Ні для кого вже не секрет, що штучний інтелект наразі є потужним інструментом розвитку різних галузей економіки. Декілька років тому, коли ШІ-інструменти тільки починали масово використовувати, в мережі активно ширилася думка, що штучний інтелект виглядає, як загроза. Адже через нього багато професій перестануть потребувати людського ресурсу. Наприклад, цього боялися як дизайнери, так і маркетологи.

Нам стало цікаво, чи використовують у маркетингу та комунікаціях українські продуктові компанії відео і зображення, згенеровані ШІ. Тому провели невелике опитування на цю тему, але спочатку трохи статистики.

Вплив штучного інтелекту на сферу комунікацій

На початку 2024 року Крісталіна Георгієва, директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду, у блозі розповіла, що штучний інтелект таки зачепить майже 40% робочих місць у всьому світі, замінивши одних фахівців та розширивши можливості інших. Про це йдеться в аналітичній роботі співробітників МВФ, які вивчають потенційний вплив ШІ на світовий ринок праці. Копірайтери, SMM-ники, дизайнери та художники активно опановують нові інструменти та переосмислюють свої ролі.

За даними міжнародної компанії Muck Rack, яка займається аналітикою та менеджментом у сфері Public Relations, в березні 2023 року лише 28% PR-фахівців використовували генеративний штучний інтелект, а ось в листопаді 2023 року — вже 64%. Як бачимо, темпи розвитку та використання ШІ у світі — шалені.

А що в Україні? У 2023 році освітня лабораторія Projector AI Lab опитала працівників 150 українських компаній про те, як саме вони використовують ШІ, які переваги й недоліки вбачають у цих сервісах. Виявилося, що найбільше використовують штучний інтелект дизайнери: 65% опитаних розповіли, що в їхніх компаніях ці спеціалісти вже перейшли на нові технології. На другому місці копірайтери (52%), представники маркетингу й PR (49%), керівники команд (39%) й розробники (21%).

Як українське продуктове IT використовує ШІ-зображення і відео в комунікаціях та чи підтримує дизайнерів? — опитування

Перевагами ШІ найчастіше називали збільшення швидкості роботи (44%) і допомогу у творчості (18%). Зменшення рутини відзначило лише 9% опитаних. Лише 6% зазначили в ризиках можливу втрату роботи чи інший негативний вплив на кар’єру.

Як українське продуктове IT використовує ШІ-зображення і відео в комунікаціях та чи підтримує дизайнерів? — опитування

Найчастіше опитані користувалися ChatGPT (88%) та Midjourney (56%).

Нещодавно гендиректор та співзасновник популярного графічного редактора Procreate Джеймс Куда зізнався, що ненавидить генеративний штучний інтелект. Відповідаючи на питання, чи планує його компанія використовувати роботи користувачів для тренування ШІ та додавати нові функції, Куда зазначив: «Я справді ненавиджу генеративний ШІ».

Далі у своєму зверненні він сказав, що у Procreate ніколи не з’являться функції генеративного ШІ, бо справжнє мистецтво створюють люди. І справді, зображення, що створені за допомогою штучного інтелекту, сьогодні вже нікого не дивують. Разом з тим в Україні існують сотні авторів оригінального контенту, художників, дизайнерів, які варті уваги та підтримки. Ми дізналися у продуктових IT-компаній, чи використовують вони ШІ-зображення та, чи підтримують українських митців.

Штучний інтелект: хто за, хто проти?

Коментар від Аріни Шапран, SMM & Communications Team Lead в MacPaw:

Як українське продуктове IT використовує ШІ-зображення і відео в комунікаціях та чи підтримує дизайнерів? — опитування
Аріна Шапран, SMM & Communications Team Lead в MacPaw

У MacPaw розповіли, що для зовнішніх комунікацій застосовують майже всі генератори ШІ-зображень, що пропонують ті компанії, які можуть вважатися прийнятними в безпековому сенсі після внутрішнього аудиту.

