У 2023 році дослідницька компанія Gradus Research провела опитування, щоб дізнатися, чи справді українці почали більше дивитись українські фільми, де та як їх переглядають. Загалом, як демонструє дослідження медіаспоживання, перегляд фільмів поступається місцем у рейтингу популярності лише новинам. Якщо до початку повномасштабного вторгнення регулярно українські фільми дивилося 29% опитаних українців, то зараз число поціновувачів вітчизняного кіно зросло до третини (33%).

Цифра насправді не дуже велика, але тут йдеться саме про регулярний перегляд. Найбільш популярним варіантом для перегляду українського кіно є сервіси на кшталт Takflix, Megogo, SweetTV, Netflix та інші. Онлайн-кінотеатрам надають перевагу близько двох третіх опитаних українців (61%). Ними переважно користується аудиторія 18-34 роки. В дослідженні про це не сказано, але, схоже, що у категорію так званих онлайн-кінотеатрів потрапляють і нелегальні, піратські стримінгові сервіси. Такі сервіси використовують спеціальне ПЗ для копіювання фільмів і серіалів з легальних платформ, а потім розміщують цей контент на своїх сайтах.

Як пише UABlockList, посилаючись на інформацію Bloomberg, Україна зайняла шосту позицію у світі за рівнем споживання піратського контенту, поступаючись лише США, Індії, росії, Великій Британії та Канаді.

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

А от за даними сервісу вебаналітики SimilarWeb, піратський сайт UAKino посідає третє місце серед найбільш відвідуваних ресурсів серед українців. Серед 50 найвідвідуваніших сайтів в Україні на початок грудня 2024 року вісім виявилися піратськими, тоді як жодного легального стримінгового сервісу, такого як Netflix, Prime Video чи Apple TV+ у списку не було.

Тож з метою популяризації легального перегляду фільмів та українського кіно загалом ми зібрали добірку з 15 платформ, на яких українці можуть споживати якісний контент за відносно невеликі гроші. А ще тут знайдете список цікавих українських документальних стрічок останніх років.

15 легальних платформ для перегляду фільмів і серіалів

Перед тим як розповісти про легальні платформи для перегляду фільмів, звернемо вашу увагу на те, що у 2023 році Нацрада з питань телебачення і радіомовлення заборонила транслювати в Україні низку медіасервісів, пов’язаних з агресором. В переліку фігурують такі сервіси: Amediateka, Baskino, Filmix, HD REZKA, Kinokrad, Kinotochka, Kion та багато інших. Тож радимо їх викреслити з пам’яті назавжди. З повним списком заборонених сервісів держави-агресора можете ознайомитися — за лінком.

1. Takflix

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

Takflix — це перший і єдиний онлайн-кінотеатр українського кіно. Платформа була заснована режисеркою і продюсеркою Надією Парфан, та розпочала свою роботу 31 грудня 2019 року. На платформі доступні як повно-, так і короткометражні фільми. Половину прибутку від продажу квитків отримують режисери та творці фільмів, розміщених на платформі. Місія Takflix — зробити українське кіно легально доступним до перегляду у всіх куточках світу, заохочувати глядачів до перегляду якісного українського контенту та підтримувати національне кіномистецтво. Онлайн-кінотеатр має найбільшу колекцію українського кіно. Тут можна вибрати до перегляду фільм на будь-який смак, від кінокласики та фільмів-призерів міжнародних кінофестивалів до дебютів молодих режисерів та мистецької документалістики. З 24 лютого 2022 року платформа віддає 10% з кожного квитка у фонд «Повернись живим», а також організовує благодійні покази українського кіно по всьому світу. Онлайн-кінотеатр українського кіно має застосунок для перегляду фільмів у Google Play та App Store.

Команда платформи запустила нещодавно продакшн Takflix Original — власне виробництво фільмів, які будуть ексклюзивами онлайн-кінотеатру. Першим проєктом власного виробництва Takflix став короткометражний фільм «Це побачення» Надії Парфан, який отримав спеціальну відзнаку журі на Берлінале 2023. Також у портфоліо продакшну є короткометражна стрічка «Голубівники Києва» (її можна переглянути безплатно) та український сімейний, комедійний мюзикл «70 тисяч років тому». А ще Takflix запустив «Товариство» синефілів: клуб любителів кіно. Ви можете обрати свій рівень членства в клубі та отримати доступ в закритий чат спільноти та на спецпокази фільмів, різні знижки, мерч та інші бенефіти.

