ASUS ROG Ally вийшла цікавою портативною ігровою консоллю на Windows 11. Вона мала як переваги, так і певні слабкі місця. У першу чергу, це скромний час автономної роботи. Компанія провела хорошу роботу над помилками та випустила ASUS ROG Ally X, яка не є новим поколінням, а саме покращеною версією. Редакції Mezha.Media вдалось деякий час покористуватись оновленою консоллю. Матеріал нижче не буде оглядом повною мірою, а скоріше власним суб’єктивним поглядом на основі досвіду користування. Тому не варто чекати купи бенчмарків, сконцентруймося на головному: наскільки хороша ASUS ROG Ally X саме як ігрова консоль.

Характеристики ASUS ROG Ally X та порівняння з ROG Ally

Модель ASUS ROG Ally X ASUS ROG Ally
Дисплей IPS панель, 7”, 1920х1080, сенсорний IPS панель, 7”, 1920х1080, сенсорний
CPU AMD Ryzen Z1 Extreme Gen 4 AMD Ryzen Z1 Extreme Gen 4
GPU AMD RDNA 3 AMD RDNA 3
Оперативна пам’ять 24 ГБ LPDDR5X-7500 16 ГБ LPDDR5-6400
Сховище 1 ТБ PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 512 ГБ PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
TDP 10-30 Вт 10-30 Вт
Мережевий зв’язок Wi-Fi 6E (802.11ax) + Bluetooth 5.2 Wi-Fi 6E (802.11ax) + Bluetooth 5.2
Роз’єми 1х USB 3.2 Gen2 Type-C (DisplayPort 1.4, Power Delivery), 1x USB 4 Type-C (Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4, PD 3.0), 1x UHS-II картрідер microSD, 1×3.5 мм комбінований 1х USB 3.2 Gen2 Type-C (DisplayPort 1.4, Power Delivery), 1x UHS-II картрідер microSD, 1×3.5 мм комбінований, 1х мобільний інтерфейс ROG XG
Мультимедія Вбудовані стереодинаміки та мікрофони Вбудовані стереодинаміки та мікрофони
Акумулятор 80 Вт·год 40 Вт·год
Габарити, вага 28,0×11,1×2,47~3,69 см, 678 г 28×11,1×2,12~3,24 см, 608 г

Конструкція, дизайн та особливості органів керування

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

На жаль, першої ASUS ROG Ally під рукою немає, але я досить довгий час провів з нею. Тому доведеться порівнювати по пам’яті. Перша і найочевидніша відмінність — замість білого кольору ASUS ROG Ally X зробили більш звичною чорною. Плюс це чи мінус? Виглядає менш оригінально, але чорний колір практичніший. І менше впадають в очі чорні рамки навколо екрана. Сам пластик, схоже, залишився без змін. Він має матове покриття. Змінилась текстура на гріпах: вона стала більш дрібною, це — мініатюрні написи ROG. Суб’єктивно, вийшло трохи зручніше.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Загальна форма консолі також змінилась. Трохи збільшилась товщина, як результат — більш масивні гріпи. Оригінальна ASUS ROG Ally мала у деяких місцях досить чіткі кути. В ASUS ROG Ally X їх вирішили позбутись. Завдяки цим змінам, консоль стала дійсно зручнішою. На мій погляд, це — одна з найзручніших портативних консолей на цей час. Навіть зважаючи на збільшену вагу у порівнянні з першою Ally.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Тепер перейдемо до органів керування ASUS ROG Ally X. Стіки та основні кнопки залишились майже на тих само місцях, розташування типове для контролерів Xbox, тобто стіки розміщені асиметрично. Навколо стіків є RGB-підсвічування. Але самі стіки стали більш тугими, ніж у першої версії. За відчуттями вони ближчі до стіків на геймпадах. Стверджується, що вони стали вдвічі витривалішими.