«У багатьох є хвилювання, що «ШІ замінить дизайнерів». Насправді все залежить від підходів. У MacPaw пройшов період змін та масового «засвоєння» ШІ в кожному відділі, і на виході ми зрозуміли, що він в першу чергу звільняє професіоналів від монотонної роботи та збільшує обсяг креативних результатів. Зокрема в SMM, ми здатні присвятити зайвий час ідеям, в той самий час виходячи з публікаціями частіше — а опікується фінальним візуалом все одно наш Marketing Designer. Згенеровані ШІ зображення ви можете побачити у нас в постах, і у Stories, і навіть у відео — фактично в усіх соцмережах», — пояснила Аріна Шапран.

У компанії повідомили, що саме у соцмережах найчастіше звертаються до Midjourney, адже він дає суб’єктивно найкращу можливість довести кінцевий результат візуалу для кінцевого креативу до ідеалу, але також застосовують DALL·E в межах корпоративного пакета від OpenAI для генерації ідей та наочності концепцій, які обговорюються.

«Також, останнім часом усе частіше знаходимо корисним Adobe Firefly, нативно інтегрований у пакет Adobe (Photoshop, Illustrator, Lightroom, etc.). До прикладу, функція розумного розширення рятує тоді, коли вихідне фото надто маленьке чи має не відповідне співвідношення сторін — тоді Firefly може заповнити «прогалину» для іншого формату за допомогою генерації на основі оригіналу. Ми також використовуємо Firefly, коли чистимо зображення від «візуального сміття» та шуму, або прибираємо зайві об’єкти», — зазначили у MacPaw.

SMM & Communications Team Lead компанії Аріна Шапран відмітила, що у візуальних комунікаціях, не дивиться на згенеровані ШІ зображення як виключно економію часу чи коштів.

За останні декілька років, у компанії на практиці зрозуміли — дизайнери «вигорають» не в останню чергу тому, що їм потрібно створювати з нуля низку варіацій для одних і тих же форматів, рубрик та тем.

«Візьмемо до прикладу популярний пост з підбіркою актуальних вакансій: так, його специфіка у тому, що він утилітарний та завжди релевантний для сторінок бренду роботодавця, але на двадцятому епізоді вигадувати візуальний супровід стає важче. Тут допомагає генеративний ШІ — як стартова точка та партнер з креативу. Натомість самодостатні роботи, що запам’ятовуються, потребують саме людського професійного підходу, і така співпраця між компаніями та митцями й дизайнерами завжди матиме вагу», — розповіла Шапран.

Щодо конкретних фахівців, то у різноманітних проєктах MacPaw експериментувала з цілою низкою візуальних стилів, і залучала до цього Аллу Калініченко (каліграфія), Марі Кіновіч (ілюстрація), Олю Протасову (арт з пластиліну) тощо — саме ці зображення, зазначають у компанії, досі вражають аудиторію, як вперше.

«Крім цього, ми постійно проводимо зйомки із залученням продакшну для наших подкастів та новинних відео на YouTube, внутрішніх подій, брендових відео, рекламних фотосесій — і наша співпраця з різними професіоналами в індустрії буде продовжуватись. Впевнені, що у майбутньому в нас буде нагода підтримати ще більше зовнішніх спеціалістів з візуального мистецтва, і точно не вважаємо, що ШІ здатен цьому завадити», — підсумувала Аріна Шапран.

Довідка: MacPaw — компанія з розробки програмного забезпечення з головним офісом у Києві. Заснована у 2008 році Олександром Косованом. MacPaw розробляє програмне забезпечення для macOS, iOS, Android та Windows та має понад 10 продуктів, якими користується понад 30 мільйонів людей в усьому світі. Компанія розробляє такі продукти: CleanMyMac X, Setapp, Gemini 2, The Unarchiver та інші. Найвідомішим продуктом MacPaw є застосунок CleanMyMac, що станом на 2020 рік мав понад 20 мільйонів завантажень. У березні 2024 року компанія запустила CleanMyPhone — мобільний застосунок на основі штучного інтелекту для очищення та впорядкування фотографій на iPhone та iPad.

