Початок 2025 року подарував коротку, але цікаву зустріч з електромобілем, який мав залишитись десь там далеко в іншому світі. Але ж ось він тут – зустрічаємо Hyundai Ioniq 5 N: унікальний електромобіль, що дарує неабияку потужність та динаміку! А завдяки чому? Зараз розповім.
Коли все зрозуміло з першого погляду
Вже перший погляд на електромобіль Hyundai Ioniq 5 N дає зрозуміти: тут все без жартів. Замість чергових натяків на тему «спорт-пакет», я бачу розвинений передній бампер з потрійними каналами для покращеного охолодження радіаторів, бачу дифузор та антикрило позаду, бачу накладки на колісні арки – які реально потрібні, щоб прикрити дуже широкі 275-міліметрові шини. Аналогічно реально потрібні й 21-дюймові колісні диски – просто для того, що вмістити збільшені гальма. Адже попереду встановлені 400-міліметрові диски з 4-поршневими супортами, позаду розмістились 360-міліметрові диски (проти 345-міліметрових дисків «по кругу» у звичайному Hyundai Ioniq 5). Навіть з першого погляду зрозуміло: Hyundai Ioniq 5 N це й справді «заряджений» електромобіль. Ось така гра слів, яка розкриває сутність цієї N-ки.
Електромобіль Hyundai Ioniq 5 N демонструє загальний дизайн Ioniq 5, але ж одразу виділяється численними оригінальними деталями: передній бампер зі збільшеними каналами для повітря, задній бампер з дифузором, бокові розширювачі, шини 275/35R21 та 21-дюймові колісні диски. До речі, всі ці зміни призвели до збільшення розмірів Hyundai Ioniq 5 N відносного звичайного Hyundai Ioniq 5: довжина – 4,72 метра (плюс 80 мм), ширина – 1,94 метра (плюс 50 мм). Але водночас: кузов Hyundai Ioniq 5 N «посаджений» нижче від звичайного Hyundai Ioniq 5 й тому зменшилась висота та кліренс – 1,59 метра та 160 мм відповідно. А ось 3-метрова колісна база не змінилась взагалі.
Салон відповідний. Передня панель розкреслена горизонтальними лініями, знайшлось місце під пару 12,3-дюймових дисплеїв, а позаду влаштовано чималий диван, доступ до якого відкривають ще більші дверцята – все це присутнє й у звичайного Hyundai Ioniq 5. Однак варто зазирнути всередину Hyundai Ioniq 5 N, як погляд одразу зупиняється на кріслах-ковшах: неймовірно-виражена та доволі жорстка бокова підтримка, інтегрований підголівник, очікувані N-логотипи. До речі, аналогічний можна знайти й на кермі, де також розмістилось одразу кілька кнопок зміни налаштувань їздового характерну – звичний перемикач DRIVE MODE, червона клавіша NGB, а також пара N-кнопок.
Хочете ще цікавих особливостей? Ось, наприклад, педалі: вони очікувано мають металеві накладки – це вже обов’язкова програма для будь-якої моделі, що хоч якось має слово «спорт» у своїй назві. Але ж особливість Hyundai Ioniq 5 N в тому, що ці педалі додатково збільшені – явно для напруженого «драйву», коли ноги танцюють гопака. Ще особливість: велика центральна консоль. Ось різноманітні кнопки-перемикачі, ось бездротова зарядка; але окремо варто відзначити накладки для упорів колінами – це явно зроблено в розрахунку на дуже різкі повороти. Цікаво, як в таких поворотах будуть почуватись сумки в 480-літровому багажнику?
Салон Hyundai Ioniq 5 N намагається поєднати простір та зручність звичайного електромобіля Ioniq 5 зі спортивними натяками N-версії. Від першого тут загальні форми передньої панелі та простір на задньому регульованому дивані, а від N-версії тут спортивні сидіння (посадка нижче на 22 мм за звичайну) та N-кермо, накладки на педелях, червоні акценти. Багажник пропонує об’єм 480 літрів, що чимало як для спортивного електромобіля.
