Інді-горори ледве не з часів першої гри про Слендермена продовжують залишатися одним з найпопулярніших відеоігрових жанрів. Їх відносно просто та дешево робити, а в результаті є ймовірність отримати гру, яке принесе сотні тисяч доларів майже з повітря. Звісно ж, настільки низький поріг входу у жанр призвів до того, що майже все інді-горори – це зовсім не страшні, а просто нудні та погані ігри.

The Mortuary Assistant також може при швидкому погляді здатися дешевими жахами, хіба що концепції роботи з трупами здатна зацікавити. Але вже через декілька хвилин ігрового процесу стає зрозуміло, що The Mortuary Assistant – один з найкращих і, що значно важливіше, найстрашніших горорів серед взагалі всіх відеоігор. Хіба що технічне виконання його трошки підводить.

Перша версія The Mortuary Assistant вийшла у 2022 році, а в серпні 2024-го стався реліз видання Definitive Edition, яке можна вважати еталонною версією гри. До того ж саме The Mortuary Assistant Definitive Edition вперше завітала на консолі Sony та Microsoft. Тому про неї ми й розказуємо у цій рецензії.

Гра The Mortuary Assistant
Жанр жахи
Платформи Windows, PlayStation 4/5, Xbox One / Series X|S, Nintendo Switch
Мови англійська
Розробник DarkStone Digital
Видавець DreadXP
Посилання
Steam

Дівчина Ребека декілька років вивчала ремесло бальзамування трупів та все, що пов’язано з доглядом за тілами померлих людей. Коли навчання нарешті завершилося, вона отримала пропозицію попрацювати у моргу Рівер Філдс. Бабуся попередила Ребеку, що з цим місцем пов’язані дуже погані чутки, але дівчина особливо в них не вірить. Як же інакше, вона давно звикла до трупів та смерті навколо завдяки навчанню. Але коли перша ж нічна зміна перетворюється на боротьбу за життя проти майже всемогутнього демона, Ребека вперше за довгі роки по-справжньому задумається про цінність життя. А додатково почнуть спливати спогади, які дівчина намагалася давно поховати.

The Mortuary Assistant – жахлива ніч у моргу
На початку гра попереджає, що ви можете зіткнутися з надприродним у реальному житті. Дрібниця, але на занурення в атмосферу працює гарно

The Mortuary Assistant приваблює вже одним описом геймплея. Адже морг у ній – це не просто декорація та локація, а своєрідна ігрова система, яка впливає на все проходження. На відміну від багатьох інших горорів, у The Mortuary Assistant майже немає вивчення локацій, вирішення головоломок та погонь з жахливими створіннями. Замість цього більшу частину гри вам доведеться працювати з трупами.

Кожну нічну зміну Ребека має забальзамувати трьох покійників. Для початку треба зафіксувати особливі прикмети на їхніх тілах, внести все в комп’ютер, роздрукувати звіт – і лише потім приступити до безпосереднього бальзамування. Воно складається з декількох медичних та механічних операцій, які дуже зручно вказані в окремому документі. Кожна дія потребує своїх інструментів, які розкидані по операційній морга. Коли все буде зроблено, можна повертати тіло до морозильної камери та братися за наступне.

The Mortuary Assistant цілком могла б зійти за гру-симулятор, якби в ній були відсутні елементи жахів. Кожен етап бальзамування виконаний або у форматі мініігри, де треба водити мишею або стіками у правильних напрямах, або через застосування правильних предметів у потрібних місцях. Ця геймплейна особливість додатково зближує гру з жанром адвентюр. Робота у Ребеки досить монотонна, але щоб гравцям швидко все не набридло, гра щоночі змінює місцеположення майже всіх ключових предметів для бальзамування. Через це вивчити загальний патерн не вийде, доведеться щоразу спочатку знайти всі предмети.

The Mortuary Assistant – жахлива ніч у моргу
Поступово ви майстерно опануєте всі подібні мініігри. Заразом дізнаєте більше про роботу в моргу

Але звісно ж, гра не стала б такою популярно, якби вона була простим симулятором. В першу чергу The Mortuary Assistant приваблює горор-елементами. І поверти людини, яка обожнює жанр жахів і переграли в десятки, можливо, навіть сотні інді-горорів – The Mortuary Assistant щиро вражає та неймовірно сильно лякає.

Багато незалежних інтерактивних горорів занадто сильно напирають на банальні скримери, гучні звуки, неочікувану появу монстрів прямо перед обличчям гравцям та інші методи, які набридли вже багато років тому. Трошки подібного є й у The Mortuary Assistant, куди ж без цього. Але максимально лячною грає стає в ті моменти, коли ніби все гаразд. Ребека спокійно виконує свою не дуже спокійну роботу – і в цей момент краєм ока бачиш, як десь в іншій кімнаті пробігає якась тінь. Але якщо підійти туди, то вже нічого не буде.

За такий метод взаємодії зі страхом дуже сильно свого часу нахвалювали серіал “Привидів дому на пагорбі” / The Haunting of Hill House від Netflix. Титульні привиди у шоу часто знаходилися десь на фоні, камера навіть не акцентувала на них увагу. Але якщо їх все ж помітиш, то будь-які сцени починають сприйматися зовсім інакше. І так, зроблено все було по-справжньому моторошно.

The Mortuary Assistant – жахлива ніч у моргу
Часом гра починає лякати на метарівні, чим нагадує P.T.