Для того, щоб в Україні зменшилося споживання нелегального контенту, на думку Надії Парфан, повинна існувати державна політика, спрямована на заборону піратства та підвищення правової культури.

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів
Надія Парфан, кінопродюсерка, кінорежисерка та співзасновниця Takflix, фото з сайту supportyourart.com

«Потрібно не лише заборонити піратські сайти, а також заборонити скачування, зберігання та розповсюдження піратських копій. Просвітницькі кампанії, комунікація, освіта, креатив. Федорів, Банда, Байдак мають робити якісний вірусний контент про те, чому круто дивитись контент легально. Це має стати модним. І має стати соромно качати з HD-резок. Те саме — про те, чому за контент треба платити. Люди досі не розуміють, що створення контенту — це чиясь повсякденна робота і за неї треба платити так само як за пломбу у стоматолога чи хліб в магазині. Треба викорінювати цей совково-дотаційний тип мислення», — пояснила нам у коментарі кінорежисерка та засновниця Takflix.

За її словами, в країні повинна існувати державна програма підтримки промоції українського кіно, в тому числі онлайн. «До повномасштабного вторгнення була можливість фінансувати промокампанії фільмів у прокаті. Її треба відновити та залучити онлайн. Частина коштів з продажу онлайн може повертатися в державну казну», — зазначила Надія Парфан.

2. «Титр»

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

«Титр» — це онлайн-кінотеатр від дистриб’ютора KyivMusicFilm, який багато років випускає в український прокат документальне кіно про музику й культуру, кіноконцерти та незалежні художні стрічки. Онлайн-кінотеатр запустили у 2022 році. Тут ви знайдете небанальне документальне кіно й експериментальні художні фільми, українську класику в найкращій існуючій якості та знакові роботи топових режисерів. Щоб подивитися фільм, потрібно просто купити на нього квиток. Фільми доступні для перегляду мовою оригіналу з українськими субтитрами та/або з українською озвучкою. З кожного перегляду автори фільмів отримують 50% вартості квитка. 25% від прибутку «Титр» віддає у фонд «Повернись живим». Онлайн-кінотеатр має застосунок для перегляду фільмів у Google Play та App Store.

У бібліотеці онлайн-кінотеатру можна переглянути такі стрічки як «Людина-слон» Девіда Лінча, «Просто кров» братів Коенів, «Берлінський фейсконтрольник» Давіда Д’єтла, «Вів’єн Вествуд: панк, ікона, активістка» Лорни Такер, «Бенксі: мистецтво поза законом» Еліо Еспаньї, «Жан-Поль Ґотьє: Freak&Chic» Яна Леноре, «В.Сильвестров» Сергія Буковського, «Вусатий Фанк» Олександра Ковша і багато інших.

3. «Київстар ТБ»

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

«Київстар ТБ» — цифрове інтерактивне телебачення та бібліотека фільмів і серіалів. Це спільний проєкт групи 1+1 media та мобільного оператора «Київстар», заснований 11 грудня 2019 року. Платформа надає користувачам доступ до сотень тисяч годин українського та закордонного контенту, прямоефірних програм і регулярно пропонує ексклюзивні допрем’єрні покази проєктів. Сайт нараховує понад 430 телеканалів і VOD-бібліотеку із 20 000 фільмів, серіалів, мультфільмів, шоу. «Київстар ТБ» має три рівні передплати: «Базовий», «Сімейний» та «Преміум HD». Тут є безплатні фільми та серіали, а також бонус за реєстрацію. А ще платформа «Київстар ТБ» має мобільний застосунок у Google Play та App Store.