Високотехнологічна основа, унікальні деталі
Розпочнемо з історії кількарічної давнини, коли взагалі з’явився Hyundai Ioniq 5 – перший електромобіль Hyundai, побудований на платформі E-GMP: підтримка 800-вольтової архітектури, підтримка зарядки потужністю до 350 кВт та технології V2L, можливість створення електромобілів з одним електромотором (задній привод) або двома електромоторами (повний привод), доволі великий акумулятор. Ця платформа вже стала чудовою основою для створення численних електромобілів, серед яких – також й Hyundai Ioniq 6, який вже був героєм детального огляду. Проте саме Hyundai Ioniq 5 колись став першовідкривачем цієї платформи; й ось Hyundai Ioniq 5 N сміливо рушив далі.
Перш за все, спорт-версія Hyundai Ioniq 5 N очікувано виділяється дуже високою потужністю: два PMSM-електромотори сумарно видають 448 кВт (609 к.с.) та 740 Нм або навіть 478 кВт (650 к.с.) та 770 Нм протягом 10 секунд за умови активації режиму N Grin Boost – це та сама червона кнопка NGB на кермі. Передній електромотор самотужки розвиває 166-175 кВт, а ось задній може видавати майже вдвічі більше – аж до 282-303 кВт потужності. Цікаво, що електромотори можуть розкручувати ротори до 21 тисячі обертів (проти 15 тисяч у звичайного Hyundai Ioniq 5) й вони мають майже однакове передавальне число редуктора: 10,65 для переднього електромотора та 10,657 для заднього електромотора. Крім того, для живлення більш потужного заднього електромотора також знадобився новий інвертор-перетворювач SiC (Silicon Carbide) для електроструму; він приблизно в півтора раза більший та важчий за звичайний – але ж також може передавати пропорційно більше струму від акумулятора до електромотора.
До речі, про акумулятор: саме на версії Hyundai Ioniq 5 N вперше з’явився акумулятор ємністю 84 кВт·год, що складається з 384 елементів та 32 модулів. Обіцяний запас ходу – до 448 км за правилами вимірювань WLTP. І ось тепер друге «до речі»: електромобіль Hyundai Ioniq 5 N вже частково виконав свою роль дослідницької лабораторії. Наприклад, цей збільшений 84-кіловат-годинний акумулятор вже з’являється на оновлених версіях Hyundai Ioniq 5. Аналогічно, як пакет N Line або спортивне 3-спицеве. Проте справжній Hyundai Ioniq 5 N вирізняється більшою кількістю змін. Тому продовжимо.
Попри візуально схожий кузов, насправді Hyundai Ioniq 5 N й тут суттєво відрізняється. Так, додано 42 точки зварювання та 2,1 метра клейових з’єднань; також з’явились посилені кріплення амортизаторів, акумулятора, механізму керма. Причому рульовий механізм зроблено гострішим (приблизно на 17%) й збільшено рівень допомоги електричного підсилювача керма. Так-так, саме збільшено – в розрахунку на дуже широкі й жорсткі спортивні 275-міліметрові шини. Й взагалі спорт-версія Hyundai Ioniq 5 N має чимало цікавих доопрацювань шасі: електронно-керовані амортизатори, система зміни розподілу тяги між осями (аж 11 варіантів налаштувань!), спеціальний дрифт-режим (10-40% крутного моменту на передніх колесах та 60-90% крутного моменту на задніх колесах), три-режимний Launch Control та електронно-керований задній диференціал e-LSD. Плюс навіть система попереднього прогріву або охолодження акумулятора – так ось для чого знадобились збільшені канали вентиляції та більш ефективні радіатори. А ще ж система імітації звуків та навіть перемикання передач…
Електромобіль Hyundai Ioniq 5 N лише починається з платформи E-GMP та повного приводу з двома електромоторами; а далі – продовжується посиленим кузовом, зміненими гальмами та збільшеним акумулятором, надзвичайно потужним заднім електромотором з власним інвертором тощо. Результат: сумарна пікова потужність до 650 к.с., обіцяне прискорення 0-100 км/год за 3,4-3,5 секунди та 260 км/год максимальної швидкості! Але є цифри, які вже не так шокують, проте все одно потребують згадки. Ось, наприклад: аеродинамічний спротив звичайного Hyundai Ioniq 5 становить Cd=0.288, натомість спортивний Hyundai Ioniq 5 N має показник Cd=0.313; а це відповідно впливає на запас пробігу – ось вам плата за спойлери та накладки, які мають давати додаткову притискну силу. Або ось ще: навіть стандартний Hyundai Ioniq 5 з повним приводом важить більш як дві тонни, а спортивний варіант Hyundai Ioniq 5 N затягує вже на 2,2 тонни рівно. Як все це почувається на дорозі?
