Насправді після Warhammer: End Times – Vermintide та Warhammer: Vermintide 2 це було лише питання часу, коли студія Fatshark долучиться до створення ігор у всесвіті Warhammer 40K. Тому що Warhammer Fantasy – це звісно ж круто, але ж там нема космодесанту, Імператорської Інквізиції та схожих на готичні собори космічних кораблів. Що ж, у Fatshark чують вас, тож зустрічайте – Warhammer 40,000: Darktide. Майже той самий Vermintide, але у всесвіті Warhammer 40K.

Гра Warhammer 40,000: Darktide
Жанр кооперативний шутер
Платформи Windows, Xbox Series X/S
Мови англійська
Розробник Fatshark
Видавець Fatshark
Посилання
Steam

Чмобіки 40K

Я дуже перепрошую за порівняння, але Warhammer 40,000: Darktide починається як історія середньостатистичного російського чмобіка. Героя витягують з тюремного корабля (ну добре, він сам витягується, по дорозі рятуючи життя інквізиторському Пояснювачу), дають в руки стару саперну лопатку та іржавий «Калаш» і відправляють відвойовувати нетрі міста-вулика Тертіум на індустріальній планеті Атома Прайм. За Імперію, за вічноживого Імператора!

Ні тобі блискучих обладунків космодесанту, ні реактивних ранців та пафосних прапорів: ти тепер в Астра Мілітарум, синку. Лише багнюка, іржаві нутрощі та індустріальні зони міста-вулика, та орди спотворених Хаосом істот навкруги. За болтер тобі дадуть потриматися пізніше, якщо виживеш, звісно, але це не точно. А поки що хутко у чергову діру, налагоджувати виробництво, випалювати єресь і взагалі… Вбивайте всіх, на славу Імператора!

Насправді сюжет, фракції, персонажів і все таке інше для Warhammer 40,000: Darktide створював відомий письменник-фантаст Ден Абнетт, який вже більше ніж 25 років співпрацює з Games Workshop і написав такі відомі книжкові серії як «Ейзенхорн» та «Рейвенор», присвячені саме Інквізиції. Але ось біда. Сюжет у грі є хіба що в пролозі, який відіграє роль навчального рівня і… у фіналі. Далі все зводиться до «Гарно служиш, синку! Піди вбий ще 5000 мутантів! Думати не треба!». І так декілька разів поспіль, поки ви не прокачаєтеся до 30 рівня і не побачите фінальний ролик.

Вам не потрібно нічого розуміти, щоб виконувати свій обов’язок

А ось з базовим геймплеєм у Warhammer 40,000: Darktide все просто супер. Механіки відточені в Warhammer: End Times – Vermintide та Warhammer: Vermintide 2, просто підлаштовані під специфіку Warhammer 40K, тобто усі класи можуть використовувати далекобійну зброю, і патронів тут багато. Але на перезарядку іноді просто нема часу, тому що… противників тут ще більше.

Мутантів, єретиків та створінь Хаосу на кожному рівні тисячі. І це не перебільшення. Під кінець місії лічильник вбитих ворогів часом добігає чотиризначних цифр. Зомбі, пробачте, мутанти та покручі пруть нескінченним потоком, і тому часом навіть псайкери вимушені братися за холодну сталь і буквально прорубати собі шлях. Тому що оточення в Darktide – це майже гарантована смерть, якщо ви, звісно, не здоровенний огрін з величезним щитом та важким електрокиєм.

Класи непогано доповнюють один одного. Огріни-костоломи та Фанатики потрібні для стримування натиску та контролювання натовпу, тим часом як Ветерани-снайпери та Псайкери виносять ворогів та заподіють шкоду з далечини. Особливо важливі вразливі Псайкери, які одним Вибухом мозку можуть прикінчити більшість елітних супротивників.

У кожного з класів є власна зброя, хоча деякі типи доступні для усіх бійців. Як у якомусь Diablo, зброя відрізняється кольорами, рівнем пошкоджень та додатковими бонусами. Звісно ж, золота зброя доступна лише на високих рівнях. Приємно, що уся зброя, навіть найекзотичніша, добре відчувається, дає класний відгук і взагалі, що відстрілювати ворогів, що рубати їх у Darktide дуже приємно. Що й не дивно, цей геймплей у Fatshark відточують вже понад 10 років, з часів War of the Roses (2012).

Як у будь-якому кооперативному шутері в Warhammer 40,000: Darktide треба триматися разом, щоб допомагати товаришам, які втрапили в халепу, та разом стримувати орди.

