Південнокорейська аерокосмічна компанія Hanwha Aerospace, яка, серед іншого, виробляє форсовані турбовентиляторні двигуни F414 за ліцензією GE Aerospace, оприлюднила відео, на якому можна побачити концепт винищувача шостого покоління з двигунами F414. Про це пише видання Army Recognition.
Двигуни F414-GE-400K від Hanwha Aerospace використовуються у перспективних винищувачах KAI KF-21 Boramae, спільної розробки Південної Кореї та Індонезії. Ці літаки, які вважаються винищувачами 4,5-покоління, вже пройшли випробування, виробництво перших 20 машин почалось влітку 2024 року. Загалом Корея планує отримати 40 KAI KF-21 Block I (перехоплювачі) та 80 KAI KF-21 Block II (багатоцільові винищувачі) до 2032 року. Крім того, можливий і експорт цих літаків, принаймні Польща намагається долучитися до проєкту у 2026 році, викупивши долю Індонезії, яка скоротила свою участь.
Hanwha Aerospace – це колишня Samsung Precision (1977–1987), Samsung Aerospace (1987–2000) та Samsung Techwin (2000–2015). Hanwha Group придбала цю частку у 2015 році. Цікаво, чи не шкодує Samsung про те, що покинула оборонний сектор? До Hanwha Group входить і частка збанкрутілої Daewoo, одна з найбільших у світі суднобудівних компаній Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering, яка з 2023 року має назву Hanwha Ocean.
У вже згаданому відео від Hanwha Aerospace можна побачити, як ті самі двигуни F414 використовуються на неназваному концепті винищувача шостого покоління. Концепт демонструє винищувач з дельта-крилом у конфігурації без вертикальних хвостових стабілізаторів. Фюзеляж інтегрований з конструкцією крила. Літак оснащений двома двигунами F414 зі змінним вектором тяги та частково закритими вихлопом, що може свідчити про зусилля щодо зменшення інфрачервоних сигнатур та підтримки високоефективних характеристик польоту, таких як суперкрейсерський режим.
Зовнішніх вузлів підвіски чи зброї не видно, що може свідчити про те, що зброя буде знаходиться всередині фюзеляжу, як у всіх stealth-літаків п'ятого та шостого покоління. Наявність кабіни свідчить, що це пілотована, чи принаймні опціонально пілотована платформа. В цілому концепт дуже нагадує китайський винищувач шостого покоління Chengdu J-36 та інші концепти літаків шостого покоління.
Як пише Army Recognition, станом на зараз Південна Корея має усі компоненти та ключові технології для розробки винищувачів шостого покоління. Інтеграцію внутрішніх відсіків для озброєння, системи зв'язку безпілотних літальних апаратів (KUS-X), спільне використання пілотованих та безпілотних літальних апаратів (MUM-T), лазерну зброю та технології штучного інтелекту для системи тактичної обізнаності та оптимізації місій тощо.
Згідно з інформацією південнокорейських ЗМІ, представники оборонного відомства Південної Кореї мали у 2024 році переговори з Саудівською Аравією щодо спільної розробки винищувача шостого покоління на базі платформи KF-21. У південнокорейській пропозиції було підкреслено перевагу використання існуючої програми KF-21 для скорочення термінів розробки. Проєкт передбачає перетворення KAI KF-21 Block III на винищувач п'ятого покоління та створення на його базі MUM-T систем шостого покоління (Manned-Unmanned Teaming – авіаційні системи, що об'єднують пілотовані та безпілотні літаки).
Участь Саудівської Аравії була запропонована після невдалих спроб Південної Кореї приєднатися до європейської програми розробки винищувачів шостого покоління GCAP (Global Combat Air Programme), яку очолюють Велика Британія, Італія та Японія. Начебто початкові переговори з представниками оборонного відомства Саудівської Аравії були позитивні.
Але у цьому проєкті є один не дуже зручний нюанс, а саме двигун F414-GE-400K, який виробляється Hanwha Aerospace за американською ліцензією. Це та сама пастка, у яку потрапила Saab AB з винищувачем Saab JAS 39 Gripen, експорт якого ускладнений через ризик заборони з боку США.
Нагадаємо, нещодавно Boeing було оголошено переможцем програми розробки американського винищувача шостого покоління Next Generation Air Dominance (NGAD).