Недавно у нас на сайті було інтерв’ю з Ігорем Мигуном – одним із засновників студії AGaming+, яка зараз розробляє ігри у віртуальній реальності, а останнім часом – у всесвіті, натхненному легендарним “Сталкером”. Якщо ви його ще не прочитали, дуже раджу з ним ознайомитися, тому що інтерв’ю вийшло справді цікаве.

Однією з головних тем обговорення там був поточний проєкт – Z.O.N.A: Origin, який нещодавно вийшов у Дочасному доступі на Steam. Чесно кажучи, на момент інтерв’ю ми не були з ним знайомі особисто, але вирішили виправити помилку: розробник люб’язно надав нам ключ, і я провів кілька цікавих годин у віртуальній Чорнобильській зоні.

Гра Z.O.N.A: Origin
Жанр VR action
Платформа Windows
Мови українська, англійська
Розробник AGaming+
Видавець AGaming+
Посилання
Steam

 

Z.O.N.A: Origin – це вже друга VR-гра у серії, що вийшла на ПК: першою була Z.O.N.A Project X VR, що вийшла рік тому у Steam і має досить непоганий рейтинг – 78% позитивних рецензій (а загалом серія стартувала понад 10 років тому на мобільних платформах).

Головна відмінність між ними полягає у тому, що перша гра була лінійним шутером, тоді як Origin максимально наблизився до “Сталкер у VR”: це шутер на виживання у “відкритому” світі з нелінійним проходженням, побічними квестами тощо.

“Відкритий” було взято в лапки тому, що, як і в оригінальному S.T.A.L.K.E.R., тут нема безшовного світу: вся гра поділена на локації, як відкриті, на поверхні, так і “коридорні”, під землею.

Після туторіала (пропускати який не варто – у грі є неочевидні механіки, які ніяк інакше не пояснюються) гравець потрапляє у табір “вільних сталкерів” – і якщо він свого часу грав у перші частини S.T.A.L.K.E.R., то відразу отримує стійке відчуття “дежа вю”: це буквально те саме, лише у віртуальній реальності. Навіть байки, що травлять між собою сталкери у вогнища, настільки ж несмішні.

База сталкерів виступає центральним хабом: тут у гравця є власний “дім”, де він може зберігати знайдені у “зоні” речі, ремонтувати та модернізувати зброю, і звідки він відправляється в інші локації – через карту, що висить на стіні. Також тут можна отримати завдання від NPC, але вони, принаймні ті, що я встиг побачити, виглядають досить просто.

Ігровий процес дуже знайомий: тиняємось локаціями в пошуках “лута”, який потім продаємо на базі, розряджаємо аномалії болтами, мішечок з якими висить на поясі, шукаємо артефакти й по можливості уникаємо сутичок з монстрами та ворожими сталкерами, які вам тут зовсім не раді.

“По можливості уникаємо” – тому, що, як і в оригінальному S.T.A.L.K.E.R., у Z.O.N.A: Origin не вийде грати, як в який-небудь Call of Duty: патронів небагато, вони дорогі, зброя досить швидко псується і потребує ремонту, а противники стріляють дуже боляче – аптечки, знов-таки, майже не зустрічаються в локаціях, а в магазині на базі також коштують чимало.

Тут же зауважу, що принаймні за перші 7 годин гри монстри виглядали набагато простішими за сталкерів (за винятком одного випадку, де я в уже пройденій раніше зоні раптом натрапив на якогось безсмертного боса, якого там раніше не було).

Графіка у грі непогана, але за сучасними мірками вже дуже проста: скажімо так, візуально Z.O.N.A: Origin значно ближче до першого S.T.A.L.K.E.R., ніж до тієї картинки, що ми бачили у відеотрейлерах S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl. Власне, воно й не дивно, зважаючи на ресурси та можливості інді-розробника.

Якщо ви граєте у Steam VR з гарнітурою Meta Quest, з налаштуваннями зв’язку, скоріше за все, доведеться “погратися”. У моєму випадку (ПК з відео GeForce RTX 4070 Ti Super + Quest 3) з’єднання через Air Link хоча й давало на моїх стандартних налаштуваннях добру якість відео, але фреймрейт регулярно знижувався до 60 і навіть 40 fps, чого в інших іграх зі схожою графікою не спостерігалося.

Спроба пограти через Steam Link також була не дуже вдалою: хоча фреймрейт і був стабільним, 80 fps, але якість відеопотоку суттєво погіршилася. Несподівано оптимальним варіантом виявися Virtual Desktop: попри те, що зазвичай саме цей варіант є “найважчим” серед усіх трьох, Z.O.N.A: Origin на ньому нарешті запрацювала без просідань і з високою якістю відеопотоку.

Щодо стану дочасного доступу: гра вийшла у ньому два тижні тому, наприкінці серпня, і за цей час вже встигла отримати цілу купу оновлень, як незначних, зі швидкими виправленнями виявлених помилок, так і великих – з новими квестами й навіть локаціями. Знов-таки сподіваємось, що взятий на старті темп розробник не втратить з часом й активно розвиватиме проєкт і надалі.

Щодо реалізації власне VR, тут у Z.O.N.A: Origin все на подив дуже і дуже добре. Деякі з механік нам вже знайомі по інших VR-іграх, але все одно дуже здорово, що вони тут також представлені повною мірою.

Так, якщо ви грали у Half-Life: Alyx, Vertigo, Red Matter та інші VR-екшени від першої особи, ви вже знаєте, як у Z.O.N.A: Origin перезаряджати зброю, лікуватися, вдягати протигаз, зберігати додаткові магазини та інші предмети у слотах на тілі – і у “швидкому” слоті на зап’ястку тощо.

А от чого ви не бачили, це таку реалізацію інвентарю. Ніякого віртуального сховища з клітинками тут нема: інвентар у Z.O.N.A: Origin це справжній рюкзак, який ви дістаєте з-за лівого плеча і… пхаєте туди знайдені предмети, розташовуючи їхні моделі в будь-якому вільному місці.

Пам’ятаєте менеджмент інвентарю у перших S.T.A.L.K.E.R. з безкінечним перетягуванням предметів і “грою у тетріс”? Це ніщо у порівнянні з тим, як ви будете жонглювати пачками цигарок, консервами, ліками, додатковими магазинами тощо, намагаючись запхнути до рюкзака якнайбільше “хабара”.

Так само максимально реалістично представлені й всі меню у грі: вони зібрані у планшеті, що висить у гравця зліва на поясі – тут і карта, і список завдань, і меню збереження, і навіть системні налаштування (які вже за звичкою спочатку намагаєшся викликати натисканням традиційних кнопок на контролері).

Підсумовуючи: у Z.O.N.A: Origin на цей час є свої вади, зумовлені головним чином зовсім нещодавнім виходом у Дочасному доступі та вже згаданим браком ресурсів розробника – перше що вкидається в око це відчутно порожні локації з мінімумом інтерактивних об’єктів. Але вже навіть зараз це дуже цікавий проєкт з чудовим ефектом занурення у віртуальну реальність Чорнобильскої зони.

Зважаючи на те, що ми досі нічого не чули про підтримку VR у S.T.A.L.K.E.R. 2, Z.O.N.A: Origin – це найавтентичніший “Сталкер у VR”, на який ви можете сподіватися. До речі, у Steam у гри дуже добрий рейтинг як на “Дочасний доступ”: 88% позитивних рецензій.