Коментар від студії Gameloft, яка займається розробкою відеоігор:

Як українське продуктове IT використовує ШІ-зображення і відео в комунікаціях та чи підтримує дизайнерів? — опитування
Gameloft Kharkiv

У компанії Gameloft, яка займається розробкою відеоігор, зазначили, що студія Gameloft Kharkiv не використовує згенеровані ШІ картинки та відео в комунікації. «Ми розуміємо важливість інновацій, тому не виключаємо можливості використання ШІ в майбутньому для комунікацій. Це може бути корисним для створення креативних комунікаційних матеріалів. Однак ми ставимо пріоритет на якість, оригінальність та унікальність, тому намагаємося забезпечити баланс між новітніми технологіями та традиційним творчим підходом», — заявили у Gameloft.

Також Gameloft Kharkiv вважає надзвичайно важливим підтримувати талановитих українських аніматорів та художників, тому що є українською студією, яка розробляє ігри.

«Ігрова індустрія вимагає високого рівня творчості та художньої майстерності. У нашій харківській студії працюють унікальні, талановиті художники, які не лише є майстрами своєї справи, але й неповторними творчими особистостями. Ми дуже цінуємо їхній унікальний внесок у кожен проєкт і кожного з них як особистість, яка вкладає душу в створення ігор, чого, поки що, не може зробити ШІ. Наші художники малюють для людей, і цей зв’язок є ключовим для створення справжнього ігрового досвіду. Ми робимо все можливе, щоб підтримувати та розвивати їхні таланти», — відзначили у компанії.

Студія також наголосила, що економія на аніматорах та художниках не є опцією для компанії, оскільки якість ігор безпосередньо залежить від навичок та творчості. «Наші художники — це ті, хто робить кожну гру особливою, і ми цінуємо кожного з них», — підсумували у Gameloft.

Довідка: Gameloft — це видавець і розробник відеоігор зі штаб-квартирою в Парижі та відділеннями в усьому світі. Компанія створює ігри для всіх цифрових платформ і має аудиторію понад 157 мільйонів користувачів нам місяць. Gameloft керує власними франшизами, такими як Asphalt, Order & Chaos, Modern Combat та Dungeon Hunter. В Україні компанія працює з 2007 року: Gameloft Kharkiv — одна з найбільших та найуспішніших студій розробника відеоігор, з якою співпрацює понад 360 геймлофтерів; Gameloft Lviv — молода студія, яка налічує понад 180 геймлофтерів і продовжує зростати.

Коментар від Senior PR Manager в SKELAR Олександри Короткової:

Як українське продуктове IT використовує ШІ-зображення і відео в комунікаціях та чи підтримує дизайнерів? — опитування
Олександра Короткова, Senior PR Manager в SKELAR

«SKELAR не використовує ШІ для комунікацій. В SKELAR та бізнесах всередині венчур білдера є in-house дизайнери, тому бізнес-потреби у дизайні у своїй більшості закривають саме спеціалісти всередині компанії», — зазначила Олександра Короткова.

Довідка: SKELAR — це venture builder, який будує міжнародні продуктові IT-компанії за правилами світу венчурних інвестицій. Як сказано на сайті компанії, разом із ко-фаундерами SKELAR збирає сильні команди, щоб запускати tech-бізнеси та перемагати на глобальних ринках. Сьогодні у портфелі компанії десяток проєктів у різних нішах — від EdTech до SaaS.

Коментар від комерційного директора Zakaz.ua Євгена Нетреби:

Як українське продуктове IT використовує ШІ-зображення і відео в комунікаціях та чи підтримує дизайнерів? — опитування
Євген Нетреба, комерційний директор Zakaz.ua

«Штучний інтелект наше все. Важко уявити сучасний світ без використання штучного інтелекту. Компанія Zakaz також не відстає від прогресу та активно інтегрує інструменти ШІ у свої процеси. Наприклад, наш відділ Контенту використовує функціональність на базі GPT для додавання атрибутів до карток товарів», — розповів комерційний директор Zakaz.ua.

За його словами, цей інструмент автоматично перевіряє і додає необхідні атрибути до товарів, що значно підвищує ефективність роботи команди.

«Завдяки ШІ ми можемо швидше та точніше додавати інформацію про товари, що покращує якість обслуговування наших Клієнтів і забезпечує актуальність даних на нашій платформі. Ми постійно впроваджуємо новітні технології для покращення наших сервісів, і штучний інтелект відіграє ключову роль у цьому процесі», — підсумував Євген Нетреба.