Нещодавно «Київстар ТБ» виповнилося 5 років. Як йдеться у повідомленні платформи, географічно за п’ять років аудиторія сервісу розподілена по країні так: 38% користувачів знаходяться на півночі України, 32% — на заході й 11% — у центральних регіонах. Найбільш популярними жанрами серед українців стали: драма (28,7%), комедія (22,3%) та мелодрама (10%). Лише за 2024 рік кількість годин перегляду українських стрічок зросла на 300 млн, що на 30% більше у порівнянні з попереднім роком.

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів
Тимур Зайдуллін, керівник відділу розробки «Київстар ТБ»

«За п’ять років ми стали другими серед стрімінгових платформ України. У нас найбільша відеотека контенту українського виробництва. Ми впровадили власний ШІ для персоніфікованих рекомендацій. І що найголовніше, в нас єдиний успішний операторський продукт на ринку. Нікому ще не вдалось успішно поєднати мобільний зв’язок, інтернет, фіксований інтернет, кіно та телебачення», — розповів керівник відділу розробки та впровадження інноваційних рішень і продукту «Київстар» ТБ Тимур Зайдуллін на заході, присвяченому 5-річчю «Київстар ТБ».

4. Sweet.TV

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

Sweet.TV — український онлайн-кінотеатр, який має каталог із понад 10 000 фільмів і близько 250 телеканалів. Сервіс засновано в грудні 2017 року. Платформа має контракт на фільми студії Universal, Paramount, Sony, показує мультсеріали Disney і Nickelodeon, розвиває категорії українського кіно та освітнього контенту. У 2020 році онлайн-кінотеатр запустив проєкт «Hollywood українською», мета якого якісно переозвучити голлівудську класику та дати українцям можливість дивитися культові фільми рідною мовою. Контент Sweet.TV можна дивитися з будь-якої точки України навіть із мінімальною швидкістю інтернету. Онлайн-кінотеатр має застосунок для перегляду фільмів у Google Play та App Store.

Директор Sweet.TV Олександр Резунов у 2023 році розповідав, що початок повномасштабної війни став серйозним викликом для компанії, тому що більша частина колективу перебувала в Маріуполі й саме там були розміщені сервери сервісу. Однак онлайн-кінотеатр зміг встояти, евакуювати команду, а також розпочати експансію на міжнародний ринок. Нині сервіс доступний у шести європейських країнах: Словаччині, Чехії, Румунії, Угорщині, Польщі, Болгарії. У платформи наразі існують тарифи S, M та L: що вища передплата, то більше доступного контенту.

У бібліотеці онлайн-кінотеатру Sweet.TV у 2021 році користувачі знайшли декілька платних іноземних фільмів з «піратським» дубляжем. Як писали тоді користувачі Twitter, мова йшла про фільм «Звук металу» Даріуса Мардера в перекладі від студії «В одне рило» і фільм «Прогулянка серед могил», де використовувався аматорський переклад від спільноти Toloka.

5. Megogo

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

Megogo — український сервіс, що пропонує майже 400 телеканалів і понад 15 000 фільмів з українськими субтитрами й дубляжем. Був заснований у 2011 році Володимиром Боровиком та Федором Дроздовським. Мабуть, найпопулярніший легальний онлайн-кінотеатр в Україні, який помітно розширився за останні роки. Тут є свої окремі телеканали, на яких транслюють різні шоу, спортивні події тощо. І серед них досить багато з безплатним доступом. Ресурс має контент від FOX, BBC, Paramount Pictures, Sony Pictures, Universal Pictures, Walt Disney, Warner Bros. та інших; аудіокниги та подкасти; освітні програми. Онлайн-кінотеатр працює також на ринках Казахстану, Узбекистану, Молдови, Польщі, Чехії, Словаччини, Румунії, країнах Балтії. У 2019 році на Megogo з’явилась можливість перегляду фільмів без підключення до інтернету. Одразу після попереднього завантаження файлу глядач зможе дивитись контент будь-де з відсутнім інтернет-сигналом. У 2021 році сервісом було запущено власну студію озвучування «Megogo Voice». У лютому 2022 року сервіс видалив увесь контент російського виробництва та закрив доступ до сервісу в росії, припинивши будь-яку співпрацю з рф. За 2023 рік Megogo проінвестував в озвучення українською мовою майже $1 млн, а власна студія за весь час існування підготувала 850 годин контенту українською. Онлайн-кінотеатр має застосунок для перегляду фільмів у Google Play та App Store.

