Останні декілька років набирає обертів портативний геймінг поза межами екосистеми Nintendo, яка була майже єдиним рішенням такого плану протягом десятиріч. В часи, коли Switch вже частково застарів, а технологічні можливості дозволили запускати більшість сучасних ігор на портативному пристрої, Valve представила свій Steam Deck – еволюцію ідеї Steam Machines у поєднанні з фішками зі Steam Controller з оновленою Steam OS на борту. Не те, щоби до цього не існувало портативних ігрових комп’ютерів від дрібних гравців на кшталт того ж GPD Win, але вихід консолі від компанії Гейба Ньюела дещо оживив чи навіть переродив цей ринок.
Що показала Nintendo?
Nintendo нарешті показала свою нову консоль. Гравці ще з першого тизеру розділились на два табори: тих, хто вірив в купу інновацій і новий досвід з фішками Nintendo, та тих, хто бачив у Switch 2 більше Pro модель першого Switch, як це відбувається у PlayStation останні два покоління. Але навіть з анонсом Switch 2, консоль Nintendo – це не обов’язково єдиний чи найкращий варіант портативного геймінгу для всіх. Особливо враховуючи ціну на консолі та ігри для неї. Та якщо ви не готові чекати декілька місяців до релізу та доступності консолі у нас по нормальній ціні (є варіант, що нормальних цін через тарифи Трампа і не буде), або сумніваєтесь в доцільності нового Switch 2, чи просто не є прихильником ігор Nintendo – ось які варіанти є вже зараз. Поділюсь особистим досвідом використання актуальних портативних консолей.
То які варіанти грати на ходу?
Наразі найбільш популярним є девайс саме від Valve. Згідно з оцінкою IDC за три роки з моменту релізу вони продали вже майже 4 млн Steam Deck (дріб'язок у порівнянні зі 150 млн Nintendo Switch). Проте ринок росте, про що свідчать постійні оновлення та нові моделі від багатьох вендорів. Ледь не кожна компанія, що випускає ігрові комп’ютери, має у своєму арсеналі портативні ігрові ПК. Трійка основних гравців – Asus, Lenovo та MSI. На відміну від Steam Deck, ці портативні ПК працюють під управлінням Windows.
Я зібрав невелику колекцію з представників всіх основних екосистем. Для Steam OS, що росте і розвивається, у мене є Steam Deck OLED на 1 TB, на який я оновився зі звичайної версії одразу після його виходу, і навіть встиг замовити лімітовану версію у напівпрозорому корпусі. Для Windows – Asus ROG Ally, яка застрибнула на потяг портативних ігрових ПК наступною після Valve, та стала, мабуть, найпоширенішою "портативкою" на цій ОС. Також в цій компанії є Nintendo Switch OLED, щоб глянути ретроспективно та оцінити новинки від Nintendo. А тепер перейдемо до порівняння систем, аби розібратись як же все працює та на що слід звернути увагу.
Steam Deck
Steam Deck стала першопроходцем серед ігрових хендхелд ПК у 2022 році, але продовжує отримувати оновлення. Пізніше вийшла модель з OLED екраном, про яку і буде далі. Головна особливість консолі від Valve – нативна підтримка Steam OS та великої кількості ігор з цієї платформи, перелік яких постійно поповнюється. А нові релізи, навіть досить "важкі" часто одразу отримують "зелену галочку", яка демонструє сумісність з пристроєм. Ця верифікація покликана виділити ігри, які стабільно працюють на Steam Deck, проте високої продуктивності, особливо в нових AAA-іграх, очікувати не слід. Але все ж позначка верифікації зазвичай гарантує, що гра має пресет графіки для портативки та працює зі стабільним фреймрейтом. Існують, звичайно, виключення, коли галочка не гарантує і 30 кадрів, але це буває не часто, а свіжі ігри постійно оновлюються і покращують продуктивність.
