Без перебільшення “народними” стають материнські плати на Intel Bxxx, тож не дивно, що й цього разу до моделей на Intel B760 прикута особлива увага. Сьогодні в нас на огляді ASUS PRIME B760M-A WiFi. Останнім часом саме ця модель використовувалась як основа для тестової платформи, тож, користуючись нагодою, трішки детальніше розповімо про можливості самої плати.
Назва моделі | ASUS PRIME B760M-A WiFi |
Процесори | Intel Core 12/13-го поколінь, Pentium Gold, Celeron |
Роз’єм | LGA1700 |
Форм-фактор | m-ATX, 305×244 мм |
Чипсет | Intel B760 |
Пам’ять | 4×DIMM DDR5, до DDR5-7200+; 128 ГБ макс. |
Слоти розширення | 1×PCI-E 4.0 x16; 1×PCI-E 4.0 x16 (режим x4); 1×PCI-E 4.0 x16 (режим x1) |
Накопичувачі | 2×M.2 PCI-E 4.0 x4; 4×SATA 6 Гб/c |
Мережа | 1×2,5 GbE LAN (Realtek RTL8125); 1×Wi-Fi 6 (Intel AX201, 802.11ax, Bluetooth 5.2) |
Елементи інтерфейсної панелі | 4×USB 2.0; 2xUSB 3.2 Gen2; 2×HDMI 2.1; DisplayPort 1.4; 2×антена Wi-Fi; 3×аудіо |
Вентилятори | 4×4 піна (PWM/DC) |
Звук | Realtek ALC897 |
Орієнтовна ціна | 7200 грн (~$190) |
Комплект постачання
Плата пропонується у досить компактній картонній коробці. У комплекті з ASUS PRIME B760M-A WiFi постачається брошура з технічною інформацією, пара інтерфейсних кабелів SATA, металева заглушка на задню стінку корпуса, гвинти для кріплення M.2-накопичувачів, а також підсилювальна антена для модуля бездротового мережевого зв’язку.
Дизайн та компонування ASUS PRIME B760M-A WiFi
Плата пропонується у форматі mATX з класичними габаритами для цього форм-фактора – 244×244 мм. Модель основана на чипсеті Intel B760 та готова для роботи з чипами Intel Core 12/13-поколінь. У переліку підтримуваних процесорів не зазначені лише спеціальні редакції Core i9-12900KS та 13900KS зі збільшеним TDP.
Для ASUS PRIME B760M-A WiFi використовується контрастна візуальна комбінація з поєднанням чорної PCB та сріблястих елементів системи охолодження.
Силова підсистема плати має 10-фазну схему (9+1) з управляючим контролером ASP2100R. Для VRM використовуються MOSFET-елементи SiRA14DP та SiRA12BDP від компанії Vishay. Збірки охолоджуються за допомогою алюмінієвих радіаторних блоків. При цьому охолоджувач основної групи елементів, розташованих вздовж інтерфейсної панелі має відчутно більші габарити. Імпровізований “кожух” збільшує площу розсіювання, а відповідно й можливості для відведення тепла.
Для підключення додаткового живлення передбачений один 8-контактний конектор EPS12V. Враховуючи загальну конфігурацію силового блоку, вочевидь плата більше підійде для чипів середньо-високого класу (Core i5/i7), а відсутність у специфікації моделей з TDP у 150/253 Вт не є випадковістю.
ASUS PRIME B760M-A WiFi має чотири слоти для модулів пам’яті DDR5. Поступове зниження вартості оперативки цього стандарту незабаром зробить платформи саме з цим поколінням ОЗП передбачуваним вибором навіть для оптимальних конфігурацій. Для плати заявлена підтримка загальної місткості пам’яті до 128 ГБ, що передбачає використання чотирьох модулів по 32 ГБ. Що ж стосується можливості роботи з новими планками підвищеної місткості до 48 ГБ, то тут питання залишається відкритим. У наявній специфікації такі модулі не згадуються, та й у оновлених версіях BIOS немає такого пункту у переліку покращень. Водночас серед верифікованих комплектів зазначена певна кількість наборів з модулями 24/48 ГБ.