ABXY зовсім трохи змістили ближче до правого стіка. Самі ж кнопки якщо і змінились, то не кардинально: вони зручні та мають чіткий, приємний хід. D-Pad має оновлену форму і тепер він матовий, а не глянцевий. Направляючі (якщо так можна сказати) завдяки новій, чіткішій формі відчуваються краще. Тригери та бампери теж змінились: тригери стали більшими, а у бамперах, схоже, замінили самі кнопки, вони відчуваються по-іншому. Найближча асоціація — кнопки мишки.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Тильні макрокнопки зменшились за розмірами й по-іншому розташовані. У оновленому варіанті при моєму оптимальному хваті вони знаходяться чітко під середніми пальцями. Але це дуже індивідуально: пару друзів брали консоль у руки й зовсім їх не торкались. Хибні натискання у мене були всього кілька разів на початку використання ASUS ROG Ally X.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Суттєво змінилась верхня грань консолі, практично всі функціональні елементи знаходяться в інших місцях, порівнюючи з ASUS ROG Ally. Кнопка живлення знаходиться ближче до правого бампера, тепер до неї не треба так далеко тягнутись. Поруч знаходиться комбінований аудіороз’єм та слот для MicroSD, який раніше був ближче правого краю і мав проблеми з перегрівом. Стверджується, що тепер цієї проблеми немає.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Окрім звичних двох зон виводу гарячого повітря, з’явилась посередині ще одна зона з вентиляційними отворами. Через нього виходить повітря, що охолоджує екран. Ближче до лівого краю розміщені кнопки гучності, світлодіодні індикатори та два роз’єми Type-C. Нагадаємо, у минулій версії був один Type-C, комбінований з фірмовим XG Mobile для підключення зовнішніх відеокарт ASUS.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

В ASUS ROG Ally X виробник вирішив використати один USB 3.2 Gen2 Type-C (з підтримкою DisplayPort, Power Delivery) та один USB 4 Type-C (Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 з підтримкою Freesync та Power Delivery 3.0). Такий хід можна вважати покращенням. По-перше, можна одночасно заряджати консоль та під’єднати, наприклад, зовнішній накопичувач. По-друге, це дає змогу використовувати зовнішні відеокарти сторонніх виробників, що дає трохи більше свободи вибору. Але свою ROG XG Mobile я тепер під’єднати не можу.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Ще один важливий конструктивний момент — тепер консоль підтримує стандартні M.2 SSD формату 2280, на відміну від 2230 у першій ROG Ally. Це дає значно більший вибір накопичувачів. До того ж ASUS вирішила максимально спростити процес заміни накопичувача: треба просто зняти задню кришку та від’єднати пару конекторів. До того ж простір всередині дає можливість використовувати додаткові термопрокладки чи тонкий радіатор. Станом на зараз, ASUS ROG Ally X — найбільш user friendly портативна консоль з погляду заміни SSD. Як мінімум, серед A-брендів.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Якщо говорити про власні суб’єктивні враження після пари тижнів використання, то варто сказати, що конструктивні зміни пішли на користь ASUS ROG Ally X. Вона дійсно вийшла зручною, усі органи керування на зручних місцях. Вага дещо збільшилась, але це загалом не критично. Довго грати сидячи цілком зручно, ніяких проблем не виникає. Не дуже зручно грати лежачи тримаючи консоль виключно двома руками над собою, але це стосується будь-якої портативної консолі. Єдине, чого б ще хотілось — це тачпад. Все-таки взаємодіяти з Windows 11 періодично доводиться, стіки для цього не дуже підходять. І постійно протирати екран теж не дуже зручно.

Екран

Екран ASUS ROG Ally X дістався від першої версії, жодних змін. З одного боку, очевидно, що хотілося б OLED. Але це ще відчутніше збільшило б ціну консолі, яка і без того доволі висока. З іншого ж боку, істотних претензій до екрана немає. Він має дуже приємну картинку з насиченими кольорами, чудовими кутами огляду і непоганим рівнем яскравості. Якого може не вистачити хіба що на яскравому сонці. У приміщенні підіймати рівень яскравості вище 30-40% вже не дуже комфортно.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Для тих, хто пропустив огляд оригінальної ASUS ROG Ally: в консолі використовується 7-дюймовий IPS-екран з роздільною здатністю Full HD (1920х1080 точок) зі стандартним співвідношенням сторін 16:9. Щільність пікселів — приблизно 315 PPI. Частота оновлення становить 120 Гц, час відгуку пікселя — 7 мс, є підтримка синхронізації кадрової частоти FreeSync Premium. Дисплей сенсорний, його захищає Gorilla Glass Victus з покриттям DXC, яке має знизити відблиски. Обіцяють колірне покриття sRGB 100%, а максимальний рівень яскравості — 500 кд/м². Як і на ноутбуках ASUS, у застосунку Armoury Crate SE можна обрати з декількох пресетів відображення кольорів, а також налаштувати колірну температуру вручну.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Детальне дослідження дисплея є в нашому огляді оригінальної ASUS ROG Ally, вони цілком актуальні й для нової ASUS ROG Ally X, тож цифри та графіки можна подивитись за посиланням.