При запуску Steam Deck користувача зустрічає по суті режим Steam Big Picture з додатковими фішками для власного заліза Valve. Консоль має кастомний чіп від AMD на архітектурі RDNA 2, який дозволяє грати у велику кількість свіжих ігор з частотою принаймні 30 кадрів на секунду, а простіші графічно та старіші ігри працюють зі стабільними 60 FPS. Це все на екрані з роздільною здатністю 800p. Багато з ігор гарно працюють на 40 FPS, тим паче екран підтримує частоту оновлення 40 Гц. Проте це фіксовані 40 Гц, тобто при просадках продуктивності це буде видно на екрані. Новіша OLED модель має підтримку VRR та дисплей з частотою оновлення 90 Гц, що значно покращує досвід як в іграх які працюють при 40 FPS, так і в більш вимогливих іграх з динамічною зміною частоти. Все це завдяки динамічній частоті розгортки. Також OLED модель має відчутно кращу автономність, адже новий екран, новий техпроцес та більша батарейка разом дають до плюс 50% тривалість роботи від акумулятора. Тобто у вимогливих іграх час роботи збільшився з 1,5 години, до 2,5 і більше годин. А у 2D та інді — 3,5 до 5,5 годин.
У повсякденному користуванні Steam Deck дарує приємні враження, адже це реальний plug-and-play досвід. Консоль швидко виходить зі сну і можна продовжити гру з того ж моменті, якщо вона була відкрита. Це дозволяє грати короткими сесіями під час перерв на роботі чи в транспорті. Донедавна це був єдиний такий хендхелд зі Steam OS на борту, але нещодавно Lenovo до пари до Windows версії Legion Go S випустила ще і версію зі Steam OS. Тож тепер в гравців є альтернатива.
У цілому мені, як адепту консольного геймінгу, подобається досвід, який дарує Steam Deck. Адже він в більшості випадків, а особливо що стосується сертифікованих ігор, не потребує додаткових маніпуляцій. Просто завантажити гру і запустити. Але для любителів більшої кастомізації можна вибрати режим робочого столу та отримати доступ до Steam OS як в портативному режимі, так і під'єднавши пристрій до офіційної чи сторонньої док-станції. Це перетворює консоль на повноцінний портативний комп’ютер.
ASUS ROG Ally
Альтернативними до Steam Deck рішеннями стали пристрої на Windows. Першим таким комп’ютером був ASUS ROG Ally, який вийшов через кілька місяців після жартівливого анонсу на 1 квітня 2023 року. Як і інші представники класу, ця консоль потужніша ніж пристрій від Valve. У мене старша версія на процесорі AMD Ryzen Z1 Extreme, до речі вже на архітектурі RDNA 3 від AMD, що дозволяє отримати в багатьох іграх пристойний FPS. Новіша модель ROG Ally X взагалі отримала багато оновлень, в тому числі щодо продуктивності, але має і вищу ціну.
Повернемось до Ally 2023 року. Це все ще ПК, і потребує маніпуляцій з налаштуваннями для більшості ігор. А слабка підтримка операційною системою Windows пристроїв подібного формфактору і з подібною функціональністю вимагає додаткових налаштувань. Благо оболонка та системне ПЗ від ASUS, хоч і не хапає зірок з неба, проте постійно оновлюється і додає нові функції керування системою з геймпада (хоча тут і є тачскрін, користуватися ним не так зручно на діагоналі в 7"), дозволяє налаштовувати режими живлення та змінювати інші аспекти апаратного забезпечення.
Стосовно живлення, то ASUS зробила кілька профілів під ігри з різними вимогами: на 10, 15 та 25 Вт, а в режимі роботи від мережі живлення навіть 35 Вт. Присутній і ручний режим з гнучким налаштуванням. Також Ally може похвастатись екраном з частотою у 120 Гц з роздільною здатністю 1080p. Звичайно, така потужність і екран впливають на тривалість роботи від акумулятора і в Ally вона на рівні чи навіть менше ніж в оригінального Steam Deck з LCD-екраном. Проте системний софт дозволяє і тут дещо налаштувати, і, зменшивши частоту оновлення екрана та роздільну здатність до 720p, чи 900p, можна витиснути трохи додаткової автономності та кадрів на секунду в іграх.