Враження за кермом: скільки тут всього!…
Три їздових режими, чотири варіанти роботи двигунів, три варіанти налаштувань підвіски та керма, одинадцять варіантів розподілу тяги, дрифт-режим, Launch-Control з налаштуваннями під три варіанти зчеплення з поверхнею… А у мене на все про все кілька годин часу та електромобіль на зимових шинах, що вже має власника з-поміж працівників дилерського центру «Едем-Авто». Це я до того, що для повного розуміння Hyundai Ioniq 5 N потрібно їздити довго та в різних умовах, на різних треках та по місту. Тому наразі я можу лише відзначити кілька яскравих плям, які особливо відклались в пам’яті.
Перше – звісно це динаміка, прискорення! Електромобіль завжди дуже потужний, завжди дуже швидкий та динамічний. навіть в ЕСО-режимі встигаєш всюди прискоритись та перелаштуватись; при цьому немає гостроти у відгуках на педаль акселератора. Нормальний та спортивний режим вже значно більш активні. Але саме після натискання ось тієї кнопки NGB електромобіль Hyundai Ioniq 5 N буквально прагне наздогнати вашу голову своїм підголівником – хлоп! – голова вперлась, груди стискає, а ми вже летимо вперед. Залікова «сотня» навіть на зимових колесах та по сухому, але холодному асфальту давалась за 3,7-3,8 секунди. Тому в ідеальних умовах – так, схоже N-ка зможе показати обіцяні 3,4-3,5 секунди. Але які вони, ці оптимальні умови? Я забирав холодний автомобіль, їхав 30-40 хвилин по місту й намагався прогріти акумулятор, щоб потім різко стартувати для заміру. Прогрів, стартував, замірявся. Але після кількох замірів температура акумулятора вже вийшла за рекомендовану зону. Та й систему Launch Control можна запускати з частотою раз на дві хвилини. Хоча, вшаную електромобіль Hyundai Ioniq 5 N, він навіть без Launch Control й лише у звичайному спорт-режимі стабільно їхав «сотню» в межах чотирьох секунд.
Друге – про режими руху. Як ви вже зрозуміли, їх варіантів та комбінацій просто безліч. Окрім налаштувань моторів, підвіски, розподілу моменту, можна також керувати рекуперацією за допомогою пелюстків під кермом (що дуже зручно), обирати звукове супроводження та навіть варіант відображення інформації HUD-дисплея на лобовому склі. Й ось що цікаво: дві виділені N-кнопки на кермі дозволяють зберегти будь-які власні налаштування. Тобто, можна змінювати як все комплексом (двигун, підвіска, звук тощо), так і перемикатись лише між варіантом показів на цифровій панелі приладів. Ось коли вже награвся з усіма можливостями Hyundai Ioniq 5 N (а так воно і буде перший час), тоді нарешті можна визначити свої найбільш улюблені налаштування і зберегти їх на ці кнопки.
Третє – про кермо та підвіску. Кермо доволі гостре, воно робить приблизно 2,3 оберти від упору до упору; причому кермо не переобтяжує руки зайвим зусиллям. Водночас ніколи не полишає враження, що керуєш доволі великим… чи то кросовером, чи то хетчбеком. Адже постійно бачиш перед собою великий капот з прямими лініями, відчуваєш багато простору навколо цих самих спортивних ковшів-сидінь. Щодо підвіски, то ситуація схожа, як з двигунами. У звичайних режимах підвіска виявляється доволі пружною, але без дискомфорту: немає тряски та неприємних поштовхів – супер для щоденних поїздок! Водночас в спортивному режимі підвіска стає кам’яно-жорсткою: десь там залишились амортизатори чи вже просто вварили шматок металевого лома? Жодних кренів, жодних коливань кузова – супер для напруженого драйву!
