25 жовтня 2022 року стало майже святковою датою для поціновувачів «гранд-стратегій» – фірмового жанру ігор шведської студії Paradox Interactive, адже у цей день вийшла Victoria 3 – найновіша ітерація культової серед прихильників серії, названої на честь знаменитої британської королеви, під чиїм ім’ям відома ціла епоха в історії людства – Вікторіанська.. Минула частина, Victoria 2, вийшла 13 років тому, а її останнє доповнення – 9 років тому. Реліз Victoria 3 розірвав чарти Steam, де гра миттєво посіла перше місце, проте отримала змішані відгуки. У чому ж річ і що засмутило як ветеранів серії, так і новачків?

Гра Victoria 3
Жанр Глобальна стратегія/варгейм
Платформи Windows, Linux, macOS
Розробник Paradox Interactive
Видавець Paradox Interactive
Посилання Офіційний сайт

На зорі змін

Victoria 3 розпочинає відлік ігрового часу з 1836 року – через 15 років після завершення Europa Universalis IV, іншої легендарної гри Paradox, та рівно за 100 років до початку Hearts of Iron IV. Гравцю доведеться очолити одну з безлічі держав, які можна знайти на мапі світу в цей час. Вибір дійсно приголомшливий – від індустріалізованої та потужної Британії, до ефіопських племен та надзвичайно вразливої китайської Імперії Цін, яку здібний правитель може перетворити на непереможну супердержаву.

У головному меню гравцеві пропонують п’ять режимів: навчання, де вас ознайомлять з базовими правилами гри та дадуть покерувати досить багатою, але «спокійною» країною на кшталт Бельгії; економічна домінація, де вам доведеться стати лідером серед світових економік; військова гегемонія, де вам доведеться розвиватися загарбницьким шляхом воєн та рівноправне суспільство, де ви матимете очолити рух за права людини й суспільство, вільне для всіх.  Окремо стоїть «sandbox», тобто гра за будь-яку країну без заздалегідь визначених цілей. Якщо ви більш досвідчений гравець – ваш вибір «пісочниця», а новачкам буде простіше рухатися послужливо визначеним розробниками шляхом, який підкаже вам найбільш вдалі рішення для досягнення поставленої мети.

Victoria 3 – Хай живе королева!

Перейшовши до ігрової мапи, ви побачите перед собою інтерфейс, навдивовижу простий і зрозумілий. На верхній панелі ви можете бачити чотири головних показники: очки бюрократії, влади та впливу, а також ваш бюджет та доходи. Кожен вид балів слугує для своїх цілей: бюрократія показує ефективність вашої податкової та управлінської систем, влада показує, наскільки ви напряму впливаєте на процеси у своїй країні, використовуючи її можна видавати едикти, які покращують певні показники, такі як стабільність чи потужність виробництва в окремих регіонах, та регулювати популярність політичних сил, утискаючи чи посилюючи їх. Очки впливу витрачаються на міжнародні угоди та покращення чи погіршення відносин з іншою країною. Але головним на цій панелі є бюджет – свята святих гри.

Victoria 3 – Хай живе королева!

Капіталізм для початківців

Економічна система – головна окраса гри. Саме економіка тут деталізована найкраще і саме їй вам доведеться приділяти найбільше уваги, особливо під час війни. Існує справжня симуляція ринку – кожне виробництво потребує певних товарів і виготовляє інші. Наприклад, сталеливарний завод потребує вугілля та залізо й виготовляє сталь, яку, своєю чергою, потребують моторні фабрики. Ваш ринок – живий організм, який напряму вам не підкоряється. Інші країни можуть купувати ваші товари, і єдиний спосіб цьому завадити – накласти ембарго на одну з них, що зруйнує ваші відносини та додасть вам безчестя – спеціальний показник, який впливає на ставлення до вас усіх країн світу.

Victoria 3 – Хай живе королева!