На 1 серпня 2023 року у документах про структуру власності сервісу було зазначено, що Степан Черновецький (український бізнесмен та інвестор, син ексмера Києва Леоніда Черновецького) був кінцевим бенефіціаром зареєстрованого в Україні ТОВ «Мегого». Як повідомляв раніше Forbes Ukraine, співзасновник медіасервісу Федір Дроздовський підтвердив, що Степан Черновецький був інвестором проєкту. Вже 21 вересня 2023 року було внесено зміни до структури власності української юрособи ТОВ «Мегого», замість кіпрської компанії Senseira Trading Limited кінцевим бенефіціаром став СЕО та засновник Megogo Володимир Боровик.

16 грудня 2024 року медіасервіс оголосив про запуск нового проєкту — онлайн-книгарні Megogo Books. На момент запуску онлайн-книгарня уклала понад 130 контрактів з видавництвами. У планах сервісу — залучити всі активні видавництва й створити один із найбільших каталогів на українському ринку. Компанія планує окупити інвестиції в книгарню впродовж двох років.

6. Vodafone TV

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

Vodafone TV — це сервіс для перегляду легального відеоконтену від мобільного оператора Vodafone. В каталозі сервісу ви можете знайти понад 250 популярних та преміальних каналів, понад 10 000 фільмів та серіалів — світові прем’єри MIRAMAX, MGM, Sony та Disney в HD та 4К-якості, а також дитячі мультфільми. Користувачі можуть обрати для підключення один з трьох тарифів з різним наповненням від 99 грн/місяць, при цьому перші 7 днів користування не тарифікуються. Сервіс доступний на планшетах, смартфонах, у вебверсії, а також на телевізорах з Android TV. На 1 акаунт користувача можна прив’язати до 5 пристроїв. Однією з переваг користування сервісом Vodafone TV є те, що абоненти можуть переглядати контент з мобільного інтернету, не споживаючи Гігабайти свого пакета даних. Сервіс має застосунок для перегляду легального контенту у Google Play і App Store.

7. Volia TV

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

Volia TV — онлайн-кінотеатр від українського телекомунікаційного провайдера Volia. Сервіс налічує понад 25 000 одиниць топових фільмів, шоу та серіалів від кращих світових та українських студій, таких як: Disney, Paramount, Marvel, 20th Century Studios, DreamWorks, Sony та Film.ua. Загалом кінотеатр має близько 3000 годин контенту з українською доріжкою. Сюди входять: розділ TVOD із новинками від голлівудських студій, розділ SVOD, а також серіали та мультфільми. Дитячий контент майже весь українською мовою. У перші дні повномасштабної війни з платформи Volia TV було видалено весь контент російського походження. За останні роки компанія інвестувала в озвучку українських фільмів понад 10 млн грн. Сервіс дає змогу під’єднати необмежену кількість пристроїв та переглядати контент на трьох пристроях одночасно. Найдешевший пакет послуг «Є все» — 119 грн/місяць, який можна спробувати за 1 грн на 30 днів. Кінотеатр має застосунок у Google Play та App Store.

8. Prosto TV

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

Prosto TV — це український сервіс для перегляду онлайн фільмів, мультфільмів, серіалів, телеканалів, спортивних подій, відео блогерів, освітніх матеріалів тощо. Він пропонує клієнтам відео Full HD та 4К якості на п’яти пристроях. Для нових клієнтів діють знижки. Перші 7 днів користування не тарифікуються. Платформа має три тарифи: соціальний — безплатно; базовий за 99 грн на місяць; преміум за 139 грн на місяць. Преміум тариф надає доступ до 332 телеканалів, бібліотеки з 20 000 фільмів, а також функції паузи, перемотування та запису телеефіру і програм. Сервіс має додаток у Google Play та App Store.