Апаратна платформа, програмне забезпечення та звук

ASUS ROG Ally X доступна в єдиній конфігурації, зі вже добре знайомим процесором AMD Ryzen Z1 Extreme, яким була оснащена старша конфігурація ROG Ally. Нагадаємо, це 4-нанометровий процесор на архітектурі Zen 4, що включає 8-ядер, підтримує 16 потоків обчислень та має 24 МБ кеш. Максимальна частота становить 5,1 ГГц. Графічний прискорювач побудовано на архітектурі AMD RDNA 3, він включає 12 обчислювальних блоків та має частоту до 2,7 ГГц. Він має продуктивність до 8,6 терафлопс. TDP 10-30 Вт. За замовчуванням є три режими роботи. Тихий 13 Вт, Продуктивний 17 Вт та Турбо 25 Вт. При роботі від мережі — 30 Вт. Хоча у фірмовому ПЗ є можливість ручного налаштування і рівня TDP і роботи вентиляторів охолодження.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Основним покращенням з погляду продуктивності ASUS ROG Ally X стала оперативна пам’ять. Об’єм збільшився з 16 до 24 ГБ і використовується швидша пам’ять: LPDDR5X-7500 замість LPDDR5-6400. Тож приріст продуктивності є, але він дуже формальний. У цьому випадку питання більше про стабільність роботи та відсутність проблем, що були з деякими іграми у ROG Ally. Наприклад, Alan Wake 2 на старті взагалі без додаткових маніпуляцій не стартував. У ASUS ROG Ally X за замовчуванням для відеокарти виділено 8 ГБ. Можна обрати інший об’єм, чи виставити автоматичний режим. Але, виходячи з власного досвіду з консоллю, варіант за замовчуванням працює чудово.

Ще одне, можливо, не настільки вагоме покращення — накопичувач. Замість 512 ГБ тепер маємо 1 ТБ. І сам накопичувач швидший, ніж в оригінальній моделі. Бездротові модулі залишились без змін. Це тридіапазонний Wi-Fi 6E (802.11ax) 2*2 та Bluetooth 5.2 для підключення периферії.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Тепер декілька слів про технології AMD, що мають покращити життя власникам консолі. Детально про них писати немає сенсу, це тема для окремого великого матеріалу. Тому зупинимось виключно на самих функціях. FidelityFX Super Resolution (FSR) — вже добре знайома геймерам технологія масштабування та генерації кадрів. Вона працює за умови підтримки самою грою (або за допомогою модів).

Окрім неї, консоль підтримує апскейлер Radeon Super Resolution (RSR), базується на тих само алгоритмах FSR. Але працює у будь-якій грі. Просто треба активувати функцію у налаштуваннях AMD Radeon та запустити гру у роздільній здатності, нижчій за нативну. RSR апскейлить картинку до нативноі роздільної здатності. Та генератор додаткових кадрів AMD Fluid Motion Frames (AFMF). Також працює з будь-якою грою. Для роботи необхідно запустити гру у повноекранному режимі та вимкнути вертикальну синхронізацію.

Основним застосунком для взаємодії з ASUS ROG Ally X є Armoury Crate SE, що запускається автоматично при завантаженні Windows. Він має схожий на консольний інтерфейс. Хоча, звісно, повністю забути про Windows не вийде. Інтерфейс Armoury Crate SE поділено на три розділи. Основним є розділ з іграми. Який, своєю чергою має ще три розділи: усі ігри, улюблені ігри та ігрові сервіси. Можна обирати тип відображення: плитка, горизонтальна карусель чи список. Є можливість налаштовувати розмір плиток, картинки та фон.

І для кожної гри можна індивідуально налаштувати режим роботи, вентиляторів, стіків, тригерів, підсвічування тощо.

