Департамент кіберполіції Національної поліції України сповістив про затримання 19-річного мешканця Києва, студент одного з вишів, якій створив бот у месенджері для продажу конфіденційної та іншої інформації з обмеженими доступом, у тому числі персональних даних громадян України.

Доступ до бота коштував 1 долар на день або 4 долари за 20 спроб пошуку даних відносно конкретних осіб. Оплату фігурант отримував на криптогаманець. Крім цього, правопорушник розробляв та впроваджував механізм пошуку даних за фотографіями людей із використанням штучного інтелекту. Фотознімки він завантажував з відкритих джерел Інтернету.

За місцем мешкання правопорушника працівники поліції провели обшуки. Вилучено комп’ютерну техніку та мобільні телефони. Під час огляду вилученої техніки кіберполіцейські виявили бази даних, що були скомпрометовані в період з 2014-2019 роки. Ці бази вміщували дати народження, прізвища, ім’я та по батькові громадян, серії та номери паспортів, індивідуальних податкових номерів платників податків та номерів телефонів, фотозображення осіб тощо.

У розпорядженні фігуранта були бази даних декількох десятків мільйонів громадян, які він купував на тематичних хакерських форумах. Правоохоронці вилучили бази даних з незаконного обігу, а також заблокували облікові записи, що використовувались у протиправній діяльності. Наразі проводяться компʼютерно-технічні експертизи.

Відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 361-2 (Несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в комп’ютерах, автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або на носіях такої інформації) Кримінального кодексу України. Студенту може загрожувати до 5 років ув’язнення.

Нагадаємо, нещодавно Кіберполіція потрапила під критику за переслідування дівчини з сервісу Only Fans.