Окрім потреб торгівлі та підприємств, певні товари також потребує ваше населення. Тут воно ділиться на три верстви – нижчий, середній та вищий класи, які мають різні потреби та різний вплив у суспільстві. Якщо нижчі класи потребують насамперед одяг, зерно та меблі для задоволення базових потреб, вищим класам часто потрібні предмети розкоші, порцеляна чи тютюн. Задоволення цих потреб – одна з основних механік гри, адже невдоволене населення бунтує, що може спричинити розколи або навіть революції (про це детальніше у наступному пункті огляду).

Victoria 3 – Хай живе королева!

Запорука успіху – модернізація. Дослідження та запровадження нових методів виробництва дозволяє зменшити потребу в низькокваліфікованій робочій силі та збільшити обсяги виробництва продуктів. Здавалося б, одні плюси, але й тут є нюанси, що робить Victoria 3 такою захопливою. Автоматизація виробництва зменшує кількість робітників, що спричиняє невдоволення, адже люди втрачають робочі місця. Невдоволення поглиблюється, якщо звільнені були власниками акцій підприємства – у нас тут капіталізм, не забувайте!

Не менш важливою є розбудова інфраструктури, адже з жодного виробництва не буде користі, якщо воно не зможе доставити свою продукцію на ваш ринок. Тому, розбудовуючи промисловість у певних регіонах країни, треба враховувати потребу в робітниках не лише підприємств, а й залізниць та портів, які будуть доставляти їхню продукцію. Саме тому такі країни, як Китай та Індія мають найбільший економічний потенціал – вони мають не тільки багаті природні запаси, а й величезну кількість робочої сили. Проте, їхня проблема в іншому.

Victoria 3 – Хай живе королева!

Повстаньте, гнані та голодні!

Ваше суспільство – не менш живий організм, ніж ваш ринок. Кожен мешканець держави має певні інтереси, потреби та вподобання, і якщо вони не будуть задовільнені, ця людина перетвориться на радикала – бунтівний елемент, який спричиняє заворушення у регіоні свого проживання. Заворушення – це параметр, який визначає наскільки люди певної області незадоволені своїми умовами проживання. Що вище показник заворушень, тим менше податків ви отримуєте від мешканців бунтівної провінції, і тим менш привабливою вона стає для мігрантів. Ефекти від заворушень можна знизити шляхом збільшення фінансування поліції, але позбутися їх можна лише позбувшись радикалів. Для цього існують два методи – підіймати рівень життя та задовольняти інтереси груп населення, які представляють ваших громадян.

Victoria 3 – Хай живе королева!

Якщо ваша країна автократична монархія, найімовірніше, владу утримують священники та дворяни. Проте, що більш модерними стають ваші закони, то менш впливовими стають ці групи населення, і тоді вам доводиться обирати, чиї погляди найбільше відповідають вашому баченню розвитку держави. Якщо у вашій країні немає виборів, кожний прошарок суспільства представлений окремо і займає місце у вашому уряді(чи опозиції), що напряму впливає на легітимність. У протилежному випадку, ці групи можуть об’єднуватися в партії, хоч іноді ця система і дає збій. Наприклад, ви можете побачити фашистську партію, до складу якої входять інтелігенти-комуністи та військові-пацифісти. Оскільки генерується це все випадково, то і результати можуть бути абсолютно непередбачувані.

Якщо ви бажаєте, щоб ваша країна не втрачала передових позицій, вам доведеться постійно модернізуватися. Якщо Велика Британія, Франція чи навіть Прусія у 1836 році вже мають відносно новітнє законодавство і можуть ефективно розвивати суспільство, Османська чи російська імперії застрягли в минулому. Відсутність будь-яких прав громадянина, кріпацтво, державна релігія, традиціоналістська економіка і багато інших законів з минулих епох не дають рухати країну в майбутнє, а священники та дворяни, які контролюють більшість неосвіченого плебсу, усіляко блокують реформи. Як же ви можете подолати цей супротив і подарувати громадянам краще майбутнє?

Victoria 3 – Хай живе королева!