Що стосується заявлених режимів, то для ASUS PRIME B760M-A WiFi виробник вказує підтримку до DDR5-7200+ у режимі розгону. До цього моменту ще повернемось під час практичних експериментів. Поки ж зазначимо, що для слотів використовується кріплення Q-DIMM з односторонньою фіксацією модулів.
На платі передбачено три слоти розширення, виконані у форматі PCI-E x16. Не дивлячись на схожість габаритів, їх можливості відрізняються. Перший слот з підсилюючими металевими “обладунками” працює у режимі PCI-E 4.0 x16, використовуючи процесорні лінії PCI Express.
У цьому випадку не реалізовані можливості PCI-E 5.0, втім навіть топові актуальні відеокарти обмежені інтерфейсом PCI-E 4.0, тому тут ніяких втрат.
Два додаткові повноформатні слоти PCI-E обслуговуються чипсетом при цьому один з них працює у режиму PCI-E 4.0 x4, а інший – PCI-E 4.0 x1.
ASUS PRIME B760M-A WiFi пропонує два роз’єми M.2 для підключення швидкісних накопичувачів. У обох випадках є можливість підключити пристрою форматом до 2280 з інтерфейсом передачі даних PCI-E 4.0 x4. Для SSD, що буде підключатись до M.2_1 передбачений додатковий алюмінієвий охолоджувач, який точно не буде зайвим у випадку з продуктивними накопичувачами.
Нещодавно ми тестували Kingston KC3000 1024 ГБ, використовуючи саме плату ASUS PRIME B760M-A WiFi та відповідний порт з додатковим охолодженням. З подробицями можна ознайомитись в окремому огляді. У контексті материнської плати відмітимо, що вона дозволяє повністю розкрити потенціал SSD, а радіаторний блок допомагає тримати температурний режим без перегріву накопичувача.
Другий швидкісний порт (M.2_2) розташований у правому нижньому куті PCB. Роз’єм цілком можна використовувати для менш швидкісних накопичувачів, а якщо SSD продуктивний та відчутно нагрівається під високим навантаженням, ніщо не заважає використати додатковий оригінальний охолоджувач.
Для підключення пристроїв із SATA-інтерфейсом на платі передбачено чотири відповідних порта. Два конектори розташовані біля нижнього краю друкованої плати, ще пара – у правої грані. Останні спозиціоновані паралельно площині PCB для можливості підключення інтерфейсних кабелів навіть при використанні відеокарти з габаритною системою охолодження.
Поряд з роз’ємами для накопичувачів розташована мікросхема чипсета, яка охолоджується досить компактним радіатором. Алюмінієві модуля з відносно простою формою профілю кріпиться пластиковими фіксаторами з додатковими пружинами.
Для налагодження системи охолодження платформи, плата пропонує чотири 4-контактних роз’єми. Два з них номінально передбачені для процесорного кулера, ще пара – для підключення корпусних вентиляторів. Конфігурацію можна назвати мінімально достатньою.
З температурних сенсорів пропонується лише моніторинг показників процесора та загальне значення “Motherboard”. Датчики для визначення нагріву елементів VRM та чипсету не передбачені. В той же час фірмова утиліта та BIOS відображають температуру модулів DRAM, якщо останні підтримують таку опцію.
В плані додаткового сервісного оснащення ASUS PRIME B760M-A WiFi пропонує систему первинної діагностики Q-LED Core. На відміну від більш звичної лінійки з кількома світлодіодами, які загоряються під час можливих проблем, плата з Q-LED Core реагує на виникнення питань під час первинного проходження POST мерехтінням основного системного індикатора роботи системи на корпусі. За часовим інтервалом між підсвічуванням за яким визначається проблемний елемент системи.
З функціональних особливостей можна відмітити наявність внутрішнього роз’єма USB Type-C для виводу відповідного порту на панель корпуса. В поточному випадку для цього конектора реалізована версія інтерфейсу USB 3.2 Gen 1 з пропускною здатністю 5 Гб/c. В попередній інтерпретації це USB 3.0.
Наявність внутрішніх портів LPT та COM біля нижнього краю друкованої плати – ознака універсальності платформи, яка може використовуватися у тому числі й для спеціалізованих систем, де такі інтерфейси ще можуть стати у пригоді.