Другий розділ відповідає за усі налаштування консолі. Починаючи з режиму керування і командного центру (панель швидкого доступу до основних функцій), оновлення, і закінчуючи підсвічуванням, оновленням тощо:

ASUS ROG Ally X має дві схеми керування: ігрову та десктопну, що за замовчуванням мають різні розкладки. Їх можна налаштовувати під свої забаганки. Є ручне та автоматичне перемикання. Тригери та стіки налаштовуються та калібруються. Як і у першій версії, є вбудований гіроскоп, який можна використовувати для керування камерою, чи увімкнути режим мишки та налаштувати на певні дії. Консоль має вібровідгук, що також налаштовується окремо для лівого і правого боку. За власними відчуттями, вібро цілком стандартне.

Решта три розділи менш цікаві. Це центр довідок та новин, галерея скріншотів та відео, а також доступ до свого акаунта ASUS.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Для взаємодії з Windows 11 можна використовувати стіки, або сенсорний екран. Обидва способи не надто зручні. Правий стік відповідає за курсор, а правий бампер і тригер працюють як права та ліва кнопка мишки. Лівий стік відповідає за скрол. Є декілька корисних комбінацій клавіш, що знадобляться при роботі з ASUS ROG Ally X:

  • Macro (M1 або M2) + D-pad вгору: екранна клавіатура
  • Macro + D-pad вниз: диспетчер завдань
  • Macro + D-pad вліво: швидкий вихід на робочий стіл
  • Macro + D-pad вправо: перегляд активних завдань (Alt+Tab)
  • Macro + A: скірншот
  • Macro + B: центр сповіщень
  • Macro + X: режим проєктування зображення на другий екран
  • Macro + Y: відеозапис

Windows 11 поки що не дуже зручно використовувати на портативних консолях. Не кажучи вже про додаткове навантаження на залізо фоновими процесами, частина яких абсолютно не потрібна портативній ігровій консолі. Але є варіанти для експериментаторів, у яких є вільний час. Valve поки тільки офіційно анонсувала підтримку сторонніх пристроїв (включно з ASUS ROG Ally X) у SteamOS. Та є й інший варіант — Bazzite, збірка Linux саме для ігрових пристроїв. Включно з портативними консолями. Вона вже має підтримку ASUS ROG Ally X, є інтеграція зі Steam, EA App, Epic Games Store, GOG.com, Rockstar Games Launcher, Ubisoft Connect тощо.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Динаміки ASUS ROG Ally X розташовані рівно так само як і у першій версії: на фронтальній панелі та направлені на гравця. Розташування вдале, руки їх не закривають під час гри. Самі динаміки, схоже, залишились без змін. Але і в оригінальній консолі до них претензій не було: вони гучні, доволі якісні (як для такого формату). І віртуальний об’ємний звук дійсно працює: є відчуття положення джерел звуку в іграх.

Продуктивність в іграх та робота системи охолодження

На цей час у переважній більшості сучасних ігор, включаючи вимогливі AAA-тайтли, на ASUS ROG Ally X можна отримати комфортну кадрову частоту 60+ FPS не знижуючи роздільну здатність, а граючи з нативною Full HD. І, не в останню чергу завдяки збільшеному об’єму оперативної пам’яті 24 ГБ, який дозволяє відносно безболісно виділяти 8 ГБ саме на потреби відеоприскорювача. Так, у більшості сучасних вимогливих ігор заповітні 60 FPS досягаються внаслідок технологій масштабування та генерування кадрів, але для портативної консолі це абсолютно виправдано. Все ж таки ми граємо на 7-дюймовому невеликому екрані, а не на якомусь 55-дюймовому телевізорі з роздільною здатністю 4K.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

Тепер безпосередньо по іграх. Почнемо з вимогливих AAA-тайтлів. Cyberpunk 2077 нещодавно отримав довгоочікуваний патч з підтримкою FSR3. Завдяки генерації кадрів, зараз гра працює на ASUS ROG Ally X з кадровою частотою в середньому 70-80 FPS. У Dogtown трохи падає до 60 FPS. Звісно, це низькі налаштування графіки.

Ghost of Tsushima чудово працює на консолі з середніми налаштуваннями графіки, FSR3 у режимі балансу з генерацією кадрів.

Uncharted 4 підтримує FSR, але не підтримує генерацію кадрів. З FSR та середніми-низькими налаштуваннями можна отримати 60 FPS.

Marvel’s Spider-Man з генерацією кадрів FSR3 — 70-80 FPS:

The Ascent. Низькі налаштування, без RT та масштабування — 60-70 FPS:

У Mortal Kombat 11 маємо стабільні 60 FPS на середніх налаштуваннях графіки.