9. Rakuten TV

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

Rakuten TV — онлайн-кінотеатр від японського vod-провайдера Rakuten. Доступ є лише з українських IP. На сайті існує україномовний інтерфейс і фільми з українською аудіодоріжкою та українськими субтитрами. Тут можна придбати доступ до фільму або отримати цей доступ напрокат за меншу суму. Ціна також варіюється залежно від якості. В онлайн-кінотеатрі накопичуються бали Rakuten за кожну покупку. Передплати та щомісячних внесків немає. А ще на платформі можна знайти чималу кількість новинок, анімаційних стрічок, екшенів, комедій, мюзиклів, фільмів жахів, науково-фантастичних та документальних фільмів.

10. 1+1 video

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

 

1+1 video — український сервіс онлайн-телебачення групи 1+1 media дає змогу дивитись онлайн-трансляції, фільми та шоу з будь-якого пристрою. Має величезну бібліотеку фільмів, серіалів та телепередач різних жанрів, а телевізійний архів сервісу охоплює понад 20 000 годин відео в HD якості, понад 2000 проєктів та понад 400 000 завантажених відеофайлів. Тут можна за 69 грн на місяць оформити підписку Paramount+ і цілком легально переглядати світові кінопрем’єри, вічну класику, розважальні шоу та мультфільми українською мовою. Також на платформі ви знайдете велику кількість безплатного контенту. Сервіс має застосунок для перегляду легального контенту у Google Play та App Store.

11. YouTube

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

YouTube — це не тільки відеохостинг, а і стрімінговий сервіс. Тут є багато контенту для дітей, авторські передачі для геймерів, спортсменів, різні шоу, серіали, фільми, аніме, мультфільми та трансляції. Взяти напрокат або купити в повне користування окремі фільми чи серіали можна за ціною від 20 до 500 грн. Для формування рекомендацій сервіс використовує пошукові можливості Google. Можна фільтрувати списки рекомендацій за датами виходу, акторами, режисерами, жанром. Є окремі плейлисти для регіонів. З січня 2024 року Google вніс зміни у роботу свого сервісу онлайн-перегляду кіно. Тепер власники розумних телевізорів з системою Google (включно з Android TV) отримали розділ «Магазин», де можуть купувати фільми, а у вебверсії користувачі зможуть придбати фільми у спеціальному каталозі на YouTube — раніше це робилося через магазин Google Play.

12. MUBI

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

MUBI — це стримінговий сервіс, який спеціалізується на авторському та високоякісному кіно як власного виробництва, так і від інших студій. MUBI функціонує як глобальна потокова платформа, виробнича компанія та дистриб’ютор фільмів. Крім того, сервіс видає Notebook, публікацію кінокритики та новин. Тарифні плани: $5,99 на місяць для студентів та $9,99 на місяць для всіх інших. Українська мова тут буде доступна лише у стрічках українського виробництва. Всі інші будуть мовою оригіналу з англійськими субтитрами. Також часто доступні іспанські, італійські, португальські фільми. На платформі ви зустрінете стрічки й з далеких країн, про існування яких навіть не здогадувалися. Сервіс також формує спільноту кінофанатів, а добірки, представлені для перегляду, ретельно підбираються обізнаними кураторами. Після реєстрації перші 7 днів користування будуть безплатними. Сервіс має застосунок для перегляду легального контенту у Google Play та App Store.

13. Prime Video

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

Prime Video — це стримінговий сервіс компанії Amazon. В Україні він працює з грудня 2016 року. Офіційного представництва в Україні, локалізації та українського вебінтерфейсу Amazon Prime Video не має, однак присутні український дубляж та субтитри. Сервіс підтримує якість 4K UHD-Video і звук у форматі Dolby Atmos. Вартість місячної передплати становить €6,99 на місяць. На Prime Video існує програма штучного інтелекту X-Ray, що надає інформацію про акторів в кадрі, якщо поставити серіал чи фільм на паузу. Сервіс має велику бібліотеку контенту як власного виробництва від Amazon Original, так і придбаного. На платформі доступні понад 27 000 фільмів і близько 3000 серіалів та телешоу. Досить багато контенту має українські субтитри. Також тут можна легально дивитися фільми та серіали від інших світових студій та кінокомпаній. Сервіс має застосунок у Google Play та App Store.