Враховуючи назву ASUS PRIME B760M-A WiFi, не важко здогадатись, що модель початково оснащена модулем бездротового зв’язку. На платі встановлений дводіапазонний контролер Intel AX201 з підтримкою Wi-Fi 6 (802.11ax) з максимальною швидкістю передачі даних до 2,4 Гб/c. Також заявлена підтримка Bluetooth 5.2. Для дротового мережевого зв’язку плата використовує контролер Realtek RTL8125BG (2,5 Гб/c).
Звукова підсистема ASUS PRIME B760M-A WiFi заснована на базі Realtek ALC897, має ізольований тракт та декілька спеціалізованих конденсаторів у ланцюзі. Прискіпливий меломан напевне зверне увагу не неідеальні технічні характеристики кодека, але для рішень такого класу важливіша загальна реалізація.
Звучання досить типове як для бюджетного вбудованого аудіо: звук яскравий і трохи різкуватий на високих частотах, а середні занадто підкреслені — проте загалом він цілком задовольнить переважну більшість користувачів, які не “ганяються” за максимально якісним звучанням і не вибирають собі материнську плату, дивлячись на те, який аудіочипсет у ній встановлений.
Для налагодження параметрів використовуються типові можливості для рішень Realtek.
З фірмового “обвісу” від ASUS можна відмітити можливість задіяти інтелектуальну систему шумопоглинання Two-Way AI Noise Cancellation. Можливість прибрати фонові шуми може стати у нагоді.
ASUS PRIME B760M-A WiFi не має додаткового візуального оздоблення у вигляді RGB-підсвітки. Але якщо у власника плати зберігся потяг до яскравої ілюмінації, вгамувати його цілком можна. Для цього на платі передбачено аж три роз’єми для адресованих aRGB-стрічок другого покоління на елементах WS2812B, а також один конектор для класичної RGB з світлодіодами 5050, які живляться від напруги 12 В.
Звичайно у налаштуваннях фірмового застосунка Armoury Crate передбачена можливість попереднього калібрування стрічок та налагодження режимів підсвічування. Тоді як підтримка AURY Sync дозволяє за необхідності синхронізувати ілюмінацію різних елементів платформи.
Склад інтерфейсної панелі ASUS PRIME B760M-A WiFi не рясніє безліччю роз’ємів, втім набір достатній для більшості випадків. Початково зазначимо, що на платі стаціонарно не закріплена металева пластина-заглушка, тому перед збіркою системи у корпусі слід попередньо встановити відповідний елемент.
Що ж стосується різноманіття інтерфейсних конекторів, то на панель виведені чотири порти USB 2.0 та пара USB 3.2 Gen2 (до 10 Гб/c). Крім того, також присутній комбінований PS/2 для підключення клавіатури/миші з відповідним інтерфейсом.
Наявність пари HDMI та DisplayPort, що дозволяють одночасно під’єднати три екрани 4К@60 Гц, при використанні інтегрованої графіки процесора – ще одна ознака універсальності платформи.
На панелі також розташовані розетка Ethernet та два роз’єми для підключення підсилювальною антени модуля бездротових мереж. Для під’єднання звукових пристроїв передбачені три аудіоджеки 3,5 мм.
На зворотній стороні PCB немає додаткових елементів поверхневого монтажу. З цього боку друкованої плати добре проглядається ізолююча доріжка звукової підсистеми.
BIOS та програмні налаштування
Плата очікувано оснащена первинною оболонкою UEFI з первинним режимом EZ Mode, де зібрані ключові можливості, достатні для новачків, а також Advanced Mode з більш детальним налаштуванням платформи.
З урахуванням того, до плати на Intel B760 не передбачають розгону процесорів, не слід очікувати, що ASUS PRIME B760M-A WiFi запропонує можливості оверклокерських моделей. Тут така детальність буде хіба що заважати. Проте плата пропонує цілком достатній набір опцій для досить тонкого тюнінгу, якщо власнику захочеться поекспериментувати в першу чергу з підсистемою пам’яті. Тут все гаразд з потрібним “інструментарієм”.
Для програмного налагодження та моніторингу параметрів платформи виробник рекомендує використовувати звичний комплекс Armoury Crate.