Полюйте на мутантів, вбивайте мутантів!

До речі, про орди. Так, основа маса супротивників у Darktide – це тупі «зомбі», які пруть з усіх щілин. Так повелося ще від часів Left 4 Dead. Для більшого драматизму появою натовпу в таких іграх керує так званий AI Director, який намагається додати в гру драматизму. На жаль, у Warhammer 40,000: Darktide це не завжди вдається.

Річ у тім, що більшість рівнів у грі – неймовірно масштабних, гарно зроблених та дуже атмосферних – насправді лінійні. Так, тут є деякі закутки та відгалуження, але основний маршрут завжди один і той самий. І вже через 3-4 проходження ви будете знати, коли очікувати появу орди. Натисни на кнопку – отримай орду, увійди в цей зал – отримай натовп, заверни за ріг – ще один натовп, і таке інше.

Ні, часом гра вміє дивувати й створювати цікаві та небезпечні ситуації. Викидаючи, наприклад, двох Потвор Хаосу зі свитою з двох боків вузького коридору. Але зазвичай, події на рівнях досить передбачувані й при обережній грі натовп ворогів не становить реальну загрозу.

Інша справа – елітні та спеціальні супротивники. Ось вони, особливо на четвертому та п’ятому рівнях складності – це реальна проблема. Ловці, які підкрадаються ззаду та пакують гравців в електричну сітку, снайпери, які прострілюють увесь рівень і за одне влучення знімають половину здоров’я, чортові чумні пси, яких складно перехопити, та таке інше. Слава богу, про появу натовпів і спеціальних ворогів сигналізує характерний для кожного звук.

Готика 40K

Виглядає Warhammer 40,000: Darktide просто фантастично. Це те, за що ми любимо Warhammer 40K – гігантизм, мегаструктури та дика суміш церковної готики та імперського ампіру XX сторіччя. Заводи як готичні собори, міста як нутрощі чужинця, натягнуті на древньоєгипетські піраміди. Це 100%, чистий Warhammer 40K – пафосний, кричущий, масштабний. Атмосферу можна нарізати ножем та складати в подарункові коробки для фанатів.

До пари архітектурі й музика. Fatshark знову залучила до роботи легендарного Єспера Кюда, автора музики для ігор серії Hitman, Assassin’s Creed, Borderlands, Warhammer: Vermintide. І Кюд не підвів, створивши щось на кшталт Heavy Metal хоралів та ораторій з присмаком якоїсь племінної музики. Warhammer 40,000: Darktide цей саундтрек дуже пасує.

Насправді у грі дуже багато фан-сервісу, який сподобається фанатам всесвіту Warhammer 40K і залишиться майже непоміченим пересічними гравцями. Наприклад, тут майже година пафосних цитат на екрані завантаження. Під час генерації персонажу можна обрати планету народження, походження та злочин, за який він потрапив до в’язниці. Але це майже ні на що не впливає, хіба що на дуже атмосферні фрази, якими бійці обмінюються та коментують побачене.

Смерть краща за поразку

Насправді якщо ви час від часу граєте в кооперативні шутери та полюбляєте всесвіт Warhammer 40K, Darktide вам навіть сподобається, якщо вживати його по одну-дві місії на добу. Але в іншому випадку у вас з’явиться багато запитань до цієї гри.

Наприклад, чому тут так мало косметичних предметів, а коштують вони просто дурні гроші? Чи чому найкращі костюми можна придбати лише за окрему валюту, яку неможливо заробити у самій грі? Чи, чорт забирай, а де власне подівся end-game?

Те що пропонує Fatshark, тобто перепроходження тих самих місій на вищій складності та майнінг золотої зброї, це не end-game. Це дуже нудний та одноманітний процес, який нікому не потрібен. Ба більше. Після прокачки одного героя до 30 рівня вам навряд чи захочеться прокачувати іншого, перепроходячи ті самі місії та ті самі рівні, вбиваючи ворогів майже у тих самих точках. Це в купі з відсутністю сюжету, слабким AI Director та досить одноманітним геймплеєм трохи засмучує.

Але, повторюся, якщо ви граєте небагато та полюбляєте шутери та всесвіт Warhammer 40K, то гра вам навіть сподобається. Тому що насправді ніякої альтернативи Warhammer 40,000: Darktide нема. На жаль, Warhammer 40,000: Space Marine 2, яка має вийти цього року – це гра російської Saber Interactive, й купувати її – не поважати самого себе. Тож, попри усі недоліки – лише хардкор, лише Warhammer 40,000: Darktide!