14. Apple TV+

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

Apple TV+ — відеосервіс від компанії Apple. Він почав працювати в листопаді 2019 року відразу з українською локалізацією і можливістю перегляду контенту в оригіналі з українськими субтитрами. Офіційного представництва в Україні не має, але є можливість зворотного зв’язку зі службою підтримки через сайт. Сервіс підтримує якість 4K UHD-Video та звук Dolby Atmos. Вартість місячної підписки для українців становить зараз $4,99. До облікового запису можна під’єднати до п’яти людей. Бібліотека Apple TV+ наразі складається з оригінального контенту серіалів і фільмів виробництва Apple Origins. Також за окрему плату можна придбати чи взяти напрокат фільми інших виробників. Відеосервіс Apple нажаль не має фільмів і серіалів з українським дубляжем, але майже весь оригінальний контент має українські субтитри. У сервісу існує застосунок як в App Store, так і у Google Play.

15. Netflix

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів

Netflix — один із найпопулярніших стримінгових сервісів у світі. Він має представництво в Україні та український вебінтерфейс. Базова підписка коштує €4,99 на місяць — якість 720p, контент можна дивитися на одному пристрої; стандартна підписка коштує €7,49 — якість FullHD, можна дивитися на двох пристроях; тариф «преміум» коштує €9,99 — якість 4K UHD-Video зі спеціальним аудіо, можна дивитися на чотирьох пристроях. Сервіс має величезну базу контенту, у тому числі й власного виробництва, а поповнюється новим контентом щотижня. Наразі велика кількість фільмів та серіалів на Netflix має як українські субтитри, так і український дубляж. А ще останнім часом сервіс почав купувати багато українських фільмів та серіалів. Там вже є «Мої думки тихі», «Довбуш», «Мавка. Лісова пісня», «Погані дороги» та інші. Перелік україномовного контенту на Netflix — за посиланням. Сервіс має застосунок для легального перегляду фільмів і серіалів у Google Play та App Store.

Нещодавно ми згадували статтю Bloomberg про те, що Netflix, по суті, виграв, або принаймні виграє стримінгові війни. Компанія тепер має понад 277 мільйонів підписників, а її квартальний прибуток виріс на 44% порівняно з 2023 роком — результати, про які конкуренти Netflix можуть тільки мріяти. Новинні видання особливо підхопили фразу про те, що Apple за місяць генерує стільки ж переглядів, скільки Netflix за день. І при цьому компанія витратила понад $20 мільярдів на оригінальні серіали й фільми, які дивиться небагато людей. Схоже, для компанії Apple стає проблемою, що глядачі недостатньо цінують фільми та серіали Apple TV+.

Бази всіх цих стримінгових сервісів вважають закритою інформацією, офіційно представники платформ їх не відкривають. Але за інформацією джерел видання «Детектор медіа» на листопад 2023 року, найбільшу кількість користувачів має Megogo — близько 600 000, далі йде «Київстар ТБ» з базою у 350 000, а слідом за ними — «Sweet.tv» з 300 000.

Свою оцінку абонентської бази робить і незалежне рейтингове агентство BigDataUa. За словами керівника компанії Сергія Бойка, в жовтні 2023 року найпопулярніші сервіси мали таку кількість користувачів👇

Де дивитися легально кіно українською? 15 платформ + добірка документальних фільмів
Статистика від BigDataUa на жовтень 2023 року

Інші платформи + добірка документального кіно

Окрім стримінгових сервісів, українське кіно та міжнародні стрічки інколи можна подивитися онлайн українською (переважно з субтитрами) на сайтах кінофестивалів, які проходять в Україні. Не у всіх фестивалів є така практика, адже традиційно більшість з них проходить в офлайн форматі.

Були часи, коли на сайті кінофестивалю «Молодість» та Одеського міжнародного кінофестивалю можна було онлайн «вхопити» файне кіно. Так чи так, але в архівах таких ресурсів як Миколайчук OPEN, «Артхаус Трафік», «Київський тиждень критики», «Дні польського кіно», фестиваль американського кіно «Незалежність», фестиваль «Нове німецьке кіно», Dovzhenko Centre, Kyiv International Short Film Festival, «Чілдрен Кінофест», Dzyga MDB, Moviegram, часопис KIНO-KOЛО та багатьох інших завжди можна знайти цікаву інформацію про непересічні фільми, а потім спробувати знайти їх для перегляду на тій чи іншій платформі.

