Уряд хоче впровадити податок на доходи від продажу товарів на OLX, Rozetka: з'явився законопроєкт
Уряд України схвалив проєкт закону "Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких інших законодавчих актів України щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи".
Як повідомив представник уряду у парламенті Тарас Мельничук, документ має на меті гармонізацію національного податкового законодавства з правом ЄС і Організації економічного співробітництва та розвитку, що сприятиме виконанню міжнародних зобов’язань України як країни-кандидата на членство в Євросоюз.
У свою чергу заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики Ярослав Железняк оприлюднив сам текст законопроєкту. Згідно із цим проєктом, оператори цифрових платформ будуть визначені податковими агентами і автоматично стягуватимуть податки з громадян, які отримують доходи від продажу товарів або надання послуг з їх використанням. Ставка податку сягатиме 5%, але також додатково стягуватиметься і 5% військового збору. Зазначається, що ця вимога поширюватиметься на операторів цифрових платформ, зареєстрованих як в Україні, так і за її межами, якщо доходи з їх використанням отримують резиденти України.
Йдеться про будь-який з таких видів діяльності, що здійснюється продавцем через платформу за винагороду:
▪️надання в оренду нерухомого майна, у тому числі житлової і нежитлової нерухомості та будь-якого іншого нерухомого майна і місць для паркування;
▪️особисті послуги;
▪️продаж товарів;
▪️надання в оренду транспортних засобів.
У документі також вказано, що активними продавцями для цілей оподаткування пропонується визначити продавця, що здійснив хоча б одну операцію протягом звітного періоду, за яку йому було виплачено або нараховано винагороду.
Читайте також: В Україні розробили матрицю оподаткування віртуальних активів
Податкова зможе отримувати від банків інформацію щодо операцій за поточними рахунками підзвітних продавців, з урахуванням законів, які визначають порядок розкриття банками інформації, що містить банківську таємницю. А ось фізичні особи — продавці повинні будуть відкрити окремий рахунок у банку для отримання виплат від цифрових платформ, якщо вони протягом року здійснили більше трьох продажів товарів через платформу, або продали товари чи послуги на суму більше €2000.
Якщо даний законопроєкт буде прийнятий, то його дія поширюватиметься не лише на такі платформи як OLX, Prom, Rozetka, ЛУН, але і на сервіси онлайн-таксі. Автоматичний міжнародний обмін інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи, відбуватиметься між податковими службами понад 29 країн.
Як ми повідомляли раніше, голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев заявляв у січіні 2025 року, що законопроєкт про оподаткування цифрових платформ, як-от Rozetka, OLX, Uklon чи Glovo, міститиме нові податкові підходи. За його словами, ринок цифрових платформ налічує кілька сотень тисяч зайнятих працівників більш як у двох десятках компаній, тому оподаткування цифрових сервісів може принести до бюджету орієнтовно 10 млрд грн на рік. "Це приблизні розрахунки, однак ситуація може бути як із податком на Google, коли на початку орієнтувалися на суму 3 млрд грн, а в результаті отримали понад 11 млрд грн податків", — сказав тоді Гетманцев.
Читайте також: Моделі Onlyfans задекларували понад 305 млн грн доходу