Диявол в деталях

Що робить кожну партію у Victoria 3 унікальною? Випадкові події. Ваш монарх осоромився на всю країну і втратив весь авторитет? Лідери партій влаштували дуель і померли? Марш суфражисток? Соціалістична революція? Все це можливо! Найчастіше, ви не маєте впливу на ці події й вони відбуваються абсолютно випадкові, але є і винятки. Найчастіше це події, «зафіксовані» для певних держав, такі як Опіумні війни в Імперії Цін, Громадянська війна у США чи реформи Танзимату в Османській імперії. Ці події відбуваються за певних умов, таких як заборона рабства чи введення певних законів, і можуть давати як позитивні, так і негативні ефекти.

Victoria 3 – Хай живе королева!

У попередніх пунктах мова йшла насамперед про внутрішньодержавні справи. А що ж відбувається на міжнародній арені, і як можна на це впливати?

Хочеш миру…

Жодна країна не може зачинитися у своїх кордонах і залишатися повністю ізольованою. За вашим бажанням чи ні, вам доведеться взаємодіяти з іншими країнам різними способами. Для міжнародної політики використовується ресурс впливу – очки з птахом на піктограмі. Найбазовіша дипломатична взаємодія, покращення і погіршення відносин, існує для зміни ставлення до вас інших держав. Якщо ваші відносини з певною країною високі, вона з більшою ймовірністю стане на ваш бік у дипломатичних іграх та стане підписувати з вами угоди. Країни з низькими відносинами, на противагу, будуть вести ворожу до вас політику, і лише таким країнам можна оголосити війну.

У грі представлено різні дипломатичні взаємодії, як дружні, так і ворожі. На їхню кількість впливає ранг вашої держави, який варіюється від децентралізованої, тобто такої, яка не має дієвих інституцій, до великої держави, яка може диктувати свою волю цілому світу. Щоб підвищити свій ранг, потрібно отримати міжнародне визнання, найпростіше – воєнним шляхом, а також мати вищий престиж та ВВП, ніж країна, на чиє місце ви претендуєте.

Victoria 3 – Хай живе королева!

Унікальним видом взаємодії є «гра за об’єднання», доступна лише для країн певних культурних груп. Вона дозволяє кинути виклик іншим державам, які претендують на уніфікацію всієї культурної групи в межах однієї країни. До таких належать: Індія, Німеччина, Італія, Ефіопія та безліч інших держав різного рівня та розміру.Якщо ж слова та вплив виявилися недієвими, у хід має піти останній аргумент королів.

Victoria 3 – Хай живе королева!

… готуйся до війни

«Війна – це продовження політики іншими методами», каже відома цитата Карла фон Клаузевіца, видатного військового теоретика і людини, на чию честь названо ігровий рушій Paradox Development Studio – ClausewitzEngine. Хоч гра всіляко і намагається показати, що війна приносить лише шкоду вашій країні, насамперед знищуючи економіку та населення, яке можна було б залучити на виробництві або в сільському господарстві, іноді у вас не лишається виходу. Проте, збройний конфлікт ще не означає початку війни.

Victoria 3 – Хай живе королева!

Після оголошення претензій на певну країну, розпочинається «дипломатична гра» – ще одна новинка в серії. Перед вами відкривається меню, де показано військову потугу сторін, настрій учасників-ШІ (від нажаханого до переконаного), цілі війни та союзників кожного з учасників конфлікту. Як ініціатор, так і жертва можуть поступитися, після чого їм буде нав’язана основна ціль війни, тобто та, через яку відбулося оголошення. У разі, якщо жодна зі сторін не бажає поступатися, розпочинається війна.

Війна – відверто найслабший параметр гри. Вона зроблена дещо ліниво, критерії, які впливають на армії незрозумілі, а в бою дуже багато факторів залежать від чистої випадковості. До того ж гравець не може напряму впливати на хід війни – усі бої проходять автоматично, а ви можете лише призначати генералів командувачами армій та відправляти їх на певний фронт, викликаючи безліч незручностей.

Victoria 3 – Хай живе королева!

Абсолютно стандартною є ситуація, коли в армії низький показник захоплених провінцій, тому ворожа країна поділяється на десяток маленьких фронтів, а функція поділу армій у грі не передбачена. Отже, ворог отримує можливість легко відвоювати захоплені території. Зараз бойова система у Victoria 3 працює не дуже добре і, безперечно, буде надалі покращуватися в доповненнях, яких, за традицією Paradox, буде немало.