А от Міжнародний кінофестиваль документального кіно про права людини Docudays UA має власну платформу DOCUSPACE, на якій під час проведення фестивалю та якийсь час після нього можна подивитися найкращі документальні стрічки з усього світу онлайн з українськими субтитрами, придбавши квиток чи навіть безплатно.

Також в Україні існує кінооб’єднання «Вавилон’13», яке з’явилося після жорстокого розгону студентів на Майдані в листопаді 2013 року. До об’єднання входить більше сотні активістів та активісток: режисерів, операторів, звукорежисерів, продюсерів, перекладачів, режисерів монтажу. Вони створили понад 400 роликів, опублікованих у соцмережах без зазначення авторства. На платформі можна подивитися безплатно як короткометражні, так і повнометражні документальні фільми.

Слід згадати й сайт Ukraїner, на якому зібрана велика кількість чудового відео- та фотоконтенту про українські регіони, історії успіху, змін, втілення реформ, збереження спадщини та історичної памʼяті, а також експлейнери про українську основу: мову, історію, культуру. Взагалі кіно — це одна з найпопулярніших тем в Youtube, тому там існує багато тематичних каналів. За лінком ви знайдете 100 українських YouTube-каналів з україномовним контентом, де зможете дивитися трейлери, огляди фільмів, інтерв’ю тощо.

Невелика добірка документального кіно (must see):

«Перший код» — документальний фільм про українське ІТ. Це оповідання про українську індустрію, і про те, як її воїни ведуть відчайдушну боротьбу. Спочатку глядачі занурюються в атмосферу п’ятдесятих років, коли інженери, вихідці з України, створили перший комп’ютер. Потім дії переносяться у сучасний світ, де технології перетворилися на найважливіший складник війни з рф. Глядачі дали хороші відгуки про те, як зображено вплив айтівців на українську економіку. Дивитися фільм — тут.

Документальний фільм «ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОГО IT» — стрічка про становлення української IT-індустрії від UNIT.City та студії KNIFE! Films за підтримки медіа СЛУХ. Радянські обчислювальні машини, комп’ютерні клуби, ринки на Кардачах і Петрівці, шалені ідеї та мільярдні стартапи — через особисті історії героїв та героїнь фільм показує, як IT-сфера в Україні пройшла шлях від зародження до найпотужнішої галузі країни.

«Колапс. Як українці зруйнували імперію зла» — документальний серіал Суспільного, який відкриває подробиці, що були засекречені впродовж десятиліть. Продюсер та автор ідеї — Ярослав Лодигін, режисер — Сергій Лисенко, сценарист — Олександр Зінченко. Серіал розповідає про вихід України з СРСР та роль українців у розпаді Імперії Зла. Це чи не перша спроба показати український погляд без наративів іноземної держави. Серіал має 7 серій. Телевізійна прем’єра відбулася 23 серпня 2021 року.

«Тисячолітня війна» — фільм Суспільного, який занурить у минуле, рухаючись у зворотному хронологічному порядку, від сьогодення до глибокої давнини та з’ясує механізми українських відносин з росією, щоб зрозуміти, як нарешті розірвати це коло насильства. Документальний фільм складається з двох серій: частина 1, частина 2.

«Будапешт. Бомба під Незалежність» — двосерійний документальний фільм Суспільного, який розповідає докладну історію підписання Будапештського меморандуму 1994 року. Стрічка, присвячена 30-й річниці підписання меморандуму, допоможе глядачам переосмислити цю подію, її вплив на сьогодення та історію України. Фільм пропонує цілісну розповідь про перебіг подій, свідчення й оцінки їхніх безпосередніх учасників, пояснення експертів і ексклюзивну відеохроніку.

Інші документальні проєкти Суспільного можна подивитися за цим лінком, цим лінком і цим лінком, вибравши категорію «Документальне».