Тепер перейдемо до менш вибагливих ігор. Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 на високих налаштуваннях працює з кадровою частотою приблизно 50 FPS у Продуктивному режимі 17 Вт. Без проблем можна отримати 60 FPS або знизивши налаштування до середніх, або граючи у Турбо режимі 25 Вт. Перший варіант виглядає більш привабливо з погляду автономності.

Старіші ігри чудово почуваються і на Тихому режимі 13 Вт. Наприклад, досліджувати Нео Париж у Remember Me можна на високих налаштуваннях графіки й мати 80-100 FPS.

Приблизно така ж ситуація з Third-person шутером Spec Ops The Line. 80-90 FPS.

А от тепер варто згадати фокус від AMD під назвою AFMF. Умовно кажучи, цей генератор кадрів працює “поверх” гри. І сторонні оверлеї не вміють коректно відображати кадрову частоту з AFMF. Вони відображають кадрову частоту самої гри. У фірмовому застосунку AMD Adrenaline є функція ведення статистики, в якій можна побачити середню кадрову частоту у різних іграх саме з AFMF. І цифри тут помітно відрізняються від MSI Afterburner.

ASUS покращила систему охолодження у ROG Ally X. Використовуються трохи менші вентилятори. Але, як стверджує компанія, конструкція загалом зазнала змін, завдяки чому потік повітря збільшився на 24%. І ще одна цікава особливість — з’явились додаткові канали для повітря, що охолоджує дисплей. Стверджується, що його температура на 6° нижча, ніж в оригінальній ROG Ally. Система охолодження дійсно ефективна і тиха. Під час гри її зовсім не чутно. При навантаженні зовсім трохи гріється задня панель.

Автономність

Однією з основних і цілком справедливих претензій до оригінального ASUS ROG Ally був дуже скромний час автономної роботи, особливо якщо грати в AAA-ігри у турборежимі. У оновленій ASUS ROG Ally X встановлено акумулятор, що має буквально у два рази більшу ємність: 80 Вт·год проти 40 Вт·год. Це більше, ніж зазвичай встановлено у ноутбуках. При цьому, вага залишилась цілком адекватною і майже співпадає зі Steam Deck, тож ми не отримали цеглину, яку важко тримати у руках.

Збільшений акумулятор дав дійсно суттєвий приріст часу автономної роботи. Наприклад, у Cyberpunk 2077 на ASUS ROG Ally X можна грати приблизно 2 години, може трохи більше. Оригінальна консоль трохи не дотягувала до години. Схоже, що окрім просто фактичного збільшення ємності, зіграла роль ще й краща оптимізація. У Тихому режимі 13 Вт у казуальні та старі ігри можна грати приблизно до 5 годин. Звісно, все ще буде залежати від яскравості дисплея та підсвічування стіків.

Досвід використання ASUS ROG Ally X: найкраща портативна ігрова консоль на Windows?

У комплекті з консоллю постачається аналогічний блок живлення потужністю 65 Вт. За його допомогою ASUS ROG Ally X заряджається повністю приблизно за дві години. Але консоль підтримує заряджання за стандартом Power Delivery потужністю 100 Вт. Саме такий блок живлення я використовував з консоллю. З його допомогою час повного заряджання складає півтори години, що значно приємніше.

У підсумку

Якщо брати до уваги виключно брендові портативні консолі на Windows, то можна сказати, що ASUS ROG Ally X — на сьогодні одна з найкращих портативних ігрових консолей на Windows. Компанія провела чудову роботу над помилками та виправила більшість критичних зауважень до першої моделі. На консолі можна грати у переважну більшість сучасних ігор з комфортним рівнем FPS 60+ (за деякими виключеннями, де допоможе AMFM). Консоль стала трохи зручнішою. І, що найважливіше, отримала значно більший акумулятор, який дозволяє грати в AAA-ігри близько 2 годин. І близько 5 годин у щось казуальне.

Але і ціна ASUS ROG Ally X збільшилась. Знову ж таки, порівнюючи з конкурентами відомих брендів, вона виявилась найдорожчою. Купляти чи ні? Якщо це буде перша портативна консоль і хочеться саме на Windows —  сенс є. Якщо вже є ASUS ROG Ally першого покоління, чи хтось з конкурентів — покупка вже не виглядає настільки привабливою. Окрім високої ціни, є ще одна невелика претензія. Зважаючи на Windows 11, тачпад був би дуже доречним.