У серпні Фонд Сергія Притули повідомив, що 600 млн грн, які були зібрані на три «Байрактари» будуть витрачені на купівлю супутника ICEYE, адже виробник врешті решт подарував безпілотники. Тоді це рішення приймалося після консультацій з Міністерством оборони України, і тепер Міністр оборони Олексій Резніков поділився першим офіційним відгуком про роботу супутника.

«Як, мабуть, усі пам’ятають, завдяки пожертвам українців сили оборони України отримали доступ до інформації з угрупування супутників компанії ICEYE. Один супутник повністю працює на потреби нашої оборони, ще майже два десятки залучаються, коли є необхідність. Коли у червні Міноборони запропонувало скерувати кошти, зібрані для придбання «Байрактарів», на посилення засобів космічної розвідки, ми очікували якісного підвищення спроможностей наших військ. Наразі усі наші очікування повністю справдилися» – повідомив Резніков у своєму дописі на Facebook.

За словами Міністра оборони, бойові бригади ЗСУ вже деякий час отримують потік даних з супутників ICEYE. Знімки безпосередньо розшифровують та опрацьовують фахівці воєнної розвідки Міноборони, які пройшли відповідне навчання. Тільки за перші два дні роботи супутника було виявлено понад 60 одиниць бойової техніки, яку ворог намагався замаскувати у лісосмугах та за іншими перешкодами, зазначає Резніков. Її вдалося виявити, адже супутники ICEYE збирають інформацію за технологією Synthetic Aperture Radar (SAR).

Знімки з SAR супутників створюються за допомогою радіохвиль, які посилаються з супутника на Землю, відбиваються від поверхні та повертаються до датчиків супутника. Радарні супутники, на відміну від оптичних, самі «підсвічують» об’єкти радіохвилями, тому не залежать від погодних умов. Залежно від матеріалу поверхні, об’єкти по-різному відбиватимуть одну і ту ж радіохвилю. Завдяки цій різниці певні об’єкти на знімках виходять світлішими, а інші – темнішими.

Міністр оборони Резніков: «народний» супутник ICEYE вже дає результати на полі бою

«Зазначену техніку було б дуже складно або неможливо помітити засобами оптичних супутників» – каже міністр. Натомість координати «схованого» були оперативно передані для нанесення вогневого ураження. Зокрема, у районі н.п. Хрещенівка та Українка на Херсонщині, а також поблизу Новоселівки на Донеччині.

«Фактично, тільки за ці два дні ворог втратив бронетехніки на більшу суму, ніж коштує весь проєкт з супутниками» – заявляє Резніков.

За його словами, Україна отримала можливість комбінувати дані оптичних супутників від партнерів та дані SAR. Це принципово збільшує здатність військових виявляти та наносити ураження російським окупантам. Тим більше, що супутники з технологією SAR стають особливо актуальними восени та взимку, коли погана погода, хмарність чи сніг.

Завдяки тому, що Україна володіє супутником та отримує дані з усього сузір’я супутників ICEYE, українські військові самі визначають, звідки й коли отримувати потрібні дані. Зараз ними здійснюється систематичний моніторинг основних районів ведення бойових дій на півдні та сході.

Відомості із супутників надходять від аналітиків до бойових підрозділів дуже швидко. За словами міністра, російським окупантам буде складніше приховувати свої наміри, це ще більше ускладнить їхню логістику.

«Ще раз хочу подякувати усім, хто долучився до фінансування цієї ініціативи, команді Фонду Сергія Притули — за її втілення, підприємцю Максиму Полякову – за дуже важливе сприяння. Це — реальний внесок у зміцнення оборони України завдяки технологічній перевазі. Адже у російських військ таких можливостей немає. Я вже неодноразово зазначав, що ми зможемо здолати Росію тільки за рахунок якості нашої оборони. Саме тому вважаю цей проєкт своєрідним стартапом, що відкриє двері для інших амбіційних ініціатив і рішень» – зазначає Олексій Резніков.