Довідка: Zakaz.ua — український сервіс доставки продуктів, що входить до групи компаній Zakaz Global. Замовлення здійснюється за допомогою застосунку Zakaz.ua на iOS та Android, або через сайт. Сервіс працює на ринку України з 2010 року та надає послуги замовлення та доставки харчових продуктів з продуктових мереж роздрібної торгівлі та ринків. Станом на травень 2023 року компанія працювала в 13 містах України (Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів, Запоріжжя, Вінниця, Житомир, Полтава, Кривий Ріг, Чернівці, Івано-Франківськ, Рівне), а також у Молдові (Кишинів, Бєльці).

Коментар від Chief Marketing Officer в MEGOGO Валерії Толочиної:

Як українське продуктове IT використовує ШІ-зображення і відео в комунікаціях та чи підтримує дизайнерів? — опитування
Валерія Толочина, Chief Marketing Officer в MEGOGO

У MEGOGO розповіли, що наразі складні креативні завдання, які знаходяться у сфері відповідальності відділу продуктового дизайну, під керівництвом артдиректор Володимира Смирнова, виконуються в тому числі із застосування технологій ШІ.

«Колеги використовують штучний інтелект точково для вирішення або рутинних задач, як, наприклад, збільшення фону обкладинок, або задач, де обсяг роботи настільки великий, що вирішення його за допомогою окремих спеціалістів зайняло б місяці або роки. Тут можна згадати недавні роботи з розробки фірмового стилю MEGOGO AI FILM FESTIVAL, де зображення для лендінгу було згенеровано за допомогою ШІ», — так пояснила використання ШІ Chief Marketing Officer Валерія Толочина.

Своєю чергою відділ графічного дизайну також точково використовує інструменти на базі ШІ для досліджень можливих варіантів спрощення роботи, але поки, як повідомили у MEGOGO, не робить генерацію зображень для зовнішніх комунікацій. В більшості випадків графічні дизайнери компанії працюють з контентом від правовласників, та діють в межах існуючих гайдлайнів та прав. «Маючи графіку, у нас нема потреби її створювати з нуля, потрібно тільки інтегрувати або адаптувати для наших потреб», — зазначила Валерія Толочина.

За її словами, штучний інтелект не може повністю замінити людей, а є допоміжним засобом для пошуку ідей та натхнення, яким керує людина.

«Технології ШІ здатні прискорити та спростити процеси, що також істотно для креативної галузі. Ми вважаємо важливим підтримку українських митців і радо співпрацюємо з ними. З останнього: залучили ілюстраторку Лізу Санчес для створення обкладинок аудіокнижок для творів шкільної літератури «Укрліт» від MEGOGO AUDIO. І, загалом, завжди відкриті до свіжих ідей і готові до співпраці з місцевими талантами», — розповіла Chief Marketing Officer компанії.

Водночас MEGOGO підтримує й українських креаторів, які працюють з інструментами ШІ для створення коротких відео. «Віримо, що у перспективі ШІ може допомогти розвитку українського кінематографа та анімації», — підсумувала Валерія Толочина.

Довідка: MEGOGO — міжнародна компанія зі штаб-квартирою у Києві, що пропонує послуги потокового мультимедіа безпосередньо споживачам в однойменному OTT-медіасервісі для перегляду телебачення, кіно, спортивних трансляцій та прослуховування аудіо на різних платформах. Найбільша частка користувачів медіасервісу компанії припадає на Україну, менше на Казахстан, країни Балтії та інші. У березні 2024 року сервіс почав роботу в Румунії.

P. S. Ну і наостанок хочеться сказати, що насправді про використання ШІ українські продуктові IT-компанії не дуже охоче розповідають. Близько десятка наших запитів залишилися без відповідей, а деякі компанії відверто сказали, що не готові поки про це говорити. А що ви думаєте з цього приводу? Пишіть у коментарях. Дякуємо!

Якщо хочете дізнатися більше про трансформацію бізнесів завдяки використанню штучного інтелекту, купуйте квитки на конференцію “Цифрова трансформація України” від Mezha.Media.