«Повертаючи своє. Як українці втрачали та відроджували інфопростір» — документальний фільм від hromadske, який розповідає про розвиток інформаційної та культурної сфери в різні роки незалежності України — від 90-х і до сьогодення. Герої фільму — медійники, журналісти, актори, представники музичної індустрії, а також експерти-інформаційники розповідають про свій досвід, а також досліджують, чому росія протягом декількох десятиліть продовжувала мати вплив на інформаційно-культурну сферу незалежної України, та як ми протидіємо цьому сьогодні.

«Україна — росія: Матч життя» — документальний фільм Телебачення Торонто про одну з найепічніших подій в історії українського спорту — матч футбольних збірних України та Росії 1999 року в Москві. Легендарні українські футболісти Андрій Шевченко, Сергій Ребров, Олександр Головко, Владислав Ващук, Юрій Дмитрулін, Сергій Мізін, тодішній тренер збірної Йожеф Сабо, журналісти, вболівальники розповідають невідомі подробиці подій, які відбувались під час матчу і навколо матчу. Без жодних перебільшень, це була не просто футбольна гра.

«Воїни» — це перший документальний фільм від студії Megogo Originals, що складається із шести частин і розповідає історії шести цивільних, які стали військовими та служать у гарячих точках. Знімальна група стрічки відвідала Харківську, Херсонську й Донецьку області, зокрема місто Бахмут, щоб зафільмувати бійців на позиціях. Під час монтажу також використали архівні відео героїв і матеріали з відкритих джерел. Стрічку можна переглянути безплатно на українській платформі Megogo.

Війна в Абхазії та перша самостійна миротворча місія ЗСУ — фільм Телебачення Торонто про війну в Абхазії 1992-1993 років та про першу самостійну миротворчу місію ЗСУ — евакуацію біженців у холодних горах Сванетії. Творці фільму відтворили хронологію тих подій та записали свідчення сімох очевидців абхазької війни, серед яких і врятовані українськими пілотами картвели. Вони розповіли про жахи, з якими довелося зустрітися, і про подвиг, який здійснили українські миротворці. В українській колективній пам’яті ця унікальна операція ЗСУ майже не лишила відбитку, тож журналісти вирішили виправити цю ситуацію.

СПАЛАХ — багатосерійний документальний проєкт онлайн-медіа СЛУХ про нову українську культуру, а також дебютна робота компанії KNIFE! Films. Кожна серія розкриває важливу тему: від феномену української поп-музики та кліпмейкінгу до кіно, комедії, стріт-арту та локальних брендів одягу. Проєкт виходив на YouTube у форматі вебсеріалу, отримавши схвальні відгуки преси, а також увагу пересічного глядача, освітніх інституцій і профільного міністерства. В центрі оповідання проєкту — понад 100 інтерв’ю з українськими культурними діячами.

ТРИ В ОДНОМУ — перший документальний серіал про українську рекламу від онлайн-школи SKVOT та KNIFE! Films, задокументовано шлях української реклами: як зароджувалась, зростала, шукала свою ідентичність та об’єднувалась у складні часи креативна індустрія. Три серії про три прояви українського креативу: «Бізнес», «Держава» і «Люди».

Фільми від Радіо Свобода:

Революція на граніті. Чого і як домоглися учасники студентського голодування у жовтні 1990?

«Підірвати Свободу» — документальний фільм про боротьбу радянських спецслужб із «ворожими голосами»

Хуізмістерпутін / Who is Mr. Putin

VESNA68 — документальний фільм про події «Празької весни»

Малевич. Український квадрат — фільм про одного із найвидатніших художників ХХ століття Казимира Малевича

Українська рапсодія — фільм, головною особою якого є музика — знана і незнана, але по-глибинному наша українська, музика епохи українського романтизму. Фільм дає відповіді на запитання, чому музика, варта найпрестижніших світових сцен, досі належно не популяризується у світі.

Розділ документального кіно на платформі 1+1 video, де зібрана чимала кількість українських та іноземних документальних фільмів.

War Game: The Making of S.T.A.L.K.E.R. 2 — історія про шлях створення гри та про людей, які стоять за S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля. Про обставини та виклики, під час яких працювали розробники. Фільм досліджує і значення аварії на Чорнобильській АЕС для українців та історію GSC Game World.