Це, звичайно ж, не таких плавний досвід, який дає Steam Deck, проте Windows 11 на борту дарує і купу плюсів. Головний з них під час вибору був підтримка сторонніх ланчерів типу Epic Games Launcher, EA App чи Ubisoft Connect без додаткових "танців з бубном", а головне – підтримка Microsoft PC Game Pass. Адже на відміну від інших Game Pass працює тільки на Xbox та Windows, якщо не рахувати хмарний геймінг. Інший вагомий плюс Windows на борту ROG Ally – це повна сумісність всіх ігор, які можна запустити на цій ОС. На відміну від Steam OS, де ігри та застосунки зроблені для Windows, працюють через прошарок Proton (а більшість ігор саме такі), тут все нативно. До того ж частина багатокористувацьких ігор не будуть працювати на Steam Deck через античіт, якій не підтримується Linux системами. Сюди можна додати й ширшу підтримку емуляторів різних класичних систем.
Повноцінна Windows 11 у роботі з док станцією дає такий же досвід як зі звичним ігровим ПК. По суті це і є ще більш компактний ігровий ноутбук з типовими для цього класу пристроїв плюсами та мінусами. До мінусів можна віднести вже згадану вище погану адаптацію Windows до портативних пристроїв. Напрацювання для роботи з сенсорними екранами, що були у часи Windows 8, у 11 версії зійшли нанівець, тепер це суто десктопна ОС. Проте разом з чутками про портативну версію Xbox з'явилися й обговорення, що це буде не пристрій від самої Microsoft, а вироби інших виробників, серед яких саме ASUS часто з’являється у рекламних матеріалах софтверної компанії. Проте програмне забезпечення буде як раз від Microsoft і сподіваємось це буде краща адаптація Windows 11 до подібного класу пристроїв. Як буде насправді покаже час, а поки маємо різні портативки з "милицями" поверх ОС для більш-менш комфортної роботи.
Оригінальна Nintendo Switch / Switch OLED
Ветеран і передвісник нової хвилі портативних ігрових пристроїв Nintendo Switch вже давно тримається у топах продажів і тільки зараз, незадовго до анонсу другої версії, почав трохи гальмувати, проте залишаючись на верхівці рейтингу. У 2017 році велика N зробила революцію на ринку ігрових систем, і просто приголомшливо швидко вибралась з ями, в яку сама ж себе загнала невдалим релізом Wii U. Проте час йде, і нове покоління Nintendo на порозі з очевидним для багатьох, але незвичним для фанатів японської компанії, простим номером "2" у назві. Нова консоль стала потужніше і дорожче, а ігри для неї підняли планку цін до приголомшливих $90. Це можливо і дозволить оригінальній Switch залишатися популярною ще деякий час.
Nintendo Switch – це, на відміну від наших попередніх героїв, повноцінна ігрова консоль. Тут вам і закрита екосистема, яка дозволяє купувати ігри лише в магазині eShop, чи на картриджах; тут вам і плата за гру онлайн. Ну і ціни на ігри, на відміну від деяких ПК магазинів, без регіональних коригувань. А ексклюзиви Nintendo взагалі мають якусь дивовижну властивість тільки дорожчати з часом, а не навпаки. Але чи можна зацікавитись цією ігровою системою у 2025 році? Чи не відштовхне висока ціна на ігри та технічна застарілість консолі покупців, чи невисока ціна самого пристрою та величезна бібліотека чудових ігор все ж таки переважать?
Стосовно цін, молодшу Switch Lite можна придбати зараз менше ніж за 7 000 гривень, а останню ревізую з OLED-екраном – за 12 000 грн. На фоні портативних ігрових ПК ціни на які стартують від 18 000 гривень, це виглядає заманливо.
Ексклюзиви Nintendo – це окрема категорія ігор з мільйонами фанатів по всьому світу. Понад 150 млн проданих Switch тому запорука. В час однотипних і повторюваних ігрових досвідів, ці яскраві й дивакуваті світи можуть подарувати по-справжньому унікальні враження. Крім ексклюзивів є ще і купа інді, як і на інших платформах, плюс деякі великі мультіплатформені тайтли. Як от Doom та Doom Eternal, The Witcher 3: Wild Hunt чи та сама Monster Hunter: Rise, яка вийшла у першу чергу саме на Nintendo Switch.
Крім великої бібліотеки ігор ця консоль дарує приємний досвіт керування і налаштування, адже все працює з коробки. Так, багато ігор вже не витягують стабільну частоту кадрів, проте більшість гарно працює у 30 FPS. Дивно очікувати більшого від такого застарілого та простого заліза.
