Жанр шутерів від першої особи існує вже понад 30 років (якщо рахувати з Wolfenstein 3D), і весь цей час він постійно еволюціонував, отримував нові геймплейні механіки та позбувався застарілих – тож сучасні шутери вже практично не мають нічого спільного з засновниками жанру.
Але все ж було щось дуже привабливе у хоча й зовсім примітивному на сучасний погляд, але веселому і затягуючому геймплеї перших шутерів. Саме тому в останні роки з’явився піджанр “бумер-шутери”, тобто “шутери для дідуганів” – сучасні ігри, які копіюють ігровий процес і навіть графіку відомих ігор 90-х років. Про їхню популярність красномовно свідчить той факт, що у Steam вони навіть отримали власну категорію.
У цій статті ми спробували зібрати підбірку найкращих, на нашу думку, бумер-шутерів: у них у всіх швидкий і простий геймплей, майже відсутній сюжет, величезна кількість супротивників та навмисно спрощена графіка (нерідко навіть спрайтова).
AMID EVIL
Фентезійний шутер, вигляд якого змушує одразу згадати легендарний Heretic: середньовічні замки та інші фантастичні світи, магічна зброя і дуже яскрава, насичена графіка. У гри дуже висока динаміка, ще простіші загадки, ніж у Heretic (якщо їх так взагалі можна назвати), і противники, що “кидаються” у вас різними спалахами, від яких треба вчасно ухилятися – це трошки схоже на елементи bullet hell “на мінімалках”. Локації часом також нагадують перший Unreal, тож поностальгувати можна вдосталь.
AMID EVIL вийшов 5 років тому і з того часу отримав кілька контентних DLC. Попри навмисне пікселізовану графіку, візуально гра виглядає дуже добре: у неї навіть є підтримка трасування променів для тіней і відображень, а власників VR-гарнітур може зацікавити окрема версія гри, AMID EVIL VR, що вийшла минулого року і так само має дуже схвальні відгуки у Steam.
CULTIC
Якщо AMID EVIL можна назвати сучасним переосмисленням Heretic, то CULTIC – це сучасний Blood. Головний герой один протистоїть зловісному культу, причому і геймплей, і світ, і навіть графіка виглядають так наче ми отримали справжнє продовження першого Blood на тому самому рушії замість незрозумілої другої частини.
CULTIC розробляється однією людиною, перша частина гри під назвою Chapter One вийшла 2022 року, через рік була анонсована друга – Chapter Two, яка досі в розробці. Втім, навіть перша половина виглядає як самодостатня, хоча й досить коротка гра – її проходження займе десь 5-6 годин.
DOOM (2016)
Так, той самий ребут DOOM від 2016 року – попри те, що він виглядає як сучасна гра з дуже ефектною навіть сьогодні, через 8 років після виходу, графікою, у сенсі геймплею це 100% boomer shooter.
На подив не зовсім прямолінійні й цікаві локації, класичні монстри у сучасному вигляді та фірмовий шалений геймплей перших ігор – DOOM 3 з його заграванням з елементами горору, на щастя, розробник вирішив не копіювати зовсім.
DOOM Eternal, що вийшов через чотири роки, розвинув окремі новаторські механіки попередньої частини, через що деяким гравцям новинка здалася перевантаженою аркадними елементами з геймплеєм, який вже мало в чому нагадує оригінальний DOOM: в Eternal також дуже високий рейтинг у Steam, але все ж дещо нижчий за DOOM (2016).
DUSK
Похмура графіка у переважно сіро-коричневій палітрі й підкреслено низькополігональні моделі в атмосфері “треш-горору” – DUSK справляє враження першого Quake, який був перенесений у локації чи то Blood, чи то Redneck Rampage.
Як і у більшості бумер-шутерів, у DUSK дуже висока динаміка – як перестрілок, так і просто пересування локаціями. Що відрізняє гру від інших представників жанру, так це чудова механіка зброї – настільки бездоганне її виконання зустрічається дуже рідко.
Тому не дивно, що попри не дуже вражаючу навіть за мірками жанру графіку, DUSK вважається одним з найкращих бумер-шутерів сучасності: у гри майже 20 тис. оцінок у Steam (що набагато більше за переважну більшість інших представників жанру) і 97% позитивних відгуків.
HROT
Чеський шутер, події якого відбуваються у Празі 1986 року. HROT розроблений однією людиною на рушії власного виробництва (!), причому розробник, за його словами, надихався такими іграми як Quake і… український Chasm: The Rift.
Якщо інші розробники бумер-шутерів зазвичай намагаються зробити “красиву картинку” у “застарілій” стилістиці 90-х, то в автора HROT, схоже, була протилежна ціль: гра виглядає максимально “некрасиво”, з низькополігональними та незграбними моделями, у палітрі “50 відтінків коричневого”.
Завдяки такому підходу автору вдалося створити своєрідну брутальну естетику соціалістичної Чехословаччині, при цьому геймплейно HROT дійсно дуже нагадує вищезгадані ігри.