Нарешті, четверте – це звук NAC+ (N Active Sound +) та система імітації перемикання передач N e-shift. Ось так: у вас електромобіль, який на цифровому дисплеї малює тахометр. А його пелюстки під кермом в певних режимах налаштувань можуть замість керування рекуперацією імітувати перемикання передач. Причому ці перемикання відбувається під звучний «саундтрек» з усіма схлипуваннями та перегазовками як це має бути для ДВЗ-автомобіля. А коли набираєш багато обертів на віртуальному тахометрі, то замість «типу-перемикання» на передачу вище електромобіль Hyundai Ioniq 5 N залишається в поточному режимі й голосить на весь салон звуком двигуна, який ось-ось вибухне – чи то від екстазу, чи то від зустрічі клапанів та циліндрів. Ой, стоп! Який ДВЗ, які клапани, які циліндри?! Це ж електромобіль! Що так прагне бути схожим на звичний автомобіль зі звичним двигуном внутрішнього згорання. Чудасія.
Найбільше в їздовому характері електромобілі Hyundai Ioniq 5 N запам’ятовується не якась певна риса, а діапазон зміни цього самого характеру: це наче той інструмент, який можна і потрібно калібрувати під певні умови руху та під кожного водія окремо – дуже цікаво! І дуже швидко: з результатом 0-100 км/год за 3,7-3,8 секунди, електромобіль Hyundai Ioniq 5 N є одним з рекордсменів в моєму особистому заліку. Але скільки просять за таку динаміку і такі можливості?
Вартість Hyundai Ioniq 5 N та різниця в ціні зі звичайним Hyundai Ioniq 5
Логічно, що електромобіль Hyundai Ioniq 5 N займає позицію флагмана для лінійки Hyundai Ioniq 5 загалом. Це означає не лише максимально-просунуту техніку, але й максимальну комплектацію: подушки та шторки безпеки, асистент утримання в смузі руху, контроль «сліпих зон» дзеркал (включаючи й відеоконтроль), асистент запобігання зіткненню при русі заднім ходом, підвіска з регулювання жорсткості амортизаторів, вибір звуку двигуна, система регулювання температурних режимів батареї, система оптимізації дрифту, імітація перемикання передач, двозонний клімат-контроль, адаптивний круїз-контроль, підігрів керма та передніх/задніх сидінь, вентиляція передніх сидінь, проєкція на лобове скло, система кругового огляду, преміум-акустика BOSE, бездротова зарядка, багатоколірне фонове підсвічування салону, легкосплавні 21-дюймові колісні диски, спортивні сидіння-ковші, спортивне кермо та багато іншого. Ціна Hyundai Ioniq 5 N – від 2,93 млн грн або $71,5 тис.
Окрім унікальних спортивних деталей, електромобіль Hyundai Ioniq 5 N загалом все-все-все, що ви можете очікувати від Hyundai Ioniq 5: повністю світлодіодні фари, круговий огляд, преміумаудіо, вентиляцію сидінь, цифрові дисплеї в салоні. Для порівняння Hyundai Ioniq 5 TOP з повним приводом (239 кВт або 325 к.с.) та 77-кіловат-годинним акумулятором коштує від 2,447 млн грн або $59,7 тис. – отже, доплата за N-версію (але ж повноцінну N-версію, а не просто пакет N Line) становить майже півмільйона гривень.
Підсумки тест-драйву: то чим є Hyundai Ioniq 5 N для автомобільного світу?
На це питання у мене є одразу дві відповіді. По-перше, електромобіль Hyundai Ioniq 5 N є справжньою «лабораторією на колесах» для компанії Hyundai: можна сміливо впроваджувати новітні розробки та експериментувати в різних напрямках. Так, вже будучи ексклюзивною моделлю, електромобіль Hyundai Ioniq 5 N став основою для ще більш ексклюзивного концепт-кара та заготовкою для гоночного боліда під власний монокубок. По-друге, електромобіль Hyundai Ioniq 5 N – це символ того, чого може досягати компанія Hyundai. Це справжній «hello-car» для дилера, завдяки чому можна привабити ще більше клієнтів. Нехай вони навіть потім куплять звичайнісінький автомобіль бренду, але на прикладі Hyundai Ioniq 5 N будуть точно знати: Hyundai – може!