Україні потрібна власна велика мовна модель — не лише заради технологічного розвитку, а як питання національної безпеки. Про це йдеться у шостому випуску подкасту Шілософія, присвяченому тому, як штучний інтелект працює з мовами та чому Україна повинна інвестувати у власні рішення в цій сфері.
У випуску Христина Головко та Ігор Пилипів занурюються в те, як мовні моделі формують знання про світ, перекладають тексти, створюють нові коди спілкування й навіть можуть розуміти співрозмовника краще за людину. Особлива увага приділена питанню, наскільки важливо для України мати свій ШІ — мовну модель, що враховує локальний контекст, історію, культуру та виклики.
Гість епізоду — ШІ-ентузіаст Олександр Краковецький — розповів про перспективи створення української LLM. Серед головних питань — де знайти достатньо навчальних даних, чи вистачить матеріалів із бібліотеки Вернадського, а також як розв'язати проблему з обчислювальними ресурсами.
Цікаво, що однією з перших галузей, де український ШІ може знайти застосування, називають юриспруденцію — сферу, де точність, мова та локальний контекст відіграють вирішальну роль.
Нагадаємо, що 17 червня 2025 року Міністерство цифрової трансформації (Мінцифри) уклало меморандум з Київстаром про спільну розробку першої української великої мовної моделі (LLM)