Ion Fury
Ще одна гра, в якій дуже добре видно, чим надихались її творці. Ion Fury – це практично один в один копія Duke Nukem 3D, гра навіть використовує той самий рушій Build (точніше, його осучаснену версію – EDuke32). Тому фанати DN3D в Ion Fury почуватимуться як вдома: таке саме керування, вигляд і, звісно, геймплей.
Гра вийшла 5 років тому і має дуже високий рейтинг у Steam (93% позитивних рецензій). На початку цього року був випущений сиквел – Phantom Fury, який використовує рушій Unreal Engine і має більш сучасну полігональну графіку. Втім, схоже, зміна розробника не пішла серії на користь – відгуки на сиквел у Steam “змішані”.
Prodeus
На нашу думку, один з найкращих представників жанру на сьогодні. Prodeus знов-таки максимально копіює ігровий процес легендарних перших шутерів, головним чином DOOM і Quake, але при цьому додає деякі сучасні механіки – наприклад, розблокування нової зброї через збір ігрової “валюти” в локаціях.
Попри використання сучасного рушія (Prodeus побудовано на Unity), спрайтова графіка також одразу нагадує “класику” – точніше, її оновлений варіант, мод Brutal DOOM. Фонтани пікселізованої крові та купи шматків монстрів часом, здається, просто “заляпують” екран монітора.
Але брутальна жорстокість – все ж не єдина “фішка” гри. У Prodeus чудово збалансована і цікава зброя, непрості локації й абсолютно “правильний” геймплей 90-х.
Turbo Overkill
Небагатьом бумер-шутерам вдається поєднувати “олдскульний” стиль графіки з дійсно красивою візуальною частиною, і Turbo Overkill – один з них. Кіберпанківське майбутнє, ворожий ШІ, залиті неоновим світлом хмарочоси, аугментовані вороги – здається, ти потрапив у суміш Blade Runner та Cyberpunk 2077.
Всі представники жанру мають дуже динамічний геймплей, в якому треба постійно рухатися, щоби вижити – але Turbo Overkill виглядає як “бумер-шутер на стероїдах”. Головний герой носиться наче навіжений і безупинно вбиває ворогів цілими пачками – навіть у підкаті, тому що в праву ногу у нього вбудована бензопила.
ULTRAKILL
Незвичний за концепцією бумер-шутер: в ULTRAKILL у вас нескінченний запас набоїв, але при цьому у грі немає “аптечок” – а здоров’я, традиційно для жанру, не відновлюється з часом само собою, як це заведено в сучасних шутерах. Відновити його можна… прийняв криваву ванну після вбитих вами ворогів – а для цього доведеться розривати їх на шматки у ближньому бою, що змушує кожного разу йти на ризик.
ULTRAKILL – єдиний проєкт у цій добірці, що досі знаходиться у Дочасному доступі (вже п’ятий рік), причому створюється гра знов-таки однією людиною. При цьому у неї абсолютно неймовірний успіх у Steam – якщо в інших ігор кількість відгуків зазвичай становить кілька тисяч, у кращому випадку – пару десятків тисяч, то ULTRAKILL наразі має понад 115 тис. відгуків, 97% з яких – позитивні.
Warhammer 40,000 Boltgun
Всесвіту Warhammer 40K не дуже щастить на якісні шутери від першої особи – врешті-решт, не під такий жанр він створювався. Але, на щастя, є і дуже добрі проєкти – як, наприклад, Boltgun.
На відміну від багатьох інших ігор, згаданих у цій статті, які все ж таки трохи осучаснюють класичний ігровий процес деякими додатковими елементами, Warhammer 40,000 Boltgun не зраджує класичну схему “біжи та стріляй”.
Гра виглядає як повний клон оригінального DOOM, але в іншому всесвіті: космодесантник з ордену Ультрамаринів за допомогою болтгана та ланцюгового меча прокладає собі шлях крізь нескінченні сили Хаосу. Сюжет практично відсутній, а графіка, попри те що гра використовує Unreal Engine 4, виглядає як суміш об’єктів з того самого DOOM у локаціях першого Quake, які розмалювали в усі кольори веселки.
Якщо ж згаданих у статті ігор буде мало (або ви вже всі їх пройшли), можна звернути увагу на наступних достойних представників жанру.
Kvark – ще один чеський шутер, події якого також відбуваються у Чехословаччині 80-х.
Nightmare Reaper – дуже незвична суміш бумер-шутера і rogue-lite з процедурно згенерованими локаціями та великою кількістю зброї.
Project Warlock – фентезійний шутер у стилі Hexen, з магією та рукопашним боєм.
Selaco – перспективний проєкт, що знаходиться наразі у Дочасному доступі. У гри дуже приємний візуальний стиль, і сказати, що її створюють на рушії GZDoom (модифікований DOOM), абсолютно неможливо.
Завантаження коментарів …