Switch OLED став другим диханням для ігор Nintendo, у моєму власному досвіді. Саме для них я вже багато років тримаю в колекції цю легендарну консоль. Яскравий та великій OLED екран подарував нові барви звичним іграм, особливо свіжим, які наче робились з урахуванням високого контрасту нової матриці. І насправді дуже дивно, що Switch 2 не матиме на релізі опції з OLED. Остання ревізія Switch не стала потужнішою, тож продуктивність в іграх лишилась на старому рівні, але відчуватись все стало набагато краще.
Підписка Nintendo Online хоч і викликає негативні емоції, через її необхідності для гри у мережі, проте і приховує в собі деякі приємні бонуси. Одним, і дуже цінним з яких, є колекція ігор з класичних систем. Тож якщо вас замучила ностальгія, або цікаво познайомитись з культовою класикою, то це варіант.
У порівняні зі звичайною моделлю першої ревізії, яка була у мене до цього, в OLED-версії зросла автономність. Це дуже додає в мобільності. Але по справжньому портативною Switch роблять габарити. На відміну від Steam Deck та ASUS ROG Ally, ця консоль може поміститись у велику кишеню куртки чи невелику сумку. І це навіть не враховуючі ультра компактну Lite-версію. При виборі, що взяти з собою у дальню дорогу чи при дефіциті місця в рюкзаку, я завжди обираю Nintendo Switch.
Бонус: PlayStation Portal
Якщо у вас вже є чимала ігрова бібліотека є і вона знаходиться не у Steam, і якщо ви маєте PlayStation 5 – можна розглянути PlayStation Portal як портативне доповнення до великої консолі. Це, звичайно ж, не повноцінний ігровий пристрій, а радше аксесуар до стаціонарної консолі, проте може розширити ігровий досвід можливістю грати поза звичним місцем перед монітором чи телевізором. А при наявності гарного Wi-Fi дозволить грати й поза домом. Бібліотека буде з PlayStation 5 (та 4 по зворотній сумісності), ергономіка близька до геймпада DualSence, а можливість продовжити проходити улюблену гру з місця, де закінчив на великій консолі без необхідності синхронізувати збереження та запускати гру заново мають свій особливий шарм. Більш детально про досвід користування цим дивним пристроєм в окремому матеріалі.
Обираємо з кандидатів
Nintendo зробила свою ставку на продовження домінування з еволюційною Switch 2. І хоч вона, швидше за все, знову збере касу, світ портативного геймінгу вже не обмежується лише червоно-синім геймпадом.
У 2025-му вибір став як ніколи широкий. Хочете стабільності, фірмових ексклюзивів і мінімуму налаштувань – Switch, навіть старий, досі грає на повну. А якщо нова модель вас не переконала, цілком можливо, що саме він стане найрозумнішою покупкою найближчих місяців.
Полюбляєте кастомізацію, експерименти й уже маєте пристойну бібліотеку в Steam – тоді Steam Deck. Його SteamOS зручна, інтерфейс адаптований під геймпад, а остання OLED-версія приємно дивує автономністю. Хоча так, іноді доведеться миритись з відсутністю окремих ігор чи налаштуванням геймпада вручну.
Потребуєте максимум потужності та абсолютну свободу? Тоді кращий вибір – Windows-девайси на кшталт ASUS ROG Ally. Тут уже інша філософія: все як на десктопі, зі своїми плюсами й мінусами. Це гнучкий, але трохи "гіковский" досвід. Тобто, не plug-and-play, а скоріше "plug, update, tweak, and play".
І ще є Portal – не зовсім консоль, але для власників PS5 може стати дуже приємним доповненням. Якщо граєте у вітальні, а іноді хочеться продовжити гру з дивана чи ліжка – це рішення влучає просто в ціль.
Якщо не плануєте почекати Nintendo Switch 2 (а там, схоже можуть бути нюанси) – хороших варіантів більш ніж достатньо. Якщо ж навпаки, гроші відкладені, а дні до релізу пораховані, тоді просто чекаємо та готуємось до великого запуску. Я готовий до нових відкриттів зі Switch 2, проте привабливіші ціни на ігри та велика ПК-бібліотека змушують тримати інші портативки під рукою.