Конфігурація тестового стенду
Процесор: Intel Core i5-13600KF (6/12+8; 3,5/5,1 ГГц + 2,6/3,9 ГГц)
Охолодження: ASUS ROG RYUO III 360 ARGB
Відеокарта: ASUS Dual GeForce RTX 4070 OC Edition 12GB GDDR6X (DUAL-RTX4070-O12G)
Оперативна пам’ять: Kingston FURY Renegade DDR5-7200 32 ГБ (KF572C38RWK2-32)
Накопичувач: Kingston KC3000 1024GB (M.2 NVMe; PCI-E 4.0 x4)
БЖ: ASUS ROG STRIX 1000W GOLD (1000 Вт)
В роботі
Для перевірки можливостей плати ми використовували процесор Core i5-13600KF. Старша модель лінійки Core i5 із сімейства Intel Core 13-го покоління – досить раціональний вибір навіть для прогресивної ігрової конфігурації.
14-ядерний 20-потоковий чип з TDP 125/181 Вт є доволі непоганим варіантом для перевірки можливостей плати середнього рівня.
Під час максимального багатопотокового навантаження у тесті з рендерингом Cinebench R23 процесор дійсно споживав близько 183–187 Вт, причому VRM плати, а також рідинна система охолодження дозволяла підтримувати такі параметри у довготривалому режимі.
Під час побудови сцени продуктивні ядра прискорювались до 5100 МГц, а енергоефективні – до 3900 МГц.
Тобто при наявності ефективного кулера можна цілком безпечно використовувати параметр ASUS Performance Enhancement 3.0 у BIOS для отримання максимальної продуктивності.
Високі частотні показники дозволяють отримати відповідні результати. В однопоточному режимі процесор набрав 1939 балів, у багатопоточному – 23 539. В цілому хороші показники також маємо у GeekBench та 3DMark.
Оперативна пам’ять
Згідно з заявленими можливостями, ASUS PRIME B760M-A WiFi здатна працювати зі швидкісними модулями пам’яті стандарту DDR5. Розробниками заявлена підтримка комплектів до DDR5-7200+. Під час підготовки огляду двоканального набору Kingston FURY Renegade DDR5-7200 32 ГБ (KF572C38RWK2-32) ми мали змогу впевнитись у тому, що це далеко не обмежувальні значення. За детальним розбором пропонуємо звернутись до відповідного матеріалу.
Зазначимо, що ASUS PRIME B760M-A WiFi цілком впевнено працює з комплектом DDR5-7200. Втім наголосимо, що подібні режими доступні для процесорів Intel Core 12/13-го поколінь з розблокованими множниками, тобто для моделей з індексом “К” у назві. При використанні рядових чипів можна розраховувати на стабільні DDR5-6400.
Під час тестування комплекту DDR5-7200 на ASUS PRIME B760M-A WiFi нам вдавалось досягати робочих DDR5-7600, а у режимі DDR5-7800 можна було отримати скрин з тестом пропускної здатності AIDA64. В цілому – ну, дуже непогано, як для рядової моделі, яка взагалі не орієнтована на розгін. Однак, якщо у вас виникне бажання використовувати швидкісні комплекти ОЗП, плата дозволяє це зробити.
Ціна
Поточна роздрібна вартість ASUS PRIME B760M-A WiFi складає 7200 грн (~$190). Фактично це модель перебуває у групі стартових рішень на базі Intel B760 що працюють з модулями пам’яті DDR5 та штатно оснащені контролером Wi-Fi.
Якщо ви впевнені у тому, що можливості використання бездротових мереж не знадобляться, а отже доплачувати за відповідний модуль зайве, можна поглянути у сторону ASUS PRIME B760M-A-CSM, що фактично виконана на ідентичній платформі, але пропонується без Intel Wi-Fi 6 AX201. Ціна такої версії на момент підготовки огляду – 6500 грн (~$170). Втім звернемо увагу на те, що “корпоративна” модифікація плати має дещо скромніші габарити радіаторів для елементів VRM.
Для випадків використання пам’яті стандарту DDR4 також передбачена версія ASUS PRIME B760M-A WiFi D4, яка відрізняється від базової лише типом підтримуваної ОЗП, а також ціною. Модель для все ще досить популярних модулів попередньої генерації пропонується за 6200 грн (~$162). Модель ASUS PRIME B760M-A D4-CSM, що окрім DDR4 і відсутності модуля Wi-Fi ще й втратила один з охолоджувачів на елементах силового блоку, можна придбати за 5150 грн (~$135).
Завантаження коментарів …