ВР прийняла закон, який пришвидшить розбудову мереж мобільного зв'язку. Він дозволить примусово вилучати землі і нерухомість на Закарпатті
Депутати підтримали в повторному читанні доопрацьований законопроєкт № 9549, який спростить процес отримання операторами земельних ділянок в оренду для будівництва базових станцій мобільного зв’язку.
Як йдеться у повідомленні Мінцифри, це пришвидшить розширення покриття 4G уздовж національних і міжнародних шляхів, а також у сільській місцевості.
За повторне прийняття в цілому повернутого з пропозиціями президента України та доопрацьованого законопроєкту №9549 проголосував 271 депутат. У пояснювальній записці до першої версії законопроєкту метою його ухвалення було вказано спрощення процедури передачі у користування земельних ділянок операторам мобільного зв'язку для будівництва мобільних станцій. До другого читання до законопроєкту внесли низку змін, які не стосуються розвитку мереж мобільного зв'язку. Зокрема, щодо передачі у приватну власність земельних ділянок під водоймами та гідроспорудами, а також щодо встановлення особливого режиму відчуження земельних ділянок та інших об'єктів нерухомого майна, які перебувають у приватній власності, в Ужгородському районі Закарпатської області.
Ці дві норми стали підставою того, що президент наклав вето на ухвалений закон і наприкінці жовтня 2024 року повернув його до парламенту зі своїми пропозиціями. Але повторно ухвалена депутатами доопрацьована версія закону все одно містить окрему статтю, яка встановлює особливості примусового відчуження земельних ділянок, іншого нерухомого майна з мотивів суспільної необхідності в умовах воєнного стану для розміщення об’єктів обороннопромислового комплексу та об’єктів інфраструктури в Ужгородському районі Закарпатської області. Згідно із доопрацьованою редакцією закону, рішення про примусове відчуження землі та нерухомості в Ужгородському районі ухвалюватиме Кабмін.
Vodafone та Nokia вже тестують 5G в Україні на основі наявної мережі 4G
"Одне з ключових завдань Мінцифри до 2030 року — забезпечити 98% громадян якісним мобільним зв’язком. Щоб цього досягти, потрібно пришвидшити процес отримання операторам ділянок у користування для будівництва мереж мобільного звʼязку. Цей процес зараз гальмується через складні бюрократичні процедури, але все зміниться завдяки цьому законопроєкту", — заявили у відомстві.
У міністерстві наголосили, що ухвалений закон дасть змогу мобільним операторам:
▪️скоротити строки відведення земельних ділянок комунальної та державної власності в середньому із 6 до 3 місяців;
▪️використовувати обмежене право користування чужою земельною ділянкою для будівництва на земельних ділянках веж мобільного звʼязку (земельний сервітут);
▪️установлювати тимчасові технічні засоби й споруди електронних комунікацій, що прибере ризик їх демонтажу, адже на сьогодні порядок розміщення таких засобів та споруд відсутній.
У Мінцифри також зазначили, що ці зміни допоможуть: забезпечити мешканців віддалених сільських районів доступом до мобільного інтернету і, як наслідок, до державних онлайн-послуг; розширити покриття 4G уздовж важливих автошляхів, завдяки спрощенню процедур зв’язок з’явиться швидше, що важливо для безпеки та розвитку туризму; швидше відновлювати зв’язок на деокупованих територіях — оператори швидше отримуватимуть землю для будівництва нових мереж, а також зможуть розміщувати тимчасові споруди зв’язку без ризику їх демонтажу.
"Щоб запобігти корупційним ризикам, проєкт передбачає, що спрощеннями зможуть скористатися лише оператори, внесені до реєстру постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг. Формування й контроль цього реєстру здійснює НКЕК — регулятор у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку", — підсумували у міністерстві.
Нагадаємо, нещодавно в Україні затвердили впровадження малих базових станцій — small cells, що дозволить розгортати приватні 4G та 5G мережі. Small Cells — це портативні недорогі антенні системи з радіоблоком для стільникового зв'язку, які мають мінімальне енергоспоживання і можуть розміщуватись на відстані кількох десятків або сотень метрів одна від одної. Такі щільно розміщені системи дають можливість забезпечити якісний зв'язок у будь-якому районі.
Читайте також: В Україні будуть вимикати 3G, як це вплине на абонентів?