В The Mortuary Assistant демон проявляє себе у найнеочікуваніших моментах. Він може поворушити труп, постукатися з вулиці, подзвонити на телефон, змінити написи у звітах і багато всього іншого. Чим далі протікає процес бальзамування, тим більш жахливою стає демонічна присутність. Ребека буде бачити галюцинації та інші виміри, поки демон все активніше давить на почуття дівчини.

Частково гру можна сприймати навіть як метафору праці, під час якої вас постійно щось відволікає. Дуже скоро ви будете нервувати під час виконання кожної дії. Всі горор-елементи з’являються у випадковому порядку, очікувати можна чого завгодно. Деякі витівки демона настільки тонкі, що починають загравати зі свідомістю гравця. Це ви закрили цю шафу чи хтось інший? Труп справді лежав у цьому положенні? Де ж інструменти, які ще нещодавно були прямо під рукою?

The Mortuary Assistant лякає на багатьох рівнях, звуками, зображеннями, відчуттями, самою структурою ігрового процесу. Це видатна у проявах жаху гра, майже взірець для всіх інших розробників. Навіть типова для жахів сюжетна лінія з родиною, яка зазвичай відчувається зайвою та натягнутою, в The Mortuary Assistant доволі лаконічна, доречна та навіть зворушлива. Абсолютно все з боку жахів у грі на своїх місцях та працює ідеально.

The Mortuary Assistant – жахлива ніч у моргу
Зміст деяких сцен ви зрозумієте лише з часом

Але одним бальзамування трупів упереміш зі страшними моментами гра не обмежується. Головна задача Ребеки – побороти демона, який ховається в одному з трупів. Для цього треба дізнатися справжнє ім’я демона, провести особливий ритуал та спалити у крематорії правильне тіло. Ім’я демона складається з чотирьох сигілів, які випадково можуть з’явитися у різних місця морга. Вам потрібно не просто знайти всі сигіли, а розташувати їх у правильному порядку на особливому талісмані. А щоб знайти правильне тіло, доведеться дуже уважно стежити за проявами надприродного та ретельно оглядати мерців, бо підказка може ховатися десь прямо на них.

Тобто в The Mortuary Assistant присутні ще й відчутні елементи детективу. Керівник Ребеки дуже довго полює на демонів, тому в нього накопичилася величезна база даних, яка пов’язана з ним. Вам потрібно ретельно її вивчити та постійно з нею звірятися, щоб зробити правильний вибір тіла. Будьте готові, що навіть з усіма підказками та допоміжними предметами це доволі важка задача. Тому висока ймовірність, що в першу ніч ви оберете неправильне тіло та програєте битву з демоном.

Але зайвий раз хвилюватися не треба, адже The Mortuary Assistant розрахована на повторні проходження. У грі є шість фіналів, умови для отримання деяких з них доволі неочевидні, залежать від вдачі та потребують ретельного вивчення оточення. Однак завдяки цьому ви дізнаєтеся ще більше про сюжет гри. У сценарії The Mortuary Assistant на диво багато нюансів як для відносно камерної гри. Тому будьте готові до сюрпризів. І не забувайте читати різноманітні записи. Що вже поробиш, умовності жанру.

The Mortuary Assistant – жахлива ніч у моргу
Навіть база даних у грі здатна налякати

Після всього сказаного може здатися, що The Mortuary Assistant – це ідеальна горор-гра. Страшна, незвичайна, з цікавим ігровим процесом, який здатен захопити на довгий час попри відносну простоту. Навіть нав’язливе повторювання одного й того самого геймплейного циклу відчувається доречним. То що ж може бути не так?

А вся справа, як то часто буває з інді-іграми, полягає у технічному виконанні. Це стосується як багів і помилок, так загальних відчуттів від ігрового процесу. Нагадуємо, що у тексті мова йде про версію Definitive Edition, яка подається гравцям як найбільш відполірована та довершена. З іншого боку, студія-розробник DarkStone Digital – це насправді лише одна людина, яка створила The Mortuary Assistant майже повністю самостійно. Два роки та одна людина для проєкту подібного рівня – це дуже малий проміжок часу. І в грі це вийде побачити без зайвих зусиль.

Наприклад, анімації та загальний фізичний рушій у The Mortuary Assistant дуже посередні. Якщо демонічним проявам незграбні рухи ще пасують, то з персонажами-людьми створюють ефект “моторошної долини”. Візуально головні герої також виглядають бідненько. А через фізику гри деякі предмети дуже легко загубити або закинути у якийсь незручний куток. До речі, активні точки також часто потребують надмірної точності від гравця, через що їх може бути важко активувати.

The Mortuary Assistant – жахлива ніч у моргу
Якість графіки чудово можна побачити за цим зображенням

Час від часу скрипти окремих сценок будуть тупити, через що неможливо зрозуміти, чи то ви щось не так робите, чи то гра не працює належним чином. Меню та інвентарю не вистачає візуальних та звукових відгуків. Деякі звуки також можуть спотворюватися або зовсім не програватися. А для жахів саме звук – один з головних елементів. Словом, проблем вистачає. І вони здатні зіпсуватися враження від проходження.

Залишається лише порадіти, що The Mortuary Assistant у цілому дозволяє адекватний ігровий процес навіть з усіма проблемами. Бо це дійсно розкішні жахи, від яких кров стигне у жилах навіть у фанатів жанру. А не фанати так взагалі будуть лякатися під час кожного хоч скільки-то лячного моменту. Бо страх у творінні DarkStone Digital працює ідеально.

І що важливіше, The Mortuary Assistant – це не просто страх з додатковими інтерактивними елементами, не симулятор ходіння чи щось подібне. Це повноцінна відеогра з опрацьованими механіками, системами та нюансами. Що робить її ще більш цінною для гравців.