Еволюція багатокористувацьких шутерів ніколи не закінчувалася. Колись все починалося з примітивних режимів deathmatch та team deathmatch, потім Counter-Strike подарував нам режим з “бомбою”, зʼявилися цікаві й вже класичні gun game і king of the hill, а з появою DayZ світ завоював жанр survival, а потім і battle royale. Але зараз на сцену виходить нова зірка – extraction-шутери. І якщо раніше багато хто знаходив у шутерах можливість розслабитися ввечері, відволіктися від роботи та життєвих проблем, то зараз extraction-шутери скоріше змусять вас пітніти та нервувати.

Якщо спробувати коротко описати механіку, то це сесійні шутери, де гравець у безпечному сховищі готується, бере все необхідне, після чого заходить на ігрову мапу на обмежений час, протягом якого йому потрібно зібрати цінний лут, виконати місії NPC-торговців та евакуюватися у визначеному місці. На заваді легкій прогулянці стають боти, але головна проблема – інші гравці, які теж не планують виходити з порожніми руками. Ціна смерті – спорядження і зброя, які залишаються в рейді та можуть стати трофеєм противника. В цьому випадку треба збиратися знов, поступово спустошуючи сховище.

Основна ідея, яка чіпляє гравців – можливість накопичувати ресурси у вигляді грошей, зброї та спорядження. З часом рівень гравця підвищується, стосунки з торговцями поліпшуються і він може отримати доступ до цікавіших зразків стрілецької зброї та броні. Але в extraction-шутерах є і певний недолік, позбавитися якого поки що ніхто не спромігся. Це endgame, якого, по суті, немає. Рано чи пізно завдання від NPC закінчуються, а вдалі рейди приносять купу грошей, які вирішують питання із забезпеченням зброєю. Єдиний варіант, який зараз є актуальним для всіх проєктів цього жанру – загальний вайп з обнуленням інвентарю і прогресу.

Не думаю, що когось здивує той факт, що про найбільш відому гру в цьому жанрі я розповідати не стану. Річ у тому, що розробник Escape from Tarkov – російська Battlestate Games, представників якої неодноразово помічали в одній компанії з військовими злочинцями, які напряму брали участь в агресії проти України. Але, на щастя, BSG сама собі риє могилу жадібністю, тому навіть лояльні стрімери поступово відвертаються від цього проєкту.

Ба більше, аудиторія звернула увагу на китайський клон під назвою Arena Breakout: Infinite попри те, що було багато свідчень, що Morefun Studios “позичила” як код, так і 3D-моделі з Escape from Tarkov. Враховуючи, що Arena Breakout: Infinite – це той самий EFT по механіці, а в деяких моментах навіть краще, я спокійно можу розпочати з нього.

 

Arena Breakout: Infinite

Платформи Windows
Жанр FPS
Рік 2024 (закритий бета-тест)

Arena Breakout: Infinite – це не перший випадок, коли мобільна гра еволюціонує і з’являється на ПК. Величезна кількість ліцензованої зброї, планок, перехідників, прицілів – рай для любителів стрілецької зброї, яких не лякає необхідність витрачати багато часу в сховищі за збиранням власного “ствола” мрії. Для зручності реалізовані пресети, окрема вкладка для кастомізації з можливістю зберегти пресети й автоматично купувати та збирати все до купи. Для тих, хто не дуже впевнено себе відчуває при підборі набоїв, є градація за рівнями та кольорове забарвлення. Знайшли в рейді пачку набоїв – відразу зрозумієте, чи варті вони уваги. А це важливо, бо наразі набої – найцінніша річ у грі. Дешевими можна воювати проти ботів, але навряд чи вони допоможуть вам пробити броню “запакованих” гравців.

Тут стає у пригоді ще один класичний вже елемент extraction-шутерів –куленепробивний кейс, який гравець бере з собою в рейд і який забезпечує недоторканість предметів, що зберігаються в ньому. Таким чином можна гарантовано винести якусь коштовність або зберігати ті ж самі набої. До речі, саме через ці кейси розробник і планує заробляти. Поки що вони видаються в безплатну оренду, але є чутки, що після релізу ціна неприємно здивує.

З нововведень у жанрі – наявність особливих хардкорних режимів. Зони ті ж самі, але лут набагато цінніший, боти одягнені та озброєні краще. Крім того, ви не можете піти в такий рейд голяка з пістолетом – необхідно мати на собі спорядження на певну мінімальну суму, щоб ваш персонаж теж являв собою нагороду для потенційного вбивці.

Максимальна кількість гравців у команді – 4, але можна заходити в рейд або самому, або з автоматичним формуванням групи. Деякі завдання від трейдерів потрібно виконувати саме в групі, тому постійно грати самому не вийде. Крім того, в грі немає розділу рейдів для одинаків і для груп – одинокий Рембо може легко натрапити на четвірку і в цьому випадку ймовірність вижити майже завжди дорівнює нулю.

Якщо в сховищі не залишилося нічого цікавого, а з грошима теж важко – можна обрати режим Covert Ops. Ви потрапите в рейд у вигляді місцевого бота з випадковим набором спорядження і зброї. З плюсів – вас не будуть чіпати місцеві AI, з мінусів – з собою немає захищеного контейнера, а відбиватися доведеться тим, що видали.

Наразі головна проблема Arena Breakout: Infinite – незбалансована економіка. Йти в рейд без якісної броні, потужних набоїв і достатньо тюнінгованої зброї – самогубство. Запакуватися по повній коштує надто багато і винесений лут не виправдовує цей ризик.

Друга проблема – відсутність атмосфери. Це той момент, коли виглядає гра приємно, анімації, персонажі, звуки – все на достатньо якісному рівні, навіть історія якась є, але вона чомусь нецікава. І Arena Breakout: Infinite знаходиться на тому етапі, коли кардинальні зміни вже навряд чи варто очікувати.

 

Gray Zone Warfare

Платформи Windows
Жанр FPS
Рік 2024

А ось в цьому проєкті атмосфери більш ніж достатньо. Чехи з MADFINGERS Games теж раніше розробляли мобільні ігри, але для виходу на ПК-ринок на відміну від китайців обрали Unreal Engine 5. І різницю видно одразу. Однак не тільки це сприяло створенню атмосфери покинутого всіма райського куточка, де відбуваються розбірки між різними ПВК.

Головне нововведення, яке Gray Zone Warfare привнесла в жанр – спільні бази для гравців однієї фракції, а вихід в рейд – не завантаження на окремий сервер, а виліт групи на гелікоптері в потрібну зону на мапі. Кожного разу вас відправляють все далі та в якийсь момент зустріч з гравцями з іншої фракції неминуча. І тут надзвичайним є те, що ви можете діяти вже не у складі групи з чотирьох бійців – якщо поряд будуть дружні сили, вони можуть приєднатися до бою.

Але поки що це лише звучить цікаво, тому що деякі моменти розробники явно не врахували. По-перше, кількість гелікоптерів, які одночасно присутні на сервері, обмежена чотирма для фракції, тому постійно трапляються ситуації, коли група сидить на базі та не може вилетіти по пів години, очікуючи вільну “вертушку”. По-друге, PVP-сервера не мають популярності через постійні проблеми з відключенням гравців – втратити спорядження просто так ніхто не хоче. Тому заповнені наразі сервери – PvE, де гравці різних фракцій зустрічаються, але завдати один одному шкоди не можуть. По-третє, воювати один з одним дуже важко, коли поруч бігають неадекватно налаштовані боти, які бачать крізь стіни, стріляють з механічних прицілів на бігу в голову з 200 метрів і збігаються з усього містечка, як тільки ви дасте про себе знати. Навіть у PvE гравець більшу частину часу займається наданням собі медичної допомоги, витягаючи кулі, зашиваючи рани й приймаючи знеболююче.

І, нарешті, ще одна серйозна проблема – оптимізація. Gray Zone Warfare дозволяє використовувати як FSR від AMD, так і DLSS від NVIDIA, але перший варіант викликає неприємне відчуття лагу, а другий дає значний приріст кадрів тільки при генерації фреймів, яка працює лише на картах серії 4ххх.

Я надав певний кредит довіри розробникам, сподіваючись, що все буде виправлено в найближчі тижні. Пройшло вже кілька місяців і все, що я зараз бачу – це плани чехів випустити контент-апдейти, серед яких, наприклад, нічний режим гри. Для чого це зараз – невідомо, якщо проблеми з оптимізацією досі виправити не вдалося.

 

Delta Force

Платформи Windows, Xbox Series S/X, PlayStation 5, iOS, Android
Жанр FPS
Рік 2024

Кожного разу, коли я бачу у назві нової гри знайомі слова, я розумію, що мова йде про ліцензію, яка опинилася в руках у китайців. Друга ознака – підтримка всіх можливих платформ. Третя – безплатність. І, так, цього разу саме Tencent отримала права на ігровий бренд Delta Force.

Китайці вирішили обʼєднати в проєкті Delta Force одразу декілька жанрів. Перший багатокористувацький більше нагадує Battlefield, другий, про який ми поговоримо конкретніше прямо зараз, якраз і має всі ознаки extraction-шутера. Ну а для поціновувачів single-режимів в грі зʼявиться кампанія про бойові дії США в Сомалі, а точніше реконструкція відомої операції в Моґадішо.

Режим під назвою Tactical Turmoil (тактичний безлад) пропонує доволі стандартний набір механік, знайомих нам за іншими іграми жанру. Але деякі з них спрощені, причому у більшості випадків таке спрощення не має негативного забарвлення. Наприклад, гравцю не потрібно перед раундом готувати купу магазинів до зброї – тут гра веде себе як звичайний шутер. Достатньо мати лише один потрібний магазин і купу набоїв.

Надмірна нервовість через можливість втрати спорядження тут також відсутня. Бажаючі самостійно готуватися до висадки так само можуть купувати рюкзаки, плитоноски та різноманітний обвис для зброї, але існує і простіший варіант для лінивих – обрати один з готових наборів. Вони надаються раз на добу у певній кількості й це чудовий приклад оптимізації хардкорного жанру під більш казуальну аудиторію. Такі набори не можна змінювати, але вони мають все необхідне для бою – спорядження, зброю, набої, медикаменти.

З прогресом гравці отримують доступ до нових карт і можливостей. І тут китайське походження Delta Force дається взнаки – швидше перерахувати, чого тут немає. Побудова бази? Ок. Виробництво? Не питання. Аукціон, де можна знайти що завгодно і швидко продати лут значно дорожче, ніж торговцю? Звісно!

Кількість додаткового обладнання в операторів, різноманіття ручок, цівок, стволів і планок – це ще не біда, але кожна деталь має свій вплив на фінальні характеристики зброї. Крім цього, на гравця постійно падає величезна купа різних монет, нагород, якихось пропусків, рівнів тощо. Щоденні, щотижневі та щомісячні завдання також присутні.

Delta Force виходить за рамки звичайного extraction-шутера не тільки тим, що має другий режим для масових боїв. Тут немає такого болю після втрати коштовного луту через загибель. І загалом ситуацію, коли гравцю немає в чому піти в рейд, уявити складно. Поки що, звісно, оскільки безплатний сир, як ми знаємо, існує тільки в мишоловках.

Поки що Delta Force тестується лише на ПК, згодом гра з’явиться і на інших платформах.

 

Marauders

Платформи Windows
Жанр FPS
Рік 2022

У той час як з’являються нові ігри в цьому жанрі, деякі, на жаль, вже знаходяться у стадії занепаду. Так сталося і з Marauders – цікавим концептом у світі альтернативної реальності, де гравці не тільки б’ються всередині похмурих космічних станцій, але і вимушені добиратися до них на власних космічних човниках. Самі човники мають навіть озброєння, тому цілком реально завадити конкурентам потрапити на станцію.

Тут є все і навіть трошки більше: крафт спорядження, торгівля, квести, прогрес персонажа і навіть купівля нових кораблів, які служать для доставки космічного пірата в рейд. В бою можна зустріти не тільки живих гравців, Marauders – це PvPvE, де опонентами будуть ще і місцеві боти. І все це у сетінгу якогось дикого дизель-панку.

Marauders гра хардкорна і потребує навчання буквально в усьому. Тут немає мапи чи компаса, тому тридцяти хвилин може просто не вистачити на те, щоб знайти потрібний люк для екстракції, навіть якщо вам пощастить не загинути в бою з іншими гравцями. Так, можна витратити час на те, щоб вивчити локації, але не у кожного є цей час і не у кожного є бажання витрачати його на цей процес. Гра буквально карає за будь-яке незнання, замість того, щоб навчити гравця бути більш ефективним. І, можливо, саме тому зараз піковий онлайн Marauders не перевищує 200 гравців, що для ігор подібного жанру – смерть.

 

Zero Sievert

Платформи Windows
Жанр top-down shooter
Рік 2022

Ця гра трохи випадає із загального переліку, тому що це не шутер від першої особи й в ньому немає багатокористувацького режиму. Навіть кооперативного проходження, яке б не завадило, до речі. В Zero Sievert є лише single, але всі інші ознаки extraction-шутера на місці.

Постапокаліптичний світ з бункерами, секретними лабораторіями, мутантами та артефактами зустрічає гравця постійною загрозою напоротися на бандитів, військових або місцеву фауну, яка не дуже розрізняє перелічених вище. Територія забруднена радіацією та аномаліями, які також безпечними назвати не можна. На початку Zero Sievert може здатися складною, але з балансом поки що не все добре, тому за деякий час гравець отримає достатньо коштів, якісної зброї та ресурсів, щоб відчувати себе впевнено навіть в бою з босами.

Ніякої напруженості та нервовості через відсутність живих ворогів, а також тому, що втратити спорядження при стандартних налаштуваннях гри неможливо. При загибелі персонаж опиняється на базі як після поганого сновидіння. Тому невдалі спроби та виходи в “зону” сприймаються набагато простіше і не призводять до нервових зривів.

На жаль, рівнів у грі не так багато. Звісно, я не займався ніколи у житті розробкою ігор, але мені здається, що за два роки існування Zero Sievert розробники мали можливість зробити набагато більше того, ніж наразі є. З кожним патчем гравці очікували нових режимів, мап, зброї, але отримували зовсім не те. Через подібне ставлення до спільноти наразі Zero Sievert має рейтинг Mixed в Steam, але її все одно можна рекомендувати для тих, хто шукає гру в жанрі extraction-шутера, яка не буде стресовою і не стане вимагати екстремальних скілів від гравця. Лайтовий варіант для початківців, так би мовити.

 

Для тих, кому не вистачило

Звісно, я не ставив за мету розповісти про всі ігри жанру. Тому в цьому матеріалі лише ті проєкти, в які вдалося пограти особисто. Але ви й без мене зможете додати до переліку ще кілька ігор, я в цьому впевнений. Серед тих, що знаю я, але не мав достатньо часу для знайомства є знаменита Hunt: Showdown від Crytek, і відносно нові Dark and Darker або гра від наших співвітчизників Level Zero: Extraction.

І це звісно не все. Як казав під час інтерв’ю “Межі” Сергій Гальонкін, кожна друга компанія зараз розробляє extraction-шутери, тож ігор цього жанру невдовзі з’явиться ще більше. Еволюцію не спинити.