Українська правда   /   Межа

Два роки Brave1: в пріоритеті ракети, лазери, CRPA-антени і український Мавік

Два роки Brave1: в пріоритеті ракети, лазери, CRPA-антени і український Мавік
0

Днями за підтримки Мінцифри відбувся захід Brave1 Defense Tech Era 2025, який зібрав понад 900 учасників від defense tech-спільноти, серед яких — топові розробники, інвестори, урядовці та представники Сил безпеки і оборони України. Під час події було презентовано не лише маркетплейс для військових, а і чат для оперативної комунікації та збору актуальних потреб; клуб Brave1 для розвитку і масштабування. А ще виробники отримали фідбек і настанови від наших військових, які своєю чергою поділилися своїми здобутками та перемогами на полі бою. Ми відвідали цей захід і розповідаємо найцікавіше.

Що планує кластер Brave1 у 2025 році?

Керівниця державного кластера оборонних інновацій Brave1 Наталія Кушнерська детально розповіла на події Brave1 Defense Tech Era про плани організації на найближче майбутнє. За її словами, цьогоріч посилення співпраці з військовими стане одним із ключових пріоритетів кластера:

▪️для оперативної комунікації, збору актуальних потреб, а також зворотного звʼязку запускається чат із Силами безпеки та оборони України;

▪️вже запущений і буде розширюватися маркетплейс прямої дії — платформа для військових, на якій зібрані перевірені технологічні рішення; підрозділи зможуть напряму контактувати з виробниками й замовляти потрібні розробки для виконання бойових завдань; це дозволить швидше впроваджувати інновації;

▪️відбудеться й оновлення екосистеми Brave1 — щоб виробники мали підтримку для розвитку та масштабування, а інновації відповідали потребам сьогодення, запускається Клуб Brave1; бути його частиною = мати доступ до нетворкінгу, заходів, тестувань розробок, комунікації з військовими, фінансування, масштабування;

▪️кластер працює і над тим, щоб охоплювати повний цикл створення інновацій, не обмежуючись лише підтримкою; тепер фокусом є розробка і розгортання defense tech інновацій; а ще Brave1 займатиметься аналітикою застосування технологій.

“За два роки Brave1 вдалося розвинути цілу екосистему українського defense tech, що об’єднує понад 1500 інноваційних компаній. Кластер допоміг створити цілі ринки технологій: НРК, РЕБ ближнього радіуса дії, дрони-перехоплювачі, дрони з донаведенням на базі ШІ, дрони на оптоволокні. Новий пріоритет — пришвидшити розгортання цих інновацій на полі бою, і в цьому допоможе Brave1 Market”, — зазначила директорка держкластера оборонних інновацій Наталія Кушнерська.

Директорка кластера оборонних інновацій Наталія Кушнерська; фото: Brave1
Директорка кластера оборонних інновацій Наталія Кушнерська; фото: Brave1

Як заявили нам у Brave1, наразі на новому маркетплейсі вже розміщено більш ніж 1000 інноваційних рішень, серед яких БпЛА, наземні роботи, РЕБ та РЕР, комплектуючі, засоби на базі ШІ, ПЗ та боєприпаси. Для безпеки виробників також реалізована авторизація через “Дію” для доступу до публічного каталогу.

Читайте також: 10 км під РЕБ — Brave1 випробував малі FPV-бомбери на стійкість до радіоелектронної боротьби

“Особливо сенситивна інформація міститься в закритому каталозі, доступ до якого мають лише верифіковані військовослужбовці через систему “Дельта”. Уже зараз Brave1 Market може суттєво підвищити ефективність децентралізованих закупівель за кошти військових частин, причому можна буде купувати як кодифіковані, так і некодифіковані вироби. Щоб придбати необхідний товар, необхідно обрати його у відкритому каталозі на сайті або у закритому в системі “Дельта”, після чого зв’язатися з виробником та домовитися про укладання прямої угоди. У майбутньому відбудеться інтеграція маркетплейсу із системою “єБали”, які бойові підрозділи отримують за ураження ворожих цілей. За ці бали підрозділи зможуть купувати будь-які товари з маркетплейса для своїх потреб, на додачу до централізованого постачання. Крім того, невдовзі військові зможуть ставити відгуки до конкретних товарів, які бачитимуть інші військові. Це забезпечить чесну конкуренцію та сприятиме вдосконаленню українських оборонних рішень”, — повідомили у кластері.

Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров; фото: Brave1
Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров; фото: Brave1

За словами віцепрем’єр-міністра з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, тепер підрозділи самостійно обиратимуть техніку, якою хочуть воювати, купуватимуть її за кошти військової частини. “Платформа працюватиме як інтернет-магазин — на зразок Amazon або Rozetka, але замість звичайних товарів — інновації. Маркетплейс допоможе розв’язати проблему з поширенням технологій, адже військові часто не знають про засоби, які вже є на ринку і які можуть допомогти їм ефективно виконувати завдання”, — заявив Федоров. У Brave1 відзначили, що на 2025 рік у держбюджеті передбачено 2,9 млрд грн на грантову підтримку defense tech, а серед пріоритетних напрямів, визначених кластером: ракети, лазери, рої дронів, CRPA-антени, водні дрони, анти-Шахед та анти-КАБ, дрон-матка, український Мавік, керовані боєприпаси.

Інновації: швидко, масово і на фронті

На заході Brave1 Defense Tech Era 2025 були присутні й військові. Так, керівник служби роботизованих систем у військовому батальйоні "Вовки да Вінчі" Олександр Ябчанка розповів цікаву історію створення дистанційно-керованого бойового модуля "ШаБля", а також дав поради як виробникам, так і своїм колегам.

Фото: Brave1
Фото: Brave1

За його словами, чим більше військові спілкуються з виробниками, тим більше шансів, що їхні інноваційні вироби будуть ефективно використовуватись військовими. "Коли спілкуєшся з виробниками, то вони логічно підлаштовують свої вироби під твою бойову роботу. Ми маємо справу з новими засобами. Вони сирі й було б дивно, аби вони були вже готові до бойової роботи. Ти, як військовий, маєш зробити усе для того, аби той засіб потім поїхав і знищив супротивника або виконав іншу функцію. Порада нам усім: якомога більше комунікувати. Поради військовим: якщо у вас з'явились підрозділи наземних роботизованих комплексів, будьте готові до того, що це клопітка робота зі спільного доведення цих засобів до такого стану, в якому вони зможуть воювати. А ще, панове, потрібні лабораторії. В підрозділах повинні бути лабораторії, такі собі філіали R&D виробників на лінії бойового зіткнення", — зазначив керівник служби роботизованих систем Олександр Ябчанка.

Фото: Brave1
Фото: Brave1

А ось заступник генерального директора компанії Ukrspecsystems Андрій Римарук повідав про переваги нового авіаційного комплексу SHARK-M. "Першим нашим розвідувальним електричним літаком був безпілотний авіаційний комплекс SHARK-D, але зараз більше ніж пів року Силами оборони України експлуатується літак SHARK-M. Це перший електричний розвідувальний літак на просторах Європи, який перебуває в повітрі до 7 годин. Дальність зв'язку — до 180 км. Це вже не просто розвідувальний літак тактичної зони. Він чудово показує себе в оперативній зоні, продовжує там знаходити цілі, знищувати їх. Основною перевагою SHARK-M є те, що в склад цього комплексу ми включили пункт дистанційного пілотування, який дозволяє виконувати завдання на оперативній глибині, залишаючись поза зоною вразливості противника", — пояснив Римарук. Він зауважив, що завжди важливо чути замовника; постійно 24/7 комунікувати з ним, комунікувати з вищим військовим командуванням; розуміти, які будуть потреби у підрозділів Сил оборони завтра, через пів року, рік.

Фото: Brave1
Фото: Brave1

Подію відвідав і заступник Головнокомандувача ЗСУ, бригадний генерал Андрій Лебеденко. На його думку, документальний супровід процесу створення, випробування та впровадження сучасних рішень повинен займати менше часу, щоб технологічні інновації швидше долали шлях "від ідеї до солдата". "Також потрібно змінити підхід від кількості до якості у питанні забезпечення війська різноманітними безпілотними системами. Важливо стандартизувати обслуговування та підвищити бойові характеристики. Ми повинні створити максимально сприятливі умови для українського військового інноватора", — заявив бригадний генерал Андрій Лебеденко під час дискусії про ключові пріоритети сил безпеки та оборони.

Заступник Головнокомандувача ЗСУ, бригадний генерал Андрій Лебеденко
Заступник Головнокомандувача ЗСУ, бригадний генерал Андрій Лебеденко

У Генштабі ЗСУ також вважають, що спільні випробування на "Залізному полігоні" та налагоджена співпраця у сфері інновацій між Збройними Силами України, кластером Brave1, Мінстратегпромом, Міноборони та українськими виробниками повинні стати ключем до якісного зростання оборонних можливостей. “Формування відкритої та дієвої системи тестування сприятиме спрощенню й прискоренню оцінки та прийняття на озброєння українських розробок. Це, своєю чергою, забезпечить швидке надходження передових та ефективних інноваційних рішень на лінію фронту, до бойових підрозділів”, — зазначили у Генштабі Збройних Сил України.

Керівник Центру спеціальних операцій “А” СБУ Євгеній Хмара; фото: Brave1
Керівник Центру спеціальних операцій “А” СБУ Євгеній Хмара; фото: Brave1

А от за словами керівника Центру спеціальних операцій “А” СБУ Євгенія Хмари, українським захисникам потрібні засоби оперативно-тактичного і тактичного рівня, здатні доставляти високоточні та потужні боєприпаси. Він також відмітив, що для досягнення паритету з росіянами Сили оборони України повинні активніше розвивати виробництво дронів з оптоволоконним управлінням, які здатні працювати на відстані від 20 кілометрів. "Якщо ми говоримо про оперативно-тактичну, оперативну глибину, то Силам оборони потрібен засіб, який би міг нести значну бойову частину, бути у керованому варіанті або мегаточним. Нам потрібна точність. Це дасть змогу ефективно вражати особовий склад супротивника навіть на добре укріплених позиціях”, — сказав Євгеній Хмара і відзначив також важливість розвитку альтернативних систем навігації для далекобійних дронів.

Ну і наостанок директорка Brave1 подякувала всім, хто так чи так займається обороною нашої країни, а також створює і розвиває оборонні інновації. "Дякую всім долученим до defense tech сфери за те, що в Україні розвиваються інновації, а військовим — за те, що технології, доїхавши на фронт, працюють ефективно та змінюють правила війни", — підсумувала Наталія Кушнерська.

Читайте також: Brave1 подвоїть фінансування для виробників зброї. У фокусі — ракети, роботи та дрони на оптоволокні

Поділитися:
Посилання скопійовано